10e Jaarg. Gezocht en Gevonden. i\o. 815. Zo ter dag 28 1891. - Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e ii w sc h - V I a a n d e r e 11. F. IUKLFAIA.V, AXEL. Het kraailook en de zuivelbereiding. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numra. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bijna alle lezers kennen het kraai- of wijngaardslook (Allium vineale L.). Het is eene veel voorkomende inlandsche plant, behoorende tot de familie dei Le- lieachtigen (Liliaceën). Zij groeit aan dijken en wegen, in wei- en op bouw land. Vooral wast het kraailook gaarne op hooge kleigronden en waar deze in den binnen- of buitenberm overgaat. On- noodig is het zeker mede te deelen, dat het een lastig onkruid is, dat aan melk en boter een onaangenamen uienreuk mededeelt. Ieder zal dien reuk dikwijls hebben waargenomen en tot zijn spijt ook den smaak der plant aan melk of boter hebben bespeurd. Die smaak komt overeen met dien van knoflook en de bollen, ook onder den naam van wild lookhondslook en boerenlook bekend, wor den dan ook als laatstgenoemde groente Mogen de kraailookbollen als groente hunne liefhebbers vinden, op naar kraai look smakende boter zijn zeker wel geen menschen gesteld. Dit ondervond in den laatsten tijd ook de stoomboterfabriek Honteuisse Reeds meermalen hebben wij, schrij vende over zuivelbereiding, die fabriek aangehaald als een voorbeeld, dat ook in deze streken coöperatieve boterberei ding zeer op hare plaats is. Ook is door ons medegedeeld, dat bet aantal leden, aanvankelijk gering, allengskens is aangegroeid en thans zóó groot is, dat geen nieuwe leden meer kunnen worden aangenomen. Bekend is het ver der, hoe wij er op wezen, dat de Hon tenisser boterfabriek boter levert van NAAR HET HOOGDÜ1TSCH VAN ctoi^o luim vu DOOR A. A. v. W. Hij verzocht naast mij te mogen zitten, omdat hij het dansen niet goed kan ver dragen en er daarom niet van houdt. Hp is ver geweest in de wereld en vertelde veel van het schoone, dat hij gezien had. Hij weet verrukkelijk te schilderen, men ziet zich bijna verplaatst in die vreemde landen en krijgt een verlaugen om er heen te gaan. Het boezemt hem belang in, dat ik wat teeken en dat mijn goede papa het dei moeite waard geacht heeft, mijn talent iü München een weinig te laten vormen, terwijl hij met Lizzie en moeder van het eene bad naar het andere i ging. Doctor Heidler teekent zelf en verzocht om mij zijne poitefeuille met I- taliaansche schetsen te mogen brengen. Hij bleet den geheelen dans bij mij zit ten en vroeg mij, of het mij niet zou hin deren, als hij zijne plaats nog langer in nam. Toen ik dit ontkennend beantwoord de, meende hp dat hij daartoe toch een voorwendsel mocht hebben en engageerde uitstekende kwaliteit, die tegen hoogen prijs vlug van de hand gaat en dan ook werkt tot groote tevredenheid van alle deelhebbers. Edoch in de laatste weken is die tevredenheid vooral bij de jongst bij gekomen leden aanmerkelijk gedaald, ja bij velen in ontevredenheid, bij enke len in misnoegen en berouw omgesla gen. Ofschoon wij nu nog altijd even groote voorstanders van coöperatieve, fabriekmatige boterbereiding zijn en elke poging om daaitoe te raken van harte toejuichen, zoo achten wij ons toch ver plicht ook op de bezwaren te wijzen, die zich voordoen, als aan die wijze van be reiding verbonden te zijn. Wij doen dit to meer nu ook in onze onmiddellijke nabijheid eene zuivelfabriek zal verrijzen, doch spreken vooraf de hoop uit, dat het de ondernemers daarvaD niet moge afschrikken, maar hen integendeel tot leering moge verstrekken. Enkel in het belang onzer iandbouwers is ons dei hal ve dit epistel uit de pen gevloeid. De lezer zal aan het opschrift en den aanvang van dit schrijven reeds ver moed hebben, dat de ontevredenheid