O' Jaarg. i\o. 780. Zaterdag 20 Januari 1804. Nieuws- en Advertentieblad \~J voor Zeeuw scli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Suikerfabrikanten en Landbouwers. 9i. FEUILLETON. lij I® Buitenland. Binnenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. De heer S. C. J. Heerma van Voss beantwoordt in de N. Rott. Courant van het suikerfabrikanten-standpunt den o- pen brief van Dr Swaving in een onzer vorige nummers besproken. Volgens hem zit het bezwaar der landbouwers niet zoo zeer in het percentage van 14 pCt als wel in voorwaarde van monster- neminq aan de fabriek. Naar zijne meening zal de wijze, waar op in ons land met zijne eilanden, ver re afstanden en kleine contracten, de levering en in ontvangstneming van bqpt- worielen moet plaats vinden, een groot, zoo niet onoverkomelijk beletsel blijven om te komen tot den gewenschten ver koop op gehalte. Beide partijen zullen monsterneming wenschen bij zich, en schrijver acht het dan ook een natuurlijk verschijnsel, dat de verkoop op gehalte slechts d&ar ge slaagd is, waar groote grondbezitters met belangrijke partijen per vaartuig aan de fabriek, dat is in beidei tegenwoor digheid, kunnen leveren. Schrijver meent echter dat aan de be stendiging van verkoop op gewicht niet zooveel bezwaar is verbonden, want de Bond van suikerfabrikanten knijpt de landbouwers niet uit, maar betaalt de hoogst mogelijke prijzen. In het eigen lijke bietenland van Oud-Gastei, Kruis land, Steenbergen enz. hebben de land bouwers, naar schrijver beweert, dan ook fortuin gemaakt. Wat betreft correctief door dr Swa ving aanbevolenfabriek op coöperatie - ven grondslag, schrijft de heer Van Voss »Het is opmerkelijk dat men nimmer hoort pleiten voor meelfabrieken, slage rijen, aardappelbloemfabrieken en der gelijke op coöperatieven grondslag, ja dat men in de jaren van crisis in de suikerindustrie, 1880 1888, ook nimmer hoorde van coöperatieve suikerfabrieken evenmin in het jaar 1890, toen door de vorst zooveel bieten vernietigd werden. »Maar thans, nu in tegenstemming met zooveel slechte jaren, de beetwor- telfabrieken eens een paar goede jaren hebben gehad, zou men het aangenaam vinden, hoe naïef, er bij geïnteresseerd te zijn Dat doet denken aan het beken de gezegde van den winner bij het kaart spel „toch wel een aardig spel, dat kaartspel l" »lk spreek in ernst, wanneer ik u zeg te gelooven, dat de oprichting eener coöperatieve suikerfabriek het beste mid del zou zijn, om den beetwortelsuiker' fabrikanten iets meer waardeeving te beurt te doen vallen, dan hun nu niet door de landbouwers, maar door de woord voerders van den landbouw wordt ge schonken. Moge de coöperatieve fabriek dan steeds verschoond blijven van vroe ge winters, slechte oogsten, suiker-cri sis, enz. enz.anders zou ik voor de persoonlijke veiligheid der coöperatie-a postelen niet gaarne instaan Bij den grooten Italiaanschen geleerde Cesare Lombroso heeft de Figaro aan geklopt om een geneesmiddel tegen de anarchisten. Het antwoord is kort en bondig. Lombroso schrijftEr zijn ten allen tijde vijanden der bestaande orde geweest, koningsmoordenaars enz. Thans NAAR HET HOOGDDITSCH VAN ClOLO KliniND DOOR A. A. v. W. De graat wierp een blik op de pen dule, die op den schoorsteenmantel stond en bewoog zich onrustig in zijn stoel. Toen, als werd hij zich eerst nu bewust van deze voorbedachte beweging, zeide hy Gij moet het mij eenigszins toegeven, als ik den schijn aanneem van ongedul dig te zijn.Nog slechts acht en veertig uren en dan is de tijd daar van mijn hu welijk en mijne reisik heb nog veel té doen en bovendien een samenkomst afge sproken met