No. 781. Zaterdag 3 Februari 1891. 9e Janj'g. ij is de Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch- V laan de ren. F. DIELEMAiV, AXEL. UIT DE PERS. Hoe eene reeks belastingwetten ter wereld komt. 95. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. kil OH RW. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrij dag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad verten tien van 1 tot 4 regels 25 cent- voor eiken rege meer 5 cent. Groote letters worden' naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertent,en worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Nederlander bevat onder dit op schrift bet volgende Er wordt eene wet gemaakt die slechts de helft regelt van hetgeen men regelen wil. Dus is men gedwongen het ontwerp aan te nemen eener tweede wet. hoeveel bezwaar daartegen ook besta. Door de tweede wet wordt een onbil lijke toestand geschapen. Dus is een derde wet noodig, welke de onbillijkheid verzacht. Zij moet, om de onbillijkheid niet in volle kracht te doen treden, haastig gemaakt woraen, al komt er ook iets leelijks door in de wereld. Maar de derde wet kost geld aan de schatkist. Dus is er een vierde wet noo dig. En omdat de derde wet de vierde in haar gevolg meesleept, kan er niet op gelet worden of die vierde niet al te gebrekkig is. Intusschen blijkt dat door de eerste wet en hetgeen er mede in verband sfaat een gat in de schatkist is gemaakt. Dus er is een vijfde wet noodig, al weder haastig te maken anders wordt het gat te groot. De lijst zal nog wel langer worden, zoo niet wegens de gevolgen der tweede wet, dan toch door de misstanden en misrekeningen, uit de derde en vierde voortvloeiende. NAAK HET HOOGDUITSCH VAN aOLO HAmilND DOOR A. A. V. W. Ja, zijn blik rustte op haar vol ge heime bewondering, toen zij daar heenre den door de bloeiende velden en hg dacht gewis niet daaraan, dat deze haar eigen dom waren. Het was geen ontrouw, wel ke hij pleegde aan de vrouw, welké hij zoo vurig had bemind en wier aandenken hij heilig hield bijna met angst; hij zei- de dit telkens en telkens weder tot zich- zelven, als tot zjjn eigen geruststelling. Het was 't welgevallen eens kunstenaars in de schoonheid van Theresa, het was dankbaarheid jegens het zachte gemoed, dat de kleine weez6 zoo teederlijk be schermde een zoet behagen, een gevoel van vreugde, dat hare hartelijke natuur verspreidde. Met het instinct, den kin deren eigen, had ook het kleine meisje dit begrepen; hoe liet Esther ook was, het kind gat de voorkeur aan den zon neschjjn, verspreid over Theresa's gelaat boven dien zichten ernst. Roe geluklig Veronica bij u is! zeide Vorst Bismarck is Vrijdagavond te 11 «re goed en wel op Friedrichsruh terug gekeerd. Hij werd door een groote scha re opgewacht en toegejuicht. De keizer moet het voornemen hebben binnen kort een contra-bezoek aan Bis marck te brengen. De kanqnnenfabrikant Krupp heeft aan de stad Essen een som van 100 000 maik geschonken om er eene insteiling van weldadigheid van te stichten, die met goedkeuiing van den keizer zal heeten Keizer Wilhelm II od vorst Bismarck. Krupp wil daarmede een voortdurende herinnering stichten aan den verjaardag des keizers, welke dag dit jaar eeD bij zondere wijding heeft ontvangen door den nieuwen vrede, welke door geheel Duitschland met ingenomenheid is begroet de Fransche kamer heeft een hef tig debat plaats gehad naar aanleiding van de interpellatie van den heer Clo- vis Hugues, over de vervolging der anar chisten, waarbij, naar hij beweerde, in breuk was gemaakt op de persoonlijke