No. 790. Zaterdag 24 Februari 1894. 9' Jaarg-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h-Vlaanderen. F. lUI LI MW, AXEL. Landbouw. loi FEUILLETON. Ituitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE oren. De Woensdag, in de Prins van Oranje te Goes eehouden vergadering der af- deeling Zeeland van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek werd bijgewoond door 24 leden en 3 belangstellenden. De voorzitter, de heer K. J. A. G baron Collot d'Escury, heette de aanwe zigen welkom, in het bijzonder den heer dr Swaving, directeur van het proef station. Uit het daarop uitgebracht verslag bleek dat het ledental der vereeniging thans 182 bedraagt, zoodat het flink voor uit gaat. Verder dat in '93 zijn inge schreven 39 stieren en 54 koeien, het welk hoofdzakelijk aan de stierenkeurin gen te danken is. De ontvangsten be droegen over 't afgeloopen jaar ƒ452,71°. de uitgaven 486,56", zoodat een na- deelig slot van 33,85 overblijft, hetwelk uit nog te wacbten fondsen zal g6dekt worden. De heer J. Polderdijk, die als lid van het bestuur afirad, werd met 23 stem men herkozen een briefje was blanco. De heerH. J. E. Gerlaclr, die als com missaris in het hoofdbestuur aftrad, werd vervangen door den voorzitter, den heer Collot d'Escury. Daar de heer Dorst vice-voorzitter is geworden en commis saris was met den heer C. A A. Wag- tho te Tholen, blijft de laatste voorTho- len alleen commissaris. Daar de heer J. Polderdijk lid is geworden Van het bestuur is de he6r G. Born te Arnemui den als commissaris voor Walcheren, en, wijl baron Collot d'Escury voorzitter werd, de heer F. Hombach te Hulst tot com missaris in den kring Huist benoemd. NAAR HET HOOGDUITSCH VAN tiOLO RAiiausr» DOOR A. A. v. W. Ach, mijn oude Jonas, de wilde hei denen nemen het zoo nauw niet met doodsberichten, als onze registers van den burgerlijken stand, zei Constantijn lachend. Zij waren daarmede een weinig al te haas tig en onze landgenooten wat hchtgeloo- vig. Ik zal u dat morgen vertellen nu ga ik mijn rijtuig opzoeken. Zal de doktei dan niet hier blijven vroeg de bediende eenigszins gekrenkt. Onder deze omstandigheden en bij de afwezigheid van den graat niet. Ook moet mjjne wederopstanding van den dood voor hem geheim gehouden worden. Als gij dan werkelijk meent, dat die hem zoo groote vreugde zal bereiden, dan wil ik hem verrassen, omdat ik weet, dat hij geen zwakke zenuwen heeft als gij. En zeg mij nu eens wat anders. Ge spraakt mij daar straks over de bewoners van Kettenstein, zijn die des winters in de stad Jawel, heer dokteren de graaf, die 25 leden wenschten tegen den gestel den prijs van 25 cent een exemplaar van het stamboek der pl. m. 90 inge schreven dieren en 26 leden een idem van de ingeschreven 192 kalvereu van het stamboek tegen 20 cent per exem plaar. Hulst heeft zich bereid verklaard de zomervergadering in de maand Juli te ontvangen. Niet-leden zullen niet toe gelaten worden, omdat op den daaraan te verbinden ïijtoer de leden niet bij niet- leden zouden achterstaan. Verder bracht de secretaris een breed voerig plan ter tafel om nl. ter behan deling op de algemeene vergadering, in Mei ce Goes te houdende volgende vraag te behandelen »Wat kan door de afdeelingen worden gedaan om de be langstelling in het N. R. St. in het ai- gemeen bij de landbouwers 6n veefokkers in hunne provincie, 9n in hel bijzonder bij hunne leden op te wekken." Dit voorstel werd met de daarbij aan gegeven middelen om de goede zaak te bevorderen met applaus bezegeld. Door de afd. Zienkzee is een voorstel ingediend, om