No. 805. Woensdag 18 1894. 10e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc li - V I a a ii d e r e ii. F. imXFMVV, AXEL. De Pers en de Uitslag. lie. FEUILLETON. lij IS Buitenland. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Standaard berekent, dat voor 57 zetels de meerderheid vóór finale uitbrei ding was en voor slechts 43 tegen. Die uitkomst verrast als men bedenkt mei welk een ongemeene macht bet conser vatisme van alle gading uit zijn schuil hoeken is komen opdagen en hoe boven dien in meer dan één district niet de electorale quaestie, maar kerkelijke anti pathieën een zeer aanmerkelijk deel der kioze)s tegen de kieswet deed kiezen. Het blad hoopt, dat ook bij de her stemming de kern der anti-revolutionai ren alleen op de zaak zullen letten en dat in elk district de voorstanders van finale uitbieiding, van welke richting ook overigens, te zamen zullen optrekken. De lijd vindt het slagveld van Dins dag een tooneel vol verwarring. Geen der partijen behaalde een beslissende zegepraal. Waarschijnlijk echter is het, dat in de nieuwe Kamer Tak's partij iets sterker zal wezen, maar dat de aan neming der kieswet verzekerd is, meent het blad te moeten ontkennen. »Tüt een meerderheid ir. de Kamer zal de minister het hoogstwaarschijnlijk niet brengen in het voor hem allergun stigste geval zal die meerderheid uit hoog stens een paar leden bestaan, te weinig dus om de aanneming der kieswet voor hem tot een victorie te maken. Immers, aan een zóó ingrijpende wet als de kieswet zal zeker de Eerste Ka mer haar zegel alleen dan hechten, als die wet door een meerderheid van betee- kenis aan de andere zijde van het Bin nenhof wordt aangenomen." NAAK HET HOOGDU1TSCH VAN CrOliO K A Ml IXII DOOR A. A. v. W. Ten laatste besliste hij ten gunste van I zijn vroegere wounplaats. Zijne moeder, welke niet vermoedde, dat haar zoon reeds nu weer in vrjjheid was, was naar een badplaats, graaf Wolf, dien hjj bovendien toch niet opgezocht zon hebben, bevond zich op Kettensteiu. Zoo zeide hem de oude Jonas, dezelfde bediende, welke Constan I tijn zoo blij had begroet. Ook waren overigens vele bekenden naar buiten maar zij, die zich in de stad bevonden, hadden zich gedwongen en tei ughoudend betoond, I toan hjj ze opzocht. Wellicht sloegen zij I slechts acht op zijn eigen stemming, want I er was iets driftigs en onzekers in zijn I optreden, wat ook invloed had op een I ander. Zijn eigen huis met zijn ledige pracht I drukte hem, hij deed een laatste vertwij- j telde poging om zich wedei op te rich k ten en kwellende gedachten te bannen, P door eenige gasten aan tafel tenoodigen. üet waren vroolijke gezellen, welke zeer Het Centrum oordeelt mede, dat de kiezers geen eclatante uitspraak vóór ot tegen hebben geleverd. „Toch staan, voor zoover de uitslag nu bekend is, de voorstanders van finale kiesrechtuitbreiding er geenszins zóó slecht en hopeloos bij, ais reeds hier en daar beweerd wordt. Zij hebben tot nu toe meer gewonnen dan verloren en wan neer men de stpmmen optelde, gelooven wij, datzq, waar strijdwas, hun tegen standers een eind vooruit zouden zijn." Van een veroordeeling" of een „ver nietigend vonnis" tegen de geavanceer- den kan derhalve geen sprake wezen.'1 Het Haagsche Dagblad gispt de lauw heid der stembevoegde bevolking, die het toeschrijft „aan het ontbreken van een officieelen inhoud van den stembusstrijd Vooral de tegenstanders van Tak bleven thuis omdat „zij zich schier dood erger den" over Tak's aanmatiging en zich daarom niet in den strijd wilden mengen Anderen weer waren aangegiepen door >eon gevoel van afkeer" omdat Kuyper, Wertheim