Bnitenland. Rechtszaken. (jemengd Xieuws. voerd. In Staats-Vlaanderen wordt met ge storven of in nood geslachte dieren, die men om een of andere reden, liever niet direct in consumtie brengt, als volgt ge handeld de beste stukken, vooral de paardebillen, worden gerockt of wei het vleesch wordt gehakt, met spek en krui derijen gemengd en als saucisse de Bo logne gekookt en gerookt. Ook maag en darmen worden gebruikt en de rest gaat in een grooten soepketel en wordt onder afschuimen zoolang gekookt, tot de b6en deren volkomen loslatendeze worden voor draaierijen, beenderenmeel of been zwart gebruikt. De soep laat men be koelen en men schept het vet af, dat eveneens zijn weg vindt, terwijl de soep zelf, nog behoorlijk verdund, als voedsel voor varkens wordt gebruikt. Zeker he6ft op die wijze toebereid, het vleesch dat als voedsel voor den menscb on geschikt of minder gewenscht was een zeer groot nut. De nadeelige gevolgen worden even eens opgesomd van het gebruik van onzuivere vleeschwaren. Zoo wordt o. a. genoemd ziekte bij 40 personen te Axel na het gebruik van leverworst en hoofd kaas, geleverd door één slachter. Wegens vergevorderde graad van ontbinding kon den die eetwaren zelfs niet aan een mi croscopisch onderzoek worden onderwor pen. Het vocht uit den ketel, waarin de hoofdkaas was gekookt, bleek ptomaïnen te bevatten. De partijen van vooruitgang en behoud staan dezer dagen in de Oostenrijksch- HongaaiöChe monarchie feller dan ooit tegenover elkander. Nadat de liberale Hongaarsche vertegenwoordiging de wet op het verplicht burgerlijk huwelijk had aangenomen, weid het voorstel door het huis van magnaten ve: worpen. Ten tweeden male vei klaarde zich het Hon gaarsche lagerhuis voor het wetsontwerp, doch dit alles wordt teniet gedaan dooi de houding van het huis der magnaten. Ook de keizer heeft de voorstellen van de hand gewezen, het ministerie ver zocht daarop onmiddellijk ontslag en dit verzoek werd door keizer Frans Jozef aangenomen- Het ontslag van het ministerie ver breidde zich te Budapest als een loopend vuurtje en verwekte groote opgewonden heid. Op straat rukten de menschen elkander de dagblad- bulletins uit de han den. Overal weerklonk de kreet „Leve Wekerle De geheele liberale partij trok naar het station ter ontvangst van de uit Weenen terugkeereude ministers. Met bezorgdheid ziet men de gevol gen van de crisis tegemoet. In Boelgarije is het ook niet erg pluis. Er heerscht onder de bevolking te Sofia ik mag weenen, weenon want hjj ziet het niet 1 O mijn God, hoe dank ik U, dat Gij na zoovele smarten mjj het geluk hebt geschonken, zjjn laatste levensdagen vroolijk te maken en vrij, dat ik hem nog zoo zorgeloos zag lachen, dat de vol le zegen zijner liefde mij verkwikte. Ik bedenk dit alles en Lizzie staat naast mij en heelt mijne zorg noodig en toch heb ik een gevoel van namelooze verlatenheid en nutteloosheid, eene kleinmoedigheid, als kan ik den weg door het leven niet alleen gaan, den weg, dien ik toch gaan moet. 14 December. De heer Eisenhardt is een broederlijk vriend voor ons en heeft gezorgd voor al die treurige en noodzakeli^e dingen, wel ke de dood onverbiddelijk eischt als zijn recht. Het is zoo stil in huis, zoo stil, ofschoon tal van zaken dringend gebeu ren moeten. De fabriek moet verkocht worden en tot dien tijd bestuurd worden voor reke ning der erfgenamen. De heer Eisenhardt heelt plan ze over te nenien met zijn schoonvader. zoo groote opgewondenheid, dat de strengste bevelen zijn gegeven tot on derdrukking van alie mogelijke pogingen tot verzet. De politie is overal vervan gen door troepen. Het heeft er veel van, of de heele stad dooi- een vijandelijke macht is bezet. Herhaaldelijk vond9n botsingen plaats tusschen de gewapende macht en de menigte, waaronder een massa studenten. Donderdagnacht had de onder-voorzitter der Sobranja een on aangename ontmoeting. Voor het paleis geraakte hij te imdden van het volk, dat hem t,e lijf g'mg en hem zou gedood hebben, indien niet. tijdig genoeg ontzet was komen opdagen. Deerlijk werd ook een ander overheidspersoon mishandeld. Herhaaldelijk word het gemeentehuis bestormd Deze aanval werd veroorzaakt door de pogingen van den gemeenteraad om vorst Ferdinand schrik aan te jagen en hem te dwingen Stambouloff in zijn ambt te handnaven. 