i\o. 785. Woensdag 7 Februari '1894. 9' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaanderen. F. IMELEMAN, Electrische trams. as. FEUILLETON. Iï| IS Buitenland. AXELSCHE Dit Blad verschgnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De heer J. W. Nierstrasz, civiel-in- genieur te Amsterdam, vertegenwoordiger van de »Union Elektiicitats Gesellschaft in Berlin", die het systeem »Thomas Houston" in Europa exploiteert, hield Donderdagavond te Utrecht, op uitnoo- diging van d6 afd. Utrecht van de Ver- eeniging tot bevordering van tabrieks- en handwerksnijverheid eene voordracht overelectrische trams. Spreker merkt op, dat een goed in gericht verkeersleven een onafwijsbare eisch des tijds is. Het is een feit, dat het tramverkeer in ons land belangrijk is uitgebreid. Het vervoer bedraagt per jaar 45 millioen personen, tweemaal zoo groot als het vervoer per spoor. Het tramverkeer kan verdeeld worden in 3 afdeelingen; 1° verbinding tusscben 2 plaatsen, 2e tusschen buitenwijken en het centrum, 3e vervoer in de plaatsen zei ven De eischen voor de eerste ru briek moeten zijn1* goedkoop, 2e fre quentie en snelneid, 3e beantwoorden aan de eischen van weelde en gemak. Dat het tramverkeer in de jaatste jaren be langrijk is toegenomen, bewijst Amster dam, alwaar in' 1885 werden vervoerd 14 millioen en in 1890 19 millioen per sonen. Voor lange afstanden is thans nog de stoom de verkieselijke drijfkrachtwan neer de atstanden korter, het verkeer drukker zijn, komen de paarden in aan merking, welke trekkracht in ons land overheerschend is, welk bedrijf eenvoudig en goedkoop is. Ten opzichte der drijfkracht zijn con currenten opgetreden en wel in de eerste plaats de electriciteit. De electische tram heeft nog maar een kort bestaan, doch is reeds gekomen tot eene groote mate van ontwikkeling. In 1879 werd door Siemens te Berlijn de eerste eléctrische tram gemaakt en in 1880 de eerste baan geopend van Berljjn naar een naburig gelegen plaats. Sedert 1883 echter is men in Europa gaan rusten en heeft A merika zich van deze industrie meester gemaakt. Aldaar komen thans voor 60 pCt. electrische trams, 30 pCt. paarden- trekkrachl, 5 pCt. stoomkrachten 5pCt. kabeltrams. Nadat spreker eene verklaring van magnetisme en van dynamos heeft ge- gever,, de toepassing op de electrische trams, door omzetting in mechanische drijfkracht, toonde hij nader aan hoe de kracht wordt gemeten. Een overzicht wordt gegeven van de twee systemen het ondergrondsche en het bovengrondsche, en spi. komt tot de conclusie dat vooral in ons land aan het bovengrondsche de voorkeur moet worden gegóvendat voornamelijk in Amerika wordt toegepast. De electrische tractie brengt bovendien nog groote voordeelen m9de wat betreft de veiligheidde exploitatie behoeft des winters nooit gestaakt te woiden. Bij de opsomming van al deze voor- deelen mag echter niet uit het oog ver loren worden, de hooge exploitatiekosten. Bij een dienst om de 3u min. komt de aanleg per K.M. voor paarden-aanleg op ƒ15,000, per 5 min. op 50,000; voor stoomsysteem om het halfuur op ƒ25.000. Het 'oovengrondsch systeem op ƒ40,000 (dienst om do 30 min.) per 5 min. op 80,000ondergrondsch systeem om de NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN «OliO baijiotd DOOR A. A. v. W. Weinig woorden waren dit, uiaar zij ontsloten den predikant een geheele toe komst. Hoe dierbaar Magdalena's kind hem ook was, hoe heilig haar legaat in deze ure trad zijn eigen geluk op den voor grond. Hij sprak Esther niet van zijne liefde en vraagde niet naar de hare, hij was zoo zeker van haar hart, dat dit hem een ledige vorm zou hebben toegeschenen. Wanneer komt gij tot