Gezocht en Gevonden. No. 818. Woensdag 6 Juni 1894. 10' Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - V I aa n d eren. F. DIELEMAN, AXEL. Vee- en Vleeschkeuring. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Maatschappij ter bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland heett, na vier jaren onvermoeiden arbeid, een rap port uitgebracht, vermeldende de resul taten van het onderzoek naar den toe stand der keurine van vee en vleesch hier te lande. Uit dit verslag blijkt, dat het met die keuring ten onzent zeer treurig gesteld is en Nederland, vergeleken bij andere landen, in dezen zeer ten achter staat. Bij lezing van het rapport komt men tot de wetenschap, dat menigeen door het eten van slecht vleesch zich een ziekte beeft op den hals gehaald, ja, dat zelfs de dood het gevolg daarvan was. Eene vee- en vleeschkeunng alleen :6 echter niet voldoende. In den tegenwoordigen tijd, waarin de meeste menschen zooveel en velerlei moe ten doen om aan den kost te komen en te blijven wie zij zijn, een gevolg na tuurlijk van de groote concurrentie, is men allicht geneigd zijn toevlucht te ne men tot oneerlijke praktijken, om het hoofd boven water te kunnen houden. Die praktijken bestaan in het vervalschen der handelsartikelen. lDdien nu die vervalsching slechts ten nadeele van de beurs geschiedt, bijvoor beeld door het bijmengen van onschade lijke stoffen, dan ia dit nog zoo heel erg niet. vee) erger wordt het, wanneer de bijgemengde stoffen niet or.scnadelijk zijn en, behalve de beurs, ook de gezondheid door het gebruik benadeeld wordt. Naar onze meening is een wet op vee- en vleeschkeuring alleen onvoldoen de en is eene wet op de keuring van andere levensmiddelen even hoog noo- diggoede boter wordt vervalscht met margarine en niet weinigsuiker wordt met bloem aangemengd en de Amerikanen zenden ons vet, dat met 20 katoenpittenolie, plus eene hoe veelheid water, vervalscht is. Wel hebben W6 een boterwet, maar wellicht in slechts een enkele gemeente van Zeeuwsch-Vlaandeien wordt boter op margarine onderzocht. Wat helpt nu zoo'n wet, wanneer die niet wordt gehandhaafd. Vraagt men, wie voor keurmeesters van vee en vleesch de aangewezen per sonen zijn, dan antwoorden wij, dat na tuurlijk "daarvoor uitsluitend in aanmer king komen gediplomeerde veeartsen. Zy zelfs nog zullen bij de uitoefening vaG hun ambt in 't eerst met bezwa ren te kampen hebben indien zij zich niet door het lezen van vaktijdschriften en het bestudeoren van het onderwerp vooraf op de hoogte hebben gebracht. Het mag dus verwondering wekken, dat het hoofdbestuur geneeskundigen en empiristen als deskundigen aanwijst. De geneesheeien zeiven vei klaren, van vleeschkeuring niet het minste verstand te hebbeD en zagen zich in het rapport liefst niet als deskundigen vermeld. Ook zal geen enkel ingewijde willen beweren, dat empiristen, ook ai hebben zij examen afgelegd tot het uitoefenen der veeart senijkunde, verstand van vleescbkeuren hebben. Behalve de gediplomeerde veeartsen kunnen alleen als keurmeesters optreden zij, die bij afgelegd oxamen, blijk hebben gegeven, genoeg verstand van vleesch keuring te bezitten. Ook in België hebben NAAR HET HOOGDU1TSCH VAN «OLO HAinran DOOR A. A. v. W. De jonge man, welke in de grootste spanning gelezen had, hief nadenkend het schoone hoofd op. Welk een parel ver trad - ot neen wilde deze schurk ver treden Zij schittert h«4derder dan te vo ren of ooit een kenner haar vinden zal Hij zag aan het nu zeer onvolledig wordende boekdat zijn verbeel dingskracht vourioopig het ontbrekende zou moeten aanvullen, want geheele maan den