dag- - tiemcngd Nieuws. Burgerlijke Stand. Ingezonden. zette hij zich weder aan den arbeid, als of de vermoeienissen der reis niet den minsten invloed op hem hadden uitge oefend. Doch, hoezeer ook de heer Glad stone met goeden wil moge bezield zijn, de ouderdom doet eenmaal zijn rechten gelden en bij de toenemende verzwak king zijner oogen is de vrees niet on gegrond, dat de tijd niet verre meer is, dat de great old man geheel van het ge zicht beroofd zal zijn. Wel zal het af treden van den beer Gladstone eene groote storing teweegbrengen is hetEn- gelsche politieke leven, maar het terug- tiekken van den moedigen strijder kan iederen dag verwacht worden. Als zijn opvolger wordt genoemd lord Roseberry. In d9n Duitschen rijksdag is het han delstraktaat met Rusland aan de orde. Het traktaat ontmoet veel tegenstand, doch het laat zich voorzien, dat een flin ke meerderheid er zich mede zal ver eenigen, vooral ook, omdat het voor Duitschland en voor den Europee,schen vrede van het hoogste belang is, dat het traktaat tot stand komt. De kan sen van aanneming verbeteren bij den Door den Franschen senaat is het ontwerp tot vaststelling van het invoer recht op graan op 7 frank in zjjn geheel aangenomen. De Engelsche politie heeft aan de Fransche en de Belgische bericht ge zonden, dat een tientel anarchisten naar het vasteland zijn vertrokken. Een paar ontploffingen hebben weder plaats gevonden. De een had plaats in het Hotel Porte St Denis nabij den Bou levard 3t Denis te Parijs, waarbij ech ter niemand gekwetst werd. De andere had plaats te Pisa in hel 1 heatro Nuovo gedurende de voorstelling van Othello. Behalve dal eenige venster ruiten sprongen, liep het ongevat vry wel af. AXEL, den i Maart 1894. In de maand Februari werden door het Rijkstelepheon kantoor alhier behandeld 117 telegrammen waarvan werden ont vangen 60 en verzonden 57. De ontvangst bedroeg 19.03. Gisteren vergaderde alhier ten hui ze van P. Koole de „Afdeeling Axel" van den Ned. koramiezenbond, goedge keurd bij K. B. van 18 Nov. 1892 no 34, opgericht te Axel den 10 Dec. 1893. Aanwezig waren 24 leden. Was 10 Dec '93 een voorloopig bestuur gekozen, thans was het doel een definitief bestuur te kiezen, alsmede het Reglament der af deeling artikelsgewijs te behandelen. De voorzitter, de heei W. C. van de Putte opende de vergadering en bracht zijn dank uit voor de trouwe opkomst der leden, waaruit bleek de algeheele in stemming met het doel der vereeniging. Daarna bracht de Secretaris, de heer D. J. Fenijn, verslag uit van het verhan geëindigd. Hp zat daar, het hoofd ge steund door de hand, zonder zich te ver roeren. Eindeloos lang, naar het den be- dienenden jager toescheen, die tersliuks opnieuw steeds naar het uurwerk keek. Het licht dei lampen weerkaatste schit terend het zilveren tafelgerei en den fon kelenden wijn in de kristallen karaffen maar het verhelderde niet het bewolkte gelaat van den man, die alleen zat aan zijn rij ken disch. Zijne hand brak gedachteloos de amandelen, die voor hem stonden, zon der dat hij ze proefdealleen bracht hij af en toe zijn glas aan de lippen. Hij was den vorigen avond wederge keerd van Buchendorf, hel landgoed zijner overleden vrouw, waar haar lijk was bij gezet in het familiegraf en eenige uren geleden had de opening van het testament plaats gehad. Immer was het lot hem gunstig op dit laatste oogenblik, zij het dan ook door groote, diep ingrijpende ge beurtenissen. Het