Ituiteiiland. Gemengd Nieuws. Hetgeen de Heer Van Eeghen verder zeide is hetzelfde wat ik steeds en ook zeide op de 49e Algemeene verga - dering te Nijmegen heb beweerd ook ook in mijne brochure komt dit voor niemand toch zal beweren - wanneer hij eene machine of nieuwe constructie uitvindt den stoom te hebben uitge vonden dit toch is al te gek In dezen heerscht eene spraakverwar ring waarop ik reeds herhaaldelijk heb gewezen, maar zoo het schijnt, nog te vergeefsch. Wanneer er voortaan een woordelijk Verslag gemaakt kon worden - geheel overeenkomstig het gesprokene ware dit zeer zeker gewenscht Hoogachtend, UEd. dw. dienaar, Bertels. de Biezen, 27 Februari 1894." In de Apeld. Crt. van 17 Februari ie zen wij Gisterenavond, 15 Februari, had de aangekondigde lezing plaats van den Rijkslandbouwleeraar, Dr. A. M. Prins te Deventer. In het eerste gedeelte zijner voordracht behandelde hij de groenvoedercultuur hij beval aan in do plaats waar de om standigheden zuiks toelieten of andors bij de gebruikelijke gewassen spurrie, knollen en snijrogge, de serradella of zandklaver en de zandwikken, en wel voornamelijk om de volgende redenen lo. omdat deze beide laatste gewassen bepaaldelijk met behulp van kunstmest kunnen worden geteeld en 2o. omdat zij de eigenaardigheid be zitten om een krachtieen stoppel na te laten, d, w. z., de grond door hunne wortels te verrijken met bestanddelen, die zij voor een groot gedeelte uit de lucht hebben opgenomen Door de groote voedernood in het vo rige jaar was de prijs van het zanöwik kezaad tot 120 per 100 kilo gestegen en ook thans nog te hoog in prijs om groote oppervlakten mede te bezaaien. De spreker raadde evenwel aan, thans met kleine hoeveelheden een proef te nemen, ten einde ook zelf het noodige zaaizaad te kunnen winnen. Bij de cultuur van beide gewassen, de serradella en zandwikke stond de spre ker stil en gaf de noodige wenken om het beste resultaat te verkrijgen. Het tweede gedeelte der rede was aan het const>rveeren van groen voer door persen gewijd. De conclusie van deze beschouwing was deze, dat men niet moest persen als men goed hooien kan en dat men zich omtrent de voederwaarde van het geperste groenvoer vooralsnog geen te groote illusien moet makengoed pers- voer zal in geen geval, volgens spreker in voederwaarde het van datzelfde ge was te maken hooi kunnen overtreffen. Overigens had dit gedeelte der voordracht voor hier minder waarde, daar de ge- heele perskwestie in deze afdoeling, ten gevolge van de beweging door den Heer Bertels het vorig jaar in het leven ge roepen, reeds herhaaldelijk was bespro ken en het vóór en tegen behandeld. Ook velen hadden zich persoonlijk bij den Heer Bertels of door het lezen zij ner geschriften op de hoogte gesteld. Uit hetgeen de spreker zeide, bleek ons, dat ook hij, evenals de meesten zyner hoorders, goed op de hoogte was van hetgeen door de in deze genomen proeven van den heer Bertels te Barne- veld is aan het licht gebracht, al werd ook het noemen van den naam zorg vuldig vermeden. Al gaat men niet zoo ver door, met overdreven bewondering van een systeem Bertels te spreken en al wil men geen standbeeld voor hem oprichten, zooals wij dezen zomer uit den mond van een der bezoekers hoorden, dan kan toch op de meest bescheiden wijze de vei dienste erkend worden van den man, die op zijne wijze het groenvoeder persen in een jaar meer heeft gepopulariseerd in ons land dan ooit iemand voor hem heeft kunnen doen. Wij hadden deze kleine hulde gaarne