No. 782. Zaterdag 27 Januari I8JH. 9e Jaarg. IJ is <&S wrake 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e 11 w sc h - V I a a n d e r e 11. F. DIELEMAIV, AXEL. UIT DE PERS. Landverhuizing. Ilnitenland. 98 FEtlIiIiETOJi. 4XELSCI1E COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Onder den naam van Emigrantenbond komt weder een kolonisatie-plan ter spra ke, ditmaal niet naar Colorado (onzali ger gedachtenis) maar naar de Transvaal. liet gaat uit van Gereformeerde zijde en bestaat hierin dat 1000 leden een kapi taal zouden bijeen brengen van 1 milli- oen ter bestlijding van de kosten van exploitatie, overtocht en eerste vestiging. In loco aangekomen zou men onbebouwde terreinen in cultuur brengen, ook allerlei fabricage ondernemen, en de geheele ko lonie zou werken naar de orders van bet bestuur, dat ingedeeld in onderschei dene departementen, voor landbouw, fa bricage, communicatiemiddelen enz., ge heel de onderneming leiden zou. Er zou een loon van 15 a 20 per week worden uitbetaald, en alle levensbehoef ten zouden dóór het bestuur geleverd worden tegen 10 pet. boven den kosten- den prijs. Op die wijs meent men in tien jaren tijds zulk een goed saldo te zullen ma ken, dat elk bondslid een kleine ƒ20,000 over zou winnen. Over dit plan is ook het oordeel ge vraagd vaD de Standaard. De redactie geeft dit in het nummer van Maandag il en komt daarbij tot de slotsom, dat het plan gelijk het daar ligt, niet wel uitvoerbaar is. Voor een communisti sche maatschappij toch, zooals men hiei op het oog beeft, leent zich, naar de standaard beweert, wel de Rofnaansche volksaard en de Roomsche geestelijke leiding, maar niet het Germaansche ka rakter noch het Calvinistische type. Bij de Germanen in het algemeen en vooral bij de Hollandsche Calvinisten is het ge voel van individueele vrijheid zóó sterk ontwikkeld, dat het zeer de vraag is of dit element zich tot zulk een proefne ming zal leenen. Enkele Duitsche ko loniën van dien aard in Brazilië geraak ten inderdaad dan ook in zulk een toe stand van verwildering, dai de regeering ze met wapengeweld moest vernietigen. Een tweede bezwaar ligt in de rechts vei houding van zulk een kolonie tegen over het Transvaalsche gouvernement haar zelfstandig bestaan toch loopt ge vaar gebroken te worden, omdat het be stuur geen middel heeft om gehoorzaam heid af te dwingen, zoodat de Transvaal sche rechter in hare zaken zou kunnen worden gemoeid. Voorts acht de Standaard het niet mo gelijk nu reeds vooruit te bepalen dat men op dit geheel onbekend terrein zóóveel succes zal hebben, dat men over 10 jaar de 20 millioen zal hebben gewonnen die noodig zijn om dan aan elk der leden een saldo van ƒ20,000 te kunnen uit nam in het klein met een twintigtal ta melijk welgestelde boeren onder behooiiij ke leiding. Had men op die wijs, dus eerst op kleine schaal gepokt en gemazeld, en waren in het land zelf de grondslagen voor zulk eene kolonie zoo stevig geves tigd, dat men met kennis van zaken, en rijp zijn door ervaring, oordeelen kon, dan zou later de kans van zelf open staan, om de kolonie op breeder schaal te vestigen. NAAK het HOOGDUITSCH VAN «JOL. O B4HIUSID Ook betwijfelt de Standaard of men aanvankelijk wel op meer dan twee ton deelneming zal mogen rekenen, wat niet genoeg schijnt om te beginnen er. eenig peil op te trekken. Eindelijk wijst de Standaard er op dat niets bekend is omtrent de leiding, wat toch ook een voornaam punt is, aange zien die zou moeten bestaan uit door en door kundige, en geheel gedesinteres seerde persoonlijkheden. De eenige goede weg zou volgens de redactie zijn dat men eerst een proef Met de haar