Rechtszaken. binet en minister van Buitenlandsche za ken, 8° lid van de Eerste kamer. Mr. G. van Tienhoven is 53 jaren oud. Mr. C, Pijnacker Hordijk begon ook als president van het Utrechtscho stu dentenkorps. werd1° Hoogleeiaar aan de universiteit te Amsterdam, 2® Hoog leeraar aan de rijks universiteit te U - trecht, 3» minister van binnenlandsche zaken, 4° commissaris des konings in de provincie Drenthe. 5° Gouverneui gene raal van Nederl. Indië, 6® lid van de Eer ste kamer Mr. C. Pijnacker Hordijk is 47 jaren oud. Kroondomein. Aan het jaarlijksch verslag, door de regeering bij de Staten Generaal ingediend, is het volgende ont leend De boerenerven, die deel uitma ken van de tot het Kroondomein behoo- rende goederen, bestaan uita. 240 ge bouwen, die 60 bouwhoeven vormen en in vollen eigendom aan het kroondomein toebebooren b. 324 gebouwen, te zamen 108 hofstedenwaarvan de liggende waarde aan de pachters toekomt. Door de vele en belangrijke herstel lingen, die jaarlijks aan de sub a ge noemde gebouwen worden verricht, ver- keeren deze, op enkele uitzonderingen na, in zeei voldoenden toestandzorg wordt gedragen, «lat aan die sub b. het noodigste tot onderhoud geschiedt, maar het valt den pachter moeilijk in de ge drukte tijden, waarin de landbouw ver keert, meer dan het hoogst noodige ie doen. en op uiterlijk aanzien wordt door hem weinig acht geslagen. De wegen verkeeren in een goeden staat en met zorg worden de dg ken en waterwerken nagegaan en onderhouden. Depacbtvoor waarden woiden getrouw nagekomen en de inning der pachten heeft dit jaar geene aanleiding gegbven tot eenige moeite, hoewel het niet mag worden ontkend dat het menig pachter zwaar viel de pachtpenningen op den verscnijndag bij een te hebben. De pachtvoorwaarden zijn zóo gesteld, dat het bouwen der vruchten in overeen stemming is mGt het diaagvermogen van den grond. Onderscheiden belangrijke bouwhoeven, gelegen in de rentambten Hulst, Goes. Roosendaal en Grave, zijn opnieuw aan dezelfde pachters voor den tijd van zeven jaren verpachtvoor die in Rozendaal konden op éen na, hoo gere pachten worden bedongenvan de overige moesten de pachten eenigermate worden verlaagd, in het bijzonder van die gelegen op Noord-Beveland en onder het rentambt Grave. Aan de landerijen worden veel verbe teringen aangebracht door middelen aan te wenden om het water beter af te voeren en door belangrijke proeven te nemen met kunstbemesting, waarvan de resultaten uitnemend zijn. De kosten, daaraan besteed, worden ruimschoots vergoed en men bemerkt de gunstige verandering der grassen en klavers. had betuaakt. De erflaatster had, naar uitspraak des dokters, nog hoogstens een half jaar te leven, daarom moest de tijd benuttigd worden, alvorens er iets van deze ertenis uitlekte. Toegerust met ze- digen ernst, met de soliedste deugden, een volkomen verachting voor het uiterlij ke, vertoonde ik mij aan haar en ontving, met haar persoon als toegift, het voor uitzicht op het vermogen, dat ik zoo hard noodig had." De andere lachte luidkeels. „Ge moet uwe rol echter schitterend gespeeld hebben." „Zij is mg ook zuur genoeg gevallen. Denkt ge dat ik voor niet zoozeer haak naar het laatste bedryf der klucht De duivel houde dat uit op den langen duur." Wij waren aan een halt gekomen. De oude vrouw steeguit en ik ïukte my uit den toestand van halve verbijstering, waar in ik gezonken was en volgde haar. Het was de doodsangst, die rag voortdreet, een gevoel, al moest ik m ijzelven redden