gehoord uit den mond van den Rijks landbouwleeraar, gedachtig aan het spreek woord, dat eeist hij groot is, die niet alleen door eigen oogen ziet, doch ook de verdienste van een ander naar waar de weet te erkennen en te waardeeren. heer den graaf ten goede gekomen is. Eene herhaling van het geval is vol doende, om zoowel u als Maurits dadeljjk te ontslaan. De graaf wenkte tot heengaan en de beknorde verliet deemoedig de kamer. Wie mag dat gezien hebben, zeide de bediende hoofdschuddend bij zichzelven, op het groote plein heb ik niemand van zijns gelijken gezien. Niemand had het gezien, de verrader was het voorwerp, dat de graaf zoo zorg vuldig verborg voor de blikken van zijne bedienden. Dadelijk na de opening van het testa ment, eenige uren geleden, was hij naar zijne moeder gereden, om haar de bepa lingen daarvan mede te deelen en terwgl hg gedurende den rit naar beneden keek, zag hg, half verscholen in het harige berenvel, dat onder in het rijtuig lag, iets schitteren. Hg bukte zich om het op te rapen, het was een klein eenvoudig me daillon met een eindje z wait koord eraan, te onaanzienlijk, dan dat hst kon gedra gen zijn door een lid zijner familie. Ge volg gevend aan eene natuurlijke nieuws- Het aftreden van Gladstone, die aan grauwe staar ljjdt, is een feit. Zoowel in Engeland zelf als in het buitenland maakt dit bericht algemeen diepen in druk. In Frankrijk en Rusland ziet men met leedwezen hem heengaan. Te Pa rijs heett men Gladstone altjjd als een vriend van Frankrijk en een kampioen voor de liberale beginselen gewaardeerd. Te St Petersburg ziet men lord Rose berry ongaarne als zijn opvolger komen. De Russische pers verwacht, aat er voort aan geen werkelijk verschil zal zijn tus schen een conservatieve en een liberale regeering, wgl beide beloven te worden de incarnatie van Engelsche zelfzucht in de buitenlandsche politiek. Te Berlijn en te Weenen daarentegen nam men met vreugde kennis van het vooruitzicht, dat lord Roseberry Glad stone's plaats zal innemen. De oude heer zal denkelgk nog eene operatie aan de oogen ondergaan Tusschen Duitschlar.d en Zwitserland dreigt een klein incident, tengevolge van een twist tusschen twee Duitsche koop lui en vier Zwitsersche officieren. De Duitschers wilden een klacht indienen bij het Duitsch gezantschap te Bern. Het zal natuurlijk wel koelen zonder blazen. gierigheid, drukte hij op de veer en ge troffen door een plotselingen schrik zonk hij terug in de kussens van het rijtuig. Magdalena's schoon gelaat was bet, dat hem toelachte, die trouwe oogen, waaruit hij zooveel geluk had geput en liefde. Hij kende de photographie zg had die eens'in Londen voor zijn verjaardag laten maken, om zich in zijne herinnering te roepen, als hij zoo lang van haar ver wijderd moest zijn. Zij had toen de schuch tere bede gewaagd, een exemplaar aan Werner te mogen zenden, in een der brie ven, welke hem uit Parijs werden toe gezonden, maar Herbert had dit gewei gerd. Hoe kwam het portret nu hier, wie had het bezeten Het zijne was lang reeds vernietigd, e- venals ieder briefje, ieder teeken van le ven, dat toevallig ten verrader had kun nen worden. Niets herinnerde hem aan haar, niets, dan somwijlen een droom, een nare droom, die hem haai toonde, zooals zg angstig beproefde in zijne oogen te lezen, zooais zij vertwijfelend zijne knieën omvatte. Hier zag zij er vriendelijk uit eu gelukkig, als in de eerste dagen hun- De Ooctenrijksche keizer bevindt zich in Frankrijk. President Carnot heette hem per telegram welkom op Franschen bo dem en de keizer dankte den president hoffelijk op dezellde wijze. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat onlangs te IJuzgat een politie agent door een Armenier werd vermoord naar aan leiding daarvan heeft aldaar een bloedige vechtpartij plaats gehad, waarbij 100 Armeniërs werden gedood en 50 gewond. In de Zuid Amerikaansche republieken schijnen de opstanden wat op den ach tergrond geschoven te zijn door de pre sidents-verkiezingen. Mogen deze het middel zijn om tot de lang ontbeerde en toch zoo noodige rust te raken. De politie deed Donderdag te Parijs zelve en in de voorsteden 20 huiszoe kingen, waarvan 17 arrestatiën van a narchisten het resultaat waren. Tengevolge der veie arrestaties in d6n laatsten tijd hebben de anarchistische bladen le Père Peinard en de Révolte bun uitgaven gestaakt. De Autonomie-ciub te Londen, waar van dezer dagen herhaaldelijk sprake was, zal, naar men bericht, gesloten worden, iiet schijnt dat de noodige duiten ontbreken, wat een gevolg is van verminderde belangstelling. Uit deze mededeeliDgen zou men lfcht een achteruitgang van het anarchisme opmaken, doch al deze manoeuvres zijn niets anders, dan een uitvloeisel van de groote omzichtigheid waarmede in het vervolg de anarchisten zullen tewerk gaan. Het spreekwoord zegtOnkruid vergaat niet. En zou dan het anar chisme verdwijnen? AXEL, den 6 Maart 1894. Door den kerkeraad der Gereformeerde kerk A alhier is ter beroeping van een predikant het volgende drietal opgemaakt Ds. j. Gommer te Grijpskerke, ds. A. den Hartog te Heerjansdam en ds. F. Staal te GeesterenGelselaar. Door den heer F. C. van Deinso te Hulst is aan de Rijks universiteit te Leiden het candidaatsexamen in de rech ten afgelegd. Houtcnisse. Sedert eenige landbou wers uit het noordelijke deel der gemeen te benevens enkele uit naburige plaatsen zich bij de natuurboter fabriek alhier heb ben aangesloten heeft het aantal koeien, waarvan de melk dagelijks kan verwerkt worden het maximum bereikt. Meer dan 400 koeien zijn nu aan de fabriek ver Waarlijk een verblijdend verschijnsel voor de ondernemende oprichters, temeer daar felle tegenstanders in eerste voor standers zijn veranderd. Als een gevolg van den bloei der in richting zijn de salarissen van den direc teur, diens helper en den secretaris aan merkeljjk verhoogd. Het voederen der koeien met knollen is voor het vervolg verboden. De Bel gische afnemers konden de bekende »raap boter" niet verzetten. Zaterdag hield de afdeeling Hon tenisse en omstreken van het' Nederlandsch Onderwijzers Genootschap te Kloosterzande bij den heer Verbist eene vergadering Eenigen tijd werd gediscussieerd over een wijziging in het regelement, de contribu tie betreffende daarna werd besloten we gens het gering aantal aanwezige leden de overige punten tot een volgende ver gadering aan te houden Bij eene oude vrouw, Eitje Vegter, te Enum (Groningen), die met hare meid ner liefde. Hoe lang, hoe lang was het geleden, sedert hij deze uitdrukking had gezien Op de eerste aandoening volgde de be zorgdheid, de immer wakende, nimmer rustende Wie had het er in gelegd, wien zou hg er naar vragen (Wordt vervolgd.) en eene zuster van de meid, even bui ten het dorp woont, hebben een viertal mannen in den nacht van Donderdag op Vrijdag ergerlijk huis gehouden. 