No. 789. Woensdag 21 Februari I89i. 9' Jaarg. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Verhooging van don prijs der beetwortelen. 100. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertenties van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De heer S. C. J. Heeima van Voss, voorzitter van den Bond van Beetwortel- suiker fabrikanten, spreekt in een ingezon den stuk in de N. RCt. van 6 Febr. het bericht tegen, dat in het begin van Februari te Rotterdam een vergadering is geho.uden van beetwortelsuikerfabri- kanten waarin besloten werd, den prijs der beetwortelen te verhoogen. Dit be richt zegt de heer H. v. V. „is geheel uit de lucht gegrepen en verraadt at te duidelijk hei komst en doelnoch te Rot terdam, noch elders is vergadering ge houden, veel minder toen of vroeger bo raadslaagd over prijsverhooging, om de eenvoudige ieden, dat er geen aanleiding voor bestond en het contracteeren zoo goed als afgeioopen is, met uitzondering der beperkte streek Mark en Vlietal daar gaat het contracteeren steeds lang zamer dan elders, doch worden dagelijks contracten afgesloten, niet minder dan andere jaren. De landbouwer neemt gaarne een beet wortelprijs aan, die hem voor zijn arbeid een rijk loon in uitzicht stelt." Na gewezen te hebben op het feit, dat de Belgen in hun oigen land goed- kooper bij de inkoopen slagen en thans reeds aan de Nederlanders millioenen kilo's bieten aanbieden, welke zij in Ne derland kochten, geeft de heer H. v. V. een bestrijding van de bewering dat „de fabrikanten op den landbouwer in den bieten prijs zouden verhalen, wat de nieu we accijnswet hun oplegt." Door dr Bruinsma o. a. werd beweerd »men re- NAAK HET HOOGDÜITSCH VAN OOLO IIAIII l \ll kent, op 800 ton meer accijnsopbrengst; de fabrikanten contracteeren 800 millioen kilogram beetwortelen tegen een gulden per 1000 kilo minder, beide gelijk acht ton." Zeker zegt de heer Van Voss, deze berekening sluit als een bus, maar gaat men haar wat nauwkeurig na, dan komt men tot andere uitkomsten. Vijf tig millioen kilo aanslag, als dit jaar ge maakt, vertegenwoordigt ca. 600 millioen kilo bieten tegen een gulden per 1000 kilo minder is 600,000 en 12 pet. ver hooging op dien aanslag is 6 mill, (kilo) X72 cents accijns per kilo is ƒ1,620,000, zoodat de fabrikanten voor hun rekening houden meer dan 1 millioen gulden. De hoogere aanslég vertegenwoordigt dus op den bietenprijs een verschil van 2,70 per 1900 kilo. In de N. R. Ct. van 15 Febr. beant woordt Dr Bruinsma te Steenbergen den heer Van Voss. De heer Bruinsma ver klaart zijn beantwoording te hebben uit gesteld, omdat hij do bijeenkomst wilde afwachten van landbouwers uit den om trek van Steenbergen, die nog altijd be sloten waren, niet op de aangegeven voorwaarden te contracteeren. Nu deze vergadering is gehouden, meent de heer Br. eenige kantteekeningen op het schrij ven van den voorzitter van den bond van beetwortelsuikerfabrikanten te moe ten maken. In de eerste plaats dan geeft hij een overzicht van hetgeen moet wor den verstaan onder »de beperkte streek van Mark en Vliet", waarover de heer v. V. in bovenstaand artikel sprak. Tot dit gebied behoort de vruchtbare klei streek van het noordwesten van Noord Brabant, een oppervlakte beslaande van 35810 hectaren, waar de beetwortelcul- DOOK A. A. v. W. Heer dokter, o heer dokter Wangen, of is het uw geest Een licht glimlachje gleed over het ge laat, dat bij de berichten van den bedien de zoo verduisterd was. Neeu, mijn oude Jonas, ik ben het zelf in levenden lijve. Daar hebt ge mijn hand, opdat gij zien kunt, dat die van vleesch is en bloed. God, wat een vreugde Neen, deze blijd schap riep de oude bediende, nog steeds kampend met zijn schrik. Hoe