Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. merrieü. Het volgende betreft het 4de keurings district, Zeeuwsch Vlaanderen oostelijk deel. De Brabantscbe hengst Francoinge voerd dooi Jules Vogelvanger te Hulst, geboren in Februari 1890 te Wetteren in Belgie bij Eug. Schollaert, verkreeg den invoerprijs uit de rijkssubsidie van 500. Het is een flink gebouwd landbouwpaard (1.64 by 1.72 Mdroog en stevig beenstelsel (omtrek pijp 24) en goede zuivere gangen. Franco is opgenomen onder no 302. Caesar van Westdorpe, eigenaar H. Goethals te Westdorpe, verkreeg o. a. eene bijdrage van 100 uit de rijks subsidie. Voor Franco en Caesar van Westdorpe mag niet meer geëischt worden voor dek en veulengeld dan f 15 en wat betreft de merrien, in bet N. P. S. ingeschreven niet meer dan 12.50. Harrison, eigenaar Joh. de Feijte'r te Zaamslag was winnaar van den eersten prijs van 200 uit de provinciale sub sidie voor dekhengsten. Dit zwaarge bouwde paard houdt zich zeer goed. Caesar van Westdorpe, eigenaal H. Goethais te Westdorpe behaalde een tweede prijs van 100. Rex, vader Max, eigenaar J. Vael te St Jansteen ontving een voorschotspre mie van 100. Van de merrien werden bekroond Col lette van J. Vael te St Jansteen, 50 Barbera, en Bles van Emile Pauwels te St. Jansteen (Absdale), 50 en plaats vervanger Poes van Jac. Dieleman Pz. te Zaamslag. De commissie noodigt ieder uit de lijsten van alle dekhengsten die premien behaalden of in bet N. P. S. zijn inge schreven en in den vorm van plakbiltet ter. in groote menigte verspreid zijn, te raadplegen en voor hunne merrien, al zijn deze niet in het stamboek opgeno men, van geen andere hengsten gebruik te maken dan die daarop vermeld staan. Gelooft geen hengstenleiderraad pleegt de lijst en maakt zooveel moge lijk van de bekroonde hengsten gebruik. Hierdoor bevordert gij de paardenfok kerij in het algemeen en uw eigen be lang in het bijzonder. Franco, Harrison, Caesar van Westdorpe en Barbera ex Bles zijn van Brabantsch ras Rex, Colette en Poes van gekruist Brabantsch ras. Allen zijn geschikt voor den landbouw, alleen Rex kan ook voor koetspaard dienen. AXEL, (len 6 April 1804. Ten overstaan van den notaris Dreg- inans en ten verzoeke van de erven Maria Riemen s, had gisteren in Het Gulden Vlies alhier de verkooping plaats van eene hofstede bouw- en weilanden, samen groot 47 hectaren 39 aren 11 centiaren, of in Gentsche landmaat 106 gemeten 106 roe den. Gezamenlijke boomprijs 1329, overname weiden 240. Kooper werd de familie Van Fraeijenhove alhier voor de som van 77.636.14. Met ingang van 1 Mei a. zijn ver plaatst de kommiezen bij 's rijks belas tingen der 3e klasse C. Fortuin van Sluis naar llansweert en der 4e klasse T. Beun van Zuiddorpe naar Sluis, J. van Beveren van Hulst naar Zuiddorpe, J. F. de Zutter van Sluis naar Hulst, B. J. ten Bokum van Koewacht naar Sluis, L. van der Lin de van Hontenisse naar Terneuzen en J. Smid van Koewacht naar Hontenisse. Theresa's teederheid niet, al was het alleen ter wille van den doode, die mjj zoo dier baar was. Het zal een vrijplaats vinden in mijn huis, bescherming en zorg, maai niet den naam, dien het niet toekomt. Theresa, daar zij gevoelde dat Richard sidderde, drukte zacht zijne hand. Wees toch tevreden, mijn vriend, zjj heelt meer dan den naam, die haar ont zegd is, zij heelt, ik beloot het u, de lief de eeuer moeder (Wordt