vrijheid. Het ministerie, zeide Clovis Hugues, heeft zich, onder voorwendsel der anar chie, een geheel arsenaal wettelijke wa penen laten uitdeelen, waarvan 'het da delijk heeft gebruik gemaaktmen heeft het huis van Elisée Reclus geplunderd. Wat heeft men er gevonden Dagbladen en vooral aardrijkskunde; zooveel zelfs dat de politie net huis uitgaande een Atlas geleek, de wereld dragend, met een heel kleinen ministei er bovenop. De geographie van Sicilië is genomen voor het opsporen van een internatio Richard. En toch zal ook dit geluk eindigen, als zoo meuig ander, sprak Theresa. Na dere aanspraken zullen zich doen gelden en haar terugvorderen. Er bestaan geen nadere aanspraken dan die, welke de liefde maakt, hernam hij. Zij heeft vader noch moeder, broeder noch zuster, zjj staat geheel alleen in de we- reld. Arm kind, zeide zij medelijdend. Ik weet het wel, dat zij volstrekt geene fa milie heeft. Juffrouw Esther, hoe karig overigens in hare mededeelingen omtrent mijne lievelinge, heeft dit meer dan eens gezegd. Op eens maakte hij er zich een ver wijt van, dat Theresa nog altijd gesloten was builen het vertrouwen, een vertrou wen, waartoe zij gerechtigd was door ha re deelneming in Veronica's lot, temeer, daar het onderhoud met graaf Herbert zonder gevolg gebleven en er geen grond meer bestond, om Magdalena's dood ge heim te honden. De geschiedenis is kort en treurig, her nam hij, zij is duizendmaal voorgevallen en heeft steeds hetzelfde begin, het zelfde einde. Ik weet er wat van en wat ik weet, kan ik u verhalen. Veronica's moeder was jong en schoon, zij had een gelukkige jeugd, een vertrouwelijk tehuis en liefhebbende oogen hadden zorgvuldig over haar gewaakt. naai complot. Op dezen toon vervolgde spieker zijne rede onder gelach en toe juichingen der uiterste linkerzijde. Minister Raynal beantwoordde de in terpellatie. Onder de rede van den re publikein Georges Chaudey, wiens vader onder de commune werd gefusilleerd, nep de kieleman Thivriei Leve de com mune De kamer besloot, dat Thivrier de zaal moest verlaten, maar hij weigerde heen te gaan. Al de socialistische leden schaar den zich rond hem. Daarop gaf de voorzitter bevel, de zaal en de tribunes te ontruimen. De soci alisten bleven op hunne banken zitten. Toen kwam de kolonel, commandant van de wacht, met een republikeinsche garde binnen en commandeorde Thivrier been te gaan daar hij bleef weigeren, werd bij met geweld uit de zaal gezet. Terwijl men hem wegbracht zeide Thi vrier tot de soldaten: Gij zijt zoDen van het volk. U moet ik wel gehoorzamen. Bij de hervatting, der zitting ontstond opnieuw groot rumoer, toen de afgevaar digde Vaillant zich solidair met Thivrier verklaarde. Men riep Communards Moordenaars De straf, welke Thivrier voor zijn roe pen heeft opgeloopen, is zwaar. Gedu rende dertig zittingen mag hij niet in de kamer verschijnen. Bovendien ver beurt hij een maand traktement, terwijl voor zijn ïekening tweehonderd exem plaren worden aangeplakt van het uit treksel uit het ofScieele blad, waarin het incident vermeld staat. Thivrier is naar Montlujon gegaan om zijn kiezers rekenschap van zgn gedrag te geven. Maai de dood kwam en nam haie dier baren wegzjj verliet de eenzaam ge worden plaats en trad de wereld in onervaren, onbeschut en arm. Het eeni- ge, wat zij met zich nam in die vreem de wereld, was de liefde van een eerljjk man. Zij k.vam in nieuwe, in schitterende omgeving en toen zij bewonderd werd en uitverkoren, toen vergat zij het arme een voudige tehuis en het hart, dat haar toe behoorde. Blik