No. 778. Zaterdag 15 Januari 1894. 9e Jaarg. KJ is Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h -Vlaanderen. F. IHELEMAiV, AXEL. Snikerfabrikanten en Landbouwers. 89 FEUILLETON. AXËLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUÏKER UITGEVER A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De heer Dr. A. J. Swaving, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes heeft in de N, R. Ct. een open brief gericht tot den heer S. C. J Heer- ma van Voss te Leer, secretaris va.n den Bond vao suikerfabrikanten. Deze brief heeft betrekking op de wijze van betaling der suikerbieten, een onder werp dat herhaaldelijk ook in dit blad werd behandeld. Dr. Swaving spreekt als zijne vaste overtuiging Uit dat, in het belang eener veredelde cultuur, Je betalinq der beetworte len volgens het suikergehalte de voorkeur verdient bóven de betaling volgens het ge wicht. Op zijn initiatief hadden verschil lende vergaderingen plaats en werd den 7en Februari 1892 te Breda een gecom bineerde veigadering van afgevaardigden van landbouwvereenigingen en suikerfa brikanten een proefcontract goedgekeurd waarbij de basis werd gesteld op 13 pet. tegen /II per 1000 kilo netto. In de campagne 1892 werden op bescheiden schaal zulke gehalte-contracten gesloten. Den 20 Jan. 1893 had onder leiding van dr. Swaving een tweede gecombi neerde vergadering plaats te Breda. Op die vergadering bleek dat beide partijen de invoering van bet contracteeren op gehalte wenschelijk achten. Er ontstond echter geschil over het percentage ter wijl de fabrikanten wilden contracteeren op 11, resp. 11.50 per 1000 kilo met basis van 14 pCt. suiker, achtten de land bouwers deze basis te hoog en noemden zij den eisch der fabrikanten gelijkstaan de met eene weigering om op gehalte te contracteeren. De tweede samenkomst NAAR HET HOOGDUITSCH VAN OOLO IIAINI l'\ IF DOOR A. A. v. W. Hg ging naar huis en zijn eerste be zoek gold zijn verloofde. Zn verschrok, toen zij hem voor zich zag, zoo veran derd en ontzenuwd, maar zij weet dit aan het verdriet over zijr. vader, aan o verspannen arbeid en verlangen naar haar. Geef u mij spoedig, bad hij en ik zal de Herbert van vroeger dagen zijn. Maar zij was niet lijdzaam als Magda lena, zij had nooit iets gekend daD haar eigen wil. Binnen drie maanden, was haar ant woord, de rouwtijd over grootvader moet ten minste geëindigd zijn, den rouwtijd over uw vader verkorten wij reeds. En dan is er nog zooveel, zoo eindeloos veel te doen vóór onze reis. Een uitzet is een gewichtige zaak hoeveel winkels heb ik te bezoeken, hoeveel te bespreken met modistes en leveranciers. De reke ning met mijne voogden, het overgeven van het vermogen in uwe handen, ver pieuwing van pachtcontracten, waarvan had dan ook geen ander resultaat dan het besluit dat in November 1893 een nieuwe bijeoDkomst zou worden belegd. Toen evenwel dr. Swaving stappen deed om tot deze derde vergadering te komen, ontving hij namens de vergade ring van fabrikanten eene besliste wei gering op grond, dat zij »geen heil" za gen in nieuwe onderhandelingenwijl „een landbouwer in het algemeen veel- eischend is" Deze wijze van doen, waar door de weg tot onderling overleg ge heel en al wordt afgesneden, wordt door dr. Swaving zeer betreurd en heeft hem de overtuiging geschonken, dat de ver houding tusschen landbouwers en tahri kanten niet langs den door hem voor gestelden weg is te verbeteren omdat de landbouwers niet zijn opgewassen tegen de macht van den fabrikantenbond. Schrij ver is door den loop dezer zaak dan ook gebracht tot de meening, dat de uiteen lcopende belangen van fabrikanten en landbouwers alléén kunnen worden ver zoend door de landbouwers tevens ge- intresseerd te maken bij de fabriek, m. a. w. door de oprichting van beetwortel suikerfabrieken op coöperatieven grond slag. Het antwoord van deD heer Van Voss luidt dat dr. S. de zaak te veel van uit de studeerkamer beziet. De weigering der landbouwers om op het onder hun directie en medewerking vastgestelde contract zaken te doen, zit hem niet zoo zeer in de 14 percent suiker maar in de voorwaardemonsterneming aan de fabriek. De 14 pet. suiker is een eisch die zichzelf oplegt; wanneer de landbouw in Nederland voor den basisprijs (dit jaar ik niets versta en dat ik aan u overlaat dat alles eischt tyd. En overvloed van tijd hebt ook gijzelve niet. naar het mij toeschijnt want ik denk, dat gij mij niet iD het huis zult willen brengen zoo als uwe ouders het bewoond hebben. Mijn smaak toch wijkt zoozeer af van den hun Den en mij op genade of ongenade o- vergeven aan den decorateur, daar heb ik ook geen lust in. Herbert schikte zich met tegenzin dat gene wat hij zoozeer geschuwd bad, een geduldig afwachten van de