had weinig gescheeld, of hjj had den inzet verbeurd, dien hp gewaagd had voor zijn vermetel spel. Zijne gemalin had, buiten zijn weten, in de laatste dagen haais levens een tes- delde in de Dec. vergadering, wat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Aan de orde was thans heUReglement der Afdeeling, dat behoudens enkele wij zigingen, met bijna algemeene stemmen werd goedgekeurd. Besloten werd daar na het bestuur te kiezen. Waren eenige leden van oordeel dat het bestuur uit 3 leden zoude bestaan, de meerderheid besliste dat er 5 leden zouden gekozen worden. Bij de daaropvolgende stemming bleek dat tot voorzitter, vice voorzitter, le secretaris, 2e secretaris en Penningmees ter respectievelijk waren benoemd de heeren W. C. van de Putte te Terneu zen, C. J. van de Walle teSt Jansteen, J. J. Brauers te Terneuzen, D. J. Fenpn te Axel en J. A. van Hoeve te Sas van Gent. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering door den voorz. ge sloten met een woord van dank aan de le den voor het in hem en de andere bestuurs leden gestelde vertrouwen. Graauw, 1 Maart. Heden had alhier bij inschrijving ter gemeente Secretarie de Aanbesteding plaats van de vergroo ting en verbetering der haven te Paal. Laagst ingeschrevene was de heer Yermolke te Hontenisse, voor ƒ2197, aan wien het werk is gegund. Graauw. Dat de brutaliteit van de hee ren kippendieven zich wijd uitstrekt, hebben zij deze week en wel in den nacht van 27 op 28 dezer getoond, na melpk op de hofstede, bewoond door C. de Z. Daar hebben zij zich toegang weten te verschaffen door onder de fondamen ten heen te graven, daar de sterke slo ten welke op dit gebouw rusten, al hun geweld weerstand boden. Teneinde ge rust en ongestoord hunne bezigheden te kunnen verrichten, hadden zij eerst alle deuren van het woonhuis met stokken en touwen vastgebonden en hebben zij alzoo kunnen medenemen 18 jonge hen nen en 1 haan, de gansche hoeveelheid welke genoemde bewoner tot zijn eigen dom mocht rekenen. Mocht eens het geluk treffen genoem de heeren op hoeterdaad te betiappen is het verlangen van ons allen. Zuiddorpe. Tot onderwijzer aan de o- penbare lagere school alhier, is benoemd de hebr J. A. Lyppens te Koewacht. De jaarwedde bedraagt 600, waar voor zich 9 sollicitanten hadden aange meld. Predikbeurten te Axel. Zondag 4 Maart. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i uurLeziog eener Leerrede. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uur: Lezing eenei Leerrede. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. W. J. Wolf. Nam. 2 uurDs F. W. J. Wolf. Een der dames, die op een avond van de afgeloopen week in de Spuistraat te 's-Gravenhage van haar haartooisel werd beroofd, heeft bij de politie dat voorwerp, hetwelk in het bezit van een jongen is gevonden, als haar toebehoorende her kend. De bestolene beweert tevens, dat de tament gemaakt, waarin zij het kind, dat zij wachtte, bestemd had tot erfgenaam van haar vermogen en haar gemaal slechts een tamelpk bescheiden aandeel had toe gezegd, een zaak, welke de weinige vrien delijke herinneringen die hp aan haar bewaarde, veranderde in een bitter ge voel. Maar alleen zijn stemming werd aangedaan door deze beschikking, niet zijn uiterlijke toestand. (Wordt vervolgd.) zelfde jongen eenige dagen tevoren in de Houtstraat beproefd haar zilveren arm band af te rukken, De politie heeft dus de hand gelegd op een jeugdigen straatroo- ver