No. 820. Woensdag 15 Juni 1894. 10e Jaarg Gezocht en Gevonden. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. u. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCIIË COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij. die zich met 1 Julia. s. op dit klad nbkonneereu, out vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Onder de Belgische steenbakkers is opnieuw een werkstaking uitgebroken. Thans staakten te Rupelmonde en Steen dorp de aibeiders ir. de steenbakkerijen het werk. Zij weigerden te werken op de nieuwe voorwaarden, dat is 12 uur per dag tegen verminderd loon. Zij ver langen hetzelfde loon ah, te voren of 16 uur werk per dag. De wet op den kin derarbeid laat echter ni9t toe de kinde ren langer dan 12 uur te laten werken, terwijl de patroons beweren, dat het halen en opzetten der steenen alleen door kinderen van 12 tot 14 jaar kan gedaan worden. Ook beweren zij dat de loonen vol do6nde zouden zijn als de steenbakkers op Maandag van 's morgens af en op Zaterdag wilden werken. In dat geval zouden zij 20 francs per week verdienen. Op verscheidene plaatsen kwam het tot botsingen t.usscben de arbeiders, die aan het werk waren gebleven, en de werkstakers. Deze laatsten zijn 800 in getal. In een bijeenkomst van de patroons met een delegatie der arbeiders ver klaarder. de eersten geen hooger loon te kunnen geven. Ook hadden zij van de regeering geen concessies op de kinder wet kunnen krijgende minister had gezegd, niet verder te kunnen gaan dan tot 12 uur arbeid per dag voor kinderen beneden 16 jaar. Zij raadden echter den NAAR HET HOOGDUITSCH VAN »OLO RAI.UI Ml DOOR A. A. v. W. Hier was tot Erwins leedwezen de lec tuur ten einde, want de rest van het dag boek ontbrak. Wie kon ze zijn, deze leelijke De zangster, wier kamer naast de zijne was, en boe kon hij ooit haren naam te weten komen Wist gisteren, voor het uitbre ken van den brand, niemand het, nu na deze ramp, alles zich verstrooid had in de groote stad of was vertrokken, nu de waard en de bedienden zoovele ge wichtiger dingen te doen hadden, dan on. derzoek te doen naar den naam eener on bekende dame, nu scheen alle hoop ver loren, om dien naam te weten te kouien. Hij stond op en zag naar de klok, 't was bijna middernacht - hij zou toch ook nauwelijks den lust meer gehad heb ben, daarbuiten nieuwe indrukken in zich op te nemen. Ik heb wel gehoord, dat jonge dwazen met het portret eener schoone vrouw de wereld doortrekken, om het origineel te arbeiders aan zelf op audiëntie te gaan bij den minister en hem hun grieven bloot te leggen. De patroons zouden de onkosten voor de reis dragen. Zaterdag nu heeft een delegatie van de werklie den onder leiding van den gemeente se Cretans van Ste9nöorp, zich voor dit doel naar Brussel begeven. In afwachting van het resultaat dezer audiëntie gaven de patroons tot Zater dag de gevraagde loonsverhooging, waar op de meesten weer aan 't werk gingen. In Amerika gaat het zoo kalm niet, maar echt Amerikaansch. Daar strekt de werkstaking onder de mijnwerkers zich uit over 11 staten en territorien. Het ernstigst schijnt de toestand in In diana, Illinois en Colorado. Vooral in het gebied van Cripple Creek, in Colo rado, vinden betreurenswaardige geweld daden plaats. Drie maanden geleden verzetten de arbeiders aldaar zich tegen den werkdag van 9 en zij verlangden 3 dollars voor een werkdag van 8 uur ot een evenredige betaling vooi 9 uren. De werkgevers weigerden dien eisch in te willigen en sloten de mijnen. Toen zij na eenigen tijd