(iemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Ingezonden. AXEL, (len SO April 1*94. BLj den werkman De P. aan den Zee dijk onder deze gemeente, is in den nacht van Maandag op Dinsdag een 2- jarige geit gestolen. Eerst gisteren is daarvan bij de politie aangifte gedaan. Een gestreng onderzoek is ingesteld. Men heeft het spoor der geit tot aan den grindweg kunnen volgen en hieruit wordt opgemaakt dat het dier in de richting van België is weggevoerd. Het schijnt dat onze zuidelijke broe ders alles kunnen gebruiken, tot zelfs gestolen geiten incluis. - Bij de te Middelburg gehouden acte examens is o. m. geslaagd mej. E. S. Kok van Zaaraslag. Ook slaagde zij voor de vrije- en ordeoefeningen. Predikbeurten te Axel. Zondag 22 April. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 uurDs J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 uur Ds J. B. T. Hugenholtz. (Catech. 40.) Oer e formeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uur: Lezing eener Leerrede. Nam. 2 uur: Lezing eener Leeirede. Kerk B. Voorm. 9 uur: Ds F. W. J. Wolf. Nam. 2 uur: Ds F. W. J. Wolf. Uit Wonosobo schrijft men aan de Soer- Crt.Op den middag van Zondag 14 Maart bad hier een vreeselijk onge luk plaats. In de Keboepaten was een afscheidsfeest, ter eere van een op ver trek staand inwoner, waar alle Euro peesche notabelen bij tegenwoordig wa ren. Tegen 8 uur, iuist toen men ge zellig en rustig bijeen zat, ontiastte zich een hevig onweder boven de plaats. Op eens sloegen drie bliksemstralen, koit na elkander in de galerij van de Keboepaten. Een trof de tafel. Een tweede ging rakelings langs de voeten van mevrouw C. de echtgenoote van den assist.-resident. En toen de ontzette gas ten opkeken ontdekte men den contro leur den heer De Does, dood op zijn stoel zittende. Bij onderzoek bleek, dat de bliksem hem in de nabijheid van het hart had geraakt De overledene jonge amb tenaar was iemand van groote kennis. Het geval verwekt natuurlijk overal ter plaatse en in den omtrek de levendigste deelneming. Het mysterie Antwerpen-Gent Leuven. Plotseling is de geheimzinnige zaak Ant werpen - Gent Leuven in een nieuwe phase getreden door de inhechtenisne ming te Antwerpen van mevrouw Jo- niaux, echtgenoote van den hoofdingeni eur van den waterstaat in de provincie Antwerpen, weduwe van den heer Fa- i ber en dochter van wijlen den cavalerie- generaal Jules Ablay. Zij staat onder verdenking, drie harer familieleden ver- I giftigd te hebben, om zich te bevoordee len met desommen, waarvoor deze per sonen verzekerd waren. In vijf en halve kolom verhaalt de Indépendance wat haar vau deze duiste re zaak bekend is. De familieleden, van wier vergiftiging zij beschuldigd woidt, zijn haar zuster ILéonie Ablay. de oom van haar man Jacques van d. Kerckhove, een der groot ste industrieelen van Gent, en haar broe- der Alfred Ablay. Mej. Léonie Ablay stierf den 24 Fe bruari 1892, tel wijl zij bij mevrouw Jo- niaux logeerde. De plotselinge dood werd aan influenza en longontsteking toege schreven, maar toen er allerlei geruchten over de oorzaken van haar sterven be gonnen te loopen, gaf de justitie bevel het lijk op te graven. Dit geschiedde 20 Maart li.twee scheikundigen werden belast met het onderzoek. Kort nadat de oom der Joniaux, die tot zijn 60e jaar ongehuwd was geble ven, zijn voornemen had ie