Rechtszaken. («emeii^d Nieuws. Binnenland. de overeenkomst gebeurlijk te wijzigen. Gegeven te Laken, 17 April 1894. (Get.) Leopold, Overeenkomst. De gemachtigden van Z. M. den Ko ning der Belgen en HH. MM. de Ko ninginnen der Nederlanden zijn over eengekomen als volgt 1. De veeweiding en het mestver- voer in de grensstreek zijn ondergeschikt aan het hier bijgevoegd reglement. 2. Het reglement is toepasselijk op de zaailanden en de weiden rechtstreeks op eene uitgestrektheid van vijf kilo meters langs weerzijden de grens ge bruikt. 3. De overeenkomst zal 15 dagen na de uitwisseling der bekrachtigingen in voege komen en gedurende vijf jaren van kracht wezen. In geval geene van beide partijen oen jaar vóór den ver valdag ze zou hebben opgezegd, zal de overeenkomst nog een jaar te beginnen van den opzeg verplichtend blijven. Met gemeen verdrag kan ze gewijzigd wor den. 's Gravenhage, 30 Maait 1894. (Get.) Bon d'Anetban. J. C. Jansen. Tak van Poortvliet. Reglement. a. In Belgie zal het beestiaal uit Ne derland komende en in Nederland zal het beestiaal uit Belgie komende voor het begrazen en het bewerken der wei den en zaailanden nabij de grens toege laten zijn indien in de plaats der her komst en in eenen omtrek van tien ki lometers dezer plaats geene longontste king binnen de laatste 120 dagen en geen klauwzeer of geene schaapspokken binnen de 21 laatste dagen waargenomen is. De tijdvakken van 120 en van 21 da gen beginnen te rekenen op den dag dat de ziekte eind nam hetzij door den dood betzij door de genezing der dieren, door de ontsmetting van hunne stallen ge volgd. b. In 't geval van besmettelijke long ziekte, is het tijdverloop onder ae letter a bepaald tot op 20 dagen ingekort na. de besmette of verdachte dieren, alsook degene met de zieke dieren in onmidde lijke aanraking geweest, zullen zijn af gemaakt en de ontsmetting der stallen gedaan is. De wederzijdsche veeartsen zullen daaiop waken. c. Bij hunne vraag tot toelating om herkauwende dieren en zwijnen voor het begrazen of net bewerken van zaailan den en weiden op de grens in to voe ren, zullen belanghebbenden eene ver klaring voegen van den burgemeester der herkomst plaats van het beestiaal waarbij bewarigd wordt dat de dieren ge durende de drie laatste weken ia de ge meente verbleven hebben. d. De voor de beweiding bestemde dieren zullen op de bepaalde dagen en uren, zonder kosten voor de eigenaars, door daartoe speciaal aangewezen vee artsen worden bezochtna gezond ge keurd te zijn, zullen de dieren met een merk voorzien worden. Aan belang hebbenden is het vermogen toegekend, de dieren op stal te doen onderzoeken dit geval laat toe eene geringe vergoe ding te eischen. Op den toelatingsbriet worden de dieren beschreven. De hei- kauwende dieren en de zwjjnen, die men alle dagen of op be paaide tqden over de grens drijft, kan men desnoods iedere maand een veeartsenijkundig onderzoek doen ondergaan. e. Wanneer eenig teeken van welk danige ziekte bij een dier merkbaar is, moet de eigenaar het onmiddellijk over de grens terugleiden. Wanneer besmettelijke longziekte, klauwzeer of schaapspokken in de her- komstplaats der dieren of in eenen om trek van tien K M. dezer plaats verschijnt, alsook wanneer de drager van een toe- lalingsbrief niet stipt de daarop vermel de voorwaarden naleeft, wordt de ver gunning ingetrokken. g. Geene toelating voor herkauwende dieren of zwijnen tot weiden of bewer ken zal aan