Itiniienlaiid. Gemengd Nieuws. Ingezonden. bouden, dat het niet noodig was dat het hoogerhuis werd algeschaft, maar dat het moest gewijzigd wordeD. John Burns bestreed deze zienswijze van den pre mier. Verscheidene andere arbeiders voerden het woord. Te kwart over vyf gaf wederom trom petgeschal het teeken dat de redevoe ringen waren geëindigd. Voor elke tribune werd eene motie aangenomen, de houding der lords af keurende, die de wet op de verant woordelijkheid der patroons hadden ver worpen, en de afschaffing van de aris tocratische vergadering eischend. In het Britsche lagerhuis is bij de behandeling van de begrooting van ma rine de algemeene wenschelijkheid geuit van de versterking der Engelsche vloot, als zijnde deze het grootste element voor het behoud van den vrede. Het streven der Engelsche regeering is, de superioriteit der Engelsche zee macht te handhaven en de eersten te blijven, waar het geldt den snellen aan bouw van schepen. Het buitenland moet eens vooral begrijpen, dat dit niet zal gedoogd worden dat het overwicht van Engeland ter zee in gevaar wordt ge bracht. De regeering is vast besloten de vloot sterk genoeg te maken om elke mogelijke combinatie het hoofd te bieden en om de Engelsche kusten, de bezittin gen er. den handel te verdedigen. Het program voor den aanbouw van nieuwe schepen loopt over de eerstvol gende vijf jaren. Onder de in de laatste dagen door de Parijsche politie opgepakte anarchisten behoort zekere Ortiz, die wordt verdacht de medeplichtige van Henry bij den aan- siag in het café Terminus geweest te zijn. In allen gevalle schijnt de politie hier eene goede vangst gedaan te hebben Ortiz werd in het bezit gevonden van zaagjes zooals de inbrekers gebruiken Zijn makker, de Italiaan Bentanie, die gelijk met hem in hechtenis werd geno men, had ook een zaagje en eveneens een revolver bij zich. Ortiz ontkende zijn omgang met Emi- le Henry niet, maar aan diens aanslag verklaarde hij zich geheel vreemd. Hij zei, dat hl] wel een dief was, maar geen onschuldigen zou aanvallen, als er niets te pakken viel. Tot minister van het nieuw ingestel de Fransche departement van koloniën i» benoemd de senator Boulanger. Op bijna 92 jarigen leeftijd is te Tu rijn overleden Ludwig Kossutb, die docr zijr. optreden zich een onsterfelijken naam heeft gemaakt in de geschiedenis van HoDgarije' Hij stierf in vrijwillige bal lingschap, daar hij geen onderdaan wilde zijn van Franz Jozef, dien hij niet als wettig koning van Hongaiye erkende. De aftredende minister van buiten- landsche zaken, de heer Van Tienhoven, heeft Dinsdag in de bureau's van zijn depaitement afscheid genomen van chefs en andere ambtenaren der afdeelingen. De ovedracht van de porteteuille aan den interimairen titularis, den heer Jan sen, minister van marine, had 's middags plaats. De St Ct van Woensdag bevat het kon. besl. van 20 dezer betreffende de ont binding der Tweede Kamer. De verkiezingen der leden van eene nieuwe Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag 10 April 1894waar herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Dinsdag 24 April daaraan volgende. De eeiste samenkomst der Kamers van de Staten-Generaal zal plaats beb- Verzoek Geerd te komen, ik gevoel me zoo zwak, ik moet hulp hebben bi) de schikkingen, welke gemaakt moeten wor den. Toen de bediende binnentrad, wenkte hij hem naderbij te komen. (Wordt vervolgd.) ben in veieenigde vorgadering, op Woens dag 16 Mei 1894. De rede, waarmede de minister 7an binnenlandsche zaken Dinsdag de zitting der Statengeneraal heeft gesloten, luidde in haar geheel als volgt Mjjne Heeren Gedurende de thans afgeloopen zitting der Staten-generaal werd door uwe medewerking weder op onbekrompen wijze in de behoeften van \s lands dienst voorzien. Tevens werden verschillende gewichtige maatregelen van wetgeving genomen. Voorschriften om trent het faillissement en de surseance van betaling werden vastgesteld. Eene nieuwe regeling van fabrioks- en handels werken werd in het leven geroepen. Eene belasting op de bedrijfs en andere inkonmsten kwam tot stand. »Omtrent de regeling van het kies recht vooi de Tweede kamer der Staten generaal en de Provinciale staten werd geen overeenstemming verkregen. De koningin weduwe-regentes, overtuigd, dat in de tegenwoordige omstandigheden een beroep op de natie raadzaam is om tot eene bevredigende regeiing van het kies recht te komen, heeft besloten de ont binding van de Tweede kamer der Sta ten generaal uit te spreken. Eerlang