No. 799. Woensdag 28 Maart 1894. 9' Jaarg. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwse!) -V laandert' n. F. 1HFL1A1YA, AXEL. UIT DE PERS. De Pers en ie Kii FEBILLETOX. Buitenland. wasem: (a»LRA!\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE ureB. Het Haagsche Dagblad i.s buiten zich zelf van woede. De eenvoudige woorden der sluitingsrede, dat de Koningin Re gentes een beroep op de natie raadzaam acht geven het Dagblad de beschuldiging in d'e pen dat de Regentes in plaats van de regeering wordt vooruitgeschoven om dc argeloosheid den indruk te geven, dat de Regentes do kieswet Tak verlangt. Die ontbinding is wel haar daad „maar zij ging er niet uit eigen beweaing toe over, gelijk zij er ook niet de verantwoordelijk heid, voor draagt. Toen cle heer Tak zag, dat hij voor zijn allemans kiesrecht geen meerderheid kon krijgen, had hij moeten aftreden. Maar bedwelmd door de lofliederen van radicalen, democraten en socialisten, wil hij voor zijn kiesiecht een meerderheid vinden. De Kroon wordt er maar aan gewaagd. De stembusstrijd vorme daar tegen een nationaal protest. De Minister Van Tienhoven, dien het blad niet zonder leedwezen ziet heengaan had reeds veel vroeger tot zulk een be sluit moeten komen, nl. toen hij zag dat in zijn Kabinet Tak de drijvende per soon, en het radicalisme de drijvende kracht was. De Minister staat nu vooi de logica van zijne houding. De ontbinding brengt nu den strijd over grondwetsuitlegging van de Kamer naar de kiesverenigingen over. Meer I licht wordt gevorderd. En dit kan ont stoken worden, als op den verkiezings dag de kiezers tegen mr. Tak's over schatting en tegen zijne geringschatting 110. van de parlementaire meerderheid zullen protesteeren. In een tweede artikel betoogt daaiop het Dagblad aan welk een jammerlijk stel ministers de Regentes haar vertrou wen is blijven schenken. De heeren Le ly. Jansen en Seyöardt kunnen er nog even door. maar de heer 8 m i d t wordt >eeG radicaal-socialistische minister" ge noemd, wiens geheele verschijning door »zeer velen" een hoogst onaangename weiden genoemd. Wat Pi er son aangaat, alleen net noemen van zijn naam staat reeds gelijk met het wakker roepen van een natio nale oppositie. Later blijkt dat mot die nationale" opposanten alleen worden bedoeld „de gegoeden die hij zonder nood zaak financieel zeer heeft benadeeld." Natuurlijk wordt dan ook Pierson's e ventueeie val „een zegeG en een verluch ting genoemd." Met baron Van Dedem »ondor Tak's dictatuur ook een radicaal geworden, hebben wij ook niet» meer op" zegt het Dagblad. Zonder eenig leedwezen zou men ook hem de portefeuille uit de hand zien vallen. Tak zelfs streeft volgens het Dagblad, naar niets meer of minder dan het dic tatorschap, want Dinsdag toen hij in de mooie koets zat, heeft hij zich al lat^n groeten »door blijkbaar bestelde eandi- Jaats kiezers uit de vierde en vijfde klasse" en weid de mare daarvan met ophef verspreid in de heele pers. Tegen die dictatuur moot de ]Oe van Grasmaand een protest worden, »maar ook tegen het gevolg van den groote;; ontbindingsruiterdie men dwingen moet het gezadeld standaaidros te ver- NAAR HET HOOGDD1TSCH VAN CiOLO RA IJl LYI» DOOR A. A. v. W. Gij zult mij bijstaan in een zeer moei lijke'treurige aangelegenheid, ik heb u daartoe gekozen, omdat gij weet, dat ik in zulke oogenblikken geen onnutte woor den duld, geen uitvorschen, geen verba zing. Gij herinnert u nog den jongen dokter Wangen, die de gravin in Italië behandelde, toen zij dien ergen val ge daan