Hel „Het Wapen 'ran leeland." UPOKBEDDÖ J. ROLFF. Ls yan Waesberghe - Janssens Landbouwartikelen, Rechtszaken. (üemeugd Nieuws. burgerlijke Stand. Advertentie». Openbare Verkooping. Waarschuwing. Wissel- en Effectenkantoor te hulst Landbouw-, Stal- en Melkge- reedschap. Huishoudelijke Goederen. AXEL, Zuiddam, zijnde gevaccineerd it» I)e ziekte is vafi veel beteekenis, Voor de door de gemeente Zaam- slag uitgeschreven geldleening van 17,300, rentende ten hoogste 37, pet. dienende tot conversie van de bestaande geldleening, is slechts ingeschreven voor een bedrag van 8500 tegen 37» pet. - Maandag avond ontstond bij mej. de wed. Heijens. landbouwster te Bosch- kapelle, brand in de bak keet. wellicht ton gevolge van den brandenden oven. Met behulp van de buren, waren de bewo ners, tot in den nacht bezig met blusschen, met dit gevolg dat zy den brand mees ter waren, zoodat alleen een gebouw dat tegen brandschade verzekerd is, vei - brandde. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden het volgende vonnis uitge sproken C. L de B., oud 17 jhoenderkoop man te St Jansteen, gedetineerd te Mid delburg is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Predikbeurten te Axel. Zondag 6 Mei. Ned. Uerv. Kerk. Voorm. 9 uur: Lezing eener Leerrede Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurDs W. A. Vrolijk, (van Zaatr.slag). Nam. 2 uur: Lezing eener Leeirede. Kerk B. Voorm. 9 uur: Ds F. W. J. Wolf. Nam. 2 uur: Ds F. W. J. Wolf. Spoorweg-ongeluk te Barendrecht. Dinsdagavond omstreeks 97» uur is op het spoorwegterrein te Barendrecht een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De Parijscbe sneltrein, te kwart vóór 1 uur uit Parijs vertrokken, kwam op genoemd terrein in botsing met een trein, uit petroleumtanks samengesteld en die bezig was te rangeeren. Onmiddelijk na de botsing stonden beiae treinen, die op elkander liepen, in brand. Aan blusschen viel niet te denken. Van den Parijscnen trein zijn alle waggons op 3 na geheel verbrand, en ook de petroleum trein is geheel door bet vuur vernield. Van de passagieis zyn velen gekwetst. Van de beambten der beide treinen heb ben sommigen zeer ernstige brandwon den bekomen. De vuurgloed, door de brandende mas sa petroleum veroorzaakt, was te Rot terdam en Schiedam zichtbaar. De vernieling, door den brand aange richt is ontzettend. Alle houtwerk is totaal verbranddikke platen zijn als papier gekruld, dikke ijzeren staven ge bogen of gebroken. De oorzaak wordt toegeschreven aan een rangeerder. Deze moest een trein van drie petroleumwageus en een goe derenwagen op zijspoor brengen, om den Parijscnen trein te laten passeeren. Hij bracht den olietrein eerst in beweging voordat hij den wissel verzette daardoor kwam de Parijsche trein te vroeg en prof den olietrein, toen deze de wissel nog niet gepasseerd was, midden in. Oo- genblikkelyk sloeg de petroleum in vlam en werden ook vier wagens van den Pa- riischen trein totaal door het vuur ver nield. Een wonder is het, dat er geen dooden of ernstig gekwetsten te betreuren zijn, ja zelfs de passagiers in de verwarring nog gelegenheid vonden om met achterlating van alies de waggons te verlaten. De weg lag dan ook bezaaid met allerlei overblijfselen van verbrande goederen. Alleen de machinisten en een macbinist- löerling zijn ernstig aan de handen ge brand. Ooggetuigen spreken met allen lof over de tegenwoordigheid van geest van den machinist van den Parijschen trein. De ze was van de locometief afgesprongen aocb niettegenstaande zijne handen ver brand waren, beklom hij deze dadelijk weer om stoom te laten ontsnappen. De dienst ondervond Woensdag ver traging, doch vele werklieden zijn reeds bezig de puinhoopen op te ruimen. Een der passagiers, die in den nacht nog te Amsterdam aankwam, de Heer Rombout, die licht gekwetst werd aan het been, gaf zijn indruk aldus weer: »Ik ben duizelig en heb mijn bagage ver loren, maar Goddank, dat