Rechtszaken. Landbouw. dus te zeggen, dat Z.M. zijne hooge vol doening heeft uitgedrukt aan de inrich ters van dit grootsche werk, en bijzon der aan M. van Eetvelde, Staatssecreta ris en Graaf de Bethune, algemeen com missaris. Ook is niets zoo wonderlijk als die hoek van Afrika, welke in Vlaan - deren overgebracht is. Wanneer men den weg gemaakt heeft over de bruinroode rotsen, welke dit uitgestrekte deel dei- Tentoonstelling begrenzen, bevindt men zich op eens tegenover eene heel andere natuui, op het geheimzinnig grondgebied palm- en kokosboomen en groote varen planten, in welker schaduw hutten in schors verborgen zijn hier en daar sier lijke en lichte Europeesche gebouwen in bamboesriet. Te midden van dezen uit heernschen plantengroei gaan en komen zwarten, die gewapend als zij zijn, op jacht of naar den oorlog schijnen te trek ken. Op den dorpel der hutten stampen vrouwen den soigo, terwijl heele hoopen negertjes spelen en in het gras rollen. Te midden van eenen bocbtigen vijver vol helder water verheffen zich hutten Tjvelkei bewoners netten herstellen of prauwen vervaardigen. Het museum van den Congo is vooral zeer volledig ook het panoiama van de Congoleesche streken, door Robert Mols en Piet van Engelen geschilderd, is zeer bewonde renswaardig. HH. MM. hebben hun officieel bezoek gesloten met eene wandeling door Oud- Antwerpenden clouom het geijkte woord le gebruiken van de Wereldten toonstelling. Hier schijnt alles een droom te zijn. Nauwelijks heeft men eenige stappen gezet binnen de aloude poort met ophaalbrug, die toegang verleent tot dit Vlaamsche Pompeïa, of men waant zich eenige eeuwen teruggevoerd. Keizer Kaiel. Filips II, Margarelha van Parma, de Hertog van Alva. de hertog van Alen con, al deze groote figuren uit het hel dentijdperk van Antwerpen, nevens Jor daens, Rubens. Van Dyck, die haren kunstroem vestigden, herleven in dit midden van oude gehouwen, huizen met afdaken, trapgeveltjes of de spitse ho- vengevels, gebouwd volgens de teeke- ningen van dien tijd, in hout, steen of kai eel, waarop zelfs de oudheid óp won dorbare wijze haren stempel heeft ge drukt. En indien God toeliet dat de ko ningen, prinsen, edelvrouwen, lieeren en ridders, die onze verbeelding ons hier voor den geest toovert, in deze verdwe nen stad terugkeerden, welke het genie van eenige kunstenaars heeft heropge- wekt, dan zouden zij zich evengoed te huis gevoelen als voorheen in het groote, oude Antwerpen. De verbeelding wordt nog versterkt dooi het leven en de bedrijvigheid, welke in deze tooverstad heerscben. Hare in woners dragen de kleedij der 16e eeuwde ambachtslieden en de winkeliers die eene toonbank langs de straten hebben, dragen het wambuis met de opgestroopte broek genomen en geen bewijs van deelneming of bezorgdheid vlood heen naar het vreem de land, waar de jonge man moedig streed om zijn bestaan. Het geluk was hem gunstig; verstoor de ook de aanraking met verschillende meuschen en zaken de idealen zijner jon gelingsjaren op een onbarmhartige wijze, het leven wierp hem daarentegen als dui delijke vingerwijzing de gouden vruchten van eerlijken en ingespannen arbeid in den schoot. De vele vruchtelooze pogingen, om zich met zijnen grootvader te verzoenen, mat ten hem eindeljjk af en iedere betiekking tot de zjjnen .verd daardoor afgebroken. Hjj leerde nieuwe belangen kennen en nieuwe vrienden en begon het land, dat zoo gastviij hem had opgenomen, te be schouwen als zijn vaderland. Evenwel bouwde hij zich geen eigen haard de twijfel en de pessimistische be schouwingen, welke zich ingedrongen had den in zijn