No. 816. Woensdag 30 1894. 10e Jaarg. Gezocht en Gevonden. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. TREURIG! 7. FEUILLETON. Ruitcnlaiid. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertention van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Weekblad voor Zeeuwscli Vlaande ren» westelijk deel van Maandag 28 dezer, bevat onder bovenstaand opschrift een pittig artikeltje, dat in het oostelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen ook we) mag gelezen woiden. Wij zijn dus zoo vrij het stuk met volle instemming in ons blad op te nemen. De zuidelijke streek van Zeeland, die vóór de afscnudding van het Spaansche juk tot Vlaanderen behoorde, maar se dert den vrede van Munster een deel is van Nederland, verkeert in geen al te gunstigen toestand. Een van de ooi zaken daarvan is het overgaan van den grondeigendom in de handen van buitenlanders. En in plaats nu, dat 's lands ïegee ring die oorzaken van ons verval tracht weg te nemen, woiden jaar op jaar nieuwe maatregelen genomen om ons van Nederland te vervreemden. Een groot deel van de gronden in ons district zijn in handen van Belgische heeren. De vermogensbelasting wordt inge voerd. Buitenlanders betalen daarin niet ook niet van de eigendommen, die zij hier bezitten. De grondbelasting wordt verminderd. Daarvan proüteeren de buitenlanders ook. Komt hier nu grond te koop en koopt een Nederlander, dan wordt bij opgepikt in de vermogens- en in de grondbelas ting beide. Koopt een Belg, dan betaalt hij alleen in de verminderde grondbelasting. Hij heeft dus alles voor op een ingezetene. Is er doeltreffender maatregel uit te denken, om den grond te vervreemden en de opbrengst voor den Staat te ver- minderen In de gemeentebelasting betaalt hij geen cent, of 't zijn eenige opcenten op gebouwde en ongebouwde eigendommen. Opcenten op 't personeelvrij Hoofdelijke omslag vrij Nu hebben we om 't spel te verma ken de bedrijfsbelasting gekregen en de Belgische kooplui, die vroeger een patent noodig hadden, om hier graan te koopen en vee, zijn ook vrij. We hebben in onze provincie groote bladen en ook kleintjes met veel preten tie. Over de verkiezingen en over al lerlei hoogere politiek krijgen we dage lijks en wekelijks de hooggeleerde poli tiek beschouwingen van de ïedactie ten beste. Dat onschadelijk liefhebheren op een terrein, waar die redacties zonder eenigen invloed zijn, gunnen wij haar gaarne, maar zouden ze niet eens een oogenblik uit die hoogere sferen willen nederdalen om zich met de stoffelijke belangen van 't gewest bezig te houden 1 Noord-Beveland gaat bijna geheel over in de handen van buitenlanders; op Tholen hebben zij uitgestrekte, bezittin gen, in Zuid Beveland kriigen zij vasten voet en tot zelfs in Schouwen zijn zij doorgedrongen. Vermogensbelasting betalen ze niet grondbelasting veel te weinig iets bij- dragen in de gemeentelijke huishouding doen zij niet het geld dat hel land op brengt, wordt geheel in het buitenland verteerd NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN »OLO KAIMIIBJII DOOR A. A. v. W. Moet Zeeland een tweede Ierland wor den Moet de Staat helpen om het zóó ver te brengen? En komt nu op sommige polderver- gaderinger. Daar hebben de vele weinig betalende Belgische eigenaren de meerderheid en de weinig veel betalende Nederlanders moeten. God betere het! in hun eigen land bij den vreemdeling zoete broodjes bakken, om iets goeds tot stand te bren gen Zoo is het n'en déplaise aan wie 't aangaat -- en dat schreeuwt ten he mel Wij