mijne moeder en mijne bruid, die ik natuurlijk niet mag verzuimen. La ten wij dus, als het u goeddunkt de in tieme aangelegenheden van mijnen vriend en van zijne arme vrouw onbeslistmen mag de hartewonden der dooden niet aan raken, daar zij niet te heelen zijn. Wilt gij zoo goed zijn mij bekend te maken met het eigenlijk doel van uw mij aan genaam bezoek De geheime wensch, om het onderhoud at te breken, een onderhoud dat nu ge naderd was tot een gevaarlijk punt, de hoop, een verdediging onnoodig te ma ken, door de aanklacht at te snijden, ver borg zich onder eenen opzettelijk ten toon gespreiden hoogmoed. Maar dit maakte geen indruk op den schilder, iedere ver- geefsche wending, die hij maakte om te ontsnappen, bevestigde Richard in de o- vertuiging, dat bi] den schuldige voor zich had. Vergeef mi), heer graaf; ik zal trach ten kort te zyn, gjj vraagdet naar het uiteinde der gestorvene nu, hare laat ste gedachten waren bij u en gij moet daarom, ot veel meer nog om der wille uws vrienös, mij nog een kort gehoor verleeneu. Magdaiena, ik mag haar zoo noemen, daar ik vermoed, dat de naam u niet al te vreemd is, Magdaiena be weerde, dat in weerwil van de deugde lijke trouwakte niet de heer Constantijn Wangen haar echtgenoot en de vader van haar kind was, maar dat een fielt dezen onbevlekten naam gestolen had, om met dien naam eigen schande te dekken. Ademloos, met fonkelenden blik en hoogopgerichte houding stond hij voor den graaf, die doodsbleek maar volkomen bedaard hem in hel gelaat zag. Hoe zou dat mogelijk zyn, hernam hij, de dame heeft toch, zooals gij daar straks zeidet, dezen naam bij haar leven gedra nu er op de plaats van koningen afge vaardigden zitten, die misschien nog despotischer, menigmaal zelfs minder eerlijk dan de koningen zijn, is het zeer natuurlijk, dat de rebellen zich aan hen vergrijpen, te meer daar het thans een economisch fanatisme betreft, jdat even sterk is als het politieke en theokrati- scbe en wij! deze fanatici het uiterlijk der wereld met éen slag hopen te ver anderen. Daar echter de economische voorwaarden maar al te slecht zijn en daar de gerechtigheid dikwijls slechts oen spel is, is het natuurlijk dat er lie den zijn, zelfs van goede trouw, die een verandering zoeken. Het beste genees middel zou eene betere behandeling der ongelukkigen zijn, om niet aanleiding tot gerechtvaardigde reactie te geven. Het ergste aller geneesmiddelen zou on getwijfeld het geweld en de wreede on derdrukking zijn, gelijk men ze in Frank rijk toepast. Haar nutteloosheid tegen over fanatici is bovendien sedert eeuwen bekend. Het voorbeeld van het Liceo- theater te Barcelona na het doodschieten van Pallas spreekt voor zich zelf. In Frankrijk zou naar mijne meening het beste middel het belachelijke zijn. De martelaren worden altijd vereerd, nooit echter de belachelijke lieden. Overigens is een internationaal verbond nutteloos tegenover de anarchisten, want deze lieden hebben geen bepaald centrum". Dat schrijven van Lombroso heeft veel gewicht bijgezet bij de beweging, in een deel der Parysche pers begonnen, ten gunste van het verleenen van gratie aan Vaillant. Algemeen is het medelijden met diens dochtertje Sidonie. Er heefc zich thans gen, Zeker, en omdat daardoor twyfel zou nog een verzorger voor haar voorgedaan, een vriend van haar vader, de schrijn werker Haytz, die zich bereid heeft ver klaard haar als zijn eigen kinderen op te voeden. Vaillant heett dit aanbod aangenomenmaar hij heeft er bijge voegd, dat het aanbod van de hertogin d:U2ès om het kmd een beroep te laten leeren, teneinde het in staat te stellen later in haar eigen onderhoud te