No. 817. Zaterdag 2 Juni 1894. 10e Jaarg. Gezocht en Gevonden. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. s. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCUE COLUAXT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 eent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In Frankrijk waar de volksvertegen woordiging al even ministerverslind6nd is als in zeker klein landje, is weer een r.ieuw ministerie in de maak. De voorzitter der Kamer, de heer Du- puy, had van president Carnot de op dracht gekregen een stel ministers te zoeken. Na tal van vergeetsche pogin gen is de heer Dupuy zoo goed als klaar gekomen met dit lastige werkje. Het nieuwe kabinet zal aldus zijn sa mengesteld Dupuy, president, minister van bincenlandsche zaken en eeredienst; Poincaré, financienGuérin, justitie Leyues, openbaar onderwijs en schoone kunstenViger, landbouwgeneraal Mercier. oorlogFelix Faure, marine Barthou openbare werken Lourties, koophandelDelcassé, koloniën. De portefeuille van buitenlandsche za ken werd geweigerd door (Jambon, gou verneur-generaal van Algiers. Zij is daarop aangeboden aan den heer Ha- notaux, directeur der consulaten aan het departement van buitenlandsche zaken. De heer Hanotaux heeft reeds een beslissing genomen, dat hij de portefeuille van buitenlandsche zaken zal aanne men. Wat men nadei verneemt ovei de samenzwering, die onlangs in Rusland moet ontdekt zijn tegen het leven van Alexander III, doet vermoeden, dat mer. inderdaad met een nieuwen ernstigen aanslag der revolutionnaire partij te doen heeft. De samenzweerders schijnen zich voor gesteld te hebben tijdens de manoeuvres niet het landgoed, waar de czaar zich MAAR HET HOOGDU1TSCH VAN 0OI.O HA1JIINU DOOR A. A. v. W. Den volgenden morgen kwam de tijding, dat de arm des ongelukkigen had moeten worden afgezeten des namiddags liet zijne vrouw mij zeggen, dat haar ontijdig een dochter geboren was. Dit was te veel voor de arme lieden vier kleine kinderen stondeu aar. het bed der hulpelooze en vertwijfelde, zondei dat een zorgende hand ook slechts het noodzakelijkste deedIk nam eene dei- werksters mede, pakte linnen en levens- \c middelen in en wilde wegrijden naar het '•-in de voorstad gelegen huisje. Maar papa had het rjjtuig in gebruik om naai de stad te rijden de tijd dwong en ik .vilde ook weder tehuis zijn, als Oscar na het diner wellicht nog komen zou. oiu zijn ongenoegen niet gaande te maken, omdat ik tegeu zjjn weDschen in pei- soonlgk hulp verleende aan die arme lie den. Ik had met allerlei hindernissen te Kampen ook vond ik gee i droschki, toen wij op het pleiu aankwamen ik deed zou bevinden, in de lucht te doen vlie gen, maar een mijn, die zij gegraven hadden onder den weg, die leidt van de kerk naar het landhuis. De jonge lieden, die den aanslag beraamden, kwamen aan het naburige station aan en begaven zich onder voorwendsel een uitstapje te ma ken. naai het landgoed, in gezelschap van verscheidene ingenieurs van de spoor weglijn Vitebsk, die hen aan het station opwachtten. Deze opeenvolgende reisjes trokken de aandacht der politie, die op een goeden morgen hen allen te zamen oppakte. Overigens moet de Russische overheid door berichten uit Parijs, Berlijn, Londen en Brussel iugelicht zijn van de toebe reidselen voor het complot, dat, naar men zegt, op touw is gezet door de Russische revolutionnairen, in den vreem de verbijfhouaend. Een der hoofdaan- leggers zou zelfs de baron Ungern von Sternberg zijn, die in velband met de dynamielaanslagen te Luik, zoo vurig door de politie aldaar gezocht wordt. Sedert een jaar moet men re9ds een groote beweging aan de