maatschappelijk en in zjjn staatkundig leven, mochten toch nimmer het schoone begrip aantasten, dat hij koesterde ten opzichte van het familiele- handelslieden die de beurs bezoeken of jo den die achter hunnen toog gezeten zijn en wissels en metalen verkoopen, dragen rapier en mantel en de pluim op den hoed de huismoeders, die water gaan halen aan den waterput vooi het oude Stadhuis (een oudheidskundig juweel dat in 1568 vernield werd) evenals domeis jes die zich met het misboek in de hand naar de bijzijnde kerk begeven, of die zitten te speldewerken achter de ruitjes der halfopenstaande vensters, dragen den frisschen borstdoek en d« breede tiek muts. .Niets ontsiert dit tafereel, waar van alles met nauwgezetheid is terug gegeven, en waarbij de historische waar heid stiptelijk nageleefd werd. Kortom, deze herinnering uit vervlogen tijden, dit geheel van menschep, en zaken die stil en vergeten in het stof der eeu wen rustten en als bij tooverslag tot het leven weiden teruggeroepen, dit alles stelt ons, nevens de wonderen der nedendaagsche wetenschap, op wonder bare wijze het verleden voor den geest, en laat bij den bezoeker een diepen in druk na. Ook hebben HH. MM. herhaaldelijk hunne hooge voldoening uitgedrukt aan den schilder van Kuyok, don schepper van Oud-Antwerpen, alsook aan zijne vei kleefde medewerkers M.M. Adriaen- san, De Wolf, Donners, Possemiers, Max Rooses en den aannemer M. Merckx. Al deze heeren droegen prachtige kom turnen van Vlaamsche ridders uit de XVIe eeuw. HH MM. hebben beloofd een der groote middeleeuwsche feesten bij te wonen, welke in Oud Antwerpen in den loop Tentoonstelling zullen plaats hebben. Het was bij 4 ure toen de Koning Oud Antwerpen verliet om de mternatio nale Tentoonstelling van Schoone Kun sten te gaan inhuldigen, welke geheel in orde is. HH. MM. hebben zich de vreemde kunstenaars doen voorstellen, alsook de verschillende commissiën met den voor zitter M. SmekeDS aan het hoofd, die de ontvangstrede heeft uitgesproken. Daar het uur van terugkeer naderde, zoo hebben HH. MM. slechts ter loops het groot aquarium kunnen bezichtigen, ingericht door de Maatschappij van Visch teelt, en dat zulk een buitengewoon we tenschappelijk belang oplevert. Voor het Paleis der Schoone Kunsten was de menigte zoo opeengepakt, dat de doorluchtige bezoekers en hun gevolg veel moeite hadden om hunne rijtuigen te bereiken, welke langs de leien post hadden gevat. De Koninklijke Familie werd aan het station door eene ontelbare menigte toe gejuicht, en heeft Antwerpen verlaten met den bijzonderen trein van 6 ure. De Koning en de Koningin, evenals de Graaf en de Gravin van Vlaanderen en de prinsessen zijn rechtstreeks naar Brussel teruggekeerd. ven. Want hierin was hij Duitsch ge bleven met al de kracht die in hem was, hierin, dat de vrouw zijner liefde hem het ideaal moest verpersoonlijken der e delste vrouwelijkheid en van huiselijke deugd. De schitterende Amerikaansche vrouwen, opgevoed voor de wereld en het uiterljjke, zoo vrij en zelfstandig in hare maatschappelijke positie en zoo egoïstisch in hare eischen, waren niet geschapen voor het huiselijk geluk, dat hem na zoovele ontgoochelingen voor oogeu zweefde als hoogste wenscb. Maar hjj was nu bijna vijf en dei tig jaar oud en ook deze droom begon te verbleeken, als de overige. Hi) had schoo ne schitterende vrouwen aangetroffen in al de verblindende bekoorljjkheid der jeugd, hjj had haren geest bewonderd en hare degelijkheid en een enkele deed wel eens een vluchtig verlangen in hem ont staan, een snel ontvlaminenden hartstocht in hem ontwaken