Binnenland. Gemeenteraad van Axel. Gemengd Nieuws. adnslag. l>e schok was Zoo hevig dat de glasruiten van de buizen, aan het plein gelegen, sprongen. De meeste af gevaardigden hadden het gebouw reeds verlaten de Kamerzitting was dien dag bijzonder vroeg geëindigd. Men meent dat bet een antwoord der anarchisten is op bet voorstel, om den Siciliaanschen afgevaardigde de Felice in staat van beschuldiging te stellen. De bom was in «en blikken petroleum kist gepakt, en door een jongen man. oogen- schijnlijk een werkman, in het portaal geworpen Een voorbijkomend officier had de tegenwoordigheid van geest den dader dadelijk te grijpen. Twee andere personen zi)n als verdacht van mede plichtigheid gearresteerd. Een ambtenaar van een der ministeries kreeg een won de aan den arm. Ook andere personen werden door de scherven gewond. De bom bevatte waarschijnlijk mtro-glyce- rine. Bij het onderzoek bleek dat de man, die de bom geworpen heeft, An- geli heet en de zoon van een bekend geneesheer is. Hij vertelde, dat iemand hem de kist, met de bom, in bewaring had gegeven. Terwijl hij er eer, oogen- blik bij stond ontplofte het ding en werd hij zelf zoo zwaar gewond, dat zijn bei de beenen afgezet moesten worden. Dit verhaal wordt voor verzonnen gehouden Men gelooft dat Angeli werkelijk de dader van den aanslag is. In Rome heerscht een groote paniek vele winkels zijn gesloten een groote menigte beweegt zich door de straten, waar allerlei verwënschingen tegen de anarchisten worden gehoord. Zooals gewoonlijk loopen de verschil lende berichten zeer uiteen. Het laatste bericht zegt. dat uit het getuigen verhoor gebleken is, dat de bom in het voorportaal is neergeworpen, doch niet aan een ander is overgegeven. De dader is dus waarschijnlijk de hier genoemde Angeli van wien men gezien heeft, dat htf de bom droeg. Godsdienstvrijheid in Rusland. - De Russische regeering heeft bevolen, dat de tot de sekte der Rtundisten behooren de scholieren der stads- en gemeente scholen, indien zij weigeren deel te ne men aan het orthodoxe godsdienstonder wijs, van alle rijks onderwijsinrichtingen buitengesloten moeten worden. Door de zen maatregel moeten in Zuid Rusland meer dan 950 scholieren zijn buitenge sloten. In Elzas Lotharingen. - Voor onge veer twee maanden werd aan een een jarig vrijwilliger te Münlhausen door een superieur gevraagd, of hij reserve-offi cier wilde worden. >Ja antwoordde de jonge man, als wij weer Franschen zijn geworden." Vier weken streng arrest was de staf voor dit antwoord. Na de ze straf te hebben ondergaan werd hij van zijn eenjarig vrijwilligerschap ont heven en naar Rastatt gezonden om twee jaar zijn dienstplicht te vervullen. De Koningin-Regentes bracht Vrij dag middag, een bezoek aan het wees huis van de Lutersche gemeente, aan de Lange Lombardstraat, te 's Hage. Dooi den president-regent ds Maussei en de regentessen mevrouw Valkenburg, mevr. Heufke en mej. Van der Held in de bestuurskamer ontvangen, werd Hare Majesteit later het gesticht lond geleid. Een uur na aankomst, ten ruim half vier verliet de hooge bezoekster het ge sticht, na vooraf Hare tevredenheid te hebben betuigd en den directeur een aanzienlijke gift te hebben overhandigd, om de verpleegden te kunnen onthalen. AXEI,. den 13 Maart 18»4. Op jl. Dinsdag des avonds ten 7 uur vergaderde de Wilhelmina-vereeniging" alhier ton huize van Mej. de Wed. L. B. A. Rolfl. De vergadering was vrij goed bezocht; meer dan de helft der inwonende leden was aanwezig. In het algemeen verslag over het afgeloopen jaar herinnerde het bestuur aan de werkzaamheden, consta teerde met blijdschap, dat dierenmishan deling van ernstigen aard voor zoo ver bekend niet voorkwam in d9ze gemeente en deed de mededeeling, dat het aantal leden onveranderd was geble ven en de toestand der kas bevredigend was. Behoefde de afdeeling in hare on middelijke omgeving niet handelend op te treden, toch was haar invloed naar buiten merkbaar, waar zij het Hoofdbe stuur der Vereeniging behulpzaam was in het ten uitvoer brengen der gemaakte plannen en in het verspreiden van ge schriften. Ais leden van het bestuur werden de aftredende leden, de heer P. Dregmans, als voorzitter en de heer J. Bauwens met algemeene stemmen op 1 na her kozen. De Secretaris Penningmeester, die aan vanuelijk gemeend had zijn betrekking te moeten neerleggen, bleef in functie, toen de vergadering zijne bezwaren niet Na afdoening van nog enkele zaken van huishoudelijken aard, weid op voor stel van een lid na ampele deliberatie