't Was ongeveer 11 uur 's avonds, toen er bij genoemde vrouw aan het raam werd getikt. Op het roepen van de meid werd van buiten geantwoord »Is dat de stem van den man of van de vrouw De meid, reeds eenig kwaad vermoedende, antwoorde »De stem van denman." IJiings verlieten de beide zus ters het bed en vluchtten om bulp te roepen. Tot hun schrik ontdekten zij, dat al de deuren van buiten vastgemaakt waren De inbrekeis gingen daarop hun werk voortzetten. Door tiet raam konden zij geen toegang verkrijgen, daar de blinden met ijzeren pinnen waren vastgemaakt. Zij gingen nu langs den gewonen weg, de voordeur, die opengebroken werd, en alzoo toegang vei schafte. In de gang gekomen, losten de dieven een pistoolschot, zekei om de inwonen- den schrik aan te jagen. Met de grootste brutaliteit werd nu het geheele huis doorzocht, alles ging door hunne handen. De beide voorka mers, de achterkamer en de kelder wer den geheel onderstboven gekeerd. Geen stuk bleef op zijne plaats. Niets was onaangeroerd gebleven hoeden, portret ten flesschen, kleeren, alles lag in de grootste wanorde op en door elkaar. Trouwens, de inbrekers hebben van on geveer H-8V2 uur, (dus een grootdeel van den nacht) zich daar opgehouden De oude, 85 jarige vrouw lag in de kamer te bed en moest alles aanzien zonder er iets tegen te kunnen doen. Met de grootste kalmte ledigden de on genoode gasten nog een karaf met ster ken drank tot aandenken lieten zij de glaasjes, waarin nog suiker was, staan. Geldswaarde konden zij echter niet veel bemachtigen, slechts 15 gulden aan spe cie was aanwezig, wat ze dan ook mee namen. Wel zijn ze vertrokken met bijna al het goud en zilver der bewoon ster en ook van de meideen en ander was nog al van vrij aanzienlijke waarde. Toen de meid en bare zuster, die ge durende het bezoek der dieven op het hooi hadden gezeten, na hun vertrek naai buiten wilden, vonden zij alle deu ren nog gesloten, zoodat op hun geroep de buren hen moesten bevrijden. Tegen een handigen oplichter is onlangs te Londen een vervolgine inge steld. Het echtpaar Julien te Parijs, zeer vermogende lieden, maakte voor eenige jaren kennis met een edelman, die zich prins de Looz de Coswaren noemde. De prins was spoedig zoo vertrouwelijk met mevrouw Julien, dat hij haar verzocht hem uit een kleine financieele verlegen heid te helpen. Hij zon spoedig in het huwelijk treden met vorstin Demidoff de San Donato, die hem een huwelijks gift van twee millioen aan geld en drie millioen aan landerijen in Rusland zon medebrengen. Mevrouw Julien was zeer vereerd met dit bewijs van prinselijk vertrouwen en stelde haar kas voor hem open. Zij ontving uitnoodigingen in het hotel van den prins en was verbluft door al den rijkdom, dien zij daar zag. De prins beloofde haar de »kleinigheden" die zij hem voorgeschoten had, dadelij na het huwelijk terug te zullen geven. Haar ijdelheid vleide hij met de belofte, dat haar man. de heer Julien, getuige bij het huwelijk van den prins zou zijn. Mevrouw Julien liet vier costumes ma ken voor het huwelijkfeest, bet eene nog prachtiger dan het andere. Te Nizzazou 17 Juli 1893 bet huwelijk voltrokken worden. Toen de familie Julien daar aan kwam, was de bruid nog niet versche nen de prins wisselde dagelijks tele grammen met zijn verloofde, die nog te Genua verblijf hield. Mevrouw Julien mocht de rekeningen in het hotel Beau Rivage betalen. Dat duurde zoo een poos je voorttoen bleek het, dat de Fransche wet zich tegen het huwelijk verzette, omdat bruid en bruidegom vreemdelin gen waren. De prins vertrok naar Lon den, en nam zijn bedienden en gasten mede. Doch te Londen werd de prins

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2