5 No. 781. Woensdag 24 Januari 1894. 9P Jaar$. Nieuws- en Advertentie I) I ad voor Zeeuw sc h-Vlaanderen. F. DIELEMAfl, AXEL. Zindelijkheid, (i) 92 FEUILLETON. IJ is 4# wrake Buitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. (Ingezonden.) Men zegt van 'de Nederlander, dat bij zindelijk is, maar meer op huis en kieren dan op eigen lichaam. Zo in iets dan tonen velen onzer stad en streek genoten helaas niet tot hun lof ook hierin waarlijk tot de Nedeilandsche nasie te behoren. De zindelijkheid, voor wat aangaat de woning, gaat zelfs zo ver, dat menige huismoeder 't niet dan ongaarne zou nalaten om dagelijks d'r stoep te dweilen of te schuren. Op zich zelf beschouwd is dit zeker prijzenswaard, doch in vele gevallen is die schuur- en schrobdrukte meer een gewoonte dan wel 't gevolg van op de gezondheid bereken de zindelijkheid. Vele van die vrouwtjes zouden dan ook niet dan met weerzin hun geplas en geploeter staken, wanneer het gebruik van water tot schu ren om redenen van gezondheid verboden werd, zoals bijv. in tijden van cholera. En bij gebrek aan water, tijdens grote droogte Dan klagen sommigen nog meer over 't gemis van schuur- dan ov9r dat van drinkwatei en als het plaatselijk bestuur het schrobben der stoepen ver biedt durft zelfs toch een enkele in het vroege morgen- of late avonduur het nog wagen om het verbod te overtreden. Dat onze stadgenoten ook zindelijk zij» op d'r kleren is dagelijks te zien. Niet alleen zorgen de mensen hier voor schone bovenkledereu, maar - waar het vooral op aankomt ook het ondergoed is gewoonlijk zuiver en het linnen helder. Menig vrouwtje is dan ook trots op 'er wast en ze haalt er eer van. Minder echter dan de grote zindelijk- heid op huis en kleren loopt de laakbare onzindelijkheid en betreurenswaardige mindere zorg voor 't lichaam in 't oog. Toch is het een feit, dat slechts heel weinig mensen daaraan voldoende zorg besteden. De begrippen van zindelijkheid zijn daaromtrent in 't algemeen zeer ge brekkigmen ontmoet mensen, die ui terst net gekleed en gewassen, met vuile nagelranden en verwaarloosde tanden rondloopen, en wier adem zo onaange naam rie t, dat men hunne nabijheid vliedt» Deze mensen zouden vertoornd zijn, wanneer men hun onder de onzin- delijken rangschikte, hoewel zij het ten volle verdienen. Iemand, die werkelijk zindelijk is, moet over zijn gehele lichaam zir.delijK zijn, zooals een zindelijke huisvrouw niet al leen de kamer in het midden, maar ook in alle hoeken schoonmaakt, wijl zich juist daar het vuil het meest ophoopt. Hoe bet gehele lichaam te zuiveren Wij stemmen toe, dat het gebruik van baden voor vele moeilijk, ja zelfs on- mooglijk is, doch lichaamswassingen en voetbaden kan ieder gebruiken. De giootste achteloosheid toont men echter omtrent de luchtverversing, vooi al in den winter. Dan houden de meeste mensen hunne deuren en vensters angst vallig gesloten, want o, die kou en dat kouvatten. Als of al dat inpakken en insluiten het lichaam niet nog weker en vatbaarder maakte. Men schijnt vooral niet te weten, dat zuivere lucht evenzeer noodig is, als goed eten en drinken. De mens kan op de duur eerder bestaan door zuivere luchten eenvoudige voeding dan wanneer hij bij sterke voeding voort durend slechte lucht indament. Dag en NAAR HET HOOGDUITSCH VAN f,OL« KAïntKI) DOOR A. A. v. W. Den schilder begaf de stem door de hartstochtelijke opwinding, waarmede hij sprak, en de graaf hoorde hem aan. doods bleek. Er volgde een miDulenlar.ge pauze; de herinnering aan die ure. het beeld zij ner eerloosheid, door Richard ontrold, leg de hem het zwijgen op, hij waagde het niet, den ontketenden leeuw onnoodig op te hitsen. Wij hadden beiden een oogenblik rust noodig, zeide Richard, diep ademhalend. Hoor nu het einde. Zij haa hem alles gegeven, ook zijne vrijheidmaar