zui len de kiesbevoegden worden geroepen tot de vernieuwde samenstelling dier ka mer. „De koningin weduwe-regentes heeft mij opgedragen u, mijne heeren, haren dank te betuigen voor de zorg en toe wijding, door u opnieuw betoond tot be hartiging van 's lands belangen. „Door de koningin weduwe-regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zit ting der Staten Generaal in naam der koningin te zjjo gesloten." De commissie, die den minister in en uit geleide deed. bestond uit de heeren Wertheim, Pijnappel, Vlielander, Hein, en Nebbens Sterling, leden der Eerste, en De Ram, VaD Löben Seis, Houwing en De Beaufort (Wijk bij Duurstede), le den der Tweede kamer. De tribunes waren overvol. Reeds om balldrie stonden bonderden voor de deur naar de publieke tribune in een lange colonne naar een plaatsje in de zaal te dringen. En ook op het Binnenhof plein wemelde 't van menschen. Toen daar binnen de schel van den voorzitter dei- Eerste kamer klonk, stroomden de tri bunes aan weerszijden der zaal vol, en in die menigte wei den verschillende vrou wenfiguren opgemerkt. De leden der beide Kamers waren in buitengewoon talrijken getale, zoowel uit Den Haag als uit andere plaatsen, opge kómen om de sluitingsrede aan te hoo rei). Het sterkst was ver tegen wooidigd de linkervleugel der liberale partij o. a. door d9 hh. Borgesius, Heldt, Kerdyk, en de Katholieke partij. Van de andere liberale Kamerclub waren er alleen de bh. Röell„ V. d. Kaay en Van Karnebeek. In de diplomatenloge zat de Frar.scbe gezant, do heer Legrand, met den gezandschaps raad Labouret. Op weg naar het paleis en terug werd de gala koets van den minister voor en achter geëscorteerd door een piket bu zaren. Zoowel bij aankomst als bij het verlaten van het gebouw der Tweede kamer stond een talrijke menigte op bet Binnenhof om het rijtuig geschaard. Ve ion ontblootten bet hoofd bij het oogen blik, dat z(j door bet portierraam den heer Tak zagen, die dit met een tegen groet beantwoordde. AXEL. deii 33 Haart 1804. Tot de Rijksnormaallessen alhier zijn na gehouden examen de volgende as piranten toegelaten. Tot de derde klasse A. de Ki aker van Hulot. Tot de tweede klasse P. A. de Maat van Boschuapelle, W. J. Cremer van Terhole, J. A. Ledegang, Ja. A. J. Die leman en Aa. P. van der Bent van Ter neuzen. Tot de eerste klasse L. F. van Dix- hoorn, Ma .1. van der Vliet, Ela J. M. Visser en Aa B. J. Wissel van Terneu zen, O. Z. Vrielink en A. W. Kruijsse van Axel, C. P. Amelunxen en H. A. Bockstael van Sas van Gent. Maandagnamiddag a. s. is het fan faren-gezelschap Concordia voornemens liet eerste concert in dit seizoen op de kiosk te geven. Programma Le Gcaillard, A. Merzdorf; l'Elisire d'Amore, DonizettiLa Speranza A. BoscolliDoiuc Aveux, M. J. H. Kes- sels Le DauphinA. Torel'ii Mignon netteJ. Baumunn La dame de Cceur Gerh. Du valPotpourri populaireJ. F. Renaud. Bovendien gelooven we, dat het pu bliek indien het genoegzame belang stelling toont, nog wel een paar extra nummers zal te hooren krijgen. Zekere v. P. van Belgisch Overslag, in dienst bij den landbouwer en koop man Verplancke te Overslag (Ned.) is Woensdag door de marechaussee naar Midlelburg overgebiacht, als verdacht van diefstal van een horlogo ten nadeele van zijn meester. Gisteren werd le Hoek eene proef genomen met het schietmaskerSigismund De heer J. de Zeeuw, slager aldaar, had aan de afdeeling Axel der Ned. Ver t. B. v. D. het verzoek gericht om die proef te nemen. Het spreekt van zelf, dat de Afdeehng, die zoo krachtig op het invoeren van schielmaskers aan dringt, volgaarne aan hel verzoek van den heer De Zeeuw voldeed. Zoo bega ven zich dan ook gisteren namiddag een lid van het Afdelingsbestuur in gezel schap van een Axelschen slage: naar Hoek. Nadat aan den heer De Zeeuw- het scbietrrmsker Siglsmund was getoond en hem eenige inlichtingen aangaande het gebruik daarvan waien verstrekt werd het te slachten rund gedood. Of schoon het algemeen bekend was, dat het rund zeer wild en onhandelbaar was, slaagde de proef uitmuntend. Nauwe lijks was de kogel in de hersens ge drongen of het dier stortte geheel be wusteloos neder, om daarna verder afge maakt te worden. Het bestuurslid en de hem vergezel lende slager bleven bij hetgedoode rund tot dit geheel geslacht was. Vele belangstellenden, waaronder ook eenige landbouwers, waren van bet slach ten volgens deze nieuwe en minst pijn hjke wijze getuige. Allen waren van oordeel, dat het geslachte rund volkomen was uitgebloed, dat het vleesch