No. 808. Zaterdag 28 April 1894. I0e Jaarg. BEKENDMAKING. Kermis te Axel Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h-Vlaanderen. F. DIELËMAiV, AXEL. Landbouw. ïw. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. aanvang nemende Maandag 14 Mei en eindigende Donderdag 17 Mei 1894, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Boterbereiding. Boter is het vet van de melk. Men vindt het in versche melk verdeeld in kleine bolletjes, die door een hulsel van kaasstof omgeven zijn. Laat men de melk rustig staan, dan rijzen die bolletjes in de gedaante van room naar de oppervlakte. Van dien room bereidt men boter door hem in eene karnton te gieten, een vat, hetwelk van boven doorgaans iets nauwer is ,dan van on deren en waarin e9n met gaten door boord deksel aan een stok door de hand, door een daartoe geschikten kaïntoestel of ook door een rondloopend paai d op en neer bewogen wordt. Door die beweging in de melk, welke plaats moet hebben bij eene warmte van 16 tot 20 graden Celsius, worden de vet bolletjes gekneusd, van hun ka^somhul- sel bevrijd en allengs tot eene boter- kluit samengevoegd. Die kluit wordt, als zjj zich aan de oppervlakte aigescheiden heeft, weggenomen, waarna de karne melk achterblijft. Men heeft nu versche boter, die bij berbaliDg gekneed en ge- wasschen wordt, om daaruit alle bederf- NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN «OLO ItAINll V H DOOR A. A. v. W. De jongste broeder ontweek het ant woord hjj nam een tweede kleiner blad papier, dat nog in de enveloppe zat en ontvouwde het. 'tWas van graaf Wolt aan Richard gericht en behelsde slechts eenige regels, welke hij zijnen broeder eveneens voorlas. Gij hadt gelijk nu is het openbaar. Ik mocht wel de onbewezen verdenking onderdrukken, om mijnen naara onbe vlekt te houden, maar de waarheid niet. Ik leg de treurige bewjjzen uwer bewe ring in uwe handen neder gij hebt zoo lang geleden en zoo zwaar onder de ver geefsche pogingen, ze aan het licht te brengen voldoe nn aan den wensch van uw hart. E-n ding slechts verzoek ik u wacht met eiken maatregel, wel ken gij ten opzichte dezer zaak nemen wilt, nog eenige dagen, tot ik met mijne dochter een reis heb aangevangen, welke mjjn plan is in het buitenland te doen. De predikant stond op toen de schilder bevorderende kaasdeelen te verwijderen. Vervolgens wordt de boter gezouten, in vaten of in potten gekneed, of ook in stukken van een halve of een kilo in den handel gebracht. Dit is zoo ongeveer de algemeen hier gevolgde methode van boterbereiding. Is er op landbouwgebied reeds in zooveel en velerlei verbetering aangebracht, voor al dooi de ijverige bemoeiingen en on derzoekingen van wetenschappelijke prak tische mannen, ook op het punt van bo terbereiding begmt men meer en meei een anderen koers uit te zeilen. In plaats van de oudeiwetsche karn. gebruikt men thans onder denzelfden naam verschillende centrifugaaltoestollen, verkort centrifuges genaamd. Hiertoe behoort in de eerste plaats de separator van Laval, die in een uur tijds den room van 300 liter melk afscheidt en in de afgeroomde melk slechts zeer weinig vet achterlaat. De centrifuge vau Tesca vindt ook veel bijvalom kort te gaan, de nieuwe wijzo van boterbereiding breekt door. Een gevolg daarvan mag genoemd wor den de zucht tot coöperatie op dit gebied^ dat wil zeggen, het streven der landbou wers om in vereeniging de boterfabricatie te drijven in een uitsluitend daartoe in gericht gebouw. Vooral in Limburg en Friesland, als mede in andere streken van ons land treft men vele dezer fabrieken aan. Het nut dezer inrichtingen openbaart zich het best in de kwaliteit van het product. Weliswaar wordt in den regel de aldus geproduceerde boter duurder betaald, maar deze geldelijke opoffering weegt wel op tegen de zekerheid, dat men zui- peinzend zweeg. Den wensch uws harten zult gij vol doen Richaid - dit hart kan niet dwa len in datgene, wat het zal voldoen. Mij roept een ambtsplichtals ik wederkom denk ik, zult gij het wel eens zijn met uzelven wat gij te doen hebt voor Mag dalena, voor haar kind en voor uzelven. Een wijle nog bleef Richard zitten, bet hoofd steunend op zijne hand, de oogen gericht op het papier, dat de aanklacht inhield van den man, welken hij zoo doo delijk had gehaat. Hij was ontrukt aan iedere verantwoording, lang reeds gered in weldadige vergetelheid wellicht in vrede. Hjj had immers geschreven Ik ga tot haar. Nu hij zijn vergrijp erkend had en geboet, nn hij vol berouw en vol ver langen terugkeerde tot haai, nu nam zij hem aan en zij waren weder vereend. Richard bedacht dit zonder ijverzucht of smart, zonder een enkel zelfzuchtig ge voel. Hoe had dit ook anders kunnen zijn, hij was immers aan het doel zjj was gewroken en verzoend, zij het ook op een andere wijze, dan hij had gedacht. Hij .vist haar nu in eeuwigen vrede en nu haar schoon beeld hem voor oogen kwam, lokte het geen verlangen meer uit noch toomhij groette het blij en ge lukkig, als een dierbare herinnering zij ner jeugd. Hij had geen recht meer op haar, geen plichten meer ten opzichte van vere natuurboter voor zijn geld ontvangt. De boter immers, door particulieren bereid, wordt op velerlei wijzen vervalscht door bijmenging van andere vetten, van