Maandagavond werd door de IJs- selstoomtram Den Haag Leiden te Wjj kerbrug een doove, oude man overreden. Vreeselijk verminkt werd het lijk zon der arm en hand onder de machine uit gehaald. De beruchte Janus van Galen, die eerst als verdachte, daarna als hoofdge tuige in het proces, rakende den moord op den wachtmeester Hoekman gepleegd, voorkwam en na geruimen tijd in voor- ioopige hechtenis te hebben doorgebracht van rechtsvervolging ontslagen en in vrijheid gesteld, naar Goch trok om al daar in eene fabriek van den heer Jur- gens te Osch werkzaam te zijn, is thans van daar en naar men zegt naar Ame rika vertrokken. Met het oog op de aan staande behandeling dier zaak voor het Hof te 's Bosch, op 14 Maart e. k. is dit vertrek zeer te betreuren Gelijk reeds gemeld is, zijn de gebr. De Bie, even eens m de zaak Hoekman betrokken, bij arrest van genoemd Hof weer in voor- loopige hechtenis gesteld. Een minder gepaste schooljongens streek zal voor enkele leerlingen der H. B. school en der Vervolgschool te Dordrecht wellicht minder aangename gevolgen hebben. In den laatsten tijd werden nl. gemeene brieven aan de wo ningen van jonge meiojes bezorgd. De politie, in deze zaak gemoeid, heeft de brieven in beslag genomen en een tien tal jongens gehoord, van wie enkelen hun schuld reeds bekenden. Te Appelscha (Fr.) was Vrijdag avond eene verkooping gehouden. Na afioop gingen eenige arbeiders in de kleine herberg van B. Liemgurg, dicht aan de Drentscbe grenzen. De 23 jarige D. Sto ker en de 53-jarige R. Bloemsma kregen daar woorden, naar men wil over den afloop der verkooping en al spoedig werd men handgemeen. S. had een goeden borrel op, ontstak zoo zeer in woede, dat hij van de kook kachel een ijzeren deksel greep en daar mede met alle kracht. B. op het voorste gedeelte van den schedel sloeg De scher pe kant van het deksel raakte, eene ern stige wonde ontstond. B. verweerde zich des ondanks nog, voor de tweede maal hief S. het zware deksel op en liet het - weer met den scherpen kant met alle kracht nu op het achterhoofd van B. nederdalen. Bewusteloos zeeg B. ineen, kwam niet meer bij en Zater dag-morgen te 10 uur overleed hp. Na den tweeden slag had S. zijne woede nog niet gekoeld, hij dreigde nu anderen met een mestvork te zullen doorsteken, doch gelukkig bleef het bij dreigen. De dader werd door de marechaussee onder bewaking gesteld en de justitie gewaarschuwd. Te vijf uur kwamen van Heerenveen te Appelscha aan mr. Westia, rechter commissaris, mr. Von Baumhauer, offi cier van justitie, mr. Reeling Knap, fun- geerend griffier en de doctoren Kijlstra en Van Schouwen. De dader bekende groolendeels zijne misdaad, de rechter commissaris gaf last tot zjjne inhechtenisneming, waarop hij naar de marechausseekazerne weid over gebracht en Maandag naar Heerenveen getransporteerd werd. De genoemde doctoren verrichtten de uit en inwendige schouwing, zij con stateerden twee fracturen op den sche del en oordeelden dat de dood een ge volg geweest was van de toegebrachte wonden. Eerst te half vijf keerde Zon dagochtend de justitie te Heerenveen terug. Het deksel, waarmede de nood lottige slagen werden toegebracht en dooi de justitie in beslag genomen, is van dik stord, tengevolge der slagen was dit ge kromd, een bewijs met [hoeveel kracht de slagen zijn toegebracht. De arbei dersbevolking te A. - het feit had in de arbeidersbuurt plaats was den da der zeer vijandig gezind en waie