kennen ge geven om in het huwelijk te treden met eene dame, die reeds een kind van hem had, werd hij op een familiefeest ge noodigd bij zijn neef Joniaux, die toen pas promotie had gemaakt. Spoedig na het diner werd hij ongesteld, en den volgenden morgen 17 Maart 1893 blies hij den laatsten adem uitde genees kundige verklaring gaf als oorzaak van den dood op: bloeduitstorting in de her senen. Het derde slachtoffer, Alfred Ablay, was 54 jaar en weduwnaar. Na een zeer stormachtig leven en vele omzwervin gen, r.am hij zijn intrek bij zijue zuster te Antwerpen. Enkele weken later den 6en Maart 1894 stierf hij na een kort stondige ziekte te haren huize naar het heette aan een hartkwaal. Zijn plotse ling overlijden wekte echter de achter, docht der justitie, die den I5n Maart 11. zijn lijk liet opgraven en eveneens dat van den oom Van Kecrkliove. Het schijnt dat de deskundigen spo ren van vergiftiging hebben gevonden bij het onderzoek van het lijk van Lé onie Ablay, wat tot de arrestatie moet hebben geleid. In den ouderdom van 120 jaren stierf onlangs een Grieksch geestelijke te Trikkala in Tbessalië. Gedurende zijn langdurig leven heeft hij zijn geboorte plaats nooit verlaten. Dat hij zulk een hoogen ouderdom bereikt heeft, dankt hq grootendeels aan zijn eenvoudige le venswijze. Tot voor enkele jarer. sliep hq zomer en winter onder den vrijen hemelnooit dronk hij wijn en sterken drank, behalve aan het Avondmaalhij rookte geen tabak doch wel gebruikte hij vioeger snuiftabak, wat bq echter ik hen zal wedervinden. O op deze plaats, waar mijn geluk begon, hier heeft het op mij gewacht Hij trok het kind naar zich toe en kus te het haitstochtelijk. Als zijfluisterde hjj, zoo lief, zoo schoon Maar het kleine meisje werd angstig tengevolge van een tooneel, dat het niet begreep. Als ge weent, zeide zij half toornig, half droevig, dan zullen de eekhoorntjes wegloopen, ik ga naar beneden om te kq ken of ze er nog zijn. Zjj liet zich nederglijden en vlood heen en een poos keek hjj stil naar de bewe gingen en het gebarenspel van het kind, dat hem zoo levendig aan Magdalena her innerde. Toen vertoonde zich, na de stormachtige aandoeningen van dien dag, een zichtbare afmatting in zijne trekken. Theresa had gevreesd, dat hij zou wei geren, wanneer zij hem verzocht mede naar het kasteel te gaan, maar hij ging op hare eerste uitnoodiging mede. Ik ben zeer vei moeid. zeide hij, ik denk, dat ik in Tannensee zal slapen, slapen als voor enkele jaren weer opgaf, omdat hij het zoo vies vond. jYleesch at hij zel den gewoonlijk voedde hij zich met peulvruchten, groenten en brood. Voor zonsopgang verliet hij zqn eenvoudig rustbed, dat steeds naar het oosten ge keerd was en slechts als zijn plichten als geestelijke het noodzakelijk maakten, ging bij later dan 9 uur naar bed. Zijn gezicht en gehoor waren uitmuntend tot aan het einde van zijn leven hij las nog steeds zonder bril Alleen was in de laatsfe jaren zijn geheugen wat ve: zwakt. Doch alles wat voor dien tqd gebeurd was, wist hij nog uitmuntend. Hij wist nu niet meer of hij reeds ge geten had, zoodat het gebeurde dat hij tweemalen achter elkander at, of heele- maal vasttede daardoor ontstane on regelmatigheid in zijn spijsvertering schijnt de oorzaak van zijn dood geweest te zijn. Gedurende zijn geheeld leven is hij nooit ziek geweest, en heeft