Jaarg. No. 801. Woensdag 4 April 1804. Bekendmaking. Nieuws- en Advertentieblad V ooi' Zeeuw SC h-V laaud eren, F. IdlMMVV, AXEL. i Burgemeester en WetMers m AIEL Buitenland. 112. FEUILLETON. Binnenland. WliLSCIIIi Dit Blad verschilnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavrnd. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numin. 5 tt. DRUKKER - UTTGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TH'EK nren. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. brengen ter voldoening aan artikel 21 ;van het Koninklijk besluit van 10 No vember 1892 (Staatsblad No. 253) ter k9nnis der ingezetenen, dat op den 18 April 1804, des voormiddags ten 10 uie op het Marktplein alhier eene keu ring zal plaats hebben Van de voor den j krijgsdienst aangewezen paarden. Axel, den 3 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Onze Belgische naburen hebben zich ntet te beklagen over te geringe stabili teit van hunne ministeriën eeu liberaal kabinet bracht het daar tot een leeftijd van 13 jaren en de thans afgetreden minister Beernaerl heeft zich bijna tien jaren gehandhaafd. Zijn blijvende beteekenis kreeg het ministerie Beernaert eerst vier maan den na zijn optreden, door het uittreden der intransigente clericalen Woeste en Jacobs. Het werd toen en bleef een gematigd clericaal kabinethet heeft a! dien tijd ook te srijaen gehad met den rechtervleugel der clericalen en men kan thans weer in den heer Woeste den hoofd bewerker zien van Beernaerts val. Eene meer dan gewone handigheid heeft de heer Beernaert moeten toonen om ondei NAAR HET H000DU1TSCH VAN «OL.O RAinran DOOR A. A. v. W. Hot is gewis een zeldzaam geval, zei de onvermoeide, dat de familie der eene partij zoo volkomen onzijdig zich toont. Graaf Wolf neemt het air aan, als had hij een zoon verloren, niet als had ziin neef een tegenstander neergeschoten de schoone gravin was gehuld in geheele wolken van zwarte krip en de palmtak ben op de kist zijn van de oude gravin Waugerloh. Zeg mij, waarde baron, heelt men ooit zoo iets geheimzinnigs,beleefd Neen het eenige wat klaar is als de dag, is de algemeene overeenstemming daarin, dat Wangen een zeer voortreffe lijk mensch was. Ik was hem bijzonder goedgezind en had hem gaarne ergens RT'ders ontmoet, dan op die open plaats. Poen de plechtigheid voorbij was, gin gen de lijkgaugers heen. Men had hem reeds zoo lang tot de dooden gerekend, zich zoo geheel verzoend met zijn verlies, hij had, toen hij vluchtig een oogenblik weder opdoemde, zoo in het geheel geene deze omstandigheden eene meei derheid te vinden voor de ingrijpende hervor mingen, veike hij heeft tot stand ge bracht, rret name voor de grondwet herzieningen de kiesrechtuitbreiding. Hij heeft gelaveerd er, geschipperd, conce«- siën gedasn en compromissen gesloten, maar bij lat alles zijn hoofddoel niet uit het oog -erloren. En het strekt hem niet tot meer, dat hij, nu hij zijne vrien den heeft gebracnt aan de grenzen van het beloodeland der kieswethervorming, dit niet vil binnengaan ten koste van de opoffering van een beginsel, dat hij niet slems voor billijk houdt, maar ook in het bdang van zijn eigen partij voor onmisbaa-het beginsel der evenredige vertegeovoordigi n g. Bij' he tot dusver gevolgde stelsel was hef mandaat van afgevaardigde een baantje iiooi het leven en in talrijke gevallei ging het zelfs als een erfstuk over va den vader op den zoon. Ant werpen bij voorbeeld was en is ook voor het vevolg bij de toepassing van het gewone meerderheidstelsel voor de ka tholieki afgevaardigden een veilig dis trict. }lj de invoering der evenredige