met algemeene stemmen besloten de sla gers alhier uit te noodigen bij het doo- den van rundvee gebruik te willen ma kan van het schietmasker Sigismund. De vergadering ging hiertoe over nu door proeven onder het toezicht van deskun digen afdoend bewezen was, dat de die ren bij deze wijze van slachten het snelst en het minst pijnlijk gedood werden, ter wijl de gedoode dieren geheel uitbloeden en het vleesch al zijn kracht, geur en smaak behoudt. Op verschillende plaat sen in ons vaderland is het masker dan ook in meerdere slachterijen ingevoerd. Na een woord van dank voor de trou- Wé opkomst werd de Vergadering gê- sloten. Bij de Gereformeerde kerk A alhier is beroepen ds. J. Gommer van Grijps- kerke. Door Burg. en Weth. bad gisteren ten raadhuize alhier de aanbesteding plaats v.in het vervoer van 100 M* grint van de Axeische Sassing naar den grint weg Axel - Zaamslag. Hiervoor werd ingeschreven door J. Naeije en L. Wolfert voor ƒ0.99, W. Dieleman voor 0,90, F. Dieleman voor ƒ0,79, J. Scheele Jz. en D. de Blaaij voor 0,75, en J. Scheele Mz. voor 0.69. Allen woonachtig te Axel Aar, den laagsten inschrijver is het vervoer ge gund. In Absdale (St Jansteen) zijn Za terdag een paar huisjes afgebrand. De brand schijnt door hot harde sto ken in een oven, waarin brood zou ge bakken worden, aangekomen te zijn. Dat de beide gebouwtjes met hun inboe del in een ommezien in de asch lagen behoeft niet vermeld te worden als men weet dat beiden bedekt waren met stroodaken, waaraan men, op den weg staande, met de hand kon grijpen dal de er naast staande gebouwtjes gespaard werden is deels te danken aan eene gun stige windrichting en gedeeltelijk aan de omstandigheid dat spoedig eeu massa handen hulp verleenden. Persoonlijke ongelukken vielen niet voorbeide wo ningen waren verzekerd (M. Ct.) f Te Philippine zal het detachement marechaussees, uit drie manschappen be staande, met 1 April a. s. opgeheven worden. De regeering schijnt dus geen termen gevonden hebben, om het ver zoek in te willigen van eenige Neder- landsche en Belgische jagers, om hier voor goed eene brigade te vestigen. Wel is het vooruitzicht geopend, om tegen de opening der jacht hier opnieuw een drie tal marechaussees te stationneeren. (M. Ct.) Gisteravond is onder de gemeeute St Jansteen een landbouwersscbuur af gebrand. Bijzonderheden ons niet bekend. Zitting van Dinsdag 13 Maart 1894. Tegenwoordig de heeren Van Dixhoorn, Dregmans, Van Hoeve, Lamaitre, Weijns, Koster, Dieleman, Smies, Wolfert, Oggel, bonevens de Secretaris Afwezig de heer Jansen van Rosendaal. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger waaruit blijkt mijne vrouw zoude geweest zijn, eenmaal heb verklaard te zijn een koortsfantasie, nadat ik eene betrekking tot het kind beslist heb ontkend en het overgelaten aan de zorg van vreemde lieden, zou eene bekentenis gelijkbeteekenend zijn met een doodvonnis. ïk gevoel echter nog geen lust tot sterven en gij zult den zooge- naamden dief uwer eer toch ergens an ders moeten zoeken. In ieder geval zal het u veel nroeielijker vallen te bewijzen, dat gij niet Magdalena's echtgenoot ge weest zijt, dan dat ik het wel was. Ik denk intusschen beter over u, dan gij o- ver mij ik geloot u, dat iemand uwen naam misbruikt heeft, maar dat is ook het eenige, wat ik wil toegeven. Schijnbaar had hij tamelijk bedaard ge sproken, maar toch droogde hij met zjjn zakdoek het bleéke voorhoofd af. Als gij een hart hadt met menschelijk gevoel, hernam Constantjjn, dan zou ik u daaraan kunnen herinneren, welk een en gel de vrouw was, welke gij hebt ver tredendan kor. ik u zeggen, hoe haar einde \yas door nWaart gij Vatbaai voor eenig waar en natuurljjk gevoel, dan zou ik uw kind u gebracht hebben, uw lief klein kind, en u zeggen Red van uwe eer, wat nog te redden is, wasch u we schuld aar, de uwen af door eene vrij moedige bekentenis vol berouw, door een omarming vol liefde voor Veronica. Dan hadt gij ten miuste slechts eene rekening te vereffenen Met mij. Maar de natuur vergat u van alles, wat den meosch ver heft en gelukkig maakt, bezit gij niets Ik doe ook slechts een beroep op uwe koele berekening, waarin gij sterds een meester waart. Bedenk wel, uwe kansen verbeteren door eene bekentenis. Dat gevoelt gij zelve, de aarde heeft slechts plaats voor een van ons beiden maar als gij ter elfder ure de uwen erkent, vrij willig erkent, dan behoeft niemand bui ten de weinigen, die het weteu, te ver nemen, hoe gij u aan mij hebt vergrepen. Wat ons van broeders maakt