vervolgd.) Terneuzen, 5 April. Heden had alhier een droevig ongeluk plaats. De paarden van S. raakten op den kanaaldijk op hol en overreden den groenteboer P. met het ongelukkig gevolg dat diens hoofd geheel verpletterd werd onder de wielen van den wagen. Te Sluiskil diende de jongedochter V, die met het oog op zekere gebeurte nis naar huis werd gezonden Plotseling ontwaarden de menschen bij wie zy diende bloedsporen tot aaD de besteka mer, waarna zij het raadzaam achtten de politie te waarschuweu, zood3t door deze een kinderlijkje werd medegevoerd Voor een vacante betrekking van onderwijzeres aaneen dei openb. scholen te Hontenisse. op een jaarwelde van ƒ600, beeft zich geen enkele solicitan- te aangemeld. Predikbeurten te Axel. Zondag 8 April. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 uur: Lezing eener Leerrede. Nam. 2 uur: Ds J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 uur: Lezing eener Leerrede. Nam. 2 uur: Ds W. A. Vrolijk. Kerk B. Voorm. 9 uur: Ds F. W. J, Wolf. Nam. 2 uur: Ds F. W. J. Wolf. Zitting van Donderdag 5 April. Tegenwoordig alle leden benevens de Secretaris. Voorz. dhr D. J Oggel. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. I Mededeeling van ingekomen stukken. Missive van Ged. Staten dd. 30 Maart 1. 1. houdende terugzending van het goed gekeurde primitief kohier van den Hoof- delijken omslag over het dienstjaar 1894, vergezeld van een der recapitulatiebla den. II. Benoeming van leden Stembureau voor de verkiezing van leden van de Twee de Kamer der Staten Generaal. Door den voorz. worden als stemop- nemers benoemd de hh. Drogmans en van Hoeve. Ingeleverd werden 11 briefjes, waar van dhr Smies 2, Weijns 7, Lamaitre 1 en Dregmans 1 stem bekwam. Alzoo dhr- Wejjns benoemd. Bij stemming voor het tweede lid wei den ingeleverd 11 briefjes. Stemmen be kwamen de hh. Smies 4, Dieleman 1. Lamaitre 5 en van Hoeve 1 stem. Daar geen volstrekte meerderheid was, werd bij eene nieuwe vrije verkiezing benoemd dhr Lamaitre met 7 stemmen dhr Smies verkreeg 3 en dhr Van Hoeve 1 stem. Alzoo tot leden van het stem bureau gekozen de hh. Weyns en La maitre. III. Verzoek van K. de Feyter e. a. om aan hen grond van de gemeente in koop af te staan. Bedoeld adres wordt vooi gelezen, waar uit blijkt dat K. de Feyter, F. van Hoe ve en C. de Feijter eene strook gronds van 3 c.A. en eene van 10 c.A. van de gemeente wenschen te koopen voor de som van 2 per M. De voorz. zegt dat deze grond wordt gevraagd ten dienste der weegbruggen die vanwege adressanten zullen geplaatst worden een aan den Nieuwen dijk en een voor bet huis bewoond door W. Dieleman. Dhr Wolfert vraagt waar die weeg bruggen komen, en nadat de voorz. het nogmaals heeft gezegd zegt dhr Wolfert dat ze dan bijna togen elkander opkomen. Dhr Dieleman zegt dat is gemakkelijk. Dhr Jansen vraagt of geene teekening is overgelegd van den grond die adres santen wenschen te koopen. Dhr Wolfert vraagt of de weegbrug op het bijvak (bivouak) geplaatst wordt voor het huis van Dieleman en of ze dus niet in den steenweg komt. De voorz. zegt dat daar nóg wel een paar M. vandaan wordt gebleven. Dhr Smies vraagtde weg blijft toch open en wordt toch niet afgeheind. Dhr Jansen antwoordt dat hun dit vrij staat, wanneer het hun eigendom een maal is kan niemand hen beletten er paaltjes te zetten. Iemand kon bijvoor beeld er wel eens voor de aardigheid