's Nachts werden portretten van Stam- boeloft en Petkoff, voorzitter der Sobran ja, verbrand of de oogen uitgestoken. Vooitdurend werd geroepen: »Weg met de spionnen Weg met de dieven De politie moest tegen bet woedende volk beschermd worden. De beweging is van de hoofdstad naai de provincies overgeslagen. Op verschei- done plaatsen hadden ïeeds bloedige bot singen plaats. Ook in Italië hebben enkele ongere geldheden plaats gevonden, gelicht tegen Crispi. Bij keizer Wilhelm werd Vrijdag een operatie gedaan. Er werd namelijk bij hem een klein vetgezwel aan de linker wang weggenomen. Bij de operatie werden geen verdoo- vende middelen gebruikt en het liep in enkele minuten af. De keizer verricht zijne gewone bezigheden. Gladstone gaat vlug in beterschap voor uit. Binnen een patri' dagen zal hij zoo goed als klaar zijn. De koningin laat dagelijks naar den toestand van den ou den heer vragen. AXEL, den 5 Juni 18»4. Heden werd door Burg. en Weth. aanbesteed het vervoer van 5000 kei steenen var. het station alhier naar ver schillende straten binnen de kom dei- gemeente. Werd ingeschreven door J. Scheele Czn. voor 1.90, G. F. Dieleman voor f 1.84, F. Dieleman voor 1.35 en J. Naaije voor 1 pei 1000 stuks. Nog was een briefje ingeleverd waar in de aannemingssom niet vermeld stond. Aan den laagsten inschrijver werd het vervoer gegund. In de maand Mei werden door het Rijks telephoonkantoor alhier behandeld 137 telegrammen, waarvan ontvangon 65 en vei zonden 72. De ontvangst bedioeg 26.96. 20 Juni. Zoo is het dan beslist ik ga mijn geboorteplaats verlaten niet ondankbaar ook niet vervuld van bitterheid, maar mij schikkend in de omstandigheden. De menschen zijn zonderling. Uit een valsch gevoel van kieschheid, om geen smartelijke gedachten en herinneringen op te wekken, om mij op geen andere wijze te herinne ren aan mjjne behoeftige omstandigheden, mijdt men mij geheel. Eu toch ben ik daartoe verplicht, om mijne talenten te beuuttigen als iknaar ik zoo zeer weusch, mijne trouwe Sabina bij mij wil houden en een woning wil betrekken, groot geuoeg om mijne piano eD mijn schildersezel te kunnen plaatsen. Mijn kapitaal van zeventien duizend thaler, dat mij na regeling der zaken over bleef, is versmolten, doordat wij de nood lottige geschiedenis van Gustaaf's borg tocht geschikt hebben, een geschiedenis, welke Goddank mijn goede papa niet meer geweten heeft. Lizzie, mijn lieve dappere Lizzie, verzette zich met allen ernst daar tegen de hulp aan te nemen, die ik haar schenken kan, en die toch slechts een Van wege den Algemeenen Neder landschen Politiebond is aan A Olijslager, gemeente-veld-wachter alhier, de bron zen medaille wegens 10jarigen trouwen dienst met getuigschrift uitgereikt. Met ingang van 16 Juni a. s. is verplaatst de kommies der 3e klasse bij 's rijks belastingen W. C. van de Putte van Terneuzen naar Vlissingen (haven) en de kommies der 4e klasse A. G. Roo ze van Vlissingen (haven) naar Terneuzen. De heer A. Eggermont te Hou- tenisse (Lamswaarde) is benoemd tot on derwijzer te Huibergen. Mej. S. A. Grimminck, onderwijze res te Wernhout, gemeente Zumiert, is als zoodanig benoemd aan :1e school in de Noordstruat te Hontonisse. Men schrijft uit Biervliet aan de M. Crt: De voorjaarsexamens voor onderwijzers en onderwijzeressen hebben niet aan de verwachting van vele gemeentebusturen beantwoord. Ook ons college is te leurgestold Na drie maanden op dit. examens ge wacht te hebben met de plaatsing van een oproeping, is men nog even ver als te voren. De bepaalde termijn van 1 Juni is aangebroken, en geen onkele solli citatie is ingekomen. Toch had het bestuur 525 met twee verhoogirigen tot 575 tractement uitge loofd, hoewel de vei trokken onderwijze res slechts met 500 gesalarieerd was. De vacature aan school B zal dus vooreeist nog niet geëindigd zijn. Middelerwijl wordt het onderwjjs in de handwerken door een waarnemende onderwijzeres gegeven. Tijdens de Paardententoonstelling te Antwerpen, worden de leden der Af- deeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, in do gelegenheid gesteld tot een bezoek aan dezelve op Dinsdag 12 Juni a. s. tegen verminderd tarief. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgespro kon H. de R., oud 22 j., werkman te Ter Neuzen, wegens mishandeling, veroor deeld tot 7 dagen gevangenisstraf. 