in den laatsten tijd eigen traagheid is de Belgische kamer bij de beraadslaging over de nieuwe kieswet genaderd tot het hoofdstuk der uitzon deringen. Hier(bij is weer gebleken op welke bekrompen wijz6 de meerderheid het algemeen kiesrecht wenscht in te voeren. De regeering stelt voor allen het kies recht te onthouden, die een gevangenis straf van zes maanden hebben ondergaan. Het getal der zoodanigen bedraagt jaar lijks in Belgie 50 a 60 duizend De heer Beernaert, minister-president, verklaarde dat hij, die tegen de wettige orde zon digt, op zich zelf onwaardig is aan het politieke leven dpel te nemen. Een nieuwe verzoening tusschen kei zer Wilhelm II en den ex-kanselier Bis marek wordt wedef druk besproken Vorst Bismarck is onlangs weder zwaar ziek geweest aan influenza, waarmede de keizer ingevolge zijn vroeger bevel en ook m9t medeweten en goedvinden vtm Bismarck in kennis is gesteld. Een telegrafisch bericht deeft mede, dat ec in het keizerlijk paleis kamers in ge reedheid worden gebracht, om den ex- kanselier te ontvangen, wanneer hij bij den keizer zijne opwachting gaat maken. Uit.dit voorval maken velen de ge volgtrekking, dat Bismarck gevaarlijk ziek moet geweest zijn en dat men ten hove in verband met zyn gezondheids toestand en zijn leeftijd, zich op elke gebeurlijkheid voorbereid houdt, doch dat de keizer zich wil vrijwaren voor elk verwijt, als zou hij den ex-rijkskan selier onverzoend hebben laten sterven. Te Berlijn W9rden Maandag vijf door de socialisten bijeengeroepen meetings van werkioozen gehouden in vijf groote lokalen van bierbrouwerijen. Het getal aanwezigen wordt geschat op 9 10 duizend. In alle vijf bijeenkomsten werd een en dezelfde motie aaögénomen, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken om de op het oogenblik bestaande ellen de zooveel mogelijk te verzachten. Staat, gemeente en burgerij moeten den werk ioozen gelegenheid geven om den kost te verdienen en eene bekorting van den arbeidsdag tot acht uren kan er slechts toe bijdragen om vele menschen aan werk te helpen. Alles liep in de beste orde af. Alleen in een der vergaderingen gaf een anar- chiatisch spreker, die Liebknecht aanviel, tot eenig rumoer aanleiding. De politie nam hem ten slotte mede. Uit Barcelona meldt men, dat weder eene goede, of zoo men wil, slechte vondst is gedaan. Op 400 metèr van het strand vond men namelijk in eene grot nabg het dorp San Juan iD de provincie Ge- rona, een voorraad projectielen- en meer DOOR A. A. v. W. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Aan den voet van het trotsche kasteel Kettenstein, dat met zijne met klimop be groeide muren verre het land overzag, lag het dorp uitgestrekt. Aan de helling van den berg, aan welks voet een paar huisjes zich hadden ge waagd, als bevoorrechte kinderen, die on geroepen uit de schare der overigen zich naar voren hadden gedrongen, lag het vreedzaam en vertrouwelijk, als in het bewustzijn van een machtigen steun. Wa ren de tijden ook lang reeds voorbij, waarin zulk een steun van de zijde des burchtheers direct werd toegezegd, toch bestond tusschen den tegenwoordigen be zitter en hen, die zijne goederen bewoon den, die band van gemeenschap, welke de loop der eeuwen bevestigt en de over levering eerwaardig gemaakt had. Waar de vaderlijk beschermende zin zich had staande gehouden in het geslacht der faeeren tegenover de ondergeschikten, daar vergoedde deze in hondeid gevallen dë feodale rechten, die de nieuwe tijd heeit doen verdwijnen hij verkreeg van de lan delijke bevolking, wier eerbied voor en aanhankelijkheid aan het regeerend ge slacht van den vader op den zoon over gaat, door