I0e Jaarg. Gezocht en Gevonden. No. 810. Zaterdag 5 Mei 1894. BEKENDMAKING. Kermis te Axel Nieuws- e ii Advertentieblad 1 II voor Zeeuw sc h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. i. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 eent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, u iter lp k tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. aanvang nemende Maandag 14 Mei en eindigende Donderdag 17 Mei 1894, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. In de laatste jaren is de eerste dag der maand Mei de dag geworden voor de zoogenaamde werkliedenpartij, de partij die zich zoo gaarne proletariërs of arme menschen noemt, om betoogingen tot lotsverbetering te houden. Ook dit jaar is deze dag daarvoor gebruikt. Dat dergelijke manifestation wel eens aanleiding tot minder aangename voor vallen geven, vloeit uit den aard der zaak vooit. Waar op bijeenkomsten van voor het grootste gedeelte minver mogenden, voor een ander deel totaal onvermogenden, in den regel woordvoer dies opr,reden, die de schuld van alle minder gunstige toestanden in de maat schappij aan de welvarende en welge stelde klassen geven, dan verwondert het niemand, dat bij het verlaten van een dergelijke vergadering de misnoegd heid der scheidenden zich door daden uit. Wat van de Meibeweging dezes jaars kan gemeld worden is nog niet veel zaaks. Te Berlijn liepen een 10,000 a 12,000 NAAR HET HOOGDU1TSCH VAN «OLO IIAlm I VI) DOOR A. A. v. W. I De Amerikaansche passagiersboot, wel ke een half uur geleden was aangekomen, was buitengewoon bezit geweest. Het krioelen der menschen aan den wal, die aankwamen en afhaalden, der bootslieden en der pakjesdragers was nog niet ge ëindigd en de laatste passagier beschouw de, de armen over elkander geslagen, op het dek bedaard dit gewemel. Hjj scheen geen bijzonderen haast te hebben en zijn groote verstandige oogen, welke langzaam over de bewegelijke men scbenmassa aan den oever heendwaalde i, verrieden niets van het verlangen en het ongeduld, dat een wederzien voorafgaat. Inderdaad, hij werd door niemand ver wacht, noch welkom geheeten, niet eens herkend na zoo lange afwezigheid, want de haven, welke het schip was binnen- geloopen, was hem welbekend, r.iaar het was-niet de plaats zpuer geboorte. Even- personen nietsdoende rond het waren voor het grootste gedeelte menschen die geen werk hadden Een anarchistische bijeenkomst werd, zoodra eenigszins op roerige uitdrukkingen werden gebezigd, door de politie zonder veel moeite uit eengejaagd. Te dier stede was echter meer het doel des avonds feest te vieren. Een socialistische bijeenkomst in Hyde Park te Londen zochten de anarchisten te verstoren. Dit liep echter minuer goed af. De verheerlijkers van mannen als Ravachol, Henry en anderen kregen braaf klop, hunne vaandels werden ver scheurd en het slot was, dat ze met be hulp der politie verdreven werden. Ook werd nog een bom gevonden, maar het ding was van zoo onschuldigen aard, dat het voorwerp door een grappenma ker moet nedergelegd zijn. Te Graz in Stiermarken had een bot sing plaats tusschen arbeiders en politie, waarbij aan weerszijden vei scheidenen gewond werden. Met behulp der troepen werd de orde hersteld en 30 personen in hechtenis genomen. Daar de arbeiders te Rome niet werk ten, verscheen daar geen enkele courant. In Amerika ging de dag niet zonder bloedvergieten voorbij. De werkloozen onder aanvoering van Coxey, voorzien van vaandels met op schriften, die minder vleiende uitdruk kingen aan het adres dar bezittende klasse bevatten, trokken naar het kapi- tool te Washington, doch de politie ver hinderde hen daar binnen te dringen of eenigerlei betooging te houden. De po litie dreef den hoop uiteen en nam ee nigen gevangen. Ten slotte verspreidde zich d6 menigte. wel hadden zijn reisgenooten, voorname lijk de jonge dames, met bijzondere har telijkheid afscheid van hem genomen schoone lippen hadden de hoop uitgespro ken op een wederzien, en in sommige oo gen hadden, naar de kapitein plagend be weerde, tranen geblonken. Maar de ongevoelige passagier lachte er slechts om, niet verheugd of gevleid, maar zeer onverschillig, en wat hij te geven had aan hartelijkheid fn rechtge meende woorden van dank, dat viel den braven kapitein ten deel, wien hij nu ten afscheid de hand drukte. Nu, veel genoegen aan wal, heer Yon Marzdorfik hoop u binnen eenigen tijd weder mede te nemen, zeide de kapitein, ons tehuis is voor ons toch het land waar wij mannen werden, niet dat, waar wij in windselen gehuld waren Hjj, van wien men met deze woorden afscheid nam, haalde de schouders op. Wie weet, te doen heb ik hier niets, te zoeken even weinig. Ik maak even wel voorloopig geen plannen, maar laat mi], als een echt flaneur, wat ik op dit oogen blik ook ben, leiden door de in geving van het toeval. In het vaarwater des rijkdoms is het goed zeilen, zeide de kapitein tot den naast hem staanden stuurman, terwijl hij den laat-sten handgroet van den vertrekkende beantwoordde, en als men een zoo ver standig hoofd en een zoo braaf hart tot Eene betooging van werkloozen had plaats te Cleveland in Ohio. Hierfcfj werden vele schoten gelost. Ook wer den twee tramwagens vernield en een persoon doodelijk gewond. Verscheidene anderen