en Borgesius „leden waien geworden van de firma Tak" en einde lijk waren er in de hoofdstad velen die de vreemde gedragslijn van het Handels blad niet begrijpen. Dit alles te zamen genomen komt het blad tot de conclusie dat „de radicalé dictator, die gansch Nederland naar zijn pijpen wilde doen dansen" een jammerlijk fiasco heeft gemaaktEn dan volgt op dit alles Definitief beslist werd, met betrekking tot den geest, door welken de meerder heid in de nieuwe Kamer zal zijn be zield, nog niets dikwijls met hem getafeld en gefeest had den in de dagen zijner lichtzinnige jeugd en die ook Melanie's gasten geweest wa ren in den tijd van hun kortstondig hu welijk. Was het toeval, of was het een opzettelijke overeenkomst, van de drie, door hem uitgenoodigd, kwam niet een. Het was als een slag, welke hem trof hij kromde zich heimelijk onder dien last en toen hief hjj opnieuw zich op. Met tegenzin ging hij des avonds naar de opera. Hondirde blikken waren op hem gericht, hij gevoelde ze alle, als even zooveel gloeiende puien, want zijn eigen bewustzijn van schuld legde meer daarin, dan er in lag. Maar toen hij een loge binnentrad, waar in zich een aantal jonge mannen bevond, welke met hem bevriend geweest waren, verstomde het levendige gesprek, dat tus- schen twee bedrijven werd gevoerd. Het was niet gunstig voor Herbert, dat hij een zoo angstvallig stilzwijgen in acht nam ten opzichte van de oorzaak van het duël, tegen iedereen, zelfs tegen zijne vroegere vertrou .vde vrienden. Niet het tweegevecht zelf, noch de on gelukkige afloop daarvan, maar het hals starrig verzwijgen der aanleiding daartoe, nam tegen hem iu. Na het einde der o- pera hoorde hij de halfluide afspraak, om den avond in een openbaar lokaal ge meenzaam te besluiten Niemand noo digde hem tot deelname uit en hjj ge- E.en feit is bet echter, dat op dit oo- genblik de vrijheidlievenden, de Tak— Kuypör- Wertheim-lievenaen zeer vele steramen in de Kamer vooruit zijti. En dit beteekent zeker iets, al beduidt het niet alles." Overigens raadt het Dagblad ook bij de herslemmingen de leus te volgen te gen Tak »Dan zal de Grondwet trouw geëer biedigd wörden en de geliefde jeugdige Koningin zal niet aan 't radicalisme, dat overal de tronen omverstoot, omdat het anti-monarchaal is in hart en nieren, uit- gelevërd worden" Db Nieaioe Roti. Crt meent dat noch aan de eene noch aan de andere zijdt: de winst groot zal zijn en verdiept zich overigens in beschouwingen niet uit het oogpunt der kieswet maar uit dat dei- partij verhoudingen Waarbij zij dan in het bizonder jubelt over »bel échec vac dr Kuyper", wat dan gezocht zou moe ten worden in de omstandigheid dat de ze nergens gekozen is. Overigens juicht het blad in het betrekkelijk gering stem mental dat Tak te Amsterdam behaalde en meent het, dat bij een betere opkomst der kiezers er in Amsterdam „niet wei nig kacs" bestaat om de vier overige plaatsen nog door tegenstanders te doen bezetten. Als een staaltje van de wijze waarop de beschaafde Europeanen in het Zwar te werelddeel tewerk gaan, volgt hier een gedeelte van het zondenregister van zekeren assessor Wehlau in het Duit- voelde zich niet zeker genoeg, om zich als vroeger vrij als bij hen behoorend te be schouwen hij keéfde terug in zijn eenzaam huis. Een woeste vertwjjfeling greep hem aan. Verloren, verloren alles, uitgezonderd den glans van het goud, die hem gelokt haa en waarvoor hij dien eener onbevlekte eer had weggegeven. 