vei tegeiwoordiging zouden noodzakelijk verschiden mandaten aan de liberalen en miBtens een aan de socialisten wor den togekend. Even zooveel katholie ke afgvaardigdon zouden dus hun zetel verliean wie van de elf weet niemand. Alle e' voelen zich bedreigd. Evenzoo is hetgesteld te Aalst, te Namen, fe Brussf, Mechelen, enz. Nu is het wel waav, lat hetzelfde gevaar do afgevaar digden bedreigt van plaatsen, die tot dusveiaan de liberalen verzekerd wa ren, zoals bijv. Luik. Maar wanneer betrekingen op het leven vernieuwd, dat ook d deelneming voor hem niet van lange duur kon zijn. Water van over bleef vas meer bevredigde nieuwsgierig heid,dan diepgaand leedwezen. De stroom des lvens rukte menschen onophoudelijk weg an de oorden des geluks of der smari aan welke zij een oogenblik heb ben lilgestaan. De namiddags had de opening plaats van ijn testament, dat hij in handen des oude Rubers had gelegd en op welks omsig men' las Ter kennisneming van den eer graaf Wolf Von Wangerloh van de gavin Theresa Yon Waiigerloh en-van den eer Richard Lenz. Ht jonge meisje had moedig alles door leefdmet de mannen, vanaf de eerste ver- schrikelijka mare dat Gonstantijn geval len 'as, tot het laatste droeve atocheid. Watvreemd was geweest en overdreven in dze dappere en trotsche natuur, dat wasiellbewuste kracht geworden in de schanste verhouding tot haar levendig gev(jlhare eigenzinnigheid een trouw vastlouden aan datgene, wat zij erkende als Bcht, Zij was niet meer het kind, dat rotsch en ongeduldig zich wilde op heffb tot den man, die haar over het hooi zag, en dien zij toch liet had met al dn gloed van haar nog ongelouterd gevel, nu stond zij vrij naast hem en vast op de hoogte, welke zij had bestegen. Echards bezorgde blik onderzocht haar ook de verhouding der partijen in het algemeen geen ingrijpende wijziging on derging, toch, zou de verandering niet in den smaak vallen van de afzonder lijke tegenwoordige afgevaardigden, die menschelijk genoeg denken, om hun ei gen dierbaar ik bij deze zaken niet bui ten beschouwing te laten. Koning Leopold is -voor het beginsel der evenredige vertegenwoordiging en daarom is het te begrijpen, dat hij de beide nieuwe ministers, de beeren De Smet de Naever en Begerem. onder de proportionaiisten heeft gezocht. Of ech tei het gereconstrüeerde ministerie, aan welks hoofd thans de niinister van bin- nenlandsche zaken, de heer De Burlet, staat, de netelige kwestie met kracht zal aanpakken en haar tot eene goede oplossing zal brengen, daaraan mag men met recht twijfelen. En indien dat ge lukt, dan zaï het slechts kunnen geschie den met behulp eener meerderheid, die grootendeela uit anticlericalen is samen gesteld. De minister van buiteniandsche zaken a i. brengt ter kennis van belangheb benden, dat blijkens eene bekendmaking voorkomende in den Belgischen Moniteur van 28 dezer, het hulpkantoor van Koe wacht (Moerbeke) ter gelegenheid van de jaarmarkt te Koewacht voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland zal zijn geopend op Woensdag 4 April a. van 3 tot 5 uren 's namiddags. -- Aan het verslag van de Zaterdag te Middelburg gehouden vergadering van bleek gelaat en de schoone oogen, welke nog de sporen droegen dei tranen hij deed den voorslag, de voorlezing van Gon stantijns laatsten wil uit te stellen. Toch niet, zeide zij vriendelijk, ik ben daartoe bedaard genoeg. Al heeft de storm uitgewoed, toch nog ziet men zjjn spoor. Het toeval wilde, dat zij dicht bij elk ander zaten voor de tafel waarachter de zaakwaarnemer had plaats genomen zijn blik was hoofdzakelijk gericht op, zijn toespraak