mij was zijn antwoord. Verder niets. Het antwoord gaf ditmaal de oude Ru ben. Hij liet doorschemeren, dat de dub bele scheiding van zijn kind her* strijd kostte, maar schonk toch zijn zegen. Mij ne Esther is oprecht, door en door en zij zal dit blijven, zoo schreef hij. De ergste leugen, dien een tnensch kan spre ken, is de leugen aan zijn eigen overtui ging. In de lente, als het ijs gesmolten zal zijn en de vaart naar uw eenzaam eiland niet meer gevaarlijk, dan moogt gij haar komen halen. de 30 min. 100,000om de 5 min. 160,000. De kosten van administratie bedragen voor paarden trekkracht8 a 12 ct. stoom 6 a 10 ct., accumulatoren 12 20 ct., bovengrondsch systeem 5 a 10 ct., ondergrondsch systeem 9 a 13 ct. Het bovengrondsch systeem is dus be langrijk goedkooper dan de paarden-trek kracht. Het systeem „Thomson Houston" wordt in Amerika toegepast op 567 tram wegen, waarvan slechts 2 of 3 "met ac cumulatoren. Duitschland bezit thans 16 electr. tramwegen, Engeland 10 of 12, Belgie 2, Oostenrijk 4, Frankrijk 4, Italië 4, Zwitserland 8, Noorwegen 3 en ons land 1 Den Haag-Scheveningen. Spreker acht ook voor Utrecht een onderzoek van belang in hoever de ver keersmiddelen voor de eischen des t(jds, van handel nog iets te verwachten, dan wel om zijn toevlucht te nemen tot het verkrijgen van tramwegen Amst. (D. v. N.) Namens de Duitsche armee wenschte de minister van oorlog keizer Wilhelm geluk met de verzoening met Bismarck. Op den keizer, die zooveel hecht aan de stemming in het leger, moet dit een diepen indruk hebben gemaakt. Hij was er blijkbaar door verrast. Woensdag middag vertrok de vleugel adjudant. ues keizers, graaf Moltke, naar Friednchsruh om vorst Bismarck den hem door den keizei geschonken nieuwen militairen mantel ter hand te stellen. Niet alleen dus de stof voor het klee- Maar het lot wa? Werner goediger, dan zijne eigen bescheiden wenschen het ei land, waarop hij met Esther zoovele smar telijke uren had doorleefd, dit eiland zou niet de zetel ziju van zijn jeugdig geluk. Toen sneeuw en ijs gesmolten waren en Esther het christendom had omhelsd, toen droeg men den ouden predikant vau Ket- tenstein ten grave en de vriendelijke pas torie, waarop graaf Wolf patroonsrechten had, werd den schoonzoon des ouden Ru bens als schoonst huwelijksgeschenk aan geboden. Het huwelijksfeest, de overgang naar den nieuwen werkking zijns broeders, wa ren voor Richard even zoovele voorwend sels om 7,ijn vertrek nog steeds uit te stellen, ofschoon zijn onderhoud met Hei bert zoo geheel zonder goeden uitslag ge bleven was. Was het de wensch, ge tuige te worden van een geluk, dat hem- zelve verloren bleet, was het de zorg om het kind der vrouw, die het ideaal zijner jeugd geweest was en het verlangen zijner mannelijke jaren, of ketende hem het te lang ontbeerde geluk, onder menschen te zijn, die hem beschouwden als nauw aan hen verwant, genoeg, het scheiden viel hem zwaar. Nog altijd werd Magdalena'j terugkeer en haar dood verzwegen, nog altijd het geheim bewaard, dat hare geschiedenis omzweefde. Richards diep beleedigd ge- i voel duldde geen twijfel aau de waarheid dingstuk, ook het maken van den man tel bekostigde Wilhelm Woensdag vond de eerste veroordee ling wegens de jongste wanordelijkheden in Boven-Italie plaats De krijgsraad te Massa veroordeelde den advocaat Moli- narl aldaar, die als een der aanvoerders bekend staat, tot een gevangenisstral van 23 jaren, de eerste drie jaren in eenza me opsluiting door te brengen. Voorts werden Molinari's goederen ver beurd verklaard ten voordeele van den staat. Te Napels is het der politie gelukt een der gevaarlijkste anarchistische lei ders in handen