(jemengd Nieuws. georganiseerde samenwerking tusscben de burgerlijke, kerkelijke en particuliere ar menzorg Zoo ja, op welke wjjze 7o Wordt hierdoor het burgerljjk arm bestuui bekend gemaakt met den toestand en de verzorging van alle ol van de meeste bedeelden 80 Worden bjj de verstrekking van subsidien in uwe gemeente overeenkom stig art. 59 der armenwet voorwaarden gesteld Zoo ja, welke Het hooidbestuur van de HoU. Maat schappij voor Landbouw, waarvan thans de heer D. Bauduin als voorzitter is op getreden, heeft overwogen wat gedaan kon worden ter verbetering en bevordering van bet landbouwcrediet op korten ter mijn. Het beschouwt het als vergeefsche moeite bjj regeering of volksvertegen woordiging aan te dringen op oprichting van staatswege van credietinstellingen en acht Eigen Hulp onder die omstandighe den wel 't best wat de Nederlandsche landbouwers in 'toog moeten houden. Een hernieuwde poging, om het crediet ten plattelande door bemiddeling eener centrale, krachtige Bank te organiseeren, komt het hoofdbestuur niet raadzaam voor en daarom vestigt het de aandacht op de zoogenaamde coöperatieve spaar- en voor schotkassen volgens het stelsel van Rai feisen. Het meent, dat langs voormelden coöperatieven weg verbetering in den toe stand van den landbouw is te brengen. Daartoe doet het hoofdbestuur een be roep op de krachtige, persoonlijke mede werking van de besturen der afdeelingen met herinnering aan eenige geschriften, waarin het meest noodige voor een locale spaar- en voorschotkas voorkomt. Behalve op het landbouwcrediet op co operatieven grondslag, wjjst het hoofd bestuur de afdeelingen op de groote voor deelen, die coöperatie ook met andere doeleinden kan hebben voor den landbouw zooals op gezamenlijke inkoop van zaaiza den, meststoffen enz. en op de coöpera tieve verkoop-vereenigingen. AXEL, den 19 Januari 1894 De collecte ten voordeele van de nage laten betrekkingen der bjj de ramp te Wierum (Fr.) omgekomenen, heeft in deze gemeente opgebracht 54.75. Als eene bjjzonderbeid deelt rae« ons mede, dat deze week onder deze ge meente een 17tal wilde zwanen gezien zjjn. Hulst was Dinsdag in feestdos bij gelegenheid dat de nieuwbenoemde bur gemeester, de heer F. J. L. M. van Waesberghe, na in handen van den com missaris der koningin den eed te hebben afgelegd, in zijne gemeente ah burge meester zou worden geïnstalleerd. Zooals reeds is medegedeeld, had eene commissie zich belast met de regeling van het feestelijk gedeelte der plechtig heid. 's Morgens te 8 ure kondigde kaconge bulder en klokgelui de opening van het feest aan. In den voormiddag had op het Landshuis van wege den burgemees- deu onbekwamen inquisitor. Dadelijk, hernam de schilder toornig. De ongelukige vrouw verweerde zich met al de kracht harer jeugd eu harer liefde, zij streed om datgene, wat haar het dier baarste wasom haar geloof aan de menschheid, om de rechten van haar kind Maar hjj bleef overwinnaar zij gaf toe eD bewilligde in de scheiding, welke baar onbeschermd in de weield stiet Maar hij verlangde meer dan haar hartebloed, hij vorderde hare eer. In die ure was het dat zij hoorde van het gruwe lijk bedrog, aan haar gepleegd, dat bjj sloutweg bekende, dat hjj den naam Wan gen niet geleend, maar gestolen had, dat hij op hetzelfde oogenblik, waarop hjj haar trouw beloofde en waarheid voor zijn geheele leven, reeds dacht aau den lag, waarop hjj haar zoude verraden. De trouwakte, die hij haar toewierp, stond op den naam zijns vriends. (Wordt vervolgd) ter eene uitdeeling van brood plaats aan de armen der