vaD een gevaar, dat ik niet vermocht te noe men. Maar ik wankelde, toen ik den grond bereikte en de oude vrouw ving Om de polders Spits en Hennip, gele gen in de Biesbosch. behoorende tot het rentambt Oosterhout, werden 2000 meters kade gedeeltelijk verzwaard en voor het overige gelegd, waardoor deze polders thans éen geheel vormen. Bij het eindigen van eiken langjarigen pachttermijn der landerijen wordt nage gaan welke verbeteringen daaraan kun nen worden aangebracht, die aan de pachters moeilijk kunnen worden opge legd. Deze landerijen worden tot dat einde voor eenige jaren in eigen bewerking genomen. Nadat daaraan de noodige werken zijn uitgevoerd, worden ze opnieuw in lang jarigen pacht aangeboden. Vijf en twintig perceelen weiland werden dit jaar op die wijze in het rentambt Tholen in bewer king genomen. In het rentambt Winters wijk blijft de toestand, de tiendheffing betreffende, ongeveer dezelfde. Tiendweigeringen. Onder de rentambten Utrecht, Tiel het Loo en Noordwijk kwamen tieodweigeringen voor, waarvan te Utrecht één en te Tiel vier in roch- ten moesten worden behandeld. Zooveel mogelijk wordt getracht de overige wei geringen in der minne uit den weg te ruimen. Afkoop van tienden. Van de bevoegd heid tot het afkoopen van tienden, in gevolge de wet van 12 Apiil 1872, is gedurende het jaar 1893 gebiuik gemaakt in de provinciën Utrecht, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. In het geheel hadden in het afgeloo- pen jaar 19 afkoopen plaats. Kapitaal ingeschreven op het groot boek. Het ten name van het kroondomijn op het Giootboek der 27. Nationale schuld ingeschreven kapitaal bedroeg op den 31en December 1893 de somma van 6.409.600 en is gedurende bet afge- loopon jaar het bedrag der inschrijvingen vermeerderd met ƒ26.000. (M. Ct.) De zomei keuringen door de com missie ter bevordering der paardenfok kerij in Zeeland zullen worden gehouden te Zierikzee 7 Juni, te St. Maartensdijk 8 Juui, te Middelburg en te Krabben dijke 14 Juni, te Coitgene en te Goes 15 Juni, te Hulst 18 Juni en te Oost burg 19 Juni. Bij elke keuring, en bovendien t,e Ter Neuzen den 18en Juni, zal gelegenheid bestaan paarden aan te bieden ter op name in het Nederlandsch Paarden stamboek De heer H. G. Hartman, gemeen te secretaris van Goes, is Woensdag nacht plotseling overleden. Hij maakte zich o. a. door verschillende geschriften bekend. De overlodene was 63 jaar oud. AXEL. ilen 1 Juni 1894. Bij kon. besluit is aan de volgen- mij op. Ik begaf mij op weg naar ons huis, dat Goddank dichtbij was, want alles draaide rond mij. Ik weet nu nog, dat mijn vader zich in het portaal bevond, toen ik binnentrad en de laatste flauwe herinnering is de angstkreet, dien hij uit stiet. Toen was het Dacht om tny, als in mij Ik ontwaakte te bedmijn vader, de dokter en het kamermeisje waren met mij bezig, men hield mjj voor ziek en in mg was alles dood, alles. Ik verzocht, dat men mij met papa al leen zou laten de angst greep mij aan, dat Oscar zou kunnen komen en papa moest mij bescheimen. Ik weet niet welken indruk mijne me- dedeelingen op hem maakten, ik was zoo geheel met mijzelven vervuld, dat alles, wat daar buiten lag. voor mij verloren ging. Ik kan mij heden nog Diet anders herinneren, dan de waanzinnige smart, welke mij folterde. Papa had hem, naar hij mij latei zeide, nog denzelfden avond geschreven, wat was voorgevallenen nimmer heb ik hem weergezien Ujj was te verstandig, om de gemeenten, boven en behalve de bij drage, bedoeld