had en ons naderhand in Venetie opzocht De bediende boog. Gjj zult ook vernomen hebben, dat hij in Afrika gestorven is Jawel, heer graaf. Dat was een loos gerucht, Geerd, hij is wedergekomen Maar nu ligt hij daar neergeschoten, daarbuiten op de opene plaats in het woud. Dadelijk zal hij hier heen gebracht worden, open een kamer maak een bed in orde ik wil de d,ep ste stilte, de diepste rust, geen verschrik kelijk gegil van hen die hem gekend heb ben, want hier is zijn tehuis. Ja hier, laten, waarmee hij anders op den ultra- demociatischen weg tot niet goed te maken schade voor Nederland (Oranje telt ditmaal niet mee aan het holleD gaan." Welk een eerbied moet het Dagblad bezielen voor een Koningin Regentes, die aan zulk een stel Ministers haar ver trouwen waardig keurt De iSchager Courant meent dat »voor of tegen de Kieswet" de onvervalschte leuze moet zijn en dringt er op aan, d3t van den candidaat eene schriftelijke ver klaring moet worden gevorderd enkel met ja of neen »niet meer zooals drie jaar geleden de heer v. d. Kaay met een lang betoog, hetwelk later bleek anders opgevat te worden, dan de kiezers het toen in verband tot de quaestie die aan de orde was, deden gelijk voor de hand lag." Daarom vermaant het blad allen, »dit maal de oogen epen te houden en ons niet meer door mooie woorden te later verschalken, noch ons te laten influen- ceeren door de maatschappelijke positie van dezen of genen in ons kanton, die met de leiding der kiesbeweging zich zelf belast, dan wel door enkelen werd belast." „Als men zegt de Schager Courant, verschillende personen uil onderscheiden gemeenten van ons district boort over de houding van onzen afgevaardigde, dan komt men tot de gevolgtrekking dat men in het algemeen de hourling afkeurt en nu de noodzakelijkheid heeft leeren in zien, voor ons district een anderen can ditaat te moeten stellen." ging 8Ü voort overstelpt van smart, toen hij bemerkte, hoe de bediende schrok, hier heeft hij geleefd, hier was hij het kind des huizes, graat Herberts broederlijke vriend Zonder gerucht te maken ging Geerd heen en de beide mannen bleven alleen. Welken indruk heeft deze vreeselijke wending van het lot op graaf Herbert gemaakt zoo waagde Ruben het de stilte af te breken. Den diepsten voor het oogenblik was hij geheel onvatbaar voor i idrukken. Of hét van duur zal zijn Is hij schuldig Ruben, is het mogelijk, dat hij iets zoo ongehoords begaan, beleediging gehoopt heeft op beleediging, dan zal de uawer king dezer ure hem richten. Het rollen der wielen was niet hoorbaar op de hard bevroren sneeuw, maar men vernam bui ten het geluid van stemmen, stappen wei den hoorbaar op de marmeren vloertegels en de vleugels der huisdeur draaiden knarsend op hunne hengsels. De graaf rilde en opende de deur. Voor zichtig, als ware het. een kind, als kon men hem nog pijn doen, hem, die toch de smart der laatste dagen had afgewor pen, zoo droeg men heiu de trappen op, het bleeke gelaat tegen Richards borst geleund. Ontzet stonden de lieden b-gen den muur, weenend de tuinman, die nog in huis was uit den lijd des opperjacht 1 meesters. Het gewezen Kamerlid De Ras geek zijn hart lucht in de Limb. Cosrierhij noemt het ontbindingsbesluit eeu veeg teeker,. „Èn voor het vaderland èn voor de kroon. Wijlen Zijn Majesteit de Ko ning draait zich in het graf om Had hij geleefd, 't ware niet geschied. Hij zou den heer Tak van Poortvliet verwe wezen hebben daar, waar deze lang had moeten zijn d. ioveral behalve achter de groene tafel Een Geldersch