gemeente Hulst. Ofschoon het weder zich niet erg gun stig liet aanzien stroomden toch reeds honderden naar »de stad" om met de Hulstenaren getuige te zijn van de in- haling van het nieuwe en toch bjj allen goed bekende gemeentehoofd. Des namiddags te 1 ure, verzamelden zich op het Marktplein de eerewacht en verder alle gezelschappen en veieenigin- gen die aan den feeststoet zouden deel nemen om zich daarna naar het station te begeven, waar do burgemeester met den trein van 2.06 ure zou arriveeren. Ook de leden van den gemeenteraad en de feestcommissie begaven zich naar het station om het nieuwbenoemde hoofd der gemeente Hulst af te wachten. Nadat de trein van Kijkuit was ver trokken, bulderde het geschut van de wallen en luidden de klokken niet lang daarna stoomde de met ongeduld verbei de trein binnen. De burgemeester werd op bet perron het eerst toegespioken door den wethouder Wauters en daarna door den voorzitter der feestcommissie, den heer Dumoleijn, terwijl de Harmonie een muzikalen wel komstgroet deed hooren. Hierna werd de stoet getoimeera, die als volgt was samengesteldeen afdee- ling marechaussee, de vaandeldrager van de eerewacht, commandant en adjudant der eerewacht, eerste atdeeling eerewacht, het muziekgezelscnap Harmonie, de schooi kinderen met hunne onderwijzers, de ge zelschappen De Herleving t De ware vrien den, Bolderskring, De snelle Duif, Eens gezindheid, St. Sebastiaan, Eendracht geeft genoegen, het zanggezelschap Apollo, de leerlingen der teekenschool met hunnen onderwijzer, de gezelschappen St. Wil- lebrordus en De Batavierende leden der feestcommissie, een rijtuig, waarin ge zeten de nieuwbenoemde burgemeester met de wethouders, rijtuigen waai in ge zeten de leden van raad met den secre taris en den gemeenteontvanger, tweede afdeeling eerewacht en afdeeling mare chaussee: Deze stoet trok door de voornaamste straten om voor het raadhuis stil te hou den. Hierna had de plechtige installatie plaats en werd de burgemeester toege sproken en gelukgewenscht door den waarnemenden burgemeester, den wet houder Hombach, die deze benoeming eene gelukkige noemde, daar zij niet het gevolg is van een sterfgeval. Daarop nam de nieuw-benoemde bur gemoester het woord eu zeide ongeveer het volgende Edelachtbare heeren wethouders en le den van den raad der gemeente Hulst, weledele heeren secretaris en ontvanger dezer gemeente, geachte toehoorders Het heeft H. M. onze geëerbiedigde koningin-weduwe-regentes van het ko ninkrijk behaagd, mij te benoemen tot burgemeester dezer gemeente. Op het oogenblik dat ik die betrekking ga aan vaarden, gevoel ik behoefte van deze plaats een eerbiedig woord van dankbare hulde uit te spreken ten aanzien van Hare Majesteit en tevens uitdrukking te geven van mijne dankbaarheid jegens Z. E. den heer minister van Binnenlandscbe zaken, die mij voor die betrekking voor stelde en aan den hoogedelgestrengen heer Commissaris der koningin in dit gewest, op wiens aanbevelingslijst ik zeker zal geplaatst zijn geweest, daar mijns inziens anders mijne benoeming niet zou zijn geschied. De dankbaarheid is te grooter, omdat mjjne benoeming heeft plaats gehad juist op den leeftijd welke de wet eischt om het burgemeester schap te mogen beklee- den. Heb ik redenen te over om mij daok- baar te toonen en mag ik mij verblijden in deze benoeming, dan is hier ie meer reden voor, omdat de plaats die ik ga innemen, niet is opengevallen tengevolge van een overljjden, maar doordien mijn geachte vader werd geroepen tot eene hoogere, met het ambt van burgemeester niet