is zoo iets mogelijk en wat zal mijnheer de giaaf zeggen. Ach, heer dokter, hoeveel on gelukken zijn der familie overkomen, hoe veelEn nu komt er een zoo onverwach te vreugde, waaraan men haast niet durft gelooven, zoo onbegrijpelijk is ze. Toegenegenheid en de zekerheid wel kom te zijn klonken den vreemdeling te gen uit de woorden van den ouden man, op dit oogenblik twijfelde hij niet of de ontvangst van den heer zou die des knechts evenaren plotseling gevoelde hij zich zoo tuur reeds een kwarteeuw bestaat en waar de gronden uitnemend geschikt zijn tot het voortbrengen van suikerrijke wortelen. Boeren en arbeiders zijn er goed op de hoogte van de cultuur, die ongeveer Vio gedeelte van de oppervlakte beslaat. Tot dat gebied mag men ook rekenen de gemeenten Gastel, Oudenbosch, Wouw en Halsteren waar echter de qualiteit der gronden en andere omstandigheden niet zoo groote uitbreiding der cultuur toelaten. In het geheel kan men aannemen dat in dezestreek 4000 hectaren met bieten bebouwd worden, zoodat hier, daar in Nederland voor de laatstecampagne 27356 hectaren met bieten waren be bouwd, voor ongeveer van alle fabrie ken (30 in getal) de grondstof wordt ge teelu. Niet alleen pchtor de boeveelheid grond oppervlakte, die hier voor de bietenteelt kan worden beschikbaar gesteld, doet de fabrikanten naar deze streek komen, ook daar het gewonnen product zelf is van voortreffelijke hoedanigheid, uit muntende verre boven de wortelen el ders gekweekt. Toch bepalen de fabri kanten voor alle provinciën denzelfden prijs. En dit is oorzaak, zooals de heer v. V. terécht zégt, dat het contracteeren hier langzamer gaat dan op andere plaat sen. Minder juist echtei, ja geheel be zijden de waarheid, is echter zegt dr. Bruinsma, de beweringdat dagelijks contracten worden afgesloten, niet minder dan andere jaren. Voor honderden hectaren, toebehooren de aan de flinkste landbouwers was op 6 Febr nog niet gecontracteerd, daar zeer opnieuw verplaatst in de grafelijke familie, dat het pas ondervonden leed, hetwelk die familie had getroffen, hem zeer na ter harte ging. Maar ik bid u, heer dokter, kom bo ven in de kamer van den graat, ging Jo nas voort. Daar is het goed warm, het, vuur in den haard brandt nog en gij zult stellig nog meer te vragen hebben,waarop ik echtei nog verward genoeg antwoord zal geven, eer ik mijne zinnen weder bij elkander heb. Spoedig Anton, steek de gaskronen in de gang aan een lamp iD de kamer van den graaf, ik kan niets doen, niets, zoo beven al mijne leden. Hij nam Constantijn pels en shawl af en ging hem voor de breede met zwaite tapijten belegde marmeren trappen op, die naar de eerste verdieping leidden. Afge valleD bladeren en bloesems lagen hier en daar verspreid op den donkeren grond; bij het licht der snel ontstoken gasvlam men, wier licht het daglicht nabij kwa men, zag men eerst de menigte en de pracht der gewassen, welke in kuipen en potten vloer en trappen sierden. Maar de candalabers aan den voet van de trap waren met zwart overtrokken, de groote spiegels boven in de gang met rouwfloers bedekt en als bestolen loeiden de mar meren koppen der standbeelden, die an ders het schoonste sieraad daarvan uit maakten, tusschec de cypressen te voor schijn, als hadden zij zich verschrikt ver ineer dan ooit de oppositie der landbou wers krachtig was Vervolgens bestrijdt de heer Br, de bewering, >dat de landbouwer gaarne aannam een beetwoitelprysdie hem voor zijn arbeid een rijk loon in uitzicht stelde De landbouwer weet dat tegen een prijs van f 10 de bietenbouw, op eenigszins groote schaal doorgevoerd, op den duur niet loonend is en schadeljjk moet werken op zijn bedrijfde land bouwer weet ook, dat de fabrikant, na tuurlijk