't Was een heldere sterrenacht eu hij doorwaakte dien als zoo menigen keer, dat hij niet slapen kon gedurende zijn ar rest, aan het open venster. Maar daar was het stil en vrij en koeluit den klei nen tuin der citadel steeg bloemengeur opwaarts, daar ruischte de nachtwind in de booracn en sprak tot hem als eene ge ïuststellende stemme. Hier was het dof en zwoel wagengerol en menscheustem men tot diep in den nacht. En bij kon ze niet hooien, want hij was ziek ziek! Met ongeduld wachtte hij den dag af, hjj wilde naar Tannensee. Graaf Wolf was in Kettenstein, had de bediende gezegd en Herbert wilde in het geheim weg, al leen die eenige plaats zien in het woud en dan naar zijn eigen landgoed gaan, dat daar zeer dichtbij lag. Hjj reed er heen, vroeg in den morg -n. Van het station at, waar geen rijtuig hein wachtte en waar hij het doel zijner wan deling niet wilde verraden, moest hij een tamelijk groot eind gaan, eer hij in het woud was. Dat was heoi reeds eenmaal sche gebied van Cameroon. Verscheidene gevallen worden van de zen sinjeur verhaald, dat hij bij rech terlijke verhandelingen de inboorlingen door zweepslagen tot bekentenis zocht te brengen. Een neger werd wegens diefstal van een horloge lot 6 jaar gevangenisstraf en 15 klappen met de zweep op eiken eersten Zaterdag der maand veroordeeld. Tachtig zweepslagen moeten den onge lukkige zijn gegeven tot hij zijn beken tenis aflegde. Verder worden den assessor nog meer dere gruweldaden tegen gevangenen ten laste gelegd. De kanselier Leist wordt beschuldigd eene negerin uit de gevangenis te heb ben laten halen om zijne lusten te be vredigen. In Oost Afrika moeten de Duitsche overheden eveneens oen zondeilinge op vatting van hun beschavingstauk aan den dag leggen Zekere majoor Von Wro- chem past hier een drilsysteem op blan ken en zwarten toe. dat een Pruisisch onderofficier moet doen watertanden. Op zekeren avond reed hij door Dar- es-Salaam. Hjj kwam voorbij een wo ning, voor welker deur oen koortslijder zat, kortelings uit Doitschland gekomen. Daar de man niet dadelijk opstond en bet voorbeschreven saluut uitvoerde, riep majoor Von Wrochein een politieagent én beval hem den man te arresteeren. Geluklag legde de Duitsche rechter meer gezond verstand aan den dag dan de officier on boval onmiddellijk den gear resteerde in vrijheid te stellen. Leist i&> reeds telegrafisch ontslagen en zal zijn straf niet ontgaan. Verder gebeurd, vijf jaar gek-den, toen hij Mag. dalena voor het eerst zag onder den eik. Hoe geheel anders was hij toen door het woud gegaan, hoe licht,, hoe viixdjjk hoe ^schoon was toen de wereld, hoe klein zijne zorg. Hij week eerder af van den landweg dan toen en heirad Ja et smalle voetpad, dat door het kreupelhout feidle naar de opene plaats. Daar lag het voor hem. het oord zijner herinneringen, der vrooiijko zoowel als der kwellende, welke zijne slapelooze nachten vervulden. Een zalig zwijgen in het rond; bijen' gonsden boven de.n smaragdgroenen grond en kapellen vlogenr elkander na in de blau we lucht. In de rei te hoorde men het kloppen van de specht. Bewegingloos stond hij daar en staarde naar het bloe- mige kleed daar had hij gelegen in de snéeuw en zijn bloed had purperen rozen op die sneeuw gestrooid. Hjj stelde zich dien dag voor den geest, di<*n dag, waarwp Constaritjjn hem gered had en vloekte hem als een ongeluksdag. Hoe zoet en vast hal hij kunnen slapen, ïeeds zoo menige dag, als die trotsche boom hem had getroffen. Na deden an dere slagen hem buigen en langzaam maar zeker velden zij hem ter neder. Het was zoo -stil, zoo stil - hjj stond in de schaduw der hooge hoornen en voor hem leefde en zweefde alles in den glans der zou. De kreet eeuei wilde duif weer

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1