met een mallejan over lijden en zou hem dan kapot kunnen rijden. Dhr Wolfert zegt, dan moeten ze toch draaien om hem kapot te rijden. Dör Jansen neen, wanneer men bijv. uit de Beoostenblijsche straat komt rijdt men er juist langs. De brug kan een draagkracht bezitten van 10C00 kg. maai de boom kan bijv. 20000 Kg. zwaar zijn, en dan moet de brug stuk. Dhr Koster is tegen palen, hij vindt dat zeer gevaarlijk. Dhr Jansen ziet er geen gevaar in. Dhr Kosterja, ik wel De voorz. meent dat dit zaken zijn die niet op het terrein van den Gomeente- raad liggen. Dhr Jansen zegt dat het alleen zijn doel was om de vraag van dhr Smies te weerleggen of het terrein werd om heind. Dhr Van Hoeve zegt wanneer men de brug stuk zou willen rijden men dat toch met opzet zou moeten doen. Dhr Dregmans vraagt of 't duidelijk is dat de gevraagde grond aan de gemeen te behoort, en of iemand soms niet een gedeelte van dien grond in erfpacht bezit De voorz. zegt dit zeker te weten, een gedeelte grond behooit wel aan de Wed. Kruijsse en een gedeelte aan de Pro vincie, doch de grond waar adressanten om vragen is bet eigendom der gemeen - te. Dhr Lamaitre meent zeker te weten dit, toen indertijd Bauwens bet buis daar gebou«2 neeft, er de sloot ten- deele dempte, hij verpacht is geworden beide ontstane slooten door een riool te communiceeren. Wanneer nu adiessan- ten zoover mochten komen, dat ze dit riool moesten opbreken, zou hij ze wil len verplichten te zorgen dat 't water langs een anderen weg zijn pad vindt. De voorz. zegt dit in de conditiën te kunnen opnemen. Wanneer niemand er iets meer over te zeggen heeft, kan dus h6t besluit genomen worden tot bet pu bliceeren om bedoelden grond aan den openbaren dienst te onttrekken. Dhr Koster zegt dat hij er veel op tegen heeft wanneer toekomstige eige naars daar palen zetten. Wanneer paar den op den loop gaan zien ze die palen niet, ze zouden er op kunnen loopen en zoodoende groote ongelukken veroorza ken. Dhr Jansen zegt dat, indien er palen worden gezet, de weg daar toch nog al tijd breeder blijft dan tusscher, de spoor dammen. Deze zouden dan de paarden ook wel kunnen meenemen als ze op den loop zijn. Dhr Wolfert is ook tegen palen, hy heeft eens een paard dat op den loop was, en dat men wilde tegenhouden, op aan den weg staande pallisaden zien loo pen, terwijl het paard er heelemaal op bleef hangen. De voorz. zegt dat bet niet toegestaan zal worden, wanneer de palen blijken voor het verkeer iu den weg te zullen staan. Met algemeens stemmen wordt bij boofd. stemming besloten het verzoek van adressanten in te willigen. Daar punt IV (vaststellen van het ko hier der schoolgelden over het 2e kwar taal van 1894) in besloten zitting zal worden behandeld, vraagt de voorz. of nog iemand iets heeft voor de openbare zitting. Dhr Lamaitre zegt dat bet zijn aan dacht heeft getrokken, dat het water in de kreek weer laag begint te komen, en wanneer er niet spoedig regen bij komt, er weer gebrek aan water zal komen. Hij stelt voor om evenals ver leden jaar een brief te richl6n aan dhr Ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Terneuzen, om de balken in de Buth- sluis te doen plaatsen, doch betera als verleden jaar want die waren bijna al lemaal gescheurd, tenminste de onder-1 ste toch. Dhr Wolfert acht het beter dat 't wa ter weg kan loopen voor de bevorde- I ring van den grasgroei op de