zijn persoon vaak meer dan door de .vet zij zag, tot op zekere hoog te, in den slotheer nog steeds den erfe- lijken gebieder. Tusschen graaf Wolf Von Wangerloti en de dorpsbewoners bestond deze band nog. Machtigde hem een levendige be langstelling en eene nauwkeurige kennis van zaken tot raad en daad, zoo noodig gekruid door goedheid of gestrengheid, zoo werd dit bijna zonder uitzondering met onbepaald vertrouwen aangenomen. De welstand, waarin het dorp verkéerde, legde een sprekende getuigenis af van zijnen weldadiger, invloed het schoone luchtige schoolgebouw en het nieuwe ge meentehuis waren uit zijne middelen ge bouwd. Daarom viel het niet in het oog, dat hij de pastorie, welke uit den bloesem- tooi zijner fruitboomen zoo vriendeljjk te voorschijn* kwam, eene bijzondere op merkzaamheid schonk, die nu na den dood des ouden predikants voor zijnen opvol ger opnieuw werd opgeknapt en alleen dit scheen den boeren onbegrijpelijk, dat de jonge gravin, hoe nederig ook, er zel ve het oog op hield. Niet over de bouwkundige veranderin gen of de verfraaiing van den tuin dit had graaf Wolf zelf bestuurd maar over de volmaking van het geheel, welke de vrouwelijke hand zoo juist weet aan te brengen. Het was een jeugdig predikant met zijne gade, wie de dorpsbewoners in span ning verwachtten en voorloopig verlustig den zij hunne oogen aan het steedsch ameublement, dat voor hen was aange* komen en dat hun zooveel prachtiger toescheen, dan de van ouderdom zwak ge worden meubelen van den overleden ziele herder, De bedienden van den graat had den de woning moeten inrichten, de huiB houdster had de kasten in orde gebracht en nu giug de jonge gravin door het vriendelijke huis, om alles in oogenschouw te r.emen. Hier werd eene vaas een andei e plaats gegeven, daar een schilderij verhangen in de studeerkamer van den predikant, waarin de graaf een boekenkast met de meest uitgelezen werken had doen plaat sen, liet zij ook het werktafeltje der jon ge vrouw brengen. Hier kan men gelukkig zijn, dacht zij, terwijl hare schoone vonkelende oogen onderzoekend de gezellige kamer rondke ken. Hoe zoet moet het zijn, stil aan dé zijde te zitten van een geliefden man, te wachten op een blik of een woord vao hem, waarmede hij zijn arbeid onderbreekt en zijne wenschen in zijne oogen te lezen. Zij naderde de schrijftafel en schikte het schrijfgereedschap en toen bkef haar blik rusten op een kleinen studiekop, die iu een ovale verguidó lijst daarboven hing. Het stelde een Romeinsch meisje voor, een kind nog wijngaardloof in het blauw zwarte haar, met een uitdrukking half van trots, half van goedheid in de don kere schitterende oogen met lippen, wier rood wedijverde met de koralen, die om haren bruingetinten hals hingen. Een diepe blos kleurde Theresa's Wan gen - zij herkende het. Zij gedacht het verre land en de lang vervlogen uren, waarin het was ontstaan en hem, die het geschilderd had. Hoe stormachtig en hoe ongemanierd was hare kinderlijke liefde geweest, hoe ongeduldig had hij zich van haar afgewend, wat leed bad hij vaak haar aangedaan I Nu was zij verstandiger geworden, zjj maakte geen kinderachtige aanspraken meer, maar toch deed haar heimelijk leed, dat hij zich van dien kleinen studiekop had ontdaan en haar geen plaatsje had geschonken in zijne portefeuille, om, zij hel dan ook zelden, haar te zien en zich te herinneren, hoe trouw en hoe harts* tochtelijk dat kind hem genegen was. Zij nam het portret van den muur om het nauwkeuriger te kunnen bekjjken en vergeleek het met hare trekken iu den openue, reiKte baar de hand en gi

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1