vereenigbare, betrekking. Het zou mij niet passen, hier van deze plaats te spreken over mijn ambtsvoor ganger het is mij èn bij mijne mindere ervaring, èn b(j mijn jeugdigen leeftijd en ook zeker voor de gemeente, aan wier hoofd ik kom te staan, eene geruststel lmg, dat zijn raad, zijne voorlichting en zijn steun mij in de volste mate zullen worden verleend. Moge nog tal van ja ren en jaren dit voorrecht mij geschon ken blijven Ten volle ben ik overtuigd van het gewicht der mij opgedragen betrekking, ik bevroed dat mij veel nog zal ontbre ken bij het vervuilen daarvan. Ik ont veins mij niet de moeilijkheden aan bet ambt verbonden, moeilijkheden bij het besturen der gemeente, ook al mocht het mij gegeven zijn steeds den on verdeel den steun van heeren wethouders en leden van den raad te genieten, moeilijk heden bij het uitoefenen van het gezag als hoofd dor politie. Ik zal dit alles niet in een ruim en breed overzicht uit werken, maar ééne zaak is zeker, dat, zullen mijne geringe werkkrachten ten voordeele der gemeente komen, ik zal behoeven steun, veel steun. In de eerste plaats vjrag ik de hulp eD den steun van de heeren wethouders, aan wie met mij het dagelijksch bestuur der gemeente is opgedragen en aan hee ren leden van den raad, naar wier voor lichting, inlichtingen en raadgevingen ik gaarne zal luisteren en die ik steels zal volgen, indien ik van de juistheid daar van overtuigd ben en ik zal inzien, dat zij strekken in het belang der gemeente. Zeker, zij zullen alle gegeven worden met het oog op dat belang, doch daar over kan natuurlijk verschil van mee ning zijn. Bij zulk verschil zal net mijn ernstig streven zijn te trachten overeen stemming te brengen daar, waar die aanvankelijk niet zou bestaan dit zeker zal niet altijd gelukken, doch van mijns zijde geef ik de verzekering, dat ik het mij ten plicht zal rekenen, alsdan met bescheidenheid, kalmte en bezadigdheid mijne zienswijze ten beste te geven en dat daarbg steeds het belang dei gemeen te en dat belang alleen mijn eenig richt snoer zal zijn. De meerdere ervaring welke de leden van den raad bezitten, mogen mij bij het bestuur der gemeente ten goede komen. Door samenwerking met ben zal het, naar ik hoop, mij gegeven zijn, onder Gods hulp, in de gemeente iets, mocht het zijn veel goeds, tot stand te brengen. Om dit, mijn doel, te kunnen bereiken, zal iedere steun mij noodig en welkom zjin. Aan u, mijnheer de secretaris, aan u, mijnheer de gemeenteontvanger, zijn be langrijke werkzaamheden opgedragen veelvuldig zijn de omstandigheden waar onder wij zullen hebben samen te werken, zeer dringend vraag ik u beiden, mij daarbij met geheel uwe kennis en erva ring te willen bijstaan. Waar ik met hart en ziel zal trachten de belangen der gemeente te behartigen en te bevorderen, vraag ik aan mijne medeburgers, met den meesten aandrang mij die taak te vergemakkelijken. Waar het publiek de dragers vaD het gezag in eene geordende maatschappij moet helpen en steunen, daar moet dat gezag worden geschraagd door de over tuiging bij het publiek, dat het beslaat en onpartijdig wordt gehandhaafd in zijn belang. Die overtuiging alleen kan het gezag doen eerbiedigen. Ik ken echter mijne mede ingezetenen van hen is niet anders te wachten, dan dat zij door ordelievendheid ieder gezag zullen steunen. Tot u, mijnheer de waarnemende bur gemeester, een speciaal woord van dank voor- het zoo even tot mij gesprokene, voor de wenschen voor de gemeente Hulst geuit, alsmede voor uwe hartelijke woorden ten opzichte van mijnen vader; aan u, het oudstp