Groote I Plaat. Dhr Jansen acht 'net wel goed dat de heer Lamaitre er voorloopig over .spreekt maar zou er voor zijn nog niet aan den Ingenieur te schrijven, want er is nog genoeg water in de kreek en in de vaart. De Ingenieur heeft bovendien met Axel alleen geen rekening te houden, hij heeft ook veel te doen met de bewoners van het land van Hulst die aanhoudend over te hoogen waterstand klagen. Dhr Lamaitre zou b. V. 3 a 4 balken in de Sluis willen hebben. Dbi Jansen vraagtzou dhr Lamaitre wellicht gaarne een bepaald peil willen hebben. Dhr Lamaitrejuist. Dhr Dieleman gelooft dat het moeilijk gaat dit peil juist op te geven. Dhr Lamaitre zegt daar ook niet mede bekend te zyn, doch dat zal J. Schelle I man wel weten, boe dat zijn moet. Dhr Jansen beaamt dit en zegt dar er aan den Duiker ook een peilpaal staat, waarop men het peil af kan lezen. De voorz. oordeelt dat 't het best is nog een oogenblik te wachten en mocht het blijven drogen, dan dhr Ingenieur er opmerkzaam op maken. Aldus wordt besloten, nadat dhr Lamaitre eerst do opmerking heeft gemaaktals er dan maar niet weer te lang gewacht wordt. De openbare zitting wordt gesloten. I Van 16 tot en met 31 Maart. 1894. Hoek. Huwelijks-Voltrekkingen. 22 Arie Faas, 22 j. jm. en Jozina van Lan i gevelde, 20 j. jd. 29 Hermanns de Jon ge, 31 j. jm. en Maria Pijpelink, 19 jjd. j Geboorten. 21 Suzanna, d. van Jaco bus de Meester en Ebsabeth Dieleman. 22 Gelein, z. van Johannis Cornelis Plat teeuw en Janneke Verheijke. Overlijden. 20 Elisabeth Meertens, 5 rund. d. van Johannes en Anna Maria Tholens. 21 Cornelis de Putter, 2 w. z. van Cornelis en Johanna de Regt. 25 Neeltje Catbarina Bedet, 3 w. d. van Jacobus en Adriana Buyze. 29 Anna Johanna D'Hondt, 71 j. echtg. van Pie- ter Leijs. Terneuzen. Hu weljjks- Aangiften. 30 Pieter Adriaan van Hoeve, 26 j. jm. en Jozina Sara van Hoeve. 23 j. jd. Huwelijks Voltrekkingen. 22 Cornelis Hamelink, 40 j. jm. en Maartje Louise i Versluijs, 29 j. jd. Geboorten. 16 Petrus Dominicus, z. van Augustus de Waele en Prudentia van Hecke. Levinus Adriaan, z. van Le- vinus Verberkmoes en Maatje de Groot. I 18 Alphonsius Florimond Edmond, z. van Benignus Hubertus IJsebaert en Maria Jacoba Tan der Peijl. Elisabeth Adriana, d. van Daniel de Smidt en Henrietta Pieternelia Kaijser. 20 Irena Maria, d. van Petrus Groothaert en Matbilde Maria van Damme. Cornelis Pieter, z. van Jo- J hannes Cornelis Eekman en Krina Cor-| nelia Harms. Anna Maria, d. van Le vinus Jan de Putter en Johanna Jozina 1 van den Broecke. 22 Simon Bei nardus, f z. van Hendrikus Jacobus Plekker en Hillegonda Johanna Veen. Wilhelmina Coi nelia, d. van Jan Joseph Dooms en Jacoba Johanna Sponcelé. 23 Krina, d. van Cornelis Klaassen en Paulina Goossen Geertruida, d. van Joris Kolijn en Elisa- i beth van Tatenhove. 24 Dingenus Pieter z. van Adriaan Izaak Liebers en Johan na Maria Maartens. 25 Rosalia Maria, d. van Petrus Franciscus Obrie en Leonie Verbrugge. 26 Adriaan, z. van Adriaan Mechielsen en Alida Zegeis. Catalina,! d. van Marinus Herrebout en Maatje dei Kraker. 27 Jan Pieter, z. van Adriaan I Pieter Zegers en Adriana Cornelia Be j det. 31 Maart Frans, z. van Jau de Mul. en Elisabeth Deij. Izaak, z. van Corne lis Hoek en Adriana Gezina de Mol. Overlijden. 16 Anna van den Berge,r 55 j. eebtg. van Jac Mechielsen. 20 Sa-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2