op de Mei-vergadering in behandeling te brengen om ook vreemd en gekruisd, ras in het stamboek op te nemen, zooals dit vóór 27 April '86 ge schiedde. De billijkheid daarvan werd door dè vergadering ingezien. Bij de behandeling van het ontwerp- reglement op de stierenkeuringen werd breedvoerig gediscussieerd en voorstellen behandeld en verworpen, zoodat. de uit te loven piijzen bepaald blijven op ƒ15, ƒ10 en ƒ5. Alleen werd bij acclama tie een voorstel aangenomen om die som men als minimum te stellenmen re- bijna den ganschen winter niet bij ons geweest is, was gisteravond hier, toen het lijk der jonge vrouw werd ingezegend Heeft hij hier een eigen huis O, een prachtig, het schoone gebouw op de Moritzplaats ieder kind kent het Nu goed, zie dan eens, of mijn rijtuig er nog is, geef den koetsier last, mij daar heen te brengen. De oude man verliet de kamer, om aan het verzoek te voldoen en Constantijn bleef alleen. Dit vertrek had vroeger do opperjacht- meester bewoond hoevele kommervolle uren had hii daarin doorgebracht. Nu was dat alles voorbij, de dood had er hem van bevrijd en zijn zoon had zich dit juk niet als ertdeel laten opleggen. Alles was ingericht met de meest mogelijke ge makkelijkheid Constantijn keek rond met de geruststellende zekerheid, dat deze weel de bewees, dat Herbert thans middelen bezat. Of de dood zijner jonge vrouw hem diep getroffen had, of wel van een keten had bevrijd Constantijn herinnerde zich, dat Herbert eene verbinding met haar lang en behendig had ontweken en toen ja toen was Magdalena op Tannensee. Onwillekeurig vergeleek zijne herinnering de beide vrouwen met elkander, en het kon nauwelijks twijfelachtig zijn, ten wier gunste de weegschaal oversloeg. Het groote portret der gravin, dat boven de kent dat de afdeelinger, der Maatschappij voor Landbouw en Veeteelt in Zeelanddie pi ijzen wel zullen verhoogen, als zij het noodig oordeelen en de kassen het toe laten. Verder werd op vooi stel van den heer Van Dorst aangenomen de bepaling dat de eenjarige stieren, in plaats van tot 1 Sept., tot 1 Maart vaD het volgende jaar beschikbaar moeten blijven, terwijl de termijn voor tweejarige tot 1 Sept. bleef gehandhaafd. Bij de bespreking der stierenkeuringen over 1894 werd het bestuur gemachtigd zich met de afdeelingsbesturen der Land bouw-maatscbappij in contact te stellen ter nadere regeling van die kwestie. Verder werden de aanwezigen door den voorzitter aangespoord om de Mei- vergadering van het hoofdbestuur te Goes trouw te bezoeken en verder de belan gen van het Stamboek te behartigen. (M. Ct.) De Duitsche keizer be-fft Maandag het beloofde bezoek gebracht aan zijn oud kanselier Bismarck. Aan de spoorweg halte nabij het kasteel Friedrichsrube wachtte de oude heer zijn hoogen gast op, die ongeveer om 6 ure arriveerde. Het gesprek dat aan het diner ge voerd werd, was zeer levendig. Het kasteel was prachtig geïllumeerd. De keizer vertrok om 9 uur en Bismarck bracht hem naar het station. Omhel zingen schijnen niet te hebben plaats gehad, ten miDSte er wordt alleen ge sproken van hartelijke bandenschuddin gen. schrijftafel hing, was met floers bedekt en deze uiterlijke teekenen van rouw wa ren bijna te overdreven, om te getuigen van diepe smart. De terugkeer van den bediende stoorde hem in zijne verdere beschouwingen, hp drukte hem nogmaals op het hart, het ge heim zijner wederkomst goed te bewaren en reed naar de Moritzplaats, in aangename spanning, maar niet met die adembeklem mende verwachting waarmede hij twee jaar geleden Theresa in Venetie tegemoet