ik gered ben, Ik dacht niet uit de vuurzee te zullen komen. Het was verschrikkelijk. De reizigers liepen gillend en schreeuwend dooreen. Het was een tafreel van groo- te ellende. Veincheidene vrouwen moes ten uit deu brandenden trein gehaald worden. De machinist hield zich voorbeeldig. Hevig gebrand sprong hij in de sloot, kroop er weer uit en dacht er in de eerste plaats aan om den ketel der ma- chine te vullen, opdat deze niet verbran den zou. Ik telde ongeveer acht gekwetsten. Gelukkig kwam spoedig een docter uit Zwijndrecht en later een arts uit Baren drecht. Ik kan niet anders dan de kal me, ferme houding van het treinperso neel roemen." Ten gevolge van dit ongeluk, kwamen Woensdag te Rozendaal al de treinen uit Holland te iaat aan De trein van 7 u. 15 m. naar Belgie kwam Woensdag morgen ruim een half uur over den t ijd, waardoor vele reizigers de aansluiting voor Zeeland hebben gemist. (N. v. d. D Het beste en volmaaktste geweer van onzen tijd is door een vriend van den bekenden Franscben humorist Al- phonse Allais uitgevonden. Deze, eer. luitenant van de Alpenjagers, Elia Coïdal, aan wien men reeds de uitvinding van de bergbestygings-velocipède dankt, heett de opmerking gemaakt, dat alle geweer fabiikanten er op uit zijn het kaliber van het geweer te verkleinen. Daardoor werd hij op den genialen inval gebracht dadelijk tot de uiterste grens te gaan en een geweer te construeeren van 1 millimeter kaliber. De kogel, die daaruit geschoten wordt, is niet dikker dan een stopnaald, ja is eigenlyk niet anders dan een naald, door welks oog een draad wordt getrokken. De soldaat, die met het geweer schiet, houdt het einde van den draad vast; de nieuwe kogel door boort 15 a 20 man achtereen, die nu als snippen aan den draad geregen zijn*; met dien draad worden ze vastgebonden en onmiddellijk geïnterneerd. Allais is vol geestdrift voor het denk beeld van zyn vriendmaar hij koestert niet veol hoop op de aanneming ervan omdat Elie Coïdal niet tot de artillerie, maar tot de Alpenjagers behoort. »Zoo ver zyn wij gekomen na 23 jaar onder het republikeicsche systeem geweest te zijn besluit de humorist zyne mede- deeling. - In dit jaar zal de stad Odessa haar lOOjarig bestaan herdenken. Ze werd in 1794 door Catharina de Tweede ge sticht. Een historicus heeft beweerd, dat reeds 300 jaar vóór Christus een Grieksche visschersstad was, ter plaatoe waar nu Odessa staat. Yan 16 tot en met 30 April 1894. Hoek. Huwelijks-Aangiften. 26 Ja cobus Krane. 26 j. jm. en Helena van Hoorn, 21 j. jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 19 Pietei Zwarte, 28 j. jm. en Geertruij van Wijck, 24 j. jd. Geboorten. 21 Cornelia, d. van Jan Donze en Adriana Klaas=en. 23 Joos, z. van Huibregt Tollenaar enAmelieGoet hals. Elisabeth, d. van Jacobus van der Gouwe en Maatje Jansen. 24 Bruno An- tonus, z. van Bernardus Goethals en Fi- lista van Hecke. 28 Fiancois, z. van Coruelis Dieleman en Sara den Hamer. Overlijden. 20 Marinus de Groote, 2 w. z. van Jacobus en Tjevina de Blaeij. 27 Jan Meertens, 2 m. z. van Levinus en Willemina van Doezelaar. 29 Abra ham Harte, 18 j. z. van Pieter Jacobus en Jannetje Leunis. Jacomina Roose. 7 mnd. d. van Jan en Maatje Dieleman. 30 Maarten de Putter, 1 mnd. z. van Cornelis en Johanna de Regt. Koewacht. Huwelijks Voltrekkingen- 25 Dominicus de Schepper. 44 j. (wedn. van Marie Leonie de Roover) en Maria Ludovica Zwartelé, 27 j. jd. Josephus Matthijs Schalkens, 29 j. jm. en Maria Colela de Schepper, 30 j. jd. Alphonsius Joannes Vermeire, 25 j. im. en Maria Theresia de Guchteneire, 33 j. jd. Geboorten. 18 Joannes Baptiste, z. van Franciscus van Buuderen en Rosi- na Josephine Loef. 26 Romanie Marie, d. van Livinus Goethals en Maria Au gusta Duym Overlijden. 21 Camillus Aloysius van Damme, 2 mnd. z. van Pieter Joannes en Josephina Catharina Breyaert. 23 Alphonse de Block, 8 mnd. z. van Edu- ardus en Virginia Cabret. 