lid in jaren van dezen raad, die ook bet langst hier zitting had, aan u wensch ik een nog lang leven toe en ik hoop en vertrouw, dat u op uw leeftijd er niet zult tegen opzien, om nog vele jaren in het belang de>- gemeente werkzaam te blijven Heb ik in handen van den hoogedel- gestrengen heer commissaris der konin gin den eed afgelegd, dat ik de belangen der gemeente Hulst met al mijn ver mogen zal voorstaan en bevorderen, op dit voor mij zoo plechtig en heuglij<cuur herhaal ik dien eed in uwe tegenwoor- woordigheid en onder den kreet „Moge Hulst groeien en bloeien" verklaar ik het burgemeesterschap alhier te aan vaarden. Hierop volgde een daverend »Leve de burgemeester 1" Na afloop dezer plechtigheid werden door de schoolkinderen onder leiding van den onderwijzer Imandt feestliederen ge zongen. De stoet werd alsnu ontbonden en hiermede was bet officieel gedeelte dei- feestviering afgeloopen. De ontvangst, den heer Van Waesberghe bij zijne intrede als burgemeester zijner geboorteplaats door de Hulstenaren beieid, was in alle opzichten hartelijk en de algemeene vlaggentooi, de versieringen, kortom alles, gaf den indruk dat de keuze van H. M. onze koningin regentes door de ingeze tenen met ingenomenheid is begroet. Inmiddels bewogen zich honderden, laat ons zeggen- duizenden door de straten en het weder, dat zooals we reeds zeiden niet zeer gunstig was, hield zich toch goed en werd hoe meer het naar den avond liep, des te zachter zouden we zeggen, zoodat er alle gelegenheid was om bij het concert tegenwoordig te zijn, dat des avonds omstreeks zes uie op de kiosk door de gezelschappen Harmonie en Apollo gegeven werd. Het fraaie, met kastanjeboomen prijkende marktplein was prachtig a giorno verlicht en een prachtig vuurwerk, zoo prachtig, als men maar zelden te zien krijgt, vervaardigd door den heer Van Cleemput te Ixelles, was het waardig slot van dezen schoo- nen dag. Moge het den heer Van Waesberghe gegeven worden, een reeks van jaren werkzaam te zijn als hoofd der gemeente Hulst en moge zijn bestuur in alle dee len gelukkig genoemd worden. De marechaussee van de brigade Sas van Gent, waarvan wij onlangs mee deelden, dat hij vermoedelijk verdronken is, moet zich thans, naar men ons ver zekert, goed en wel in Amerika bevinden. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn bij de weduwe Plasschaert te Overslag konijnen gestolen. Nu het stroo pen zoowat uitraakt, zal door de brutale buurlui dit minder geruchtmakend en meer winstgevend handwerk worden uitgeoefend Predikbeurten te Axel. Zondag 31 Januari. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken, Kerk A. Voorm. 9 uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uurDs A. H. van Minnen. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. W. J. Wolf. Nam. 2 uur Ds F. W. J. Wolf. Maandag avond werd te Zevenaar in arrest gebracht zekere H. L. wonende te Duiven, die zich in de kleeding van een kloosterling had gestoken en zoodoende geld had ingezameld, zooals hij zeide voor een klooster. Hij wendde het te eigen bate aan Hij moet dit bedrijf al eenigen tijd bij de hand hebben gehad thans was hij den geheelen dag in de omgeving van Wehl bezig geweest en werd bij aankomst van den lokaaltrein, waarmede hij reisde, in arrest genomen. L. maakte meermalen kennis met de gevangenis en het krank zinnigengesticht. De zaak van den onwilligen pastoor te Heugem is thans geregeld. Hij stemt er in toe de pastorie te verlaten, daaien tegen wordt hem een eervol ontslag met

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2