9e «Uaarg. No. 787. Woensdag 11 Februari 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw scli-Vlaanderen. F. IMFXEMAfl, AXEL. Aankoop van Handelsvoeder- middelcn onder openbare Controle der Rijkslandbouw- proefstations. 98 FEUILLETON. Buitenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advert entiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Ofschoon het voor de handelaren, wel ke onder openbare controle der proefstations verkoopen, verplichtend, is gesteld, van elk der te controleeren be standdeelen in voedermiddelen afzonder lijke garcintiecijfers op te geven, is mij gebleken, dat hiervan enkele malen wordt Onlangs is dit het geval geweest met de onder openbare controle staande fir ma C. L. Scheppen Zoon te Rotterdam. Door deze firma is, in strijd met gonoem- de, en haar wèl bekende verpliching ka toenzaadmeel onder openbare controle verkocht met garantie van eiwit en vet te zamen genomen Het kosteloos onderzoek van een mon ster der partij moet aan het proefstation worden geweigerd, aangezien de afzon derlijke garantiecijfers voor eiwit en voor vet ontbraken en das de juiste be rekening voor de door den verkooper te betalen vergoeding, bij een eventueel te vinden tekort, onmogelijk was gemaakt. De waarde van de eitwit-achtige stof fen verhoudt zich tot die der vetachtige stoften (bjj dergelijke handelsvoedermid- delen) ongeveer als 5 tot 3 zij mogen derhalve door den handelaar niet wil lekeurig gelijk gesteld worden Blijkens hare advertentie, voorkomende in het Nederlandsch Landbouwweekblad van 3 Februari jl., ga^t de firma Schepp ech ter voort hare waren onder openbare NAAR HET HOOGDUITSCH VAN «OE.O ItAinilVU DOOR A. A. v. W. Doe mij weten of mijne verdenking, welke den graaf zooveel leed heeft ge daan. invloed heeft uitgeoefend op uwe wederzgdsche verhoudingof Veronica nog dezelfde plaats inneemt in de grafe lijke familie. En voeg er ook bij, of The resa vaak mijner nog gedenkt met de ou de vriendschap van voorheen. Aan de overzijde1 zingt eene meisjesstem: Het is bestemd in Godes, raad en stoort daarmede den gang mijner gedachten. Ik denk er over na waarom dit zoo is. Mag dalena zong het mij toe den laatsten a- vond dat wij bij elkander waren heden nog weet ik, hoe vroolpk ik invielToch moet gij mij ook recht verstaan, als men schen van elkander gaan, dan zeggen zij, tot wederzien Ik heb het geloof verloren aan dien schoonen troost. Wat al stelt zich niet scheidend tusschen menschen de dood, de omstandigheden, ook de hardheid van Ons eigen hart. controle aan te bevelen „volgens de be palingen der Rijksproefstations met kos teloos onderzoek," terwijl zij eiwit en vet gezamenlijk, doch niet elk afzonder lijk garandeert. Ik vermeen daarom de algemeeneaan dacht der veehouders er op te moeten vestigen, dat de firma Schepp verplicht is om in de door haar te koop aangebo den voedermiddelen eiwit en vet elk af zönderlijk te garandeeren en dat geen kosteloos onderzoek aan het proefstation wordt toegestaan, tenzij behalve aan de overige bepalingen der openbare controle, óok aan de bovengenoemde vereischte is voldaan. Ik breng hier nog in herinnering dat aan het proefstation dagelijks gelegen heid wordt gegeven tot het kosteloos in winnen van adviezen en inlichtingen, den landbouw betreffende. De Directeur van het Rijkslandbouwproefstation Goes Dr A. I. SWAVING. Goes. 8 Februafi. Week en landbouwbladen worden ver zocht deze mededeeling te willen overnemen. Bij de Russische regeering bestaat h6t plan een spoorweg door Finland naar de IJszee aan te leggen. Bjj de Finnen bestaat weinig