waren verloien. Maar zijn deelne ming was ten zeerste opgewekt. Het le ven der schoonste vrouw had hem niet meer belang kunnen inboezemen, dan de ze geschiedenis eener leelijke en hij ging voort, niet gestoord door het ontbrekende van bijna driekwart jaar. 2 Mei. Heden heb ik Lizzie's dochtertje ter doop gehouden. Het draagt mijn naam en ik gevoel een teederheid voor het klei ne schepsel, waaraan men mij een aan deel schenkt, als ware het mijn eigen kind. de zoogenaamde maréchals vétérinaire, die in 1851 na het afleggen van een ex amen tot de praktijk waren toegelateq, zich aan een examen moeten onderwer pen, alvorens tot het keuren van vlbesch te worden aangesteld. Dit examen, dat voor Oost-Vlaanderen te Gent in het a- battoir zoowel theoretisch als praktisch is afgenomen, was tamelijk moeilijk, zoo dat meenigeen werd afgewezen. Van vertrouwbare zijde weten wij dan ook, dat de geslaagde candidaten met de vleeschkeuring goed op de hoogte waren. Hebben wij de voordeelen der vleesch keuring uit een sanitair oogpunt be schouwd, wat de geldelijke kwestie be treft, heeft deze veel tegen zich. Het ergste zullen er natuurlijk aan toe zijn, die landbouwers, slagers of kooplui, wel ke bij eene eventueele afkeuring de kos ten zullen moeten dragen. Menig Belgisch landbouwer hief dan ook een jammerklacht aan en wenschte de heele vleeschkeu- ringsgeschichte nasft de maan. De Bel gische minister van landbouw heeft ein delijk aan de voortdurende klachten ge hoor gegeven en kent thans schadever goeding toe voor vee dat wegens luber- culoz6 wordt afgekeurd. Wenschelijk is het onze regeering in denzelfden geest zal handelen. In Duitschland dienen daar voor de nog onlangs ingerichte veever zekeringen. Eene keuring van het levende en ge zonde dier stuit op onoverkomelijke be zwaren. Men kan toch bij eene koe die kwade dikte heelt, of eene, die op het punt staat aan kalfziekte te sterven, geen keurmeester requireeren 1 De bovengenoemde maatschappij komt, tot de volgende conclusies Hoe jammer, dat papa door een telegram van het feestmaal geroepen werd. 8 Mei. Er schijnen gewichtige, waarschijnlijk onaangename dingen Voor te vallen. Papa is droevig en vol zorg, hij sprak gisteren met den heer Eisenhardt tot na midder nacht, en wat mij het meeste 3 November. Arme papa hij zal den storm nau welijks weerstand kunnen bieden Giste ren zijn honderd ai beideis ontslagen ach, de smart scheurt mij het hart vaneen en doet mij sidderen. 16 Januari. Ik ben er zöo trotsch op, papa's zor gen te mogen helpen dragen dan vind ik gemakkelijker een woord van troost. Het slot aan het einde van het jaar is zeer slecht geweest, maar nog is alles niet verloren. 5 Maart. De ondergang van een buitenlandsch huis sleept papa mede in zjjn val. De vruchten van een geheel roemvol leven zijn weg. Maar het bewustzijn moet hem staande houden, dat hij een trouw en eer lijk bestuurder der fabriek, een goed en rechtvaardig heer zijner arbeiders was. Ik klaag niet om den glans en den luister welke wij moeten ontberen, maar vol droef heid blik ik in papa's treurig en zorgvol gelaat. 7 Maart, 1. Met het oog op het algemeen wel zijn. speciaal op de volksgezondheid, is het noodzakelijk dat in Nederland van rijkswege keuring worde ingevoerd van alle vee en vleesch. 2. Deze keuring moet bij het levende en daarna bij het geslachte dier plaats hebben, waarbij de ingewanden steeds moeten worden onderzocht. 3. Van dieren, in nood geslacht, mag, evenmin als van gestorven dieren, iets in den handel komen, voordat, bij een behoorlijk onderzoek door een deskun dige, is uitgemaakt, dat het vleesch, enz., van dat dier af komstig, geschikt is voor de consumtie. 