trad. De gedachte, eene even levendige verrassing te zullen teweegbrengen als in het huis des opperjachtmeesters waar hij jarenlang als lid der familie gold, hier aan dacht zijne bescheidenheid volstrekt nietlang reeds had hij zich met onver biddelijke duidelijkheid gezegd, dat lnj alleen als dokter, welke in een ure van groot gevaar aan Theresa's bed had ge staan, aanspraak had op hare herinnering. Hij vraagde alleen naar den graaf en gaf toen hij hoorde dat deze tehuis was, zijn kaartje af. Het duurde eenige minuten, eer de be diende weder verscheen en wel met een uitdrukking van zichtbare verwondering Hi) opende een helder verlichte voorka mer en op den drempel der tegenover staande deur stond vol verwachting graaf Wolf. Wangen staan de dooden op zjjt gij het werkelijk Beide mannen zullen ongetwijfeld over den moeielijken stap tevreden zijn. In de Fransche kamer, by de beraad slaging over de verhooging van graan rechten, diende een der leden, een so cialist natuurlijk, een merkwaardig voor stel in. Hij wil den staat het monopo lie geven voor den invoer van tarwe en meel. terwijl de staat tevens beide pro ducten zal verkoopen tot prijzen, ieder jaar door de wetgevende macht te bepalen. Hij wil den staat stellen in de plaats van de speculanten, die de rijzing der graanprijzen doen ontstaan. Het stelsel, dat hij voorstaat, is het eenige. dat een einde maken kan aan de christelijk joodsche speculatien, waarvoor hjj den handel der natie in haar geheel in de plaats wil stellen. Het systeem is gemakkelijk in te voerenmaar de man vreest dat men het zal verwerpen, onder voorwendsel, dat men den staat niet tot handelaar wil maken en dat men het persoonlijk initiatief eerbiedigt. Yoor de heeren protectionisten zijn de personen bij wie ze gedineerd hebben, de verfoeilijkste Amphitryons. Zij willen voor zich de tusschenkomst van den staatmaar zij verklaren di6ns invloed noodlottig, als zij eenmaal verkregen hebben wat ze verlangen. Het voorstel vindt natuurlijk kracbti ge bestrijding. De Autonomie Club te Londen, waar over in ons vorig nummer gesproken werd, is eene vereeniging die kort na den ondergang der Parijsche commune werd opgericht door generaal Eudes, de gebroeders May en den blanquist Con- Hij had hem beide handen toegestoken, de vroegere ware toegenegenheid, welke hij steeds voor den doktei gekoesterd had, kwam levendig te voorschijn in dit oogeu blik van bljjde verrassing en drong het wantrouwen terug, dat zich van hem had meester gemaakt ten Herberts gunste. Waar zijt ge geweest - en waarom hebt gij ons den rouw laten aannemen vraagde hij den jongen man in zijn stu deerkamer leidend. Waarom hebt gij <;e zwegen, zoo langen tijd Ik heb iD de wereld rondgezworven, heer graaf, na langs den rand van hit graf te zijn gegaan, zeide hij lachend. Dit is nu de tweede maal, dat de docd mij liet varen, de derde maal za! hij mij vast houden. Ik heb met mijne wederopstan ding vele verrassingen bereid en de aan gename overtuiging gekregen, meer goede vrienden te hebben, dan ik dacht. En naar ik hoop ïekent gij ook mjj daartoe zeide graaf Wolf. Nu, dan zult gij u ook verantwoorden, hoe dat alles te zamen hangt. Een weinig toeval en een weinig ro mantische luim ziju bij elkander gekomen, heer graafik wist, dat het niemand ern stige smart veroorzaakte. De eerste berichten over ons gezelschap zijn openbaar geworden en u waarschijn lijk bekend, daar gij er zoo levendig be lang in steldet mijDe eigenlijke reis ontmoetingen zal ik u wellicht iater ver-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1