sympathie vooi deze on derneming, want wel beet het, dat daar bij de belangen der visscherij zijn be- tiokken, doch niemand twijfelt, of met deze zaak wordt hoofdzakelijk een mi litair belang beoogd. Men wil de lijn doen loopen door on bevolkte en onbebouwde landstreken over Het kostte eenige moeite mijn zoo laug verweesd atelier weder in orde te bren geu, want daarop rustte het stot van acht maanden. Ik dacht veertien dagen weg te blijven, toen ik een plotselingen ge heimen aandrang volgde en u opzocht op het eenzame eiland dit moest een kleine stoornis wezen in mijn leven en het is een keerpunt geworden. Want het zoe ken en vreezen heeft nu opgehouden, zij is geborgen, ach, zoo zeker en diep en ik weet steeds, waar haar te vinden. Ik strijd niet meer met de onzekerheid en de beangstigende beelden, welke zij in het leven riep; vóór mij staat een on veranderlijk noodlot. Het tezamen zijn met Theresa is niet zonder invloed op mij gebleven. Voor heen pleegde ik haar op te voeden, ruw vaak en ongeduldig genoeg, nu voedt zij mij op zonder wool den, door haar voor beeld. Is het dan waarlijk bergaf gegaan met mij, of is zij zoo hoog verheven boven de grenzen, welke mijne kortzichtigheid haar stelde, want wat ik bestrijden wilde, zijn hare beste eigenschappen, nu zij ge louterd zijn ik mag en kan mij haar niet anders denken. Ik werk vlijtig, nu mijne vertrekken weder bewoonbaar gemaakt zijn ik ben bezig aan het schetsen van een groote schilderij, rijk aan figuren, een Italiaan- sche wijnoogst. Mij ontbreekt ouder de vele koppen die van een half volwassen een aantal moerassen en riviereD, waar het altoos lang en sterk vriest, naar de kust in de nabijheid der Noorweegsclie grens. De Russen verkrijgen daardoor een toegang naar het ijsvrije gedeelte der zee, een weg en uitgang die hun in verscheidene opzichten greote voordeelen kan opleveren bóven' den weg naar en door de Oostzee. Hoewel de lijn voor Finland geen bij zonder belang heeft, wordt toch van de Finnen geëischt voor dat werk elf milli- oeu roebels bij te dragen, terwijl Rus land er slechts zeven inillioen aan geven wil. De Boelgaren, die gewenscht hadden, dat hun kroonprins Boris in het ortho doxe geloof zou gedoopt worden, zijn zeer teleurgesteld, daar vorst Ferdinand zijn zoontje in den Roomsch-katholieken godsdienst heeft laten doopen. De toe stand der vorstin geelt reden tot be zorgdheid. In Servie heett een heele ommekeer plaats gehad. Eene nieuwe regeeriug zit aan 't roer en deze is nu bezig den hee- len boel naar baar zin te schikken. Al d9 radicale prefecten zjjn ontslagen en vervangen door liberalen en progressisten. In drie uitsluitend radicale arrondisse menten zijn als prefect aangesteld offi eieren, die door de troepen gesteund wor den. Onder den titel„Rome en de regee ring" publiceeit graaf Sonderipi, een be kend lid der cleiicale partij in Italië, een, naar het heet door den paus geïn spireerde brochure, die, zich houdend aan de laatste toespraak van Leo XÏII. als heeitpiddel in de tegenwoordige crisis aanbeveelt teiugkeer tot den oudpn toe stand voorts verlangt de schrijver de oprichting van een cbristelijken staat, tei wijl hij zich op Cavour beroept om te beweren, dat de vereeniging van Rome met Italië noodlottig is. Ten slotte verzekert de schrijver, dat de paus Italië gelukkig od groot wensebt te zien en dat het vertrouwen in Crispi verdwenen is. In de provincie Mantua, waar sedert lang groote gisting bestond, is bet tot wanordelijkheden gekomen. Te Suzzara moesten carabiniers en infanterie tus- schenbeide komen. Zeven personen wer den in hechtenis genomen en een sol daat werd gewond. Den volgenden dag begon Den de wanordelijkbeden opnieuw. 