er heer lijk uitzag en dat het rund niet gemar teld was Belachelijk werd tiet gevon den om te spreken „van kogels in 't vleesch." Is het schot goed gelost dan is de kogel in het ruggemerg terug te vindeD. Dat dit niets aan de waarde van het vleesch afdoet is duidelijk. Geen liefhebber van hazenvleesch zal zich zeker door de kogeltjes, die daarin soms bij boeveelheden te vinden zijn, laten afschrikken. De beer De Zeeuw verklaarde dan ook voornemens te zijn het, schietmasker bij zijn werk in te voeren, wat zeker door ieder, die men scheljjk voelt, zal woiden toegejuicht. Mocht zijn voorbeeld door velen worden gevolgd, liet bestuur der afdeeling al hier wil zeer gaarne bij eiken slager, buiten de gemeente Axel gratis eene proef r.emen met het sobietmaskeiMen melde zich daartoe eenvoudig aan bij den Voorzitter, den heer P. Drogmans, no taris alhier. Wie de proef neemt is stellig voldaan 1 Door den raad van Koewacht werd Dinsdag den heer J. A. Lippens, onder wijzer aldaar, eeivol ontslag verleend tegen 1 April, wegens zijne benoeming in dezelfde functie te Zuiddorpe en den onderwijzer der school St. Andries een gratificatie toegekend voor buitengewone diensten, der gemeente tewezen tijdeus ontstentenis van een hoofd aan genoem de school. De zooveel gerucht gemaakt heb bende rechtszaak tegen L., den verdach te van den drievoudigen moord le Ma rolleput, zal Vrijdag 6 April a. s. voor de arrondissements rechtbank te Middel burg behandeld worden. Predikbeurten te Axel. Zondag 35 Haart. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97»uur: Ds J. 3. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondmaal.) Nani. 2 uur: Ds J. B. T. Hugmholtz. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurDs L. Bouma. Nam. 2 uurLezing eenei Leerrede. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. W. J. Wolf. Nam. 2 uurDs F. W. J. Wolf. Haaudag 36 Haart. (3e Pasclien). Ned. Herv. Kerk. Vcorm. 9 7»uie Ds J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure: Lezing eener Leerrede. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. Wolf. - Eenige brutale lieden hebben in den nacht van Zondag op Maandag le Schagen ingebroken in de woning van Mr Asser, griffier bij het kantongerecht terwijl deze met zijn vrouw en dienst boden afwezig was. Men heeft zich toe gang verschaft door 't verbreken van een ïuit. Alles was opgebroken en o- verhoop gegooid overal waren de bru tale gasten geweestin den kelder vond men vier eindjes sigaar, doch niets is vermist. Een zak met zilvergeld, die in een opengebroken lade voor 't grijpen lag is onaangeroerd gebleven. De politie doet onderzoek en schijnt zware ver moedens te hebben. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden Stukken worden in geen geval teruggezonden. Geachte Redactie. Vergun mij door middel van Uw blad een woord te spreken ten gunste van de vereeniging De IJslub alhier. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering werd rekening en verantwoor ding gedaan van de ontvangsten en uit gaven. Het goed slot bedroeg 14.62, zeker niet veel, als men bedenkt dat aan contributie over het loopende jaar slechts eer f 35 zal ontvangen worden. En toch is dit goed slot kun ien verkregen worden door de verstandige wijze waar op met de geringe geldmiddelen wordt omgegaan. De wedstrijden op het ijs van 9 lanuari kostten zoowat 42. Van die som weiden niet minder dan 47 prijzen aangekocht, zijnde dit aantai ge lijk aan dat der deelnemers, daar de commissie of het bestuur gaarne elk e6n prijs geeft, al is die dan ook niet groot. De waarde der prijzen varieerde tus- schen 3 gulden en 25 cent. Nu is een kwartje zeker geen groole prijs, maar 'tis gauw veidiend en in den winter moet een arm mensch op de kleintjes passen. De prijzen bestonden in steenkolen, broeken, rokken, schabben, boezeroens, hemden (ongemaakt), schorten, kousen, klompen, tulbanden, dassen en zakdoeken, dus allemaal dingen, die onmiddellijk te pas komen in het barre jaargetijde. Het geld dat door de leden gecontri bueerd wordt, komt dus, dit blijkt uit het bovenstaande, geheel tot zijn doel. Jammer maar. dat het ledental niet grootei is. Thans bedraagt dit 64 en het zou in oene gemeente als Axel wel 200 kunnen zijn Hierbij komt ook nog, dat sommigen, die reeds lid waren, meen den te moeten bedanken en dat soms om de meest dwaze reden. Een lid be dankte en voerde hot klemmende argu ment. aan De commissie zuipt er toch maar van."

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2