blaadje, de Gelderlan der, noemt de Kamerontbinding »een wetgevende Staatsgreep Deze wee* zal "koning Humbert te Florence koinen, om koningin Victoria een bezoek te brengen. Koningin Mar- gherita wordt niet verwacht. In 1888 vergezelde zij haar gemaal bij het be zoek aan de koningin van Engeland op de villa Palmieri, maar de koningin van Italië, die zich streng houdt aan alle re gelen vau hofetiquette, herhaalde haar bezoek tiet vorige jaar niet, omdat ko ningin Victoria geen contra-visite maakte. Naar uit Rome gemeld wordt, gaat het koninklijk huisministerie in Italië een geduchte hervorming en beperking tegemoet. De vele dure en onvruchtba re kroongoederen en villa's worden alle, op eenige paleizen en landhuizen na, door den Staat overgenomen en aan den meestbiedende verkocht. Nadat het huis ministerie, na afwerping van dezen bal last, hervormd is, zal de koning vrij willig 3 millioen op de civiele lijst la ten vallen. Hij had geen schuld en toch trof dit zwijgen, dit weenen van den grjjzen be diende en Richards sombere blik den graaf als een aanklacht; het was de schaduw, die de wolken voorafgaat. Het noodzakelijkste werd besproken, toen nam de dokter afscheid, om naar de stad teiug te rijden en Richard zou hem ver gezellen. Het zwakke verzoek van den graaf om hem te weerhouden, wees hij ai. Ik kom weder ter begrafenis, zeide hij. De onopgehelderde schuld plaatste zich scheidend tusschen beiden ieder hield vast aan datgene, wat hij erkende als zijn recht. Voor den schilder was, bij zijn levendig gevoel van recht, bij zijue hevige verbit tering Legen Herbert, de smart, welke graaf Wolf gevoelde om den doode en zjj- ne uitdrukkelijke verzekering, dat hij hem voor schuldeloos hield, geen toereikend herstel van eer hjj wilde het hooren, dui delijk in woorden, wat de graaf zoo ang stig verborg in zijne ziel. De oude man daarentegen zag in dit verlangen, dat geen bewijs schonk, dat Herbert en in hem de familie beschimpte, alleen de bevrediging van een hartstochtelijk gevoel van wra ik. En hij weigerde het. Toen de dokter de kamer verlaten had, haalde de zaakwaarnemer een briet te voorschijn en reikte die den graaf aan. Hij gat hem mij ingeval hij stierf. De oude heer nam heiu aan en las „Als gij dezen brief ontvangt, heer graaf, dan sta ik voor den rechter des heelals en ben vrijgesproken. Dat ook gij dit deedt in uw hart, die overtuiging geeft mij den moed, een laakte bede tot u te richten, een bede. welke niet in mijn testament staat, daar de wensch eerst, he den opwelde in mpn hart. Ik zon zoo gaarne begraven worden in het woud van Tannensee, niet op het dorpskerkhof, dat zoo veraf ligt. Het woud heb ik zoo liefgehad, daaraan behooren mijne liefste heriuneringen, daaraan de tijd waarin ik vroolijk nog en vol ver trouwen de wereld en Je inenschen be schouwde. Eigenlijk heb ik niet bezeten datgene, wat, men een tehuis noemt, maar de stille pracht van het woud heeft mij veel daarvan vergoed, heeft mi] menige kleine smart weggenomen uit het kinder ljjk hart en mij vele schoone uren gege ven, Eenzaam zal ik daar niet liggen, onder hen die voorbijgaan, zal ook gra vin Theresa zjjn. Constantijn Wangen.'' Graaf Wolf stond op en zuchtte diep, toen reikte hjj den brief aan zjjn ver trouweling over. Hoe wee is het mij om het hart, Ru ben, hoe weeZijn laatste wensch zal hem vervuld worden morgtm zullen wjj een schoon stil plaatsje opzoeken en The resa's hand zal den eersten krans leggen op zijn graf.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1