Ituitenland. Gemeenteraad van Zaamslag. en spookhistories ontvangen. Ik bedoel nauurlijk niet die, welke uit boeken komen, maar de oude volksverhalen, die van mond tot mond zijn overgeleverd en aldus tot ons zijn gekomen. Er moeten er zoo nog vele voortleven, al is er nog maar weinig van geboekt. Zeer verspreid is b. v. het verhaal van Jan en Mietje die van vader voor „welkomthuis" een goud horloge en een ïoosje-violet (of het kruisje fiblion) krijgen. Jan vermoordt uit jaloersheid zijn zusje en begraaft haar iu 't bosch, inaar een stem, die uit 't grat komt, verraadt het gebeurde aan vader en moeder. Ook is in ons land zeer be kend het sprookje van Jan, die bij het mosterd halen tegen het verbod zijner moeder over het glazen bruggetje gaat, en tot straf door baar op het blok gelegd en in de soep gekookt wordt. Hij vliegt dan als een vogel den schoorsteen uit, maar keert terug met geschenken voor vader en zusje en een molensteen voor zijn booze moeder. Natuurlijk zijn vele onzer sprookjes varianten van die, welke de Grimm's in Duitscbland verzamelden. - Al wat men mij van zulke sprookjes kan mededeelen zal zeer welkom zijn, ook al zijn ze niet volledig. Het een kan wellicht het andere aanvullen. Men ziet dus, dat alles van mijne ga ding is en dat ieder iu staat is mij iets mede te deelen. Zeer zou het mij nu verheugen, indien velen zoo vriendelijk wilden zijn, mij door het zenden van bij dragen bij mijn omvangrijk werk te steunen. G. J. Boekenoogen. Leiden. W- doet*. Vrijdag is vorst Bismarck te Berlijn aangekomen. Hij werd te een ure door prins Heinrich met groot militair gevolg aan het station ontvangen. In een geslo ten rijtuig reed men naar het koninklijk slot. De exkanselier droeg de kurassiors uniform en werd door een escadron garde kurassiers geëscorteerd. Overal op zijn weg werden bloemen gestrooid en het volk juichte hem luidruchtig toe. Toen Bismarck op het keizerlijk paleis was aangekomen, vonden voortdurend op het plein daarvoor grootsche ovaties plaats De volksmenigte hief het Heil dir im Siegerkranzdie Wacht am Rhein en DeutschlandDeutschlandüber allesaan. Herhaaldelijk moesten de keizer, de kei zerin en de ex-rijkskanselier zich voor het venster vertooDen. Bij de ontvangst door den keizer, die hem hartelijk omarmde, moet Bismarck zeer geroerd zyn geweest. Later begroette hem de keizerin met hare kinderen. De eerste, die bij Bismarck zijn kaartje afgai, was de minister Boettieher, die ech ter niet ontvangen werd omdat de keizer bij Bismarck was. Later gaven Caprivi heenreden. Zou het niet een schoon paar zijn, als de heer geen schilder, maar een graaf was, moet gij zeggen, mijnheer Geerd, antwoordde juffrouw Wittig deftig. Hoe kunt gij, een bereisd man, zulke oneven boortige gedachten koesteren De oude man lachte; ach, jnffrouw Wittig, op reis en vele jaren lang was veel, wat wij deden en toelieten, onevenboortig. Alleen van binnen, hg wees op zijne borst, was onze heer steeds de graaf Von Wan- gerloh. En in het hart hebben wij den heer Lenz ook nog niet gezien. Wat zoudt gij denken, hernam de juf frouw minachtend, daar zal hij ook slechts een schilder zijn Ik dien maar twee jaar korter bij de familie, ik hang trouw hen aan en gij ook het eenige onderscheid is, dat ik tehuis blijf volgens oud gebruik en dat gij daarbuiten u allerlei ideeën in het hoofd laat brer.gen, dat de menschen allen gelijk zijn. Vrij is hij weliswaar genoeg, die beer Lenzhij loopt in het kasteel rond, in het geheel niet alsof de graat hem eene bijzondere genade bewees, ju het geheel niet, alsof het een voorrecht an g UU/.OU «m»» Marscball en de gezamenlijke staatsse cretarissen en ministers hunne kaartjes af, terwijl daar buiten een dichte men- schenmassa voor Bismarck's vensters de Wacht am Rhein en andere vaderland sche liederen zong. Overal in de stad waren versieringen aangebracht. Op bevel van den keizer vlagden alle staatsgebouwen. Bij zijn vertrek deed de keizer Bis marck uitgeleide tot het station. De vorst schpt van zijn geheele fa milie vergezeld te zijn geweest, althans in een der berichten woidt gezegd dat Wilhelm Bismarck naar den salonwagen geleidde, prinses Bismarck op de beide wangen kuste en daarna een paar woor den met graaf Herbert wisselde Ook de tweede zoon graaf Wilhelm was erby, be nevens de onmisbare profesaor Schwe ninger. Onder luid gejubel en nieuw gezang der talrijke toeschouwers, die zich een toegang tot het perron hadden weten te verschaffen, werd met een drievoudige omarming afscheid genomen en onder de tonen van