der Hontenisser melkleveranciers is voort gesproten uit het voorkomen van kraai look in de weiden. Dat vermoeden was juist De boter der Hontenisser zuivel fabriek bad den bekenden smaak van dat onkruid gekregen en als gevolg daar van kon zij niet verkocht worden. Naar ons medegedeeld werd is dan ook eene groote partij onverkocht gebleven. Nu staat deze boter wel is waar in kwali teit volstrekt niet onder die, welke de landbouwers /.elve op hunne hotstede bereiden, daar immers haast bij eiken mij behoor lijk voor den volgenden dans, dien wij echter natuurlijk niet medededen. Aan tafel zat hij tegenover mij, hij had geen tafelbuur en kon zich wijden aan het algemeen onderhoud, waarvan hij de ziel was. Nooit heb ik mij op een bal zoogoed vermaakt; bijna brtreurde ik het, dat het geëindigd was, toen wii op stonden. En heden Ik ben in gespan nen verwachting, of hij, volgens zijn be lofte, ons zijne schetsen brengen zal. 25 Maart. Dit blad is langen tijd ledig gebleven en toch is mijn hart zoo vol. ofschoon ik dit nieuwe gevoel niet weet te verklaren, noch te noemen. Lizzie plaagt mij, dat ik een droomster word. Zij zegt, dat on ze rollen zullen verwisselen en dat zij ten gevolge van hare nieuwe waardigheid a's gade en huisvrouw, mij leiden zal en op voeden. Lizzie's bruiloft is op verlangen van haren verloofde bepaald op 12 April hoe eenzaam zal ik mij gevoelen, als zij mij ontbreekt. Anders versta ik de kunst wei mij te beheerschen. Mijne moeder heeft mp, Gode zij dank, daartoe aange spoord, maar heden, toen Gustaat Lizzie haar dierbaar toekomstig tehuis schilder de en ik mij voorstelde, hoe stil het hier zijn zal, als zij een ander tehuis haai hel deren lach, hare kinderlijke vroolijkheid, de geheele onbeschrijfelijke bekoorlijkheid van hare verschijning schenkt, toen ge voelde ik, dat mijne ooogcu vochtig wer- boer het kraailook in de weide te vinden is, doch voor de verzending naar het buitenland schijnt de boter niet geschikt te zijn, zoodat ze niet tegen den gewo nen hoogen prijs van de hand gaat. Om nu aan dezen toestand een einde te maken werd door don directeur der fabriek, bijgestaan door de bestuursleden, eene scherpe controle gehouden op de aangevoerde melk. Alle melk, die ook maar even den bekenden geur of smaak verried, werd geweigerd teruggezonden om zoodoende weer goede boter te kun nen bereiden. Doch nu kwam de on tevredenheid. De boeren, die hunne melk terugont vingen, moesten weer aan het kamen, waardoor ze natuurlijk dubbel werk had den te verrichten. Sommige landbou wers karnden weer 3 A 4 maal per week. Andere, die hun karntoestel reeds had den opgeruimd, moesten pogen de melk zoet van de hand te doen, wat niet ge makkelijk gelukteof ze bij de buren laten verwerken, wat natuurlijk erg on pleizierig en omslachtig is. Geen won der dan ook, dat er luide werd geklaagd en menig landbouwer met gebroken hu meur naar de fabriek staptb om eene klacht in te dienen. Onder deze bevond zich meer dan éen, die zijne melk had terugontvangen en er toch van verzekerd was in zijne weiden geen kraailook te hebben. Dit moge vreemd schijnen, toch is het zeer natuurlijk. Wanneer de melkonderzoeker te midden van een groot aantal melkbussen al die bussen éen voor éen moet onderzoeken en van den inhoud proeven moet en hij heeft zoo pas sterk naai' kraailook smakende melk in den mond gehad, terwjjl de lucht bo den. Ik gevoelde mijzelven arm als nooit te voren. Ik heb niemand geluk geschon ken en niemand beeft het mp gevraagd hoe zal ik mijn armen papa bevredigen, die glans en schoonheid zoozeer bemint? Ik geloofde mijzelven geheel onopge merkt, want minnenden zien slechts elk ander, verder niets, en dokter Heidler, die somwijlen den avond bij ons doorbrengt, schaakte met papa. Toch had hij veel gezien en