hare eer wilde zij niet laten, zij wilde niet tot dievegge worden aan een man, dien zij had hooggeschat, door met zijnen onbe- vlekten naam de schande te dekken en de misdaad eens ellendelings. Hij kende de kracht niet eenei verhevene natuur hij was een slecht rekenaar geweest, want zij bleef onbuigzaam, trots hare zwakheid. Zij zeide hem, dat zij de waarheid zeggen en den naam van haar kind redden zou en wal, heei graaf, wat meent ge, dat de fielt deed De woorden kwamen sissend en moeie- lijk te voorschijn uit de zwaar ademende borst des schilders, hij naderde zijn te genstander meer en zeideIk zal het u zeggen. Hij schrikte er niet voor terug, de vrouw, die aan zijn hart had gerust, zijne wettige gade, de moeder vau zijn kind, te dreigen, dat hij haar brandmer ken zou al een deerne, als zij het durfde wagen, getuigen op te roepen, dat hij met haar had verkeerd. Waarom zwijgt ge, heer graat? riep hij uit, bevend van opgewondenheid, toen men in de diepe stilte niets vernam, dan het tikken van het uurwerk, waarom vraagt ge mij niet naai den naam van den ellendeling, die uwen vriend beschimpte in zijn graf Herbert verzamelde zijne zinnen, hij o- pende de bleeke lippen, maar de schilder kwam hem voor. Beef toch zoo niet ik kom u te hulpe Gij waart het, -gij! Dit duidelijk gesproken woord eener vree&elijke aanklacht, gaf Herbert zijn wankelecde tegenwoordigheid van geest terug, een woeste schreeuw ontwrong zich aan zijn borst* Zijt ge waanzinnig riep hij uit, of heeft de smart u ziek gemaakt, dat gjj aan den koortsdroom eener stervende waar de hecht, ja geloot schenkt Eene be leediging als deze zoude alleen met het wapen iu de hand kunnen worden uit- nacht zuivere lucht in te ademen moet het streven zijn van ieder mens. Slechts bedorven lucht staat tot deze berg-, zee- en woudlucht, als de vuile was tot fris linnengoed, of als troebel moeraswater tot de heldere bergbron Wij zien de slechte lucht niet en daarom vliedeo wij ze minder, maar we zouden er daaren tegen een afschuw van krijgen, wanneer wij ons het onderscheid steeds aanschou welijk voor ogen konden stellen. Zuivöre lucht jn onze woningen is een noodzakelijk Jevsnsvereiste We kunnen lange tijd hongeren en dorsten, maar slechts enkele minuten van onthouding der lucht, veroorzaakt de dood. Dit is een voldoende grond om het belang van deze lever.sondei houder te erkennen. Men begrijpt echter helaas zelden, hoe nodig bet is geregeld te luchten, wat te na deeliger is. daar onze woonkamers in de regel al te gevuld met meubelen of hoe kig gebouwd zyn, waardoor de slechte lucht, wanneer men slechts het venster opent, toch voor 't grootste deel daarin blijft Wij moeten kunstmatig nabootsen, wat de natuur ous in bet groot toont. Aanhoudend stil en warm weder brengt een muffe, zoele en onfrisse lucht voort. Komt er een dag een ferme wind op steken dan veegt hij die lucht weder schoon en verfrist haai. Slechts de sterk ozonhoudende lucht is de beste om in te ademen. Hij is voorhanden na stormweder of na een hevig on weder. Wij moeten daarom door sterke tochtwinden onze woonkamers van de slechte lucht zuiveren, wanneer zij werkelijk de nadelen daatvan verwij deren willen. gewischt, als niet de dwaasheid sprak uit uwe aanklacht.. Een gezond mensch be hoeft geen rekenschap te vorderen van een zieke, niet eens bewijzen. De schilder deed een korten bitieren lach hooren. En meent ge dan werkelijk, dat ik indien ik bewijzen had, met u zou ge sprokeD hebben onder vier oogen, dat ik de bewering, dat gij uwe vrouw gedood en uwen vriend bestolen hebt, zou uitspreken tusschen de vier muren van uwe kamer Neen, heer graaf, ik heb geen bewijzen, want de graven zijn stom, maar zoeken zal ik er naar tot mijn laatsten ademtocht. Ik ben een eerlijk tegenstander gij zult het weten, dat