te krijgen, den 36jarigen Merlino. Hij werd in 1883 te Rome we gens deelneming aan verscheidene gehei me vereeuigingen veroordeeld doch ont kwam later ook in Engeland en Frank rijk wegens anarchistische woelingen vervolgd, keerde hij onlangs beimolijk naar zijn vaderland terug. In priester gewaad en bijna onkenbaar nam hij deel aan de revolutionnaire beweging. Mer lino staat bekend als h9t hoofd der I- taliaansche anarchisten. De czaar neemt in beterschap toe. Vrij dag kon hij eenigeu tijd het bed verlaten. Er worden geen bulletins betreffende zijn toestand meer uitgegeven. Onder de Boelgaren heerscht een uit bundige vreugde over de geboorte van hun kroonprins. Zij deuken niet aau werken en verdriugeu zich in de straten nabij het paleis. Er wordt van den vroegen morgen tot den laten avond ge danst en muziek gemaakt. Telkens wordt de jonge erlgenaam, die Boris heet en tot prins van Tirnovo is gemaakt, voor de vensters gebracht om aan de schare harer verklaring, ieder ongeloovig lachje, iedere medelijdende blik, welke men op Veronica had kunnen werpen, zou hem getroffen hebben als een persoonlijk ver wijt. dat hg het niet verstond, om ae rechten van het kind geldig te maken. Maar hoe verlatener dit kind hem toe scheen, des te hartstochtelijker had hg het lief en de vrijplaats, die het kleine meisje verwierf in Werners huis, de moe derlijke zorg, die Esther het betoonde, verschaften der nieuwe zwagerin spoedig zijn vertrouwen. Of hij echter niettegenstaande alles de kleine niet liever in Theresa's armen zag, of de frissche liefde hem niet goed deed de lietde, die het kind ten deel viel, al leen ter wille van zichzelve, niet met het uitzicht op een geliefd echtgenoot of ter gedachtenis aan de vrouw, die ver aan het zeestrand uitrustte van haar leed, dit vroeg hg zichzelven vaak af, als hij het zag vol geheime bevrediging, hoe wel het Veronica was daar boven in het slot, toen zij gedurende de huwelijksreis van het jonge paar der jeugdige gravin op haar dringend ver oek was overgegeven. Ook hij was daar als gast geweest en somwijlen, als hij aan Theresa's zjjde van de galerij nederkeek in het lachende dal, dat in zomerpracht aan hunne voeten lag, a's hij den frisschen machtigen stroom des levens zag vlieten, het golven en dringen, het scheppeu en werken, dau vloog daar iets als lentezoelte door zjjnen terneder- gebogen geest en dan scheen hemde we reld weder schoo* toe. Het rusteloos zoeken en verlangen naar de verlorene had nu opgehouden en in de rust der zelfs smartelijke zekerheid zou hg gezond hebben kunnen worden, 'ware de aan Magdalena begane schuld verzoend geweest. Maar de overtuiging, dat graaf Herbert de man was, wiens snood verraad haar het hart had gebroken, de volkomen straf feloosheid, waarin deze leefde en nieuw geluk zocht en nieuw genot, maakten zij ne genezing onmogelijk. Waarheid, waai- hoid, dat was het waarnaar hij dorstte. Hji mocht daarop geen acht slaan, of hij Theresa's vader doodelgk kwetste in zijne heilig gehouden familie-eer, als hij in den laatsten spruit van het edele geslacht den ouden man beschimpte en iu aanraking bracht met de crimineele rechtbank, maar het was het bewustzijn van zijn streven, wat zich plaatste tusschen hem en de gra felijke familie en hem wegdreef van den gastvrijen haard. Geen oprechte vriend schap wilde hij ruilen tegen geheime vij andschap, zjjn edel hart kwam daar tegen op. Twee dagen na Werners komst, toen hjj het Theresa had toevertrouwd, wie de moeder was van het kind en nadat hij het haren vader gezegd had, wien hg deD schuldige achtte, twee dagen daarna vertrok hg.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1