1° B. van K., oud 22 j., werkman, 2° C. van K., oud 31 jkleermaker, 3° G. B., oud 20 j„ allen te Terneuzen, zijn wegens wederspannigheid veroord- de le en 2e ieder tot eene gevangenis straf van 1 maand, de 3e tot 14 dagen. - Bij bevelschrift dier Rechtbank van den 30 Mei jl. zijn naar de openbare te rechtzitting verwezen 1° J. C. V., oud 70 jaren, werkman zeer klein deel bedraagt var. iïhtgene, wat papa haai gaf. Maar zij zag, hoe diep zij mij bedroefde, hoezeer ik het gevoelde, dat ik geen recht had, zorgend eu vol lief de aandeel te nemen in haar leven en eindelijk gaf ze mij dit als een dierbaar geschenk. Niettegenstaande dit moet Liz zie hare levenswijze geheel veranderen. Zij dringt mij, tot haar te komen maar daartegen spreekt mijn aangeborep on- afhankelijkheidsgevoel een beslissend veto uit. Ik heb vrijuit gezegd, dat het mij een offer zijn zoude, mijne kleine wen- schen en gewoonten, zonder dringende noodzakelijkheid, in een vreemd huishou den te moeten veranderen of opgeven. Volle persoonlijke vrijheid is het laatste dat ik zeu opofferen. Maar ik heb mijne dier bare zuster innig gedankt voor de vrijplaats, welke zij mij aanbood. Ook zal ik niet heengaan naar de plaats waar zij woont. Zou men hier, om mijn schitterend ver leden denkend, geen geld durven bieden voor een schilderij van mij, al beviel die ook op het gezicht, zou men hier geen loon duiven bieden voor mijne lessen, fdan zal dat in Lizzie's nabijheid ook het ge- te Clinge, 2# T. van L., oud 26 jaren, werkman te Kieldrecht, beiden gederi- neerd te Middelburg, ter zake dat zij op 12 Maart 1894 des avonds tusschen 8 en 9 uren, na van te voren te zamen het plan te hebben beraamd om de woning van d6n len beklaagde in der, brand te steken, opj zettelijk brand hebben gesticht in de1 woning van den len beklaagde, gelegen in do gemeente Clinge en we) de lebe klaagde door hooi si roo 9n afval van sparretakken. die lagen op een zol dertje boven het woon vei trek met pe- troleum te begieten, de 2e beklaagde dooi een' brandenden lucifer tegen de als bovengemeld bevochtigde voorworpen' te houden, tengevolge van welke han-; delingen die woning met al de zich daarin i bevindende goederen en bijbehoorendel schuur en de daarnevens gelegen woning met een gedeelte van het meubilair,' eenige landbouwgereedschappen en klee-j deren en bijbeboorende stal, een en an der toebehoorenae aan Francies Tok e6n piooi der vlammen is geworden;! of wat den len beklaagde betreft, dat hij althans opzettelijk behulpzaam is ge l weest bij die opzettelijke brandstichting! en daartoe opzettelijk de middelen heeft verschaft door in den morgen van den 12 Maart 1894, hooi, stroo en afval van sparrentakken, die op het zoldertje in genoemde woning lagen, met petrol leum te begieten, ten einde daardoai het vlamvatten te vergomakkelijken er toen hij dit had verricht, den 2en be} klaagde daarmede in kennis te stelien, door te zeggen, dat alles gereed was. Aan den len beklaagden is Mr O, Lucasse, aan den 2on Mr A. C. A. Ja-' cobse Boudewijnse, beiden advocaten tel Middelburg ambtshalve als verdedigers! toegevoegd. Men schrijft aan de Amst. (D. v. jV.j.-I Dat de Friesche boter baar goeden r.aam aaD de Londensche markt nog meet! begint te verliezen, kan het volgde be wijzen De heer J. B Eilers, grootbolerhande laar te Londen, heeft een schrijven ge richt aan de Friesche boeren, waarin bij mededeeltdat hem bij 't steken der Friesche boter is gebleken, dat ziet! in onderscheidene vaten bevonden haar, gras, steenkool, nsch enz. Wegens de zwaie concurrentie is het te begrijpen, dat indien men in Friesland niet oppast, de Friesche boter van de Londensche markt zal verbannen worden. Men zal toch moeten toegeven, zegt de heer E., dat boter met een koehaartje, een vlieg of een bakkerstor dooi het huis gezin minder gewenscht wordt en dat boter die zindelijk bereid is zooals die van ieder ander land, geprefeerd wordt. Te Amsterdam is de vorige week} behandeld de zaak der valsche bankbil jetten. De ambtenaar van het openbaaij ministerie achtte de feiten overtuigend en wettig bewezeD en eischte tegen Krau ze 9 jaren en 4 maanden, tegen Suzan- na Toebaerts 7 jaren, tegen Thum 7 ja ren, tegen Van Liemt 6 jaren, Legen Fiei] 5 jaren en 6 maanden, tegen Sinnige 5 jaren, tegen Arnzt 5 jaren, tegen Rempt 5 jaren en 6 maanden, tegen Keese 5 jaren en tegen Loescbe 4 jaren gevange nisstraf. val zjju. 29 Juni. De laatste nacht in het vaderljjk huis! Ik heb afscheid genomen van die plaat sen, weike mjj dierbaar waren en van lieve menschen. Voor mij ligt een lange onbekende weg en ik dring tranen en smart terug, opdat ik duidelijk zie en in het oog houde, wat noodzakelijk is. j Nu vrooljjk en met God. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2