7ai ii inslag. Huwelijks-aangiften. 26 Pieter Wilhelm, 26 j. jm. en Magdalena Hamelink, 23 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Francois Bolieman, 23 j. jm. en Elisabeth Wol fert, 22 j. jd. Isaac Ad l iaan Liebers, 24 j. jm. en Jacoba Sol, 25 j. jd. Geboorten. 16 Adriaan, z. van Jan Scheele en Sara Koster. 17 Christina Cornelia, d. van Adiiaan Lensen en A- driana Dieleman. 19 Suzanna, d. van Joost Hamelink en Sara Hamelink. 27 Adriaan Pieter, z. van Jacobus van Sweeden en Elizabeth Potters. Overlijden 25 Francoise Eekman, 74 j. echtg. van Cornelis Johannes van Ves sem. 30 Leuntje Mechelina Cornelia Dieleman, 8 i. d. van Petrus (overleden) en Helena Cornelia van Areuthals. Het van ouds bekende en wplinge-1 richte Hotel met afspanning en koffiehuis I »HET WAPEN VAN ZEELAND" te Hulst, wordt van af 1 Mei geëxploiteerd I door den ondergeteekende die de beste I bediening toezegt aar, H. H. reizigers, stad en landgenooten en zich aldus in ieders gunst aanbeveelt. Hulst, 25 April 1894. A. F. NEELEMANS. P.S. Voor veehandelaren is gelegen- beid dos Maandags gratis hun vee te stallen. - Een Hongaarsch wielrijder, de heer Jordan, die op zijn twee wieier een reis over het Balkan-schiereiland en naar Klein Azie ondernam, is in een dorp bij Philipopel gedwongen, die reis op te ge ven. Ü6 boeien, verstoord op „den too venaar, die op een wondei baai toestel door bet land vloog", bestormden de hei berg, waarin hij rustte, en sloegen zijn tweewieler stuk. Jordan zelf kon ter nauwernood aan hun woede ontkomen en vluchtte naar het naastbij/.ynd spoor wegstation. Een treurig ongeluk, dat als af schrikkend voorbeeld kan strekken voor wilde, vechtlustige jongens is te Brussel gebeurd. Een twaalfjarige knaap gaf bij het uitgaan van de school een zijner makkers een schop en verwondde hem daardoor zoo ernstig in de zyde. dat de jongen binnen een paar dagen overleed. Door uitscheiding van bedrijf'. I De Notaris P. II reuma ns, te Axel, zal j ten verzoeke van de Gebroeders JO-1 HANNES DOMINICUS en AUGUSTINÜS DE SMET, landbouwers op d9 door hen I nog bewoonde hofstede in den Autrichen I polder, gemeente We&tdorpe, op Dinsdag den 8 Mei 1804, des voormiddags 10 ure, verkoopen De koopers der BOOMEN aan den Buthpolder die hun gekochte nog niet hebben geruimdworden verzocht dit binnen 8 dagen na heden alsnog te doen op straffe van toepassing der voorwaarden van verkoop. Notaris DREGMANS. Correspondent l3te klasse der Neder- landscbe Bank brengt hiermede ter kennis, dal de in levering ter conversie der 5% tweede en derde Oosterleeuiug ten zijnen kantore kan geschieden, gedurende ongeveer drie weken, na Dinsdag 8 Mei, 5 Werkpaarden, zijnde 4 raerrtén en 1 ruin, waar _>cnder 1 met veu-s len. 2 Jaarlingveulens, 6 Melkkoei en, 2 Springstieien, 2 Hokkelingen, 1 Kalf, 4 Zeugvarkens, waaronder! 1 met biggen en 3 dik van biggen, I 60 Hoenders en Hanen. 3 Menwagensmet toeb6lioo| ren, 1 Chais, l Driewiels-| TJrar, 1 Stortekar, Dorsch-I "■"■machine, (manége vooreen» paard), 2 gewone en l ijzeren Ploeg,I 2 Rolblokken, 2 Sleden, 3 houtenf vijfbalks- en 3 dito vierbalkseggenA Slepers Snijmolen Raapmol9U Windmolen, Geeselsteen, Ladders,! Schoppen Rieken, Vorkeu, Meslha' ken, Zeisen, Graanziften, Touwwerk, Zwingen, Galghouten, Graanmaat,! Bascule met gewichten, Meelkisti Kruiwageu PaardentuigKaarn Melkkuipen Emmers en verder Melkgerief. MUTSAARD BRAND HOUT, BALKEN, STIJLEN, enz. Het MEST in den mestput. Eene party! TARWE-, ROGGE en BOONSTROO. Voorts eeue partij Koopen tot en met 3 kontantl Het overige op tijd van betaling onder borgtocht dèsgevorderd. Belgische koo pers moeien, zoo noodig, Nederlandschej borgen stellen. VOORHANDEN met mooie gestreeptb TIJKEN, van ƒ15.-, ƒ18.- en ƒ29.- gevuld] met zuivere Kapok. J. W1ELAND, Axel AGENT IN Machinemessen, Engelsche Slijp- steenen, Duitsche Messenwetters, Wagensmeer, enz.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2