hij nooit medicijnen gebruikt. Hij stierf zonder doodstrijd, met een bijbeltekst op de lippen. Negen en negentig jaren was hij als geestelijke werkzaam. voorheen. Zjj riepen het kind en wandelden langzaam terughjj met het gevoel van iemand, die wedergekeerd is na een lan gen tocht en zich over alles verblijdt, lu dan tuin was de oude tuinman, welke gewoond had bq den opperjachtmeester, bezig de fontein met nieuwe potbloemen te versieren de man bleet verbaasd met open mond slaan, toen het paar zoo een drachtig naderde en hiermede het ver moeden logenstrafte, dat graaf Wolf par tij gekozen had in dezen onzaligen twist en gestaan had aan de zqde des dooden, dien hq als een zoon had begraven. De oude beer was niet te huis en weid ook niet zoo spoedig teruggewachtThe resa nam op zich, hem de tijding van Herberts komst mede te deelen en hem voor te bereiden op het wederzieu. Toen graaf Wolf des avonds laat wederkeerde en hoorde, wien hq herbergde, wilde hij nog tot hem gaan, maar Theresa hield hem terug. Morgen, zeide zq op hare besliste en toch zoo weldoende wqze, morgen als het dag is, raadpleeg zjjne eischeii, Den nacht Liefdeswraak. Vijf jaar liet Antoinette Tournadre, een zeven tienjarig meisje te Larodde (Frankrijk), zich verleiden door een jongeling uit het dorp, Jacques Boyer genaamd. Deze be kommerde zich echter niet meer om haar en het kind. dat zij ter wereld gebracht had, "n besloot dezer dagen een ander meisje van zijn dorp te huwen. Dit wetende, besloot Antoinette deze gelegenheid tc baat te nemen om zich te wreken en hield zich mer, haar kind geheel vermomd, schuil, in de schaduw van een pilaar. Op het oogenblik, dat de bruidsstoet de kerk binnenkwam, besprenkelde zij het bruidspaar evenals de genoodigden met zwavelzuur. Toch werd de plechtigheid voltrokken, maar hel jaloersche meisje de kerk uit gezet. Het aantal door haar verminkten en gewonden is zeer groot. De bekende firma Blooker had op de tentoonstelling te Chicago een molen op de ware grootte opgericht. Deze mo len werd, zooals haar agent bericht, ge stolen! Hij vernam het van een belasting beambte, die kwam vragen waar de mo len was. Hij was verdwenen en dus ver moedde hij, dat hij door de firma verkocht was, zoodat er rechten voor verschuldigd waren. De vertegenwoordiger ontken de dit en spoedde zich daarop naar het tentoonstellingsterrein, doch vond geen spoor van het gebouw terug. Men ver moedt, dat de diefstal gepleegd is met behulp van eenige der tentoonstellings beambten. Uit Dessau wordt gemeld, dat de hertog van Anhalt eene ridderorde voor dienstmeisjes heeft gesticht. Het onder- scheidingsteeken, dat voor langdurige en trouwe diensten wordt geschonken, be staat uit een zilveren of gouden kruis met een kroon het wordt door de her togin verleend. Van 1 tot en met 15 April 1894. Hoek. Huwelijks-Aangiften. 5 Pieter de Zwarte, 28 j. jm. en Geertruij van Wijck, 24 jd. Geboorten. 1 Janna, d. van Martinus Absalom 't Gilde en Helena den Hoog lander. 3 Marinus, z. van Jacobus de Groote en Levina de Blaeq. Cornelia, z. van Francois Willem Dekker en Eli zabeth Wolfert. 9 Tanneke. d. var. Si- J mon de Blaeij en Adriana Cornelissen. 1 Adriaan, z. van Jan van Alten en Jan na de Meester. Overlijden. 13 Francois Dieleman, 10 1 mnd. z. van Cornelis en Sara den Ha- j mer. Terneuzen. Huwelijks-Aangiften. 