Gezocht en Gevonden. No. 811. Woensdag 0 I Hf) I. 10® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F. DIELEMAiV, AXEL. 2. FEUILLETON. COIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wereldtentoonstelling van Antwerpen 1894. Inhuldiging en opening. Wij ontvingen het volgende stuk uit Antwerpen De inhuldiging van de Wereldtentoon stelling van Antweipen door Z. M. den Koning der Belgen heeft Zaterdag, 5 Mei, met luister plaats gehad. Van 's morgens reeds had de stad een feestelijk uitzicht aangenomen de hui- zen en openbare gebouwen zijn bevlagd, en de talrijke konsulaten hebben hunne vlaggen in verschillende kleuren uitge hangen. De beiaard der O.-L.-Vrouwkerk, van vyelkei gotische toren lange drie kleurige wimpels fladderen, herinnert ons dat wij ons in het aloude Vlaanderen bevinden. Overal heerscht eene buitengewone le vendigheid de berbergen, de koffiehui zen der groote leien, de spijshuizen zijn opgepropt met verbruikers, en de straten schijnen te smal om de menigte bezoe kers te bevatten, welkb drie dagen langs alle kanten zijn toegestroomd. Rond den middag schaarden zich het voetvolk, de kanonniers en de ruiterij der burgerwacht, alsook de soldaten van het garnizoen langs henen de leien, die zich van de Ooststatie tot aan de Ten toonstelling uitstrekken. Om één uur en eenige minuten kondigden de kanon schoten der forten de aankomst aan van den koninklijken trein die, van Brussel komende, rond 1,30 uur de statie bin nenstoom de. HH. MM. de Koning Leopold II en de Koningin Maria Hendrika, de gravin van Vlaanderen en de prinsessen, verge zeld van het militair huis, de ministers, NAAR HET HOOGDU1TSCH VAN CiOLO KAl.nrill) DOOR A. A. v. W. Wat hij zich daar in Amerika had be waard, het was een rechtschapen verstand en een warm hait, en wat hij zich ver worven had daaibjj, een heldere nuchtere wjjze van beschouwing ten opzichte van menschen en mepschenwaarde, waarachter zich juist dit warme hart niet zelden vei borg voor hen, die hem verre stonden. Maar wat hij zich verworven had aan helderheid van oordeel, aan innerlijke zelfstandigheid en uiterlijke onafhanke lijkheid, dat had hij verkregen niet alleen ten koste van de illusies zjjner jeugd, maar ook ten koste van het bezit der groot vaderlijke liefde en al berouwde hem deze ruil niet, zoo droeg toch de omstandig heid niet weinig er toe bij, dat de oude man deze breuk zoo snel en achteloos gemaakt had en dat zijne vergiffenis eerst op het sleeptouw der landsheerlijke am nestie den banueling ten deel viel. Hij dacht met een bijna medelijdend ge VOel aan deze verregaande plichtsbetrach- het diplomatisch korps en een talrijk gevolg werden in de eerezaal der statie ontvangen door M. Jan van Ryswyck, Burgemeester van Antwerpen en M. den Baron Osy van Zegwaart, Gouverneur der provincie, omringd van den Gemeen teraad en de overheidspersonen Jonge meisjes boden de Koningin bloemen aan. Onmiddellijk na de ontvangst namen de hooge bezoekers plaats in de koninklijke rijtuigen, welke daags te voren waren aangekomen, en begaven zich langs de leien naar de Tentoonstelling, te midden van eene opgetogene menigte volks. Zoodra men de Nationale Bank was voorbijgereden, ontwaarde rnen aan het uiteinde der Zuiderlei den indrukwekken- den koepel in byzantijnschen stijl, welke boven de uitgestrekte hallen zich verheft. Vóór den hoofdingang schijnt een aloud schip op de wateren van eenen bassijn te drijven, terwijl zich rechts en links de hovingen uitstrekken met hunnen weelderigen plantengroei. Langs aile kanten rijzen uit het dichte struikgewas zomerhuisjes, kiosken, Moorsohe, Syrische en Indiaansche gebouwen, middeleeuw sche torentjes en wiite minaretten op. Rechts verheft zich eene kolom van 60 meters hoogte, door eene gekende Bel