Russische hoo- gescholen hebben opgemerkt. Er hadden bepaald oproo'-en aan de universiteiten van Moskou, Kiew en Tiflis plaats. Vele arrestaties vonden plaats, terwijl talrijke huiszoekingen tot de ontdekking van ge heime studentenvereeuigingen leidde. Ook meer dan éen student werd dood gevou den, hetzij dat hij uit vrees voor de ont dekking van het complot zelfmoord had gepleegd, heizij dat hij als verrader door zijn kameraden werd vermoord. Juist het onderzoek nnar deze geheimzinnige sterfgevallen moet de politie op 't spoor gebracht hebben van de samenzwering. mijn sluier over het gelaat en steeg zon der beraad in den paardentram, welke juist zou vertrekken. Het was hoogst noodzakelijk, dat op deze plaats der ellende iemand kwam die niet alleen stoffelijke hulpe bracht en raad schatte voor de volgende dagen, maar die ook de arme vr^uw troost toesprak eu haren moed een weinig opbeurde. Ik wachtte den dokter, welke ik spoedig liet halen, liet de werkster achter om te zor gen voor verpleging en oppassing en keerde alleen naar huis terug. Tot mijn schrik bemerkte ik dat bet reeds sche tnerde en de weg naar buis was lang. Mij bleef geen ander redmiddel over, dan nogmaals gi-bruik te maken van den paar dentram, die na eenige seconden wachtens aan de halt aankwam. Alleen een oude vrouw met twee kinderen zat er in en ik nam plaats in den anderen hoek. Wij kregen geen verder gezelschap aan het eerste station. Aan het tweede stegen twee heeren in, waarvan de eene in zeer opgewonden stemming was, wat tuen reeds buiten kon hooien. Toen zij zich neder zetten en het lamplicht op hun gelaat viel, zag ik tot mijn schrik, dat de eene Oscar was. De plaats waar, veel minder nog de omstandigheden waaronder wjj elkauder aantroffen, deden het voor mij wenschelijk zijn, niet herkend te worden; ik hield met de hand mjjn sluier dicht en droug mij bevend tegen de oude vrouw Nog eiken dag vinden to St Peters burg en elders inhechtenisnemingen plaats. Vooral houdt de politie het oog op Britsche stoomschepen, daar de Lon- densche politie gewaarschuwd had, dat een aantal Engelsche anarchisten naar Rusland zijn vertrokken. Een ware razzia is gehouden onder de Petersburgsche studenten, waarvan er niet minder dan 200 zijn gearresteerd. Wie kan, zoekt een goed heenkomen uit vrees voor gevangenis en verbanning. Maandag werd te Brussel met groote plechtigheid het huwelijk gesloten van prinses Josephine van Vlaanderen met prins Karl van Hobenzollern. Des namiddags te drie uur verirokkèn de jonggehuwden naar Duitschland, door den graaf en de gravin van Vlaaderen uitgeleide gedaan tot het station de Lu xembourg. Omtrent de plannen, gemaakt om Brussel rechtstreeks met de zee in ver binding te stellen, verneemt men. dat de regoering voor 10 millioen francs aandeelen wil nemen in het bedrag der onderneming, Brussel zelf zal het overi ge kapitaal nemen op anderhalf millioen na, die men door het weglaten van eene sluis, die desnoods zou kunnen gemist worden, hoopt te vinden. Zooals men weet, hebben de socialis ten te Berlijn eenige bierbrouwerijen ge boycot. Nu is de laatste week het biervei bruik aldaai werkelijk afgenomen. Het orgaan der socialisten schrijft dezo afneming toe aan het verbod door die partij uitgevaar digd, aoch de liberale bladen zeggen dat de oorzaak moet gezocht worden in de koele weersgesteldheid, wat zeer goed aan. Niemand nam notitie van mij. Oscar beproefde tevergeefs een sigaar aan te stekeD, wat hem in zijn toestand volstrekt niet gelukken wilde en de vroolijkheid opwekte van zijnen geze: die iets meer nuchter was. Ik kan noch wil de woor den, de hondsche manier