ik mij vasthecht aan uw persoon, dat ik u gadesla, overal, dat ik vraag en navorsch, waak en wacht en niet moede word. Gij stelt u zei ven daar een ondankbare, ja gevaarlijke taak, hernam Herbert met koelen hoon in het gevoel der herwonnen zekerheid en geprikkeld door de koenheid zijns tegenstanders. Zij biedt geen uit zicht op goed gevolg, maar daarentegen de mogelijkheid om in aanraking te ko men toet het gerecht ot met het gekken - huis, als uwe idees fixes mij al te lastig mochten worden. Met een nadenkend lachje schudde Ri chard het hoofd; o, neen, heer graaf, dat zult ge angstig vermijden, ge schuwt het schandaal. Zoo zeker is zelfs de grootste misdadiger niet. als hij gemerkt heeft, Het doel van dit schrijven is de lezers der Axelse koeraut op te wekken tot ventileren (luchten) en lichaamswassin gen. Er moesten, vooral 's morgens wat meer ramen en deuren geopend worden. Maar dan ook flink geopend, niet op zoo genaamde »burgerkiei tjes" (burgergarre- tjes) van twee vingers bieed, maar tot op een halve Meter, en vooral ook by flinke wind. Voor de kou behoeft men dit niet te laten men kan evenwel de kachel stoken dit bevordert zelfs noch de luchtstroming. Vele schadeaanbren- gende eu ziekteverwekkende kiemen worden dan meer dan tans weggeblazen. Men onthoude de grote waarheid, dat het beter is eenmaal te luchten in de woon- en slaapkamer dan twaalfmaal de stoep te schuren. Eerst zindelijk zijn op 't lichaam, daarvoor te zorgen ook door 't zuivere lucht te geven - en dan zindelijkheid in de woning. (1.) WJj bieden hier de lezers een proefje aan van vereenvoudigde spelling. Zoals do meeste hunner ze ker weten bestaat er in ons land een commissie, die voor stellen gedaan heeft tot vereenvoudiging onzer spelling en verbuiging. De voorgestelde nieuwe spelling bevat voel minder moeilijkheden dan de tegenwoordige eu is betrekkelijk spoedig aangeleerd. Voor leerlingen en on derwijzers zou ze een groot gemak opleveren. Ook de zogenaamde „slapgeleerden" zullen met deze spelling veel minder fouten schrijven dan tans, vooral daar hun meer zrjjheid gelaten wordt, voor wat betreft de spelling V»« bastaardwoorden, als: akkoord, boeket, kwestie, In Italië ziet het er allerbedroevendst uit. Dei provincie Massa-Carrara, waar eene werkstaking in de marmergroeven uitbrak, is in staat van beleg verklaard en generaal Heintzch, die met onbeperkte volmacht is bekleed, heeft een manifest dat er persouen zijn, die van de zaak af weten, om moedwillig het oog der wereld of zelfs der wet op zich te vestigen. Maar gjj hebt het recht te vragen, wat ik dan eigenlijk wil, daar ik u toegegeven heb, dat ik op dit oogenblik nog niet instaat ben, u ter verantwoording op te roepen. Gij zult dat weten, heer graaf. Ik verlang dat gij Veronica uwen naam geeft en haar erkent als uw en als Magdalena's wettig kind. Maar reeds de gedachte aan een be kentenis maakte Herbert woedend, de vrees van den eersten indiuk, door dit onder houd opgewekt, week nu voor de hitte des strijds en vuurde zijne haitstochtelij- ke heftigheid tegen den ongeroepen strij der aan. Hij bleef in de rol, die hij had op zich genomen en verdedigde den leu gen als ware het de waarheid. Zijt ge dan werkelijk krankzinnig of is alleen afpersing de bedoeling riep hjj toornig uit. Richards moeilijk bedwongen zelfbeheer- sching begon te wankelen. Voor wien speelt gij deze komedie, hesr graaf? zei de hij in de kamer rondziende. Wij zijn alleen en hebben geen getuigen, ik dacht, dat gij u deze moeite zoudt bespaard heb ben. Wat de afpersing betreft Zoo vindt ge mij gaarne en ten allen tijde bereid voor het achtergelaten kind mijns vriends als een vader te zorgen, viel Herbert in de rede. Iedere andere - openae, ratte haar de hand en giVè*»

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1