voor zien, heel wel koD samengaan met het voorstel van Haytz om het kind tot zich te nemen. De vrageD, ir, verband met een her ziening der wet op het armbestuur door den minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen gericht, luiden lo Hoe stelt uw burgerlijk armbestuur zich op de hoogte van de behoeften der huisgezinnen, die zich om onderstand aan melden 2o Welke is de verhouding van de betaling in geld tot die in natura 3o Wat is het maximum van hetgeen in uw gemeente in den regel aan éen ge zin per week aan bedeeling wordt ver strekt 4o Wordt na verstrekking van bedee ling eenig toezicht gehouden op de be doelde gezinnen, en zoo ja, op welke wjjze? 5o Wordt door het burgerljjk arm bestuur ook bedeeling verstrekt aan per sonen of aan gezinnen, die, ofschoon on voldoende, reeds door kerkelijke of par ticuliere instellingen van weldadigheid worden bedeeld 6o Bestaat er in uwe gemeente eene kunnen ontstaan, daarom zou ik gaarne van u de verklaring hebben, of meu wer kelijk uwen vriend onrecht heett aange daan, door zijnen naam te misbruikeu, of dat deze aanklacht de koortsfantszie was eener zieke. Herbert oveilegde, hy was zoo diep in het net verstrikt geweest, dat hij nu voorzichtig acht gaf, zich niet opnieuw te omspannen. Hy kende de geheele sterk te zijns vyands niet, het zou dwaas ge weest zijn, bepaalde en verbindende ver klaringen af te leggen en hij autwoordde koelIk zeide u reeds, dat ik mij daar over niet wil uitlaten, ot ik iets weet en wat van de betrekking mijns overleden vriends tot de dame, die u zoo na heeft gestaan. Ik kan u alleen den raad geven u te houden aan datgene, .vat zwart op wit geloofbaar voor u ligt. Gij wildet my echter, als ik goed verstaan heb, me- dedeelen, in hoeverre de gedachten der overledene zich hebben beziggehouden met mijn eigen persoonlijkheid wellicht kan ik met inlichtingen, die daarop be trekking hebben, beter van dienst zijn Zeker, heer graaf niemand kan dit, dan gij alleen of de dooden zouden moeten opstaan. Ik zal u dus in het kort de toedracht der zaak mededeelen, Magdaiena zeide stervend, dat zij een hooggeplaatst persoon naar Londen ge volgd was en daar onmiddellijk na hun ne aankomst zijne vrouw was geworden. Zij had dezen man bemind met al de lief de en met al de teederheid van haar rein gemoed, zij stemde toe in de geheimzin nigheid van dit huwelijk, daar die scheen te moeten bestaan door zjjne afhankelijk heid. Zij ontzegde zich allen omgang met mensehen, iedere verbinding met hare vrienden, liet zich geheel weerloos maken en werd een offer zonder eigen wil in zijne hand. Hij had haar voor de wereld den naam zijns vriends gegeven, om ge waarborgd te zijn tegen mogelijke ont dekking, hij had dien naam geleendnaar hy beweerde, en zij zij was een kind, heer graaf, toen zij met hem ging, zij dacht, dat dit zoo moest gebeuren. Maar toen vervloog de bedwelming, die hij liefde had genoemd en ontnuchterd verlangde hij naar andere genoegens. Eens kwam hij met de verklaring, dat zij scheiden moes ten, dat hij door eigen volkomenheid van macht den echt, voor God gesloten, wil de verbreken volgens meuschenrecht, om dat ik bid u, heer graaf, zie niet naar het uurwerk, ik zal spoedig aan het einde zyn omdat hij eeu tweede, een rijke vrouw moest nemen, wiei bezittingen hy noodig had, om zijn bedreigd bestaan te verzekeren. En wanneer komt eindelijk mijn per soon in de handeling voor viel Herbert hem achteloos in de rede, bij wien, nu de eerste gevaarlijke ontroering overwon nen was, een stoute trots opkwam tegen openae, reit te haar de hand en gfBRi

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1