echter als proef in de Independence mijn door niet unionis ten wilden laten werken, vernielden een 1200 werkstakers, waarvan 400 met ge weren en 800 met revolvers waren ge wapend. alle gebouwen aar. de mijn. Zij hielden 50 personen, waaronder een der directeuren, een predikant en een onder wijzer als gijzelaars gevangen. Er wor den thans toebereidselen gemaakt voor een formeelen aanval op de werkstakers, wat tot bloedige tooneelen kan leiden. In Indiana beproeven de grèvisten spoortreinen te doen ontspoien en brug gen te vernielen. De gouverneur heeft vinden, dacht hij, in de categorie derge nen, welke een leelijke zoeken, zou ik stellig de eerste zijn. En toch kon ik haar vinden, dan zou ik haar tegemoet treden met de grootste belangstelling, wel ke een man in eene vrouw stellen, met de hoogste achting, welke hjj haar toe dragen kan. Welk een prachtig onderwerp zou zij geweest zijn voor een dier schilderijen, welke de Hollanders met zulk een mees- sterlij ke hand geschilderd hebben, het schoone meisje dat, staande voor den groo ten wandspiegel van een rijk gestoffeerd vertrek, bezig was in hare krullende gou den lokken een roos te bevestigen, welke zij had afgenomen van eene schaal met zelzame bloemen. Zooals de zonnestralen daar neervielen in het gezellig vertrek en gewaad en lok ken der jeugdige schoone streelden en daarop warme kleuren tooverden, was het werkelijk een beeld vol boeiende schoon heid, waaraan de schilderachtige wanorde niet ontbrak eener half ontbladerde of van den stengel gebrokene bloem, die op den grond lag en vertreden werd door haren sierlijken voet. Ook de jonge man, welke met een ou dere dame aan den arm door de tegeno verliggende deur binnentrad, scheen dit te gevoelen, want hjj bleef getroffen staan, verscheidene compagnieën der militie op geroepen om de rust te herstellen. Ook in Ohio en West Virginia steken de werk stakers houten gebouwen en bruggen in brand en blijkt het vuur niet voldoende, dan wordt dynamiet gebruikt. In China zouden ze er anders weg mee weten. Dat hebben we in ons vorig nummer gezien. In hofkringen wordt het altijd als hei ligschennis beschouwd, om vorstelijke personen als ziek voor te stellen. Het zijngewoonlijk onbeteekenerde lichte on gesteldheden, waaraan deze grootheden lijden, tot de dood plotseling toont dat het meenens met de zaak is. Wel wat verbaasd zijn zoo de Duit schers voor eenige dagen ge-veest, dat zij plotseling, zonder dat ei- te voren sprake van was, vernamen dat de kei zer geopereerd was. Voor deze geheimzinnigheid bestond een dubbele reden. In de eerste plaats wijl het volk natuurlijk aan de kleinste gebeurtenissen aan het hof deelneemt, wat dan licht tot bezorgdheid kan over slaan bij verkeerd begrepen geruchten. In de tweede plaats was de operatie werkelijk eenigszins gecompliceerd, daar het te verwijderen gezwel juist lag op een zenuw en indien deze gekwetst werd had licht de beweegkracht van de helft van het gelaat kuunen belemmerd wor den. Prof. Bergmann heeft echter mees terlijk de operatie ten uitvoer gebracht, zoodat er binnen een paar maanden zelfs geen litceeken op de wang meer te zien zal zijn. toen hjj den blik van het jonge meisje in den spiegel ontmoette en eerst toen zjj zich snel omwendde, trad hjj vooruit. Wien breng ik hier, Hortense zei de dame op levendigen toon, hoe ver moet ge wel teruggaan in uwe herinnering en hoe zoudt ge hem noemen De verrassing had het jeugdig gelaat van het meisje hooger gekleurd, maar zjj antwoordde snel gevat »Tot in de kin