bij art. 45 der wet op het L. O., een subsidie verleend, als ach ter elk is gemeld Clinge 4800 Hengst dijk 750 Philippine 1200 Retranche- ment 700; Stoppeldijk 1950; Zuid- doi pe J 030. Gisteren zijn tot onderwijzers aan de openbare scholen te Ter Neuzen be noemd de hoeren J. de Jonge Johsz. te Dirksland, D. A. van Houte te West- kapelle, aan school C en P. Visser te Markelo, aan school D, Sluiskil. - In de Dinsdag te Hontenisse door stembevoegde ingelanden van het water schap Hengst en Rummersdijk gehouden vergadering, die door alle leden (28) werd vastgesteld de begrooting voor 1894/95 in ontvang en uitgaaf op 13303.85, waarin begiepen is een som van ƒ5000 tot het aanleggen van een 630 M. lan- langen keiweg over den Sluisdijk. In plaats van wijlen den heer H. A. A. baron Collot d'Escury, werd tot af gevaardigde voor het waterschap Stop peldijk c. a benoemd de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. De heer C. van Esbroek, aan de beuit van aftreding, werd met algemeene stemmen herkozen. (M. Ct.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden het volgende vonnis uitgesproken: P. A. A., oud 40 j., sjouwerman te Ter Neuzen, wegens mishandeling, ver oordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. -- Bij bevelschrift der Arroudissements Rechtbank te Middelburg van den 28 Mei 1894 is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen P. V. oud 69 jaren, geboren te Hon tenisse, burgemeester van en wonende te Graauw, ter zake dat de beklaagde als burgemeester van en voorzitter van den raad der gemeente Graauw op 23 Febru ari jl. aldaar in de vergadering van dien gemeenteraad bij de benoeming van een hoofd van de openbare lagere school in die gemeente, waartoe ondor anderen waren voorgediagen M. L. de Koijser en J. J. "Wiegman, bij het openen der /.even stembriefjes door de leden van den raad voor die benoeming ingeleverd, opzettelijk valschelijk en in strijd met de waarheid heeft voorgelezen vier stem briefjes met den naam van Wiegman en drie stembriefjes met den naam var? de Kejjser, terwijl in werkelijkheid slechts drie stembriefjes met den naam van Wiegman en daarentegen vier stembrief jes met den naam van de Keijzer waren ingevuld, zoodat hij, beklaagde, een stem briefje, dat den naam van de Keijser be vatte, opzettelijk valschelijk en in strijd met de waarheid heeft voorgelezen, dat het bevatte den naam van Wiegman, eenige poging te wagen, om de zaak te bemantelende wijn had hem te goed ontmaskerd. De volgende dagen hielden mij aan het ziekbed gekluisterd en toen ik opstond, toen kwamen Lizzie en Gustaaf, die dier baren, om mij op te beuren* Ach, het viel mij zwaar maar ik wilde, ik mocht hen, die mij het dierbaarst waren, niet zien lijden onder mijn ongeluk. Hij, wiens naam ik niet vermag neder te schrijven, hg hseft de stad verlaten ee niemand, zoo verzekert men mg, niemand kent de oorzaak onzer breuk. Nog is Lizzie bij ons, papa spreekt van ïeizen, om mij te verstrooien, maar ik geloof, dat de rust en de gelatenheid, wjlke men vindt in zichzelve, in een ij zeren wil, in geregelde bezigheid en in het wellicht met goed gevolg bekroonde streven naar een ander levensdoel, de ee- nig duurzame is. Ik mag niet ten ondei gaan, ter wille van papa, die zoo bedroefd is ik wil dit niet ter wille van raijzelve. Er komt zekere trots in mg op, zekere ontluikende kracht, welke zich daartegen verzet, het medelijdenswaardige offer te weshalve niet de voorgedragene Wieg- j man, maar