een vaderlandsch lied zette de trein zich in beweging. Met Caprivi moet Bismarck een ge sprek onder vier oogen hebben gehad, waarbij het tusschen de beide staatslie den tot een verklaring zou zp gekomen. Tijdens zijn verblijf te Berlijn maakte Bismarck zijne opwachting bij keizer Frederik. Andere bezoeken legde hij niet af. Bismarck werd tot chef van het 7e regiment kurassiers benoemd, waarbij hij tot dusver d la suite stond. Tot het diner was ook een deputatie officieren van dat regiment uitgenoodigd. Aan het diner in de vertrekken van Bismarck namen slechts 10 personen deel, o. a. graaf Herbert. Behalve de keizer zat ook de koning van Saksen aan. Toen de keizer 's nammiddags een rijtoer maakte, jubelde het volk hem toe: Leve de keizerLeve Bismarck De oude Engelscbe staatsman Glads tone is te Biarritz. Hy maakt een uit stapje naar Spanje en de Spanjaarden hebben veel op met den krassen ouden heer. Zij zullen hem met een geschenk vereeren. Te Barcelona moet weer een nieuwe dynamietaanslag zijn gepleegd en wel in de haven. Verscheidene personen zijn gekwetst. Zekere Ramon Murull heeft een pis toolschot gelost op d9P. prefect, toen de ze zijn woning verliet. De prefect werd vry ernstig aan de kaak verwond. De dader werd gearresteerd, doch verzette zich krachtig, waardoor hij aan de han den en in het gelaat verwond werd. Twee personen die met Muruil in een dooi anarchisten veel bezochte nerberg was gezien, zijn eveneens door de politie gevat. was, dat de ieugdige gravin zoo vriende lijk jegens hem is, maar als ware hg huns gelgke. De schoonste kamer heb ik moeten aanwgzen en de schilderij in de eetkamer, welke iedereen bewonderde, is afgenomen, daar de graaf vreesde, dat het den schilder kon mishagen. Ziet ge wel ziet ge wel, zeide Geerd goedhartig mijnheer denkt als ik. Ach, loop heen, hernam de juffrouw met vuur, ik ken den graaf ook, en mgn heer Lenz mag ook nog zoo hoog op willen, tot eene gravin heft bij de oogen niet op. Als hij zich onbespied waant, toch som wylen, hield de oude man vol in goedige plagerng. Hg stigdt alleen een weinig tegen zichzelven, waut hij is een trotsch eigenzinnig heer, die niet gaarne het hoofd buigt. Ik moet het wel weten waarde juffrouw Wittig, ik toch ken hem sedert langen tpd. Hg is niet meer zoo heftig en ongeduldig tegen de gravin, als hij in Italië kon zijn, toen zg nog half een kind was. Tegen de genadige gravin gerechte hemel, welk een stoutheid, hoe .vas dat De beweging in Massa en Carrara was naar een vast plan ontworpen door een groep personen, waartoe ongeveer 40 deserteurs en 20 wegens moord vervolg de individus behoorden. De bende hoop te de stad Carrara te overweldigen en van daar uit de oproerige beweging over de geneele provincie uit te breiden. Thans zijn de opstandelingen in het gebergte gevlucht, waar *ij door de troe pen zijn ingesloten. Men wil hen door den honger dwingen zich over te geven. AXEL, den 30 Januari 1804 Gisteren ochtend waren aan den Zwar ten hoek eenige werklieden bezig met boomen roeien. Een boom stond op vallen, toen juist twee meisjes aankwa men. De mannen waarschuwden hen, niet door te komen, wat niet scheen te worden begrepen, daar de meisjes hun weg vervolgden. Opeens vi6l de boom; een der meisjes, die, het gevaar thans beseffende, op den loop gingen, viel en juist kwam de zware boom op den grond, zoo dat bet meisje tusschen twee zware takken lag. Zij bleef ongedeerd en kwam gelukkig met den schrik vrij. Zooals misschien velen bekend zal zijn, wordt de prachtige laan van de Sassing naar den Zwarten hoek wegge ruimd. Het zal voor wandelaars in onze omgeving op den duur moeilijk vallen in den zomer een lommerrijken weg te vinden. Graauw. 29 Januari. Gisteren had te Hulst door de Maatschappij «Landbouw Belang" de aanbesteding plaats van a. 50,000 Kg. Chili Salpeter, waarvoor inschreven de beeren H. J. Vlaeminck te Ciinge voor 8 93, M. H. Salomonson te Rotterdam voor j 8.84 en Ad. Stan daert te Balgeroecke voor 8.69» b. 75,000 Kg. Hulpmeststoffen. Hier voor schreven in de^heeren E. P. .Staal te St Jansteen voor 10.74 en J. P. Adriaansens te Hontenisse, voor 10.73. De levering is gegund aan de laag ste inschrijvers. Vergadering van 26 Januari 1894. Tegenwoordig allb leden benevens de secretaris, uitgezonderd dhr Van de Ree, Voorzitter dhr C. de Bokx. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken a. Brief van dhr A. Kok, hoofd der school te Othene, houdende verzoek om eene subsilie ten bedrage van 10 tot aanschaffing van kinderlectuur voor de aan de school te Othene verbonden bibliotheek. b. Missive van Ged. Staten dd. 13 Dee. 11. houdende goedkeuring van het raadsbesluit, betreffende de onderhand- scbe verhuring van den tuin achter het gemeentehuis. c. Idem Van 15 Dec. houdende goed keuring van het raadsbesluit betreffende het verleenen van eene gratificatie aan het hoofd der school in den Grooten Huyssenpolder. d. Idem betreffende de af- en over schrijving van posten op de hegrooting mogelijk vroeg de juffrouw ontsteld en hoe kan zij hem dat vergeven De dienaar trok de schouders op en lachte. Ja, zoo iets is wonderbaardenk maar eens een weinig terug aan uw eigen jeugd, of gij goedheid en welwillendheid altoos naar recht en gerechtigheid hebt geschonken. Ik durf wedden dat, ter wijl gg u driftig maakt, de gravin meer tevreden en vroolijk naast hem zit, dan bij iemand met zestien kwartieren, die met het eene oog naar hare schoonheid en met het andere naar het goud van den graat tuurt. Welnu, en de schilder? vroeg zij spot tend. Die richt beide oogen op haar en op haar alleen, zeide Geerd beslist. (Wordt vervolgd.) vaD 1893. e. Brief van den Commissaris der Koningin houdende bericht dat tot Schooi opziener in het arrondissement Middel burg is benoemd de heer Middelveld Vieisen. Verzoek van den heer W. D. de Vries, onderwijzer aan de dorpsschool te Zaamslag, om zijn tractement, dat nu slechts 450 is, te brengen op minstens 500. Adressant beweert bijna de helft van het aantal schoolgaande kinderen onder zijne leiding te hebben, en zijn tracte ment in verhouding tot de andere onder wijzers veel te laag is. De voorz. zegt dat dit adres door B. en W. in ovei weging is genomen, doch dat dit coilegie van oordeel is, dar, met de verhooging kan worden gewacht op de van staatswege nieuwe regeling van de tractementen der onderwijzers. Dhr De Kraker vraagt of dit dus nog maar altijd uitstel is, en hoe lang 't nog duren zal voor die nieuwe regeling komt. De voorz. antwoordt dat ze dit zelf nog niet weten, want dat het soms zoo aar dig loopt. Met algemeene stemmen werd tot het voorstel van 3. en W. besloten. g. Verzoek van de bewoners van het Zaamslagscbe Veer, om een den gehee- len nacht goed brandenden lantaarn te doen plaatsen, en wel aan het boekhuis van L. de Putter. Adressanten beweren dat er wel een noodig, is omdat vier wegen 9lkaar daar kruisen en er bijgevolg veel passage is. Zy voegen er nog by dat voor het ont steken enz Jozias de Beer zich beschik baar stelt tegen eene geringe belooning. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd het voorstel van den voorz. om dit adres te stellen in banden van B. en W. II. Adres van de ondernemers der weegbrug om eene bijdrage in de kosten van bekeiïng eener rijbaan. Daar dit adres ds gemeente niet be treft en van geheel particulieren aard is, stellen B. en W. voor adressanten te berichten, dat geen termen bestaan hun verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. III. Adres van de bewoners van de Verkorting om verbetering van den weg vóór hunne woningen. De voorz. zegt dat de weg in onder houd is bij de aanpalende landgebruikers, en stelt daarom voor aan het verzoek geen gevolg te geven. Met algemeene atemrnen goedgekeurd. IV. Adres van de bewoners der ach- terstiaat om plaatsing van een derden lantaarn. De voorz. zegt de zaak te hebben or. derzocht, en meent wanneer de bi anders in die lantaarns wat grooter zijn, dan de Achterstraat voldoende verlicht zal zijn. Dhr Dekker is er ook eens door ge weest en kan zich met het door den voorz. gesprokene goed vereenigen. Al leen in het midden van genoemde straat was het ietwat donker Wordt met algemeene stemmen in dien geest een besluit genomen. V. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1893. VI. Voorstel van B. en W. tot ver dere conversie van geldleeningen. De voorz. stelt namens B. en W. voor al 't geld af te lossen dat de gemeente in bruikleen hoeft. Dnr De Kraker ziet er echter bezwaar in daar dan toch 200 meer moet wor den opgenomen dan afgelost wordt, maar. wordt door den heer Geelhoedt overtuigd, die zegt dat men, gerekend over den ge heelen termijn van aflos, veel verdient aan interest. Dhr Geelhoedt vraagr. nog of het de bedoeling van het Dagelijksch Bestuur ook is, urn geld dat in October bijv. moet worden afgelost ook in October op te nemen. Want wordt dit in eene andere maand opgenomen bv. in Juli dan zou men ook nog interest moeten betalen van Juli tot October. De voorz. bevestigt zijne vraag door

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2