derkamer moet ik teruggaan en mjju hart noemt bem Erwin. Heb ik goed gera den Zjj reikte hem beide handen toe en hij drukte die aan zjjne lippen. Wees welkom op Duitschen bodem, zei de zjj met vriendeljjken lach, en welkom tehuis De oogen van den ernstigen man schit terden die harteljjke welkomstgroet, de eerste in zijn geboorteland', deed hem toch goed. Mjjne kleine Hortense gij moet u dit woord laten welgevallen, want ik heb u in mjjne herinnering nooit anders ge noemd mjjne kleine Hortense, ik dank u Een zoo harteljjke welkomstgroet ver warmt het hart des te meer, als men niet allen meer vindt, die men beeft vaar wel gezegd. Ja, ja papa mist ge en grootvader nog meer, zeide zjj met een lichten zucht, maai wij zullen beproeven, u dit verlies te doen vergeten. Gjj moet nu om huis De Nederlandscbe consul te Melbourne, de heer J. A. de Vicq, heeft tot den minister van Buitenlandsche Zaken het volgende schrijven gericht In verschillende verslagen merkte ik op, hoe Australië, dat reeds in bocw een duchtige concurrent op de Londen sche markt is geworden voor de Euro- peesche landen, dit ook boe langer hoe meer zal worden in andere landbouw producten. Vooral ook in Nederland, dat door zijn aanzienlijke uitvoeren naar Engeland van vee en schapen, boter en kaas, vruchten en groenten een zoo groot belang heeft bij de markt dddr. schijnt mij alles, wat op den uitvoer van die producten uit Australië betrekking heeft, ton zeerste de aandacht te verdienen. Ik heb daarom gemeend, dat het de moeite waard was, een eenigszins uit voerig uittreksel te vervaardigen uit een hoogst belangrijk rapport, door den zuivel-expert dezer kolonie aan de re- georing uitgebracht, en heb de eer U- wer excellentie dat uittreksel hierbij aan te bieden. Het rapport handelt in hoofd zaak over den botermtvcer, doch maakt ook gewag van pogingen, om voor an dere producten een markt te Londen te vinden. Het toont aan, in welke richting men zich hier beweegt en bevat tal van me- dedeélingen en opmerkingen, naar het mij voor komt, landbouwers en andere belanghebbenden in Nederland met be langstelling zullen kennis nemen. Dit uittreksel is opgenomen in de jong ste aflevering der Consulaire Verslagen. als het uwe beschouwen. Vol diepe bewondering keek hij haar in het schoone gelaat. Ik denk, dat ik mij spoedig genoeg zal overgeven aan dit gevoel, al is mij in de lange jaren, in den vreemde doorgebracht, ook iets ontnomen, zeide hij harteljjk. Men bljjtt gevoeliger voor de betoovering van het tehuis, dan men wel denkt in het gewoel des levens, en ik vlood even snel en zeker hierheen naar hef. oude huis, als waren er niet vjjftien jaren, maar vijftien dagen verloopen sedert ik pleegde te ko men over het plein. Zoo onder het loo- pen ging ik ook de trappen op en eerst toen zag ik aan het vreemde plaatje op de deur, dat dit het oude tehuis niet meer was. Ware hjj een opmerkzamer beschouwer geweest, dan zou hij bemerkt hebbeD, dat de beide vrouwen eer. snellen blik met elkander wisselden en een lichte schaduw Hortense's gelaat vluchtig vei duisterde. Maar dit was slechts een wolk, die voor bjj de zon gaat, in zij zeide onbevangen: Boven Ge wist toch dat ge grootvader niet meer vinden zoudt." Zeer zekermaar mjjn hart trok mjj naar tante Charlotte, die gelukkig toch nog te vinden is. En haar gold uw eerste groet, Erwin zeide het jonge meisje pruilend. Zie, dat maakt mjj reeds dadelijk ijverzuchtig, want ik ljjd aan dit gebrek. Ik maak mjj be-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1