de voorgedragene do Keijser 1 als hoofd van bedoelde school door den raad was verbozen dat hij alzoo opzettelijk valschelijk en I in strijd met da waarheid als voorzitter in die vergadering beeft medegedeeld dat de voorgedragene Wiegman door den I raad tot hoofd van bedoelde school was benoemd en dit besluit, dat hij wi&t in j strijd met de waarheid te zijn, opzette lijk v dschelijk hoeft do«n opnemen in de dooi hem getoeker.de notulen van bedoelde i raadsvergadering door zulks in die no- i tulen te doen vermelden als volgt „3® wordt door den voorzitter namens „het dagelijksch bestuur voorgesteld over „te gaan tot de benoeming van een hoofd „aan de openbare lagere school dezer 1 „gemeente ter voorziening in de vacature, „ontstaan door het op eigen verzoek ver „ieenen van eervol ontslag aan den Heer „W. Jansen, die met ingang van 1 Ja- „nuari jl. als zoodanig benoemd is te „Hontenisse," enz. „Alvorens tot stemming over te gaan „benoemt de Burgemeester tot stemop. j „nemers de Heeren J van Damme en „P. A. van de Voorde. Voor deze be- „noeming werden door den raad ingele gerd zeven briefies, welke door den „voorzitter werden geopend, luid voor ngelezen en door de stemopnemers na „gezien en aangeteekend. „De uitslag van deze benoeming was, „dat op den Heer J. J. Wiegman vier „en op den Heer M. L. de Keijser drie „stemmen waren uitgebracht, weshalve „de heer J. J. Wiegman met volstrekte „meerderheid van stemmen lot hoofd „der school is benoemd, op eene jaar wedde van ƒ900", enz. welke notulen in de daaropvolgende vergadering van dezen raad op 1 Maart jl. gehouden, werden voorgelezen en goed gekeurd dat hij vervolgens opzettelijk valsche lijk en in strijd met de waarheid, dewijl hij wiht, dat niet J. J. Wiegman maar wel M. L. do Keijzer tot hoofd van be doelde school was benoemd nameus Bur gemeester en Wethouders van Graauw bij brief van 28 Februari jl. aan den waarnemenden districts schoolopziener in het district Middelburg te Breskens heeft geschreven of doen schrijven „Wij hebben de eer U WelEd. Gestr. „te berichten, dat op 23 dezer tot hoofd „der school door den gemeenteraad is „benoemd de Heer J. J. Wiegman te „Zwolle. „Uwe missive dd. 16 Februari jl. no. „16® had hiertoe betrekking. „Burgemeester en Wethouders van „Graauw, (Get.) Verhaegen Burgemeester, „(Get.) P. A. Baart Secretaris dat hij een 6n ander heeft gedaan met het oogmerk om die stukken als echt en onvervalscht te gebruiken, terwijl hij zelf daarvan heeft gebruik gemaakt met het oogmerk om ze als echt en on- worden van een zoo ongehoord bedrog. 30 Augustus. Ik heb heden de arbeidersfamilie be zocht welke de onmiddellijke oorzaak mijner redding is. Was het meer dan plicht, was het een liefdewerk, dat ik dien bewusten dag zelf ging, dan is wel zelden een goede daad zoo beloond. Wat zou er van mij geworden zijn, als ik dit maal nalatig was geweest De man werkt reeds in den tuin, zes weken zijn verloo- pen sinds dien ongeluksdag. Mg schijnt het toe, als ware het zes jaren. Het is papa gelukt, den arme een plaats te ver zekeren als stadhuisbode en nieuwe levens moed is bij de familie teruggekeerd. Bij mg gaat dit langzamer maar eenige vor deringen maak ik toch. 2 September. Lizzie zal ons nu spoedig verlaten, ik zal haar erg missen. Heden las ik de schoone woorden „Leer u verheugen o- j ver het geluk van anderen, dan zal dit geluk daardooi het uwe worden." Eu deze woorden zal ik ter harte nemen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2