kooplieden afgeleverd wor den. h. Toelating in België van mest uit Nederland en in Nederland van mest uit België komende tot vetten van weiden en zaailand nabij de grens zal men ge ven iDdien binnen de laatste 30 dagen geene besmettelijke longziekte of binnen de 21 dagen geen klauwzeer of schaaps pokken op de hofsteden* van herkomst of op de hofsteden in eeDen omtrek van 100 meters dezer laatsten bestadigd is. (Verder gelijk onder letter A hiervoren.) Belanghebbenden zullen bij hunne vraag tot bekomen van toelating voor het invoeren van mest eene verklaring voegen van den burgemeester, bevesti gende dat de mest van zijne gemeente vooitkomt ofwel, indien die vette ander zijds ingevoerd woidt, dat ze ten min ste drie weken iD zijne gemeente gele gen heeft, Is er spraak van zaailand te bemesten, dan zal men den mest on middellijk onderploegen of opzetten met eene aardlaag van ten minste 10 centi meters bedektis er kwestie var, be mesting van weiden, dan zal het verbo den zijn daarop gedurende veertien da gen beestiaal te brengen. i. Het afleveren van toelatingsbrieven geschiedt kosteloos. (Gaz. van Eecloo.) Luteijn Iz. te Zuidzande; H. J. L. Maer tens HulstC. V. van Oostenwijk otein te AardenburgA. Risseeuw Az. te Caazand I. Risseeuw te Cadzand J. Risseeuw te lJzendijkeI. de Smit te Oostburg; P. Staal te Graauw J. F. Temmerman te Hoofdplaat; P. F. Tho maes te HoofdplaatJ. Vogelvanger te HulstL. F. C. van Waesberghe te Hulst en G. Wieland te Ter Neuzen. Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van beden het volgende vonnis uitgesproken A. v P. oud 15 jaren, koewachter te Overslag, thans gedetineerd te M'ddel burg is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, met in min dering brenging der doorgebrachte bech tenis. slacht, krachtig, trotsch en goed. Schoone, vroolpke knapen spelen rond graaf Wolf, hp behoeft niet te vreezen, dat zpn geslacht zal uitsterven, maar de sieraad van het huis blijft Veronica, die, aangenomen door het jonge paai, nu ha ren waren naam diaagt. Zij is niet ver geten, de blonde Madonna, zij leeft voort in haar kind. Vaak is zij tegenwoordig bij Richards scheppingen, maar in zijn hart woont Theresa, - zp alleen EIND 1. Zaterdagochtend hebben de ministers der Regentes collectief hun ontslag aan geboden. De heeren Roëll en Pynacker Hordijk, oud-gouverneur genei aal van Neder landsoh lndië worden als kabinetformeer ders genoemd. AXEL. den I Hei 1894. Op de Zaterdag alhier van wege de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, afdee* ling Hulst, gehouden jaarlijksche stie- reDkeuring, waren 12 stuks aangevoerd verdeeld in rwee catagorien, nl. stieren boven de 2 jaar oud en stieren beneden de 2 jaar. In de eerste categorie werd de eerste prijs niet toegekend, tweede prijzen be kwamen de stieren van de heeren L. d< Fejjtor Jz. en Adr. Riemens, eervolle vermeldingen werden toegekend aan de stieren van de heeren L. de Regt en G. Weijns en een aanmoedigingsprijs werd uitgereikt voor don stier van den heer C. N. Jansen van Roosendaal. In de tweede categorie behaalde de stier van den heer L. de Regt den eor sten prijs, die van den heer L. de Feijter Jz. den tweeden prijs en die van den heer C. N. Jansen van Roosendaal een eervolle vermelding. Eenige koeien wei don in het Neder landsch Rundveestamboek opgenomen. De belangstelling in deze goede zaak neemt merkbaar toe. Op de lijst van de hoogst aange slagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland, komen onder meer voor de heeren Ed. Bonte te St. KruisIz. de Bruijne Sr. te CadzandE. A. Calon te IJzen dijke Dr A. E. CortvrieDdt te lJzendijke: G. A. F. Cortvriendt te lJzendijke P. Dieleman Wz. te AxelC. Dieleman te Zaamslag Mr J. G. van Deinse te Hulst; A. A. van Haelst te ZuiddorpeJ. F. Hennequin te Sluismr P. O. J. Hen- nequin te Aardenburg; A. G. V. Hom- bach te HulstJ. J. Huijssen te Ter NeuzenJac. de Hullu te CadzandIz. Woensdagavond stapten te Delden in den trein van 9.49 een heer en een da me die naar Hengelo moesten. Toen men te Hengelo arriveerde, bleek tiet dat zij zich onderweg hadden vergiftigd. De heer leefde bij aankomst rog, doch stierf binnen enkele minuten. Omtrent deze zaak wordt nader het volgende gemeld De heer Geluk, arts te Hengelo, be vond zich in den trein en verleende de eerste geneeskundige hulp. Deze was echter doelloos, daar de man bijna on middellijk den geest gaf en de viouw zeer spoedig daarna overleedde lijken werden vervolgens naar het ziekenhuis voor besmettelijke ziekten overgebracht. Volgens ingewonnen informatiën zijn beide personen Woensdag morgen te Hengelo uit Bentheim gearriveerdzij zijn om 7,06 des avonds naar Delden vertrokken en hebben vervolgens, gelijk hierboven gemeld, in den trein van 9,49 naar Hengelo plaats genomen. Omtrent nationaliteit, naam, herkomst der onge- lukkigen en aangaande de aanleiding tot de wanhopige daad is niets bekend op merking verdient het echter, dat alle kleederen ongemerkt ziju en enkele merk teekenen van het ondergoed, te oordee- len naar eenige overgebleven sporen, vermoedelijk eerst vóór korten tijd ver wijderd zijn, zoodat men wel moet aan nemen, dat beide personen, die naar schatting tusschen 30 en 40 jaar oud zijn onbekend hebben willen blijven. Behalve een paar kleinigheden hadden de overledenen slechts een bedrag van 11 cents aan geld bij zich. - Te Amsterdam heeft Vrijdag avond in de Nieuw6 Kerksraat in de Joden buurt, niet ver van de plek waar voor en kele weken ook een noodlottige brand uitbiak, weder een brand gewoed, die aan vier jonge kinderen het leven gekost heeft. Omstreeks 9 uur ontstond de brand in de woning van den schoenmaker Si- milauw, een Rus, die met zijn vrouw het benedenhuis van een perceel bewoon de. Zij verheien onmiddellijk het huis zonder de bovenbewoners ie waarschu wen. Op de eerste verdieping huisde de diamantslijper Mulder met vrouw en twee kinderen en eene tante van 74 jaar en op de tweede verdieping een op perman Cardozo met vrouw en zeven kinderen. De vier jongsten 6, 4, 2 en 1 jaar oud lagen te bed, terwijl de brand uitbrak. De ouders en de oudere kinde ren waren van huis. Deze vier kinderen konden niet gered worden en zijn ver brand en verstikt. De twee kinderen van Mulder werden met moeite gered, terwijl de oude tante, bijna gestikt en volslagen bewusteloos, het huis is uitgedragen men hoopt haar in 't leven te zullen benouden. De Rus, waarbij de brand uitbrak, moet reeds driemalen dat onheil gehad hebben Men spreekt nu van een onge luk met een petroleumlamp De Rus en zijn vrouw zijn gehoord door de politie. Reeds in den vooravond had de Rus zich anders dan gewoonlijk gedïagen. Een zij ner vrienden, die gewoon was hem 's a vonds te bezoeken en vond de deur gesloten, niettegenstaande er licht was in de kamer en ten overvloede een der buren nog zeide dat de man thuis was. De vriend klopte op de deur