met opoffering van zijn hooge dividenden, in staat is een beteren prijs te betalen. De Steenbergsche fabriek bijv buiten den Bond staande, betaalt altijd 50 ct. boven den door dezen bepaalden prijs en ook andere fabrikanten doen dit wel, indien de concurrentie hen hiertoe noodzaakt. Bovendien betalen verschei dene fabrikanten, o. a, ook de heei v. V. hoogere prijzen, indien zij hieitoe ge dwongen worden of indien zjj meenen hierdoor reclame te kunnen maken; maar zij doen dit echter niet openlijk, maar door den contractanten op andere wjjze voordeelen te verschaffen. Een vergelijking met het buitenland leert, dat daar hoogere prijzen (20 mark, 25 frs.) worden betaald. Met het oog op het groote suikergehalte der bieton staat men dus voor dit alternatief. Of de Nederlandsche fabrikanten zijn niet op de hoogte van bun bedrijf, zo°" dat zij uit dezelfde of betere grondstof fen niet evenveel of even goede suiker kunnen bereiden als hunne collega's in het buitenland en hun leveranciers dus niet even goed kunnen betalen, of zij zyo tot dit laatste wel in staat, maar doen hot voorshands niet, omdat niemand scholen voor de pracht des doods. Hier is mevrouw de gravin afgedragen zei de oude knecht fluisterend, als ware de majesteit van den dood nog aanwezig, men had het zoo geheel anders gewacht. Boven in de kamer van Herbert brand den de lampen helder, de oude Jonas plaatste dienstvaardig een leunstoel bij den prachtigen haard, waarin de kolen nog glomden. Is de opperjachtmeester lang reeds dood zoo begon Constantijn, hiermede den be diende uitnoodigend de berichten aan te vullen, welke hij slechts in schets gege ven had. Achttien maanden heer dokter, 't Was een groot ongeluk, want hij bad nog lang kunnen leven het was toch een zoo sta tig krachtig man.'s Morgens, na een groot teest op Tannensee. verongelukte hy op de jacht door het afgaan van zjjn eigen geweer. Was graaf Herbert toen rebds gehuwd Neen, beer dokterhij verloofde zich denzelfden dag, waarop het ongeluk op de jacht plaats vond een droeve en een blijde boodschap kwamen tegelijk in huis. Mevrouw de gravin beurde deze vreugde toch eenigszins op. En met wie verloofde zich graaf Her- bert vroeg Constantijn met zichtbare be langstelling. Met freule Von Volz, die toen ook juist rouwde over hareu grootvader. Het hu welijk had, in weerwil van het sterfgeval op Tannensee, reeds einde November plaats. Dit was beter voor den graaf en de freule, want onze jonge graaf was door het ongeluk te zeef getroffen. Hij was nauwelijks te herkenneD, zoo ziek en ver vallen zag hij er uit. Daarbij kwam, dat mevrouw de gravin er sterk naai verlang de Tannensee te verlaten, dat Tannensee, hetwelk nu toch ontruimd moest worden en daar nu in alles eene verandering plaats had en de genadige freule ook geheel al leen in Buchendorf woonde, zoo werd het huwelijk in stilte voltrokken. Tannensee ontruimd? vraagde Constan tijn niet zonder verbazing. Hy dacht aan de slechte verhouding welke tusschen de familieleden bestond en vroeg zichzelven af, hoe of graaf Wolf zich geplaatst zou hebben tegenover de familie. De oude bediende ried den gang zijner gedachten, hij had te lang in de familie verkeerd, om niet iets te weten van hun ne zorgen. Jawel, heer doktergraaf Wangerloh van Kettenstein heeft het on der zjjn eigen beheer geDomen. Hy dacht, dat het voor onzen jongen heer te veel zoude zijn, omdat freule Von Volz zulke rijke goederen ten huweljjk medebracht en vreesde ook, dat mevrouw de gravin hier te smartelijke herinneringen aan den dood des opperjachtmeesters zoude hebben. Maar hij heeft voor alles gezorgd, ging bjj voort in een soort v#b geestvervoe-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1