meer nog vermoed met zijn fijngevoelig hart. Nadat het spel geëin digd was zette hij zich bij mij nedei en bracht het gesprek op het vorige onder werp. Hij deed dit met onbeschrijfelijke teederheid en goedheid voor mij en het gelukte hem, zonder mij vleierijen te zeg gen die ik zoozeer haat, toch mijn zelf bewustzijn en mpn moed eenigszins op te hefien. Of kwam het omdat hij in de beelden, die hij ontwierp van de volgende dagen en weken, steeds aan mijne zijde stond en omdat hij den plicht met mij deelde, voor papa het ledig, door Lizzie's afzijn ontstaan, minder gevoelig te maken Hij is vaak onze gast, sedeit hij na dien balavond ons bezocht, en papa ziet hem gaarne. Hp musiceert veel met mij en de weinige keeren dat hij zich uitliet over mijn spel en zang, deed hij dit op een wijze, welke mij zeer gelukkig maakte. Hij heeft daaraan meer opmerkzaamheid geschonken dan dit verdient, hij heeft ie der gebrek, zelfs het kleinste, gehoord en ven de bussen met den scherpen geur bezwangerd is, dan kan het wel riet anders of èn geur èn smaak zal hem parten spelen, zoodra hy nu eene bus goede melk onderzoekt. Ook deze zal hem voorkomen besmet te zijn. Zoo was het dan ook te verklaren, dat sommige boeren, die 3 of 4 bussen meik hadden geleverd, er 2 of 3 gewei gerd terug ontvingen, terwijl de 3e of 4e bus was aangenomen, ofschoon ze dezeltde melk bevatte. Ja, zoo gebeur de het, dat van boeren, die kraailook in de weide hadden, de melk werd geac cepteerd, terwijl ze van andere, die zui vere weiden hadden, werd afgekeurd. Waarschijnlijk als een gevolg der klachten werd nu op Donderdag. 17 Mei, eene algemeene vergadering gehoudeD. Doch. zooals het gewoonlijk gaat, de hardste schreeuwers hielden daar den mond om later, als de veigadering ge ëindigd was los te barsten. Wie heeft dit niet meermalen bij eike vergadering opgemerkt? Entrenousweet men veel af te keuren en te verbetoren, doch als het op spreken aankomt in de vergade ring, schijnt de tong aan banden te lig gen. Dwaze vrees houdt dan gewoon lijk van spreken terug. Zoo ging het ook weer hier, in weerwil dat de voor zitter er terecht aan herinnerde, dat het nu tijd van spreken was. Gedurende de vergadering werd dus niet, zooals er voor en er na geklaagd, doch er werden commissiën benoemd van 3 leden, belast om in verschillende wij ken bij alle deelhebbende landbouwers weiden en dijken te onderzoeken, ten einde zoo verbetering te verkrijgen. Ook op andere tijden van bet jaar, bijv. in daarom doet zjjn lof mp zoo goed. 1 Apiil. Ik ben ontstemd en een weinig boos op Gustaaf, omdat hij dokter Heidler vol strekt niet op zijn bruiloft wil uitgenoo- digd zien. Gustaaf is de eenige, die on zen nieuwen vriend niet mag lijden en een onbeschrijfelijke antipathie tegen hem gevoelt, welke hij op zijne vaak scherpe wijze instinct noemt. Maar Lizzie heeft mij getroost en gezegd, dat zp deze uit- noodiging zal doorzetten op den schoon sten dag haars levens mag rap niets ont breken. Zou mij dau werkelijk iets ont breken als hij er niet was? 3a, want ik schat hem zeer hoog en het is mij een aangename ge -vaarwording, dat hij waar de schjjut te hechten aan inijne meening en aan mpn oordeel. Gustaaf heeft ge lijk, hjj is geheel en al verschillend van de jonge mannen, die bij ons aan huis verkeeren, maar daarvan maak ik hem geen verwjjt 8 April. Mijn geboortedagIk ben een en twin tig jaar mondig, zooals mpn goede papa mp opmerkte - toch gevoel ik mij zoo afhankelijk van zjjne liefde! Hp wenschte mij geluk met zulk een innig heid, dat ik mijzelven voor ondankbaar schold, omdat ik somwijlen meende, dat hij Lizzie voortrok. Dit zou toch zoo natuurlijk zijn Maar heden is de klein moedigheid, welke mji somtpds drukt, van

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1