schrijven dit niet om op te zetten tegen de Belgen, maar eenvoudig om het duidelijk te maken, in welke slechte condities wij verkeeren. Wij verlangen - men lette daarop geene bevoorrech ting met gelijkstelling zijn wij tevreden daar. waar we nu in ons eigen land te genover den vreemdeling nagenoeg in alles achter-uitgesteld worden waar het ons onmogelijk gemaakt wordt om bij den aankoop van vaste goederen (ver geef ons de herhaling) met den vreem deling ie concurreeren waar onze koop lui in de bedrijfsbelasting moeten beta len, terwijl vreemdelingen de meeste za ken doen en vrij zijn van belasting waar we thans vaak afhangen van de genade van buitenlanders De inwoners aan deze zijde der Schelde hebben daaraan ook schuld, want velen hebben eene verkeeide gewoonte. Zij lezen uitsluitend Belgsche gazetten, met een kolom tien twaalf moorden en inbraken, een kolom bollingen en scbie- tingen, wat Belgsche politiek en van tijd tot tijd iets over de grenskwestie door een Belgschen bril bekeken. Zij vergeten, dat ze hier in Nederland wonen. Wie in een land woont, heeft er veel belang bij hoe de zaken daar gaan kan vaak door zijne kennis, van invloed zijn op dien gang, en daarom is het wen- schelijk, dat er wat meer bladen gelezen worden, waarin Nederlandsche belangen Nederlandsche toestanden besproken wor den. Bij beter inzicht van den toestand is er kans op verbetering. Van weerszijden wat. Veel van de regeering om ons het Nederlanderschap te leeren waardeeren ook iets van het volk door het Ne derlanderschap op prijs te stellen. Dan komen we er misschien nog wel Maar er is haast bjj. 10 April. Papa is zeer opgeiuimd een stieftante mijner eigen moeder, welke ik in het ge heel niet gekend heb, heeft mij gemaakt tot erfgename van tachtig duizend thaler. Mij schijnt, dat een ontzaglijke som toe, als ik denk, dat ze mij toebehoort. Even wel kan ik papa's opgeruimdheid niet deelen er is zooveel, ach zooveel, dat mjj liever zou geweest zjjn. Ik zal het zeg gen, want hier op deze bladen mag ik ook de meest dwaze gedachten niet ver zwijgen Ik zou hem weggeven, dezen rijkdom, voor de schoonheid en lieftallig heid, welke Lizzie siert en die liari n man zoo trotsch maakt en verheugt. Nu staat het er en het klinkt dwaas genoeg en om mijzelven te rechtvaardigen, zal ik er dadelijk aan toevoegen dal het mij naar mjjne raeening toeschijnt, als ware een zekere uiterlijke bekoorlijkheid vereischte om bemind te worden. Ik verlang ei niet naar in den smaak te vallen, maar wel bemind te worden. Dit moet geluk schen ken, bevredigend zijn en zalig voor het hart Erwin hield op met lezen de vrije be kentenis dezer reine meisjesziel wekte een echo op in zijne borst. Had hij onbe wust daarnaar gezocht al die jaren, sinds hij zich vermoeid had afgewend van de kampplaats, waarop de idealen zijner jeugd begraven lagen Een bedaard sterk hart, dat ons opneemt met al onze dwaasheden en al onze deugden, dat onze gebreken goedmaakt, en ons streven deelt, dat éen met ons wordt voor dit leven en voor het volgende welk een toevluchtsoord De eenige, dacht hij, terwijl hij langzaam en bevestigend met het hoofd knikte, de ee nige Al het andere was ijdel bediog Hij zocht in het boek en zag tot zijn leedwezen, dat opnieuw een aantal bla den ontbraken, welke evenwel meer een ledig vormden in den gedachten, loop der schrijfster, dan in hare lotgevallen en waarvan de draad, naai hij zag, zich we der aan elkander liet knoopen. 