gisch—Argentijnsche maatschappij als reclame voor haar vleeschexti act. Langs den voorgevel, met vlaggen van alle landen versierd, strekt zich eene gaande rij uit. waarin sierlijke spijs- en drank huizen zijn ingericht, aan we'ker voet gras en bloemperken een aangenaam uitzicht opleveren. Dat is slechts een eerste indruk van het geheel, want men begrijpt dat het onmogelijk is bij eeue oppervlakkige beschouwing alles te zien ting, welke de natuurlijke neiging van het menschelijk hait, om het vaderlijk gevoel voldoening te schenken, zoozeer kon overmeesteren en hij had zich ge makkelijk getroost, toen de late roep des ouden mans juist te laat kwam en het bericht van zijn dood bijna onmiddellijk volgde op de aankondiging zijner vergif fenis. Had hij het voor zijn plicht gehouden, de aangeboden hand ter verzoening te grijpen en daarom reeds maatregelen ge nomen, om naar Europa te vertrekken, zoo viel met het doodsbericht iedere grond voor deze reis weg en ze werd niet on dernomen. Waarom ook? Zijne ouders waren lang reeds dood, broeders noch zuster» had hij ooit bezeten, zijn overige familieleden had den geene zoo vriendelijke herinneringen bij hem achtergelaten, om het verlangen naar hen wakker te roepen. De jongere broeder zijns overleden vaders, welke met zijne familie den eenen vleugel van het grootvaderlijk huis bewoonde, was den opgewekten knaap, die zich zoo vroeg reeds ontwikkelde tot zelfstandigheid en inet zijn schitterenden aanleg de trots des ouden presidents was, nooit bijzonder ge negen geweest. Erwin geloofde nu nog en niet ten. onrpchte in zijuen oom de voornaamste hinderpaal te zien tot een verzoening met zijn grootvader. Want de majoor VqpMarzdorf, de jongere zoon vooral als men nagaat dat de Tentoon stelling 43 hektaren beslaat. De ontvangst binnen de Tentoonstel ling van HH. MM. en hun gevolg, waar bij zich Mgr. de aartsbisschop van Me- chelen en de hooge geestelijkheid had gevoegd, had plaats onder den Koepel. De openingsrede werd uitgesproken door M. Graaf de Prol Roose de Calesberg, secateur, voorzitter van het Uitvoerend Comiteit hebbende aan zijne zijde de an dere leden van bet ComiteitM. M. Hertogs, ondervoorzitter, algemeene be stuurder der werken; graaf de Ramaix, algemeene secretaris, burggraaf de Nieu- lant, voorzitter van de afdeeling der aan trekkelijkheden Stanislas Haine. onder voorzitters Ad. Verspreeuwen, afgevaar digde bij de drukpers, D. Jaussens, al gemeene bestuurder der gelden, Béliard, secretaris van den Bestuurraad, Mols, raadslid en Hasse, bouwmeester. De Koning heelt, in zijn antwoord, zich op een verbeven standpunt, geplaatst, zonder evenwel hot algemeen nut, dat de Wereldtentoonstelling van Aptwerpen beoogt, te vergeten. Na deze plechtigheid bobben HH- MM. zich naar de Belgische Afdeeling bege ven, \yaai zij ontvangen werden door Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, Eere Voorzitter der Tentoonstelling. Deze was omringd door een groot getal hooge ambtenaars, aan wier hoofd zich bevond M. graaf d'Ursel, algemeen commissaris van het Staatsbestuur, M. Gody, alge meen secretaris M. de Savoye, algemeen commissaris der Belgische afdeeling, M. Valère Mabile, voorzittei van de com missie der vreemde afdeelingon, M. Ver- cruysse-Bracq, sengteur, algemeen com- des presidents, die verscheidene kinderen had, zag in den neef, welke neigingen koesterde zoo gevaarlijk voor den Staat, niet alleen de ontaarde spruit van een oud adellijk geslacht, hij zag ook in hem een onwelkom mede erfgenaam van het va derlijk vermogen, dat volgens recht voor de helft op Erwin moest komen, daar hij het eenige kind was van den vroeg- gestorven regeeringsraad. Wel had men beproefd, den president te bewegen het vermogen, na aftrek ee- ner rente voor den