maar nimmer kwam de begeerte bij hem op, haar voor altijd aan zich te verbinden, geen enkele paste in het familieleven, waarvan de ziel de vrouw is vol belangelooze liefde en trou Overal heerschte de grootste levendig heid. Des avonds was de stad prachtig verlicht. Men schat op 35000 het getal perso nen, die Zaterdag de Tentoonstelling hebben bezoebt. Alhoewel vele buitenlandsche confra ters eerst naar hier zullen komen tijdens het Internationaal Congres der drukpers in de maand Juli aanstaande, was toch een groot deel hunner voor de feesten der inhuldiging opgekomen. Het banket dat gisteren in het Grand Hotel aan de dag bladschrijvers van alle landen aangeboden is door het Uitvoerend Comiteit en het Drukpeiscomiteit, is door meer dan 400 personen bijgewoond. AXEL, «ten 8 Mei 1894. In den nacht van Zondag op Maandag is bjj den landbouwer M. Riemens onder de gemeente Zaamslag een koe gestolen. Maandagochtend kwam een persoon by den koopmon Jan van Overmeire te Ka pellebrug een koe ten verkoop aanbieden. Op de vraag hoeveel het beest kosten moest, antwoordde de man 250 francs. Van Overmeire vond dit veel te veel, bood 140 francs en was op het eind koo- per. Het was v. O. echter geen ernst met dezen koop, daar hij vermoedde met een zaakje te doen te hebben, dat niet zuiver was. Hij wilde dus den man zoolang mo gelijk aan de praat houden en nam daar toe een list te baat. Hij toonde den ver kooper een brief je van f 200, met ver zoek daarvan de koopsom van de koe af te houden. Natuurlijk kon daarvan niet teruggegeven worden. Van Overmeire zeide hem toen maar wat te wachten, dan zou hij het briefje gaan wisselen. In plaats evenwel daarvan, ging hij full spead naar Hulst de marechaussee waarschuwen De ze waren spoedig te Kapellebrug en re kenden onzen sinjeur in, daar het bleek, dat hij de dief was, die de koe van Rie mens had gekaapt. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan den wakkeren koopman Van Overmeire, door wiens toedoen dit zaakje zoo netjes afliep. Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitge sproken B. Z., oud 41 j., huisvrouw van A. v. G., werkvrouw te Clinge is wegens mis handeling veroordeeld tot 3 of 3 dagen hecht. E. M., oud 25 jarbeider te Sas van Gent wegens huisvredebreuk tot 8 of 8 dagen hecht. Ter openbare terechtzitting der Ar rondissements Rechtbank alhier van he we plichtsbetrachting. Midden in deze eenzaamheid des harten welke hjj tevergeefs trachtte te verlooche nen, weerklonk een lang ontbeerde groet uit Duitschland, uit zjju vaderland, van de zynen. Naar aanleiding der geboorte van een erfgenaam vaD den troon werd een alge meene kwijtschelding van straf geschonken welke ook vergiffenis van staatkundige feilen omvatte en nu hield de familie het voor geraden, niet onverzoenljjker te zjjn, dan de landheer zelf. De president, die een jaar geleden in den majoor zjjn laatsten zoon verloren bad en tengevolge eener ongesteldheid, welke voortdurend verergerde, zjjne be trekking had opgegeven, schreef deze ver giffenis zelve neder met bevende, door den ouderdom verzwakte hand en dit ver anderde sohrift, dat duidelijker dan woor den sprak van de gebrekkigheid des grjjs aards, deed het Erwin over het hoofd zien, dat vjjttien jaar van hardvochtigheid en onverzoenlijkheid tusschen hen lagen en dat de geschonken kwijtschelding van straf eigenlijk een zedeljjken dwang uit oefende op den president, om het konink lijk voorbeeld te volgen. (Wordt vervolgd.) den werd Leonio Marie Notelaar, oud 19 1 jaar, dienstbode, geboren te Koewacht, wonende te Groede, thans alhier in hech tems