bekwamen kwet suren door kogels of steenworpen. De radicale leden der begrootingscom missie uit de Fransche kamer zullen po gingen aanwenden, om in de plaats der door de regeering voorgestelde belasting op de dienstboden en de huurwaarde, een weikelijke inkomstenbelasting met opklimmend karakter tot stand te bien- gen. Reeds is eer. daartoe strekkend wets ontwerp voorbereid. De famibelasten van den belasting be talende neemt het ontwerp in zoo verre in aanmerking als het bedrag van het belastingvrije inkomen stijgt in verhou ding tot het getal familieleden die van het inkomen moeten leven. Belastingvrij zal ieder inkomen zijn tot 2000 francs voor een of twee perso nen. Bij drie personen is het inkomen vau belasting vrijgesteld tot 2500 francs, bij vier personen tot 3000, bij vijf tot 3500, bij zes tot 4500, bij acht tot 5000, bij negen tot 5500 en bjj tien tot 6000 francs Zondag zijn onder een sterk escorte in den vroegen morgen uit de citadel Montjouy tien anarchisten naar Barcelo na vervoerd, waar zij wegens den aan slag op maarschalk Martinez Campos voor een Krijgsraad zullen terechtstaan. Van tien beschuldigden betrokken in den aanslag in het Liceo theater werd voor zes de doodstraf en voor de vier anderen levenslange dwangarbeid ge- eischt. kompas heeft, dan houdt men den koers wel. Toen de heer Von Marzdorf den oever betrad, vond hij zijn bagage ouder bet toezicht van een matroos op hem wachten hij steeg in de laatst overgebleven drosch ki en liet zich naar een hotel brengen, dat hem Duitsche reisgenooten onderweg als een voortreffelijk hadden aanbevolen. Dank zij deze uitstekende reputatie, of wel de groote traagheid van den reiziger, waren evenwel de onderste verdiepingen reeds bezet en hjj, die zoo Iaat kwam, moest zich tevreden stellen met een ka mer op de derde verdieping, welke daar enboven nog in een zjjstraat uitkeek. Maakte hij nu, in weerwil van datgene wat de kapitein gezegd had omtrent zij ne omstandigheden, geen groote aanspra ken, of beviel hem de kamer, die ware zij ook hoog gelegen, toch zoo gemakke lijk was ingericht, genoeg, hij nam ze voor lief, tot een andei vertrek vrij zou komen, waarop vooruitzicht bestond tegen den volgenden dag. Hij liet zjjn bagage boven brengen, beantwoordde de vraag naar verdere bevelen ontkennend en liet den kelner gaan. Men kon hem een schoon man noemen, als men die hooge krachtige gestalte en dat lichtgebruinde gelaat beschouwde, een gelaat, welks bedaarde uitdrukking vol komen harmonieerde met dien tieren blik en alleen een weinig ontsierd werd door Als een staaltje van sommige Spaan- sche toestanden verhaalt men dat een onderwijzer aan de volksschool te VI- nuela zeven en vijftig maanden te ver geefs op betaling zijner bezoldiging heeft gewacht. Na vreeselijke ontberin gen heeft hij zich nu met zijne vijf kin deren naar Malaga begeven, om er zijne opneming in het asyl te verzoeken, of anders op straat te bedelen. Door den Noorschen Storthing is, over eenkomstig het voorstel der militaire commissie met 77 tegen 34 stemmen geweigerd 253.000 kronen toe te staan voor de dezen zomer te houden ma noeuvres te velde. AXEL, den 4 Mei 1894. Met ingang van Mei is de cursus voor hoofdacte alhier, die anderhalf jaar bestond opgeheven, wegens gebrek aan deelne ming. Het aautal deelnemers was tot 6 gedaald. Dinsdag had leD huize van Aug. van Dorsselaer te Kijkuit van wege de Maatschappij „Voorwaarts" de aanbeste ding plaats van 10,000 kilogram Chili- salpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Adriaausen te Ber gen op Zoom voor ƒ11,27 en D. J. Og- gel alhier voor 11.49. Aan den laagsten inschrijver gegund. EeD tweede geval van pokken doet zich te St. Jansteen voor bij een klom penmaker te Kapellebrug, die een kind een zekere onverschilligheid, welke men in die nog jeugdige trekken liever gemist had. Hp opende een venster, ging zitten en overzag nogmaals het vriendelijk vertrek. Zonderling, dacht bjj, dit is dezelfde kamer, waarin ik, nu vijftien jaar gele den, den laatsten nacht op Europeeschen bodem doorbracht, ik herken haar aan hare ligging tegenover de school. Levendig verplaatste hjj zich in de stem ming, waarin hij toen hier voor het ven ster had gestaan en deze herinnering schil derde hem de weerkaatsing van het vuur, dat toen gegloeid bad iu het hart van den twictigjarigen jongelingzjjn geest drift voor vrijheid en recht, zijn geloof aan de roeping der volkeren tot zelfop- voeding en zelfregeering en zjjn opoffe ring, welke hem ter wijle dezer belijde nis breken deed, niet alleen met de tra dities van zjjn huis, maar ook met alle familiebanden. Nu lachte hjj daarover, niet bitter maar bedaard, zooals men lacht om de fanta- ziën der jeugd. In het land der vrijheid dat hem opnam toen het vaderland hem verstiet, was de dwepeiij voor zjjn idea len langzaam, maar geheel en al uitge doofd. Hier als daar de strijd om het bestaan, die alle begeerten ontketentals niet een sterke uitstekende hand zich inees ter maakt van de teugels en zich opwerpt tot bestuurder, hier als daar de haat der partijen; de bijzondere belangen; de eer. gieiige doeleinden, alle zich tooiend met het devies: Voor de vrijheid en het recht des volks, (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1