24 Mei. Ik heb met mijn Oscar een rit gedaan door het park en over den Karlstein te rug. Is zij schooner geworden, de wereld, schitterender de zou, zoeter de geur der bloemen, ot wandelde ik voorheen rond met geblinddoekte oogeu en zonder ge voel Zijne bruidAch, ik herhaal het steeds opnieuw om het te begrjjpeD, zjjne Nu de zomer iü 't land komt, boort men weer van allerlei reisplannen van de grooten dezer aarde. Zoo dischte een Duftsch blad een heel verhaal op van het voornemen van keizer Wilhelm om een bezoek aan Nederland te brengen. Uit Berlijn wordt dit tegengesproken. Keizer Wilnelm zal waarschijnlijk in de laatste helft van Juni de regatta te Kiel bij wonen, iu het begin van Juli met de keizerin aan booid van de Hohemollern eene reis naar het noorden maken, in het begin van Augustus naar Cowes gaan en in het begin van September de groote manoeuvres bijwonen. Waarschijnlijk zal binnenkort de cza- bruid! Wat ligt in die gedachte, welk een trots, welke een toekomst, welk een spoorslag, zijner waardig te worden 2 Juni. Opdat aan mijn schitterend geluk de schaduw niet onibreke, ondervind ik met smart, dat mijn zwager, dien ik toch als een broeder liefheb, zich steeds even koel en vreemd tegenover Oscar gedraagt, als ware hij voor ons allen nog dokter Heid Ier en niets meer. Lizzie daarentegen deelt ten zeerste in mijn geluk en noemt Gustaaf een pessimist. Wat mag zij daar mede bedoelen, wat eigenlijk vreest Gus taaf, de luchthartige officier, voor mij. hij wien ik eerder iedere andere hoedanigheid zou hebben toegekend, dan die van pes simist. 4 Juni. Het eerste kleine verschil van meening heeft tusschen ons plaats gehad, waarbij ik echter de zege heb behaald. Oscar beweerde, dat mijne belangstelling m het wel en wee van onze fabrieksarbeiders te ver ging, dat men gebruik maakte van mijne lichtgeloovigheid en van mijne good heid. Hij beriep zich op zijne ervaring en op de meerdere scherpzinnigheid, welke e«n man die, als hij, in het gewoel des des levens verkeert, zich vanzelve heelt toegeëigend. Ik daarentegen kon hem wijzen op mijn eigen en nauwkeurige on derzoekingen der omstandigheden, waarbij ik helpend was opgetreden op de nauwe betrekking tusschen arbeiders en werk gevers, welke tot zekere verplichtingen bindt. Ik sta verre van sentimenteel* of idealistische beschouwingen ik wil geen nectar ot ambrozijn brengen in de hutten, maar ik zou zoo gaarne, zoo mogelijk, het lot onzer arbeiders verzekerenhun het zuurverdiende brood niet misgund j willen zien door de wangunst der tijden zon zoo gaarne willen voldaan zien aan bescheiden verstandige eischen, voor zoo ver dit mogelijk is. Ik zeg onze arbei ders. De grenzen mijner werkzaamheid zijn eng, als pissend is voor een meisje en ik wil die niet overschrijden. Maar als iedere vrouw tronw zorgt en helpt in den kring, haar aangewezen, dan ver vult zij ook hare roeping als vrouw en brengt zij haar aandeel mede in het open- j bare "leven. Oscar gaf dit ten laaste toe, ofschoon hij mij plagend een kleine ver kwistster noemde, welke waarschijnlijk meer noodig had dan Lizzie en mij dreig de onder curateele te stellen, als wij ge huwd zouden zijn. Dit mag hjj doen al verdedigt hij nu ook eigenzinnig zijn recht, hij is zoo goed, dat hij tegenover den werkelijken nood zich zal overgeven. Er ger is, dat hij veilangt, dat ik mij zal onthouden van persoonlijke bemoeiingen, dat wil zeggen van het bezoeken onzer arbeiders. Een verbindende belotte hel» ik te dezen opzichte niet gedaandit komt bovendien zelden voor, en het zijn

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1