800 boeren bedreigden het raadhuis. Koningin Victoria begeeft zich binnen kort naar Italië. De mogelijkheid schijnt te bestaan, dat zij een bezoek zal bien gen aan Rome. Behalve op het Quiri naal zou zij ook haar opwachting maken op het Vaticaan. Koningin Victoria en de paus staan met elkander op goeden voet en correspondeereoti iet zelden over vraagstukken van algemeen belang. Den 20sten dezer maand zal keizer Wilhelm op Friedrichsruhe een tegenbe zoek brengen aan Bismarck en daarme de zal de verzoeningsplechtigbeid afgeloo- pen zijn. Gp het graf van Vaillant is Woens dag een soort manifestatie gehouden. Ver scbeid^ne ruikers van roade bloemen werden er op neergelegd, benevens ee nige bordpapieren met opschriften Alles werd spoedig door de politie verwijderd. Uit Rio de Janeiro wordt beriep, cjat de Aguidaban en dp Jftepyblica, de voor naamste schepen der opstandelingen, de meisje, gij zoudt mij den studiekop kun nen zenden, die boven uwe schrijftafel hangt ik kan die bijzonder goed gebrui ken. De schilderij was niet besteld, maar ia op den schildersezel onder het schetsed verkocht en wel tot een prijs, dien ik stellig meer te danken heb aan de mode, die zich meester gemaakt heeft van mij ne scheppingen, dan aan hare waarde. Hoe vaak droomde ik in vroeger dagen van deze gevolgen, toen ik smachtte naar roem en naar goud om Magdalena hej le^en licht te maken en schoon. Nu heb ik dat alles en zij ontbreekter is nie mand, die zich verheugt over den glans, of zelfs hem gebiuiken kan. Ja, wellicht toch, Veronica, want zij is mijn kind. Uw schoonvader zeide mp bij gelegen heid uwer bruiloft, dat hij, naar wij over- eeugakomen waren, het bloedgeld, dat zich in Magdalene's koffer bevond en dat zij aanduidde als de som, haar door graaf Herbert gegeven, aan het weeshuis had geschonken. Eergisteren is door mijn bankier een gelijke som aan den heer Ruben gezonden als schadevergoeding, die zij voor Veronica mag beheeren. Het is mij een zoet gevoel, zoowat va- derrechten uit te oefenen, ik heb het kind lief, alsof Magdalena het mij geschonken had eD ik viaag mij sints eenigen tijd af, wellicht naar aanleiding van Theresa's be denking, of Veronica door,4e erkenning van zulk een vader winnen zou, wat ik wel zou gevoelen, als ik overwinnaar bleef in den stiga, als ik hem vernederd aan mijne voelen zag en hem' Veronica zou moeten afstaan. Onvoorwaardelijk, op genade of ongenade. Magdalena's kind, dat zij stervend in onze armen bracht ter redding Dat ware een slag gewonnen en een verloren maar hg zou den prijs behouden. Twee dagen later. De blief is niet afgekomen, een be zoek verhinderde mij, een vreemdeling, die mjj was aanbevolen en dien ik naar de schilderijengalerij vergezelde. Ik"wenschte dat ik het niet had gpdaan, want nu nog beef ik van de ontroering daar ondervonden. Onder het niet zeer talrijke publiek ontmoette ik baron Schlei ding, iemand die de kunst vol geestdrift liefheeft, en die zich daar ook bevond, als geleider van vreemdelingen. Als le vend mode-artikel meende hij mij aan zij ne vriendin te moeten voorstellen en ik had geen gelegenheid, mij daaraan te ont trekken, daar de dame tameljjk dicht bij mij stond. Gravin Wangerlob, klonk het in mijn oor en in het volgende oogenblik zag ik ook graaf Herbert, die naderbij getreden was. Ik weet niet, wat baron Schleiding op zijne spraakzame manier zeide, het bloed vloog mij kokend naar het hoofd

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1