de marechaussee er niet geweest om hem te beschermen, dan zou hij er niet heel huids zijn afgekomen. Een ongezonde stad. - Barcelona behoort onder de Europeesche steden, waar de meeste sterfgevallen voorkomen. Op de 1000 inwoners sterven jaarlijks te Edinburg 19, te Londen 20, te Stock holm 21, te Brussel 22, te Parijs 23, te Weenen 26, te Barcelona 31 peisonen. Wanneer niet voortdurend van het plat teland volen Daar die stad trokken, zou zij spoedig zijn uitgestorven. In 1893 werden er 800 sterfgevallen meer dan geboorten aangegeven. Groolendeels schrijft men dit toe aan de moerasach tige ligging van Barcelona en ook aan het feit dat er afvoerkanalen geheel ont breken. Moeraskoortsen, typhus, pokken woeden daar altijd. Door het stedelijk bestuur worden ern stige maatregelen ter verbetering van den gezondheidstoestand overwogen. Barcelo na werd voortdurend door besmettelijke ziekten bezocht. Van 1338 tot 1396 woedde aldaar zesmaal de pest, van 1408 tot 1497 dertienmaal, van 1501 tot 1598 achtmaal. De zoogenaamde zwarte pest duurde in 1348 volle 8 maanden en maaide bijna de geheele bevolking weg. In cholera tijden is Barcelona een ge vaarlijke verblijfplaats. Voor het sommetje van 1,200,000 heefi Vanderbilt een stoomjacht laten bouwen te Birkenhead. Het jacht heet The Vaillant; het heeft eene machine van 4500 PK. De inrichting der verblijven van den eigenaar en zijne vrouw zijn onge kend fraai. Het salon is over de geheele breedte in het midden van het schip gemeubileerd in stijl Lodewijk XIV, wit met goud en rood fluweel. De slaap kamer van meviouw is met goud en wit ivoor, rosé gestikte zijde enz. Mahonie houten boudoir in oud Engelschen stijl met gioen fluweelen portières en beklee ding. Nog twee groote kamers in stijl Empire met blauw fluweel. Voorts een marmeren badkamer met zilveren benoo digdheden. De vertrekken van mijnheer winnen het nog verre in weelde en kost baarheid zelfs de scharnieren der deuren van de vertrekken in het benedenschip zijn van massief zilver of ten minste met zilver opgelegd. Het jacht is op dit oogenblik in En- gelsch-Indië. Van 16 tot en met 28 Febr. 1894. Axel. Huwelijks Aangiften. 16 Jan Schieman, 21 j. jm. en Elizabeth Wil lemseD, 21 j. jd. 23 Jan de Putter, 23 j. jm. en Suzanna Neeltje de Feijter, 19 j- jd- Geboorten. 17 Cornelia Lidewey, d. van Jacobus van de Velde en Cornelia Lide wey Smies, 16 Abraham, z. van Do- minicus Jansen en Cornelia Helena van der Welle. 17 Catharina AdriaDa, d. van Mattheus Dieleman en Antje Goos- sen. 20 Cornelia, z. v. Cornelis van den Berge en Levina de Regt,. 21 Geertrui da Lycia, d. van Willem Vercouteren en Debora Krina Smies. 23 Cornelis Ma- rinus, z. van Fredenk Gerard van Ta tenhove en Helena Meertens. Johanna Catharina, d. van Petrus Frankenvijle en Charlottd, Vonk. 27 Kaatje, d. van Johannes Martinus Dregmans en Johan na Jacoba van Greuningen. 28 Jacomina d. van Levinus Verberkmoes en Krina Maria Faas. Overlijden. 24 Maatje de Pooter, 8 j. d. van Pieter en Maria Verberkmoes. 26 Cornelis Boeije, 42 j. echtg. van Ma ïia van Cadsand. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden Stukken worden in geen geval teruggezonden. Aan den Correspondent der Axelsche Courant uit GRAAUW. M. Vergissen is menschelijk. Dat moogt Ge wel zeggen, waarde heer Gij be wijst het ten minste allerduidelijkst in Uw bericht van 25 Februarie aan dit

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2