majoor, testamentsge wijze onder zijne kleinkinderen te ver- deelen en aan den eerstgenoemde het be heer der massa op te dragen, maar deze voorslag leed schipbreuk op de standvas tigheid van den ouden heer, die daare i- boven het recht onaangetast wilde laten, een recht, dat een grooten steun vond in de sterk uitkomende voorliefde, welke hij dien kleinzoon toedroeg, die. sedert den dood zijns vaders bij hem inwoonde. Hjj had een stil eenvoudig huishouden, be stuurd door de weduwe eens beambten, welki haren eenigen zoon verloren had en die nu met moederlijke trouw en toe wijding den iongen Erwin opvoedde. Wat werd overgespaard van het groote inko men en de-n intrest zijns vermogens, vloei de in de steeds schrale kas des majoors, daar de president niet meer overleggen, maar alleen behouden wilde en zijnen zoon gaarne ieder voordeel schonk, dat niet in missaris. De Belgische afdeeling, waarin de na tionale nijverheid en handel op groote schaal vertegenwoordigd zijn, heeft eene oppervlakte van 35000 vierkante meters. HH. MM. geleid door De Bruyn, Mi nister van Landbouw, Nijverheid en O- penbare Werken, hebben vervolgens ter loops de andere afdeelingen bezocht, en werden overal op hunnen doortocht door de vreemde commissarissen of afgevaar digden begroet. Alzoo bezochten zij Duitschland, 8000 v.m., Engeland, 500Ö v.m., Frankrijk. 12000 v.m., Italië, 3500 v.m., de Krijgskundige Afdeeling, 3000 v.m., Oosienrijk-Hongarije, 3000 v.m., alwaar de tentoonstellers hunne uilstal lingen nog niet ten volle in gereedheid hebben. HH MM. hebben zich vervolgens naar de feestzaal begeven, en hebben er de uitvoering bijgewoond van de openings cantate De Genius des Vaderlands van den Vlaamschen meester Peter Benoit. Na de uitvoering van dit merkwaardig gewrocht is de" Koning naar de rnacbie- nengaanderij gegaan, welke eene opper vlakte van 26000 v.m. beslaat, en al waar machinen van den meest verschil lenden aard, machtige werktuigen voor de hedendaagsche nijverheid, ten toon gesteld zijn maar ook hier is nog niet alles in ordebinnen een veertiental da gen zullen wij ons bezoek hernieuwen. Met ongeduld werden HH. MM. ver wacht in de koloniale At'rikaansche Ten toonstelling Men was nieuwsgierig te zien welken indruk zijn bezoek aan deze belangrijke afdeeling zou gemaakt hebben op Leopold II, vorst van den Onafhan- kelijken Congostaat. Verhaasten wij ons strijd was rnet zijn gevoel van recht. Maar deze niet onbeduidende ondersteu ning was niet voldoende voor den majoor; zijr. eigen leefwijze was duqr, zqu vrouw had veel noodig en de opvoeding der kin deren kostte, aanzienlijke sommen. Toen die ramp Erwin overkwam en de papie ren, welke zjjne medeplichtigheid bewezen aan daden, der regeering vijandig gezind, in handen der politie gevallen waren, toen bleef den jongen man niets over, dan een bevel tot inhechtenisneming te ontgaan door de vlucht, een daad, welke de fa milie niet verijdeld zoude hebben, als zij die vermoed had. Men gunde het den president, dat hem de smaad en de smart der gevangenne ming van zijn kleinzoon gespaard bleef, en de oude nian, die in zijnen voormali- gen lieveling nu zelfs g°en voorwerp van medelijden meer zag, die mettertijd toch wellicht met goed gevolg aan het groot vaderlijk hart zou kunnen kloppen, vier de nu zijnen toorn des te mper den vrij en teugel. Als opperhoofd der familie zoo hevig gekrenkt in zijn trouw voor den koning en voor de bestaande instel lingen, beschouwde hij het als een soort van zelfverdediging zich geheel en voor altijd los te maken van den kleinzoon, die zijn opvoeding zoo weinig eer, zijn hart zoo diepe smart had aangedaan. Gee ne verontschuldigingen der eerste jaren, geen bekentenissen der latere werden aan

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1