ter zake van het niet aangifte doen van een strafbaar feit op het oogeDblik dat dit nog kon worden voorkomen vo: oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf! met het bevel dat zij onmiddelijk inj vr'yheid zal worden gesteld vermits zijl werd vrijgesproken van de haar bij dagi vaard ten laste gelegde heling (op welkl laatste feit alleen hare inhechtenisneming! van toepassing was.) Die vrijspraak geschiedde op grond I van het navolgende door de Rechtbank overwogene Overwegende ten aanzien van bet! eerste feit der dagvaarding dat door de bekentenis var. de beklaagde en de ver klaring van den eersten getuige wel is bewezen dat zij de in dat feit gemeldu voorwerpen van Lampier heeft aange nbmen en wist dat zij door hem waren! weggenomen uit de woning aan de Ma rolleput doch dat de Rechtbank, op grond van hare beweringen en van hetgeen zij! met die voorwerpen heeft gedaan, niet onaannemelijk acht dat zij ze van Lam pier heeft aangenomen omdat zij ze niet! durfde weigeren en niet om ze als ge schenk voor zich te behouden. Overwegende dat de Rechtbank mits' dien het overtuigend bewijs van dit feit niet geleverd acnt. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Beknopte notulen van de voorjaars-l vergadering, gehouden Vrijdag 20 April des n. m. 12 uur. Aanwezig de leden van het uitvoel rend deel des Hoofdbestuui s, en 16 af gevaardigden vaD de acht afdeelingeni benevens een drietal genoodigden. De notulen der vorige vergadering! worden gelezen en goedgekeurd. Op verzoek van de afdeeling Zeeland! van het Nederlandsch Rundveestamboek zal op haar adres om eene provinciale! subsidie door het Hoofdbestuur gunstig) geadviseerd worden, mits alle bekroon de geprimeerde stieren, van welk ras ook, in dat stamboek kunnen worden! opgenomen. Door de maatschappij zal aan de afdl eene subsidie verleend worden vam 100, - waarvan 50,— voor prijzen en ƒ50,— voor te maken kosten. Mededeelmg geschiedt van de opricbj ting van den wintercursus voor Land bouwonderwijs te Rilland-bath Het ver slag over den afgeloopen winter wordl voorgelezen. Tot leden van ue commissi! van toezicht worden benoemd d9 beerel J. H. O. Dominicus le Kruiningen, Di A. J. Swaving te Goes, en J. M. Kakel beke te Goes. De eerste t wee heeren ter vergadering tegenwoordig zijnde, latenj zich de benoeming welgevallen. Aan de heeren J. Schalkwijk te Elle- meet, A. J Bierens te St-Annaland, N, Tazelaar te Kolijnsplaat, J. Vereeke ta Kruiningen, P. Davidse te Koudekerbej en M, Luteijn Mazure te Oostburg is bjj gelegenheid van het 50 jarig bestaan van de Maatschappij, waarvan zij vijftig ja ren lid geweest zijn, het eerelidmaatschap aangeboden. Allen hebben dit met dank betuiging aangenomen een hunner, de heer Mazure, is blijkens kennisgeving der familie reeds overleden. De voorzit ter wijdt een hartelijk woord van waar- deering aan zijne nagedachtenis. Omtrent de grenskwestie is een uit-1 voorig rapport ingediend aan het Land- bouwcomité. terwijl het Hoofdbestuur zich met het Landbouw-comice van Eecloo gewend heeft tot de betrokken min. in Nederland en België. Tusschen beide rjj- ken is volgens de dagbladen eene over-! eenkomst getroffen waarvan de inhoud! vooralsnog niet bekend is. In de Commissiebelast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland is eenige verandering gekomen, fn de plaats van de hk L J. M. van Waesberghe Jans-1 sens en B. G. van der Have, die als leden I dier Commissie bedankt hebben, zijn door hh Geduputeerde Staten benoemd dehhf K. J. A. G. baron Collot d'Escury te

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2