overtollig zout, - dit vooralvan water, aardappelmeel, krijt, leem, enz. En hoeveel vaatjes margarine zouden er niet door de goede boter gekneed wor den Bjj het smelten komen vele van die bijmengselen te voorschijn. Op het brood gesmeerd kan men de vervalscbte boter kennen aan baar drogen smaak. Sommige botermakers drjjven de vrij moedigheid zoover, dat ze 20 percent andere zelfstandigbeden er doorheen mengen. In onze streek schijnt een groot deel der landbouwers r.og niet doordrongen te zijn van het nut der coöperatie. Ten minste, de pogingen nu weder door ee- nigen in hot werk gesteld om in den Coegorspolder of daar in de buurt eene fabriek te stichten, vlotten niet erg. Nog slechts 60 koeien zijn aaugegeven Vanwaar toch die schoorvoetende toe treding Zit het, wat we wel eens hoorden beweren in de vrouwtjes, laat dan ieder ernstig voorstander van de nieuwe wijze door het levende, bet o- vertuigende woord trachten, bij de zwak kere helft zijne meening ingang te doen vinden. Is het vrees voor mogelijke mislukking, dan wijzen we de schroom valligen op de vele bloeiende inrichtin gen van dien aard. Rendeert de fabriek te Hontenisse niet? Zou de heer F. van Hoeve alhier, die geheel op eigen kosten werkt, willen te rugtreden Ons is daarvan nog niots ter oore gekomen. En waarom zou nu de zaak, door eene commissie van land- haarnimmer nog had hij zich zoo vast met haar verbonden gevoeld in stille be vrediging en toch zoo volkomen los van alle aanspraken uit een smartelijk verle den. Voor hem lag het leven, het war me opwekkende leven en een verlangen maakte zich van hem meester, dit te om armen en gelukkig te zijn. Hij stak de brieven bij zich en verliet door een achterpoortje den tuin der pas torie, langzaam den weg volgend door het woud, den weg die leidde naar het slot. De natuur was zoo kalm, zoo schitte rend herfstdraden zweefden in de heldere lucht en witte wolkjes zwommen in het etherblauw, als vriendelijke beloften voor den volgenden dag. Beneden weerklonk het geluid der zeisen en van vroolijke menschenstemruen naast den oogstwa gen ging een jong gelukkig paar, hp den arm om haar midden geslagen. Hoe schoon was de wereld, zoo vol frisch vroo- lijk leven en hij had het niet gezien, was zoo langen tijd eenzaam gegaan en ver bitterd Toen hij onder aan het slot gekomen was, zag hij Theresa leunend over de ba lustrade van het platform, dat van den slottuin op het uitsteeksel van een rots was uitgebouwd. Hare blikken dwaalden over het heerlijke landschap, maar een vreemde uitdrukking van ernst en droef heid was verspreid over hare schooue trek- bouwers aan de westzijde onzer gemeen te ter hand genomen niet tot stand kun nen komen. Men meene toch vooral niet, dat de geproduceerde boter geen afnemers zal vinden. Kan de naaste omgeving niet al het voortgebrachte gebruiken, er zijn nog middelen genoeg om voor een flin- ken prijs de waar aan den man te bren gen. Te Sneek weiden wel eens 2500 vaten van 40 of 20 kilo op eenmaal ter markt gebracht. De Engelscben lusten wel Hollandsche botar, mits goed bereid. En dat kan alleen met zekerheid in ee ne inrichting geschieden als wij bedoelen. Wanneer de landbouwers mee ernsti- geu wil bezield zijn, we weten het, kun nen zij veel tot stand brengen. Vooruit dus In de werkstakende steenbakkers-dis tricten aan den Rupel bljjft het rustig. Te Boom is het werk ten deele hervat te Rumpst rust het werk volkomen te Terhaegen daarentegen wordt de werk staking als geëindigd beschouwd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de industrie der steenbakkers niet in bloei- eDden staat verkeert en dat de toestand, der arbeiders te Boom veel beter is dan te Rumpst, te Terhaegen en te Hoboken waar de gedwongen winkelnering welig bloeit. Denkelijk zal aan dit laatste wel voor goed een eind gemaakt worden. In Amerika wordt een optocht van werkloozen georganiseerd door zekeren Coxey. Het doel van dezen optocht is, naar den senaat te trekken om daar door een of meer woordvoerders hunne grie ven aan het wetgeveud lichaam der Vei- eenigde Staten kenbaar te maken. Hou derden en duizenden maken deze reis me de. Overigens, bij al de werkloosheid, toch ken en toen zjj hem zag, overviel haar iets als een schrik. De róos, waarmede zp gespeeld had, ontzonk hare hand en viel voor hem in de diepte. Het was geen overmoedige kindergroet, als voor jaren in Venetie, toen zij mot rozen hem riepdaar lag iets weemoe digs in de bloem, die ontbladerd neder- viel. Maar ook de wjjze, waarop hij na derde, was een andere geworden hij had den stommen onwillekeurigen wenk niet noodig gehad, om zjjne schreden te ver haasten. Zij had zich naar de kleine poort toe gewend, door welke hij den tuin oioest binnentreden, zjj wist het, nu hij kwam, nu bracht hp een beslissing, niet alleen voor haren vader, maar ook voor haar. Had haar blijmoedig vertrouwen, de sterke geduldige liefde, welke zij hem had toegedragen zoo langen tijd, zijn hart niet verwonnen, was dit hart daardoor niet zoodanig verwarmd, dat hp haar een en kel offer brengen konde, een offer, dat Magdalena geen voldoening schonk, maar graal Wolf een grievende smart spaarde, dan was haar schoon geloof een kinder droom geweest^ (Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1