4. Als keurmees'er worden in de eer ste plaats aangewezen de veeartsen, ver der de geneeskundigen en empiristen bij gebrek aan voldoend personeel kunnen ook andere personen als keurmeester op treden mits niet bij noodslachting en gestorven dieren - wanneer zij voor eene commissie, daartoe aangesteld, blij ken hebben gegeven dat zij de noodige kennis als keurmeester bezitten. 5. Mochten er onoverkomelijk bezwa ren bestaan tegen de keuring van alle z g. n. gezond te slachten dieren, dan blijft niettemin de keuiii g van alle in nood geslachte en gestorven dieren, door deskundig personeel, absoluut noodig. 6. De oprichting van algemeene slachthuizen met verplichting aldaar te slachten, is in alle gemeenten met meer dar, 5000 of 7000 inwoners noodig. 7. Voor kleinere gemeenten kunnen abattoirs, zooveel mogelijk in het cen trum var, een kring, worden aagebracht, of wel het te slachten vee moet naar naastliggende abattoirs worden ver- Papa moet likwideeren, - er is geen andere uitweg, zegt mij de heer Eisen hardt, papa's zaakgelastigde. Als slechts zijn koopmanseer onbesmet gered wordt uit de schipbreuk, en zijne gezondheid, door de smart zoo diep geschokt, weder herstelt, dan zal hij den slag wel weder stand kunnen bieden. Ik zal het leeren, hem ook met weinig een gezellig tehuis te schenken, er blijft zooveel over, dat tot sieraad strekt. Onze boeken, de schilders ezel en de vleugelpiano, alle middelen om de droefheid te bannen. Heden heb ik aan Lizzie geschreven. Arme verwende kleine Lizzie, nu komen de eerste wolken. Maar ik vertrouw vast, dat zij door kla gen papa's komtner niet zal vergrooten, maar verstandig en gewillig zich zal be krimpen. 8 Maart. Ik heb een stormachtig gesprek met papa gehad, maar ik kon hem dit niet sparen. Ik vernam tot mijn grooteu schrik van den heer Eisenhardt, dat papa mijn vermogen, hetwelk naar ik meende in de zaak zat, niet aangeroerd wil zien en lie ver het ergste ziet gebeuren. Arme goe de papa, alsot ik dat. ooit zou dulden De heer Eisenhardt zeide mij, dat ik, in het bezit van tachtig duizend thaler, papa een genoegelijken ouden dag kan schen ken, nadat al het andere verloren is, maar hij voegde er ook teizelfder tijd bij, dat ik, door tnjjn vermogen op te olïeren, zjjn koopmanseer kon redden. De eer is het leven, en wij willen niet sterven, papa en ik. Ik ging tot hem en zeide hem wat ik wenschte ik trad zeer beslist, ik ge loot zelfs streng op, waut ik verklaarde, dat de rijkdom, welke hij mij wilde be houden, geen waarde voor mij had, als de naam, dien hij mij naliet, niet vlekkeloos was. Welk een smart gevoelde ik zelve, hoe klopte mijn hart, toen de oude man snikkend zich onderwierp 1 Ach, het was toch niets dan een bittere heilzame artse nij, welke ik hem opdrong later zal ik hem dit zeggen. De schulden zijn wel niet zoo verschrikkelijk groot, maar de val is niet te verhinderen, als niet een aan zienlijk kapitaal dien keert. Papa is boos op den heer Eisenhardt en noemt het of- ter nutteloos, want hij is oud en zijn moed is zoozeer ternedergedrukt op dit oogen- blik, dat hij geen vertiouwen stellen kan in de toekomst. En al kon daar niets gered worden dan de eerlijke reine naam, de volkomene onafhankelijkheid van iedere vrpemde aan^rakelijkheid, is dat niet een kostbaar goed 18 October. Gustaaf schiijft mij in diepe vertwijfe ling. De eene verlegenheid volgt de an dere ik duizel niet begrijpen, en toch is het waar, ik ben alleen, alleen - 10 December. Nu slaapt hjj den eeuwigen slaap eu

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1