tot doods vijanden, dat is onze zaak en zal met den overblijvende in het graf dalen, want ik alleen wil rechter daarin zijn. Overleg, Herbertmen behoeft tot dit besluit niet oprecht 'te zijn als de duiven, maar listig als de slaDgen Neen, neen en eeuwig neen riep Her bert uit, wiens kunstmatige rust telkens opnieuw verdween bij de pijn dezer ure. Ik ben geen onnoozele gek, ik beken geen schuld, waar ik van geen schuld weet. Ik loochen ze beslist en ik heb u niets meer te zeggen. Uitgeput zonk hij in den leunstel ne der Constanten nam zijn hoed en giDg heen, zonder naar ht>m om te zien. Toen de deur gesloten werd schrok Her bert op, var voorovergebogen luisterde hij met een gevoel een zwakke hoop gelijk als zou Constantijn terugkomen en een ander einde maken aan dit onderhoud. Maar weldra hoorde hij het rollen van een rijtuig dat snel wegreed. Was het een droom geweest, die zich beangstigend neergelegd had op zijne ziel Hij meende, de herinnering uit zijn hart gerukt te hebben aan de vrouw, welKe hij den dood had aangedaan en der vertwijfeling prijsgegeven. En heden klopte die herinnering bij den vermoeide, den eenzame, zachtkens aan. Den vriend had hij beschouwd als een gestorvene en zijne have verkwist en nu stond hjj voor hem dat het saldo in kas is 4^8,29. b. Kennisgeving van dhr A. van der Hooft, dat genoegen genomen wordt met- het raadsbesluit om hem de straatmest te verkoopen voor drie achtereenvolgende jaren a 50 per jaar. II. Af en overschrijving van posten op de begiooting van 1894. De voorzitter zegt dat op de begrooting slechts ƒ50 was uitgetrokken voor as- surantiekosten. Deze blijken evenwel ƒ80 te zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt tót de af- en overschrijving be sloten. III. Vaststellen van het primitief ko hier van 'den hoofdelijken omslag over 1894. Daar dit punt in besloten zitting zal worden behandeld, vraagt de voorzitter of nog iemand iets heeft voor de open bare. Niemand meer 't woord verlangende, worden de deuren voor hec publiek geslo ten. Men schrijft uit Harlingen Zaterdagmorgen had onder algemeene deelneming de begrafenis plaats van de zoo gruwelijk vermoorde mei. M., het slachtoffer van den hartstocht van den predikant Johan Barger, die den dag na den moord kalm eene volledige beken tenis aflegde en tegen den rechter-com- missaris zeide>Ik meende een chris ten zijn, maar ik was een beest." - Een heer die Vrijdagavond met trein 33 te Rotterdam, D. P., aankwam vermiste aldaar zijn welgevulde geldbeurs; hij gaf hiervan onmiddellijk kennis aan den conducteur, die de portieren afsloot ten einde de medereizigers te fouilleeren. Een juffrouw die in dezelfde coupé zat waarin de heer had plaats genomen, ver zette zich ernstig tegen dit afsluiten, zoo dat de verdenking juist op haar viel. Na overgebracht te zijn naar het politie bureau, werd de vermiste geldbeurs bij haar gevonden. Dadelijk werd proces verbaal tegen de dievegge opgemaakt. - Men meldt uit Nunspeet In den nacht van Donderdag op Vrij dag is het hips van den gemeentebode en buitengewoon veldwachter J. van Rhee te Elspeet totaal afgebrand. Ook de in boedel werd een prooi der vlammen, al leen 5 stuks vee konden worden geied. De brand is ontstaan in het achterhuis, toen de bewoners in diepe rust waren ternauwernood konden zij zich, toen zij door het schreeuwen der koeien werden gewekt, met hunne kinderen, allen bij na naakt, redden. Terwijl de vrouw de kinderen in veiligheid bracht, mocht het den man gelukken de deur van den stal, waarin zich het vee bevond open te krijgen en met levensgevaai zijne twee koeien uit den stal te rukken. Het huis en de inboedel waren zeer laag verzekerd. Zonder twijfel heeft men hier weer te doen met een zeer lagen streek, eene wraak oefening op de politie, waarvan voor een paar maanden ook do brigadier al en vorderde die have terug. Weinige minuten geleden nog geloofde hji, dat alles hem onverschillig geworden wasnu onderscheidde hij duidelijk, wat nog waarde voor hem had De schijn der eerHp wist, dat Constanten zich niet liet verblinden en de diepe verachting van iernand, dien hij, in weerwil van zijn ver raad, de beste en sterkste gevoelens had toegewijd, welke zijn trouweloos hart kon koesteren, veroorzaakte hem eeu woes- ten machteloozen toorn. O, hij had gelijk de aarde had geen plaats voor beiden, na deze ontmoeting niet. Achterwaarts, zoo meende hij, kon hij niet, dus voorwaarts, voorwaarts (Wordt vervolgd.) Ter N nmmi

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2