en toon weder geven, welke mij tegelijkertijd deden wal gen en schrikken, ik wil in mjjne her innering en in dit boek alleen den wree- den zin van het gesprek bewaren. „Als uwe bruid u zag in dezen wan kelenden toestand!'' zeide de vieemdeling schertsend. Oscar lachte. Zijn lach was zoo vreemd, dat die mg deed ontstellen. „Dat zou twee maanden te vroeg zijn, oude Zweed, maar ik verheug mij reeds op de eerste klucht na de bruiloft." „Ik ook en ik heb in ieder geval meer genot daarvan als gij, daar de toeschou wer zich meer vermaakt dan de tooneel- speler. Maar weet ge, Oscar, waaraan ik toch de voorkeur nog zou geven Aan een toelatingskaart tot uwe vernuftig- voorstellingen in uwen bruidegomsstaat, wunt ik vrees dat ze ua de bruiloft, als ik als huisvriend vrijen toegang zal heb ben, niet meer plaats zullen vinden. Gij moet kostelijk zijn in de rol van ernstig denker en fijngevoelend kunstenaai." Oscar stemde in met het gelach. „Toch nog beter dan in de rol van teeder minnaar, die valt injj vervloekt kan worden aangenomen, daar bij warm weer hot menschdom iichter geneigd is, een beker gerstenat meer te ledigen. Met Gladstone moet het goed vooruit gaan. De oude heer begint reeds eeni germate te zien en hij heeft zelfs een paar uur in een ander vertrek mogen opzitten. Wat zal hel hem goeddoen, als hij nog eens beleven mag, dat de ondergane kunstbewerking hem in zijn laatste levensdagen den blik verhelderd beeft 'De Eerste kamer is bijeengeroepen te gen Donderdag den 7en Juni 1894, 's na middags te drie uren. Dat mannen van talent op nog niet eens hoogen leeftijd al heel wat car rière kunnen hebbeu gemaakt in ons land, wordt, zegt de Tijd, wel bewezen dooi den levensloop o. a. van twee mannen van beteekenis onzer dagen. Mr. G van Tienhoven, pas lid van de Eerste kamer, gekozen voor Noord-Hol land, begon als president van het U- trechtsch studentenkorps en was achter eenvolgens 1° Hoogleeraar aan het A- thenaeum Ill,ustre te Amsterdam in het Romeinsch recht en eenige andere vak ken, werkte als zoodanig krachtig mede aan de wordiog der .universiteit, waar van hij later president curator was. Ver der is hij geweest, 2® lid van den ge meenteraad van Amsterdam, 3® wethou der van Amsterdam voor financiën, 4® lid van de Tweede kamer, 5° burge meester van Amsterdam, 6° lid van de Eerste kamer, 7® formeerder van een ka- zuur. Moet het eenmaal zjjn, brrr, dan de oogen dicht, de tanden op elkander geklemd en hals over hoofd het water in „Arme drommel," zeide de andere la chend. »Het vuur moet u wel na aan do sche nen gelegen hebben, is zij zoo leelijk »&ls een leelijke Mulattin. Denkt ge, dat ik geen anderen uitweg zou gezocht hebben, als er een geweest was Het was uit met mij, zeg ik u, en ik moest inet mijn schuldeischers het laatste be droeven. Ge zult willen weten, hoe ik zelf daartoe kwam? Ge zult het weten, oude vriend. Ge weet wel, ik ben u ge negen en vertrouw u alles toe. Toeu het met mij tot het uiterste gekomen was, kwam mijn oude tot mij en zeide Er is nog één uitweg voor u, een rijk huwelijk Hier kunt ge dit niet doen, want ieder kent u en uw verleden. Maar in C kunt gij als eer, uieuw mensch beginnen en naar de dochter van een rjjk fabrikant dingen en wel naar eene, die ik u zal aanduiden, over wier persoon lijkheid ik u de nauwkeurigste aanwijzin gen geven kan. Hij vertelde mij, dat door hem juist het testament was opgenomen van een verwijderde bloedverwante van haar, die nu mijne bruid is, een oude rijke dame, die haar, God weet uit welke sympathie, de ronde som van tachtig duizend thaler

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1