5 Abraham van Drongelen, 25 j. jm. en Adriana Duerink, 23 j. jd. 12 Levinus de Putter, 26 j. jm.en Esther Dieleman, 28 j. jd. 13 Hendrik Simon Herrebout, 20 j jm. en Adriana den Exter, 20 j. jd Huwelijks-Voltrekkingen. 12 Pieter Adriaan van Hoeve, 26 i. jm. en Jozina Sara van Hoeve, 24 j. jd. Geboorten. 1 Gerrit. z. van Jan Vis ser en Geertruij Harms. 3 Levinus, z. van Levinus Scheele en Leuntje van de Voorde. Adriana, d. var, Joos Jacobus de Doel der en Elisabeth Dobbelaar. 4 Cor nelis, z. van Izaak de Lijser en Fran- coind van Tatenhove. 5 Piet9r, z. van Gelein Klouwers en Jacoba Hamelink. 7 Maria Hendrina, d. van Gerrit Hen drik Kamerik en Grietje Veenslra. 5 Cornelia Elisabeth, d. van Pieter Paulus- se en Suzanna Tanneke de Kraker. 8 Pieter, z. van Cornelis Louwerens van der Bent en Elisabeth Bruggeman. 9 Gerardus Johannes, z. van Pieter van der Bent en Jacoba Cornelia Balkenstein. 10 Johannes Adriaan, z van Johannes Pieter Tazelaar en Anna Theodora Rib- bens, 11 Maria Johanna, d. van Abra ham van Laere en Johanna Visser. 14 Bemardus Johannes, z. van Petrus Schel straete en Celonie Willems. 13 Emelie Vergenie, d. van Bruno Claeijs en Maria Louisa de Lijser. Overlijden. 6 Pieter Klouwers, 1 d. z. van Gelein en Jacoba Hamelink. 7 Cornelis de Zeeuw, 19 j. z. van Guil laam (overleden) en Janna de Meester. 8 Jacobus Allaert, 39 j. echtg. van Neeltje Wiemes. Abraham Leunis, 8 j. z. van Reinier en Cornelia Vermeulen. 11 Jacobus Adriaan Ledegang, 22 j. z. van Jacob Martinus (overleden) en Eli sabeth Adriaansen. 14 Maria Savootj, 33 j. echtg. van Arthur van de Capelle. 14 Joost Leunis. 4 j. z. van Joost en Elisabeth Tollenaar. Zaamslag. Huwelijks-Aangiften. 5 I- saac Adriaan Liebers, 24 j. jm. en Ja coba Sol, 25 j. jd. Francois Bolleman, 23j.jm. 6n Elizabeth Wolfert, 21 j. jd. Geboorten. 6 Jan, z. van Jan Bak ker en Johanna de Jonge. Adriaan, z. van Krijn de Blaeij en Maria Martha Bliek. 7 Martina, U. van Jacobus Hame link en Neeltje Goossen. 13 Francois, z. van Jonas Kolijn en Dina de Putter. Overlijden. 7 Maria Verberkraoes, 78 j. wed. van Johannes van Driel. 8 Pau lina Wolfert, 64 j. echtg. van Jan van Laere Riemens. 15 Frederika van de Velde, 29 j echtg. van Marinus Jannis van Breen. Arrondissementz-Rechtbank te Middelburg Zitting van Vrijdag 20 April 1894. Machiel Lampier, oud 33 jaren, koe wachter, geboren te Sint Anna ter Mui den, wonende te Groede, thans gedeti neerd te Middelburg werd heden wegens mooid veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. behoort de rust en hq heeft baar noodig. Haar vader gaf toe, hij schuwde het wederzien en Herberts mogelijke besluite loosheid ook hijzelf moest overleg en vastheid hebben, eer zij tegenover elkau der stonden. Maar hij sliep weinig en ontwaakte vroegtijdig de naderende schan de ontnam heui de rust. (Wordt vervolgd.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden Stukken worden in geen geval teruggezonden. Mijnheer de Redacteur Het wekte deze week mijne bevreem ding, de bekendmaking der stierenkeu- I ringen niet in Uw blad aan te treffen, j omdat ik die toevallig in een andere I courant had gezien. Vorige keuringen vond ik steeds in Uwe courant aangekondigd, waarom ik de veronderstelling maakte, of de wijzi ging in het bestuur daar ook soms de

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2