niet zoo streng, gravjn, zij was een kind het is zoo natuurlijk, dat de glans haar verheugde en de ge heime vleiende liefde haar bedwelmde. Zij legde den onaanzienlijken tooi af van de I herinneringen harer jeugd en greep naar die fonkelende diamanten, die men haar bood hoe kon zij weten of zij echt waren Zij werd de vrouw van een voor naam man, zij gaf hem alles, wat het hart eener vrouw te geven heeft en een tijd lang was zij gelukkig. Een tijdlang slechtstuen verbleekte de droom en toen zij ontwaakte, zag zij zich verraden en verlaten. Zij had ^haar vreugdeloos bestaan, het onnoemelijk ver langen naar een vertrouwelijk vriendschap* woord, de koelheid van haren man en zijne verwaarloozing gedragen met den moed eener heldin, eerst de ontdekking, dat hij een eerlooze schurk was, brak haar geduldig hart. Hoe had zjj gestreden tegen haar lot Met 101 saluutschoten werd den Boel garen Dinsdagochtend verkondigd, dat een kroonprins was geboren. De keizer van Rusland is ernstig on gesteld geweest, doch thans is bij bete- over De SlaaP laat DOg tö wensch0n Aan den opstand in Brazilië schijnt spoedig een eind te zullen komen. Ad miraal Da Ga ma is slaags geweest met oonogschepen dei Vereenigde Staten, met het gevolg, dat hij een volkomen neder laag leed en zich moest overgeven. Ofschoon nog geen bevestiging van dit berioht is ontvangen is het vrij zeker, dat het eindigen van den opstand nog slechts een kwestie van enkele dagen is! Naar wij uit goede bron vernemen, is zegt de Amh. Grt. het onderzoek door den rachter-commissaris in zake Neerbosch thans geheel geëindigd Dat onderzoek, hetwelk reeds in het najaar afgeloopen was, doch na het verschijnen der tweede brochure van dan heer Van Deth opnieuw geopend is geworden, heeft nogal eenige vertraging ondervonden, doordien verschillende opgegeven getui gen niet uit te vinden waren en met behulp van het Politieblad moesten op - gespard worden- Wat de resultaten betreft, zoo moet vooreerst van de be weerde onzedelijkheden geen enkel feit bewezen of zelfs maar waarschijnlijk ge maakt zijnWat de tuchtigingen of mishandelingen aangaat, moet deofficiei van justitie geen termen gevonden heb ben om een strafrechter^ke vervolging tegen den heer Van 't Lindenhout in te en zij was alleen, steeds alleen Haar laatste bittere strijd was tegen den dood zij verweerde zich met de vertwijfeling harer laatste krachten, want zjj wilde haar kind redden en brengen in het oude trou we tehuis en sterven bij hem, die het liefdevol zoude opnemen. De moederliefde is almachtig, gravin, in haar ligt een god delijke kracht, want zelfs de dood, de on verbiddelijke, bleef schuw achter hare wankelende schreden, tot zij het verre doel had bereikt. De herinnering met al het wee dier ure deed hare rechten gelden en hjj zweeg eenige seconden, tot Theresa zacht zijne hand aanraakte. Ja zoo, zeide hij opschrikkend, zg stierf! Van al de bekoorlijkheid en van al de goedheid, die haar hadden gesierd, liet zjj mets achter dan datgene, wat op haar kind is overgegaan. En de rnoeaer vroeg het jonge meisje met plotseling vermoeden. Krachtig streed hij tegen een sterke ontroering - zij heette Magdalena zeide hij toen. Onstuimig drukte hjj het kind aan zijn hart, maar het kleine meisje schrok en ging naar Theresa terug. Laat mjj uitstjjgen, gravin, bad hjj de heiinnering komt op met al de smart' van vervlogen dagen en gjj moogt mii met zwak zien gij njet. Hg riep den bediende, die het portier opende, reikte baar de hand en gi»S>

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1