tot het jonge paar, daar graat Wolt ter zijde stond en het was als een onzichtbare band, welke de woorden v.m den doode in deze ure slingerde om beiden. Voordat ik mijne wenschen en bepa lingen openbaar aan hen, zoo las Ruben, welke mij genegen waren in het leven, verklaar ik plechtig in het aangezicht van den dood en voor God den Alwetende, dat ik niet schuldig ben aan datgene, waar van men mij aanklaagt. Nimmermeer, sedert hare meisjesdagan heb ik de vrouw gezien, welke men mijne gade noemt; niets weet ik van het kind, dat mijnen naam draagt. De uitspraak d-r gestorvene, dat ik in geen enkele be* trekking tot haar stond, is de zuivi re waarheid, zoo waar helpe my God Richards blik trof den graaf vol ver wijt. Daaraan twijfelde ik Diet, fluisterde de ze zacht. den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord Brabant is het vol gende ontleend. Cnolera kwam o. a- voor te Terneu- zen en Hontenissecholera nostras te Hoek en Sas van Gentpokken te Clin- ge, Nieuwvliet, Terneuzen en Koewacht- epidemisch heerschten mazelen te Clin- geaan febris puerperalis stierf eene vrouw te Gioede, Koewacht en Nieuw vliet; te Hulst kwam een sterfgeval voor am ziekte van het kraambed; te West dorpe is een löjarige jongen door een aan hondsdolheid lijdenden hond gebeten. Hij werd te Parijs volgens de methode van prol. Pasteur ingeënt. Het gemeentebestuur van Zaamslag werd gewezen op den vuilen toestand van 4 slooten. waarvan 2 dienst moeten doen fat het verwijderen van hef afval water de kom van het dorp, z-oodat op den. na rioleering werd aange drongen iijl eene herhaalde reiniging van de 2 "e slooten, met verbods bepaling geen vuil, afkomstig van mesthoope o mogen laten loozen, ten zeerste werd aanbevolen. Op een door verscheidene ingezetenen van Terneuzen geteekend adres met ver zoek om medewerking ter bekoming van eeno betere woning voor een zeer arm gezin, werd van den burgemeester dier gemeente bericht ontvangen, dat de noodige stappen waren gedaan om in den treungen toestand van dat gezin ver betering aan te brengen. Met verscheidene gemeentebesturen werd overleg gepleegd om in de behoef te aan goed drinkwater te voorzien. Over de voeding van gevangenen word 'd uitvoerig rapport ingediend er. daarin in Maar wat ik betuigen wat mijne vrien den van mij gelooven, is van nul en gee lier waarde voor de wet. Zoolang geen bewijzen van het tegendeel zijn bijgebracht geldt Veronica als mijn kind en als zoo danig zal door voogden voor haar ge zorgd worden, zoodra mijne oogen zullen gesloten zijn. Arme kleine geen vreem den zullen willekeurig, zij het ook met de beste bedoeling, over haar beslissen en haar wellicht, aan haro tanige vrienden ontrukken daar de wet haar mjj toekent, maak ik gebruik van de mij opgedrongen vaderlijke reehlen. Ik schenk haar mij i uaain als recht- mati j bezitik neem haar aan als een geliefd kind. Ik laat Veronica Wangen mijn geheele vermogen na, dat zich, v-olgens bijliggende b-wijzen, bevindt in de Engelsche bank en benoem tot beheerder daarvan den zaakwaarnemer, den heer Rubetr, Als voogd, welke zorg zal moeten dra gen Voor de opvoeding van het kind, be- n.enr ik den heer Richard Lenz, maar ik verzoek d>- gravin Theresa Von War.- geiloh, als gedachtenis aau mij, hem als medevoogdes in raad en daad ter zijde te staan. Ik behoef mijneu vrienden de klei ne weeze, welke uu mijn naam draagt, niet aan te bevelen. Zjj beiden minden haar reeds eu erbarmden zich reeds harer ter ik van haar bestaan afwist en aan beiden is zij gehecht door nauwere bau-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1