maar geen gehoor krijgende, deed hij geen verdere moeite en ging zpjns weegs. Het aangetaste perceel was binnen een kwartier geheel uitgebrand, zoodat alleen de Vechtkranen werkten. De lijuen en de oude juffrouw zijn naar het Isr. ziekenhuis overgebacht. V olgens een bericht in het Hbld. was Cardozo wel t.huis en wist zich met drie kinderen te redden, doch moest hij de vier die te bed lagen aan hun noodlot overlaten. De vrouw was uit bakeren. Donderdagnacnt viel in den Coolsin- bj1 te Rotterdam een hond te water. Het dier scheen niet aan land te kun nen komen, maar door 't een of ander voorwerp onder water vastgehouden te worden. Twee agenten beproefden te ver geefs met een dreg het dier te ïedden een jonkman, die voorbijkwam, ontdeed zich van kleederen sprong te water en redde het dier, dat door luid geblaf zijn vreugde te kennen gaf. De naam van den dierenvriend, die den geheelen Singel recht over moest zwemmen, is Meijer Hompels 21 ^aar oud, wonende Vier- windenstraat 21 ie Rotterdam. Een knecht van den landbouwer E. te Haarlemmermeer, komende van Haar lem, met een wagen planken, geraakte bij den afrit, bij het fort »de Liede" met zijne paarden op hol. Vrouw H. naast hem gezeten, werd door het slingeren dier planken van het voertuig afgeworpen en kreeg den zwaar beladen wagen over hoofd en lichaam. Zwaar verwond, werd zij naar hare woning gevoerd. De knecht wist er bij tijds af te springen, zoodat bij ongedeerd bleef. Donderdagnacht omstreeks een uur geraakte een politie-agent op de hoog te van de Constantijn Huygensstraat in de Overtoomsche vaart te Amsterdam. In zijn strijd tegen het gevaarlijk ele ment verwijderde hij zich zoover van de kade, dat eenige personen, die toege sneld waren, hem aan de overzijde met een haak naar den wal konden halen Toen men hem daarop gebracht had, was hij bewusteloos. Een zijner redders en een politie agent, die toegesneld was, waren bezig hem naar het Wilhelmina-gastbuis te dragen, toen, een brancard aankwam, waarin de man verder vervoerd werd. Gedurende dit vervoer kmam hij weer I bij. In het gasthuis werd hij dadelijk ter verpleging opgenomen. Vrijdag is hij aan de gevolen overle den. De man laat een viouw en een kind na. Vóór zijn dood moet hij verklaard heb ben zoo vermoeid te zijn geweest, dat hij loopende had geslapen en aldus te water geraakt is. - Mejuffrouw J. Ketelaar, zuster van moj S. Ketelaar, die sergeante is van het Haagsche korps en agentesse van de Hulpvereeniging en het Kruimpjesfonds, zal binnenkort met prinses Ouchtomsky een nieuw reddinghuis openen in Zurich. - Een berucht dronkaard werd in Dor drecht gered in een bijeenkomst van het Leaer des Heils aldaar. Kort daarop werd hij wegens vroegere dronkenschap, ver oordeeld tot 3 weken gevangenisstraf en 3 maanden opzending naar een Rijks- Werkinrichting. Kapitein Van Brero vroeg gratie op grond zijner redding en H. M. de Koningin verleende gratie, zoodat de man nu slechts de gevange nisstraf behoeft te ondergaan. Oorlogskreet.) - Volgens té Madrid ontvangen be richten uit Lissabon beschouwt professor Souza Martens de heerscbende epidemie als eene zwakke soort van Aziatische cholera, die van de Kaap Verdiscbe ei landen werd overgebracht. Hij beveelt* aan, krachtige voorzorgen te nemen vóór de zomerhitte intreedt. Zijne meening wordt door het advies eener medische vereeniging van 80 leden, die de regee-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2