dingen die ko men zouden, was het eenige wat nu hem restte. Maar deze rust en lijdzaamheid, in plaats van kalmeerend te werken op zijne gespannen zenuwen, verhoogde zij ne prikkelbaarheid tot den uitersten graad Het was een geluk voor hem, dat het m orde breugen vau het groote vermo gen, dat hem ten deel viel, eene tijdroo- vende en tegelijk aangename bezigheid was, eene bezigheid, welke hem dageljjks de overtuiging schonk, dat een zorgeloos schitterend leven hem wachtte, zoodra de dreigende wolken, zouden zijn voorbijge trokken, de wolken, die nog zweefden bo ven zijn hoofd. \olgens den wensch zijner bruid, was zijn vaderlijk huis ingericht met al de pracht, welke zij beminde met al de lui men en ideeën van een bedorven kind. Daarover waren de eerste debatten en verschillende meeningen ontstaan, waarbij 10) niet in staat bleek, hetzij op ge halte of op gewicht, 14 pet. suiker er. gaandeweg meer te leveren, dan zou de beetwortelsuikerindustrie in ons va derland eenvoudig geen toekomst hebben want slechts uit suikerrijke bieten kan zij een product maken dat op de wereld markten kan concurreeren. Eilandenliggingverre afstanden en kleine contracten zullen steeds den ge- wenschten verkoop op gehalte tegenhou den. Beid® partijen zullen monsterneming bij zich wenschen, het is dan ook natuur lijk dat de verkoop op gehalte slechts daar geslaagd is. waai' groote grondbe zitters met belangrijke partijen per vaar tuig aan de fabriek, dat is in beider te genwoordigheid, kunnen leveren. De heer v. V. ontkent dat bij weg valling van dr. S.'s lievelingsdenkbeeld „verkoop op gehalte" de toestand zou treurig worden terwijl de Bond vanSui- kerfabritanten wei kei ijk betaalt de hoogst mogelijke prijzen, en de landbouwer hare conditiën, waren zij overdreven, zeker zou afwijzen. De West Noord-Brabantsche boeren erkennen dan ook gaarne dat zij hun welvaart te danken hebben aan de bie tenteelt. De heer v. V. bestrijdt het correctief door dr. S. gesteld de landbouwers ge- interesseerd bij fabrieken op coöperatie ven grondslag of bij de bestaande sui kerfabrieken. Dat zou tegenvallen. De schoenmaker moet zich bij zijn leest houden. En zou dan de tegenslag van vioege winters, slechte oogsten, suiker- crisis, enz. achterblijven, waarmee de fabrikanten te rekenen hebben Men zij steeds als overwinnaar te voorschijn kwam, want Herbert zocht uit de hoog gaande golven een veilige haven, eer zich een on weder ontlastte. Twee dagen voor de bruiloft was het huis gereed, het was schoongemaakt en gezuiverd, meubels en kronen, kandala- bres en spiegels waren ontdaan van hun ne beschermende omhulsels, het jonge paar wilde op de lange reis een volledigen in druk raedenemen van hunne toekomstige huiselijkheid. Herbert had juist zijn eersten rondgang gemaakt, had nog eenmaal alles bekeken en onderzocht, daar hij in den namiddag zijne bruid verwachtte vergezeld van zij ne moeder Zooals hii daar zat in zijn kabinet, diep in zijn armstoel gedoken, onbespied en zich zonder dwang overge vend aan zijne stemming, scheen hij merk baar veranderd. Er was iets vermoeids in zijne onverschillige houding, in de al- geheele werkeloosheid, waarin zjjne halt- geopende oogen beenblikten over de cou rant, welke hij in de hand hield, en scher pe lijnen om neus en mond haddeu op zijne trekken den stempel gedrukt der laatste weken en maanden. Hij zat in diepe gedachten verzonken en, wat hem zelden gebeurde, die gedach ten dwaalden in het verleden. Het was toch zoo natuurlijk, dat hij eene verge lijking maakte. Hoe klein, hoe vertrou welijk en bescheiden was zjjn eerste te moet den toestand niet afmeten naar een paar goede jaren als die dezen nu gehad hebben. Zij tevens nog gemeld dat de eerste kamer met algemeene stemmen heeft aangenomen het door de tweede kamer eveneens aangenomen voorstel van den minister van financien om den suiker accijns zooals de Telegraaf zegt wat strakker aan te halen en alzoo een eerste bogin te maken met het beperken der overmatige uitbreiding welke de sui kerfabrikanten gaandeweg hebben weten te geven aan de hun verleende protectie door een steeds grooter aantal overpon- den uit het aan de meting onderworpen sap te trekken boven de hoeveelheid die door den Staat b(j zijn aanslag als norm wordt aangenomen. De aanslag is nu met 20 pet. opeens verhoogd, en eene controle ingevoerd, die mettertijd zal leiden tot een afdoende regeling der fabricage De afgevaardigde uit Noord Brabant, de heer Stassen bestreed 't voorstel en pleitte voor de fabrikanten, wijzende op de voordeelen die de bietenbouwer Ee niet. Jammer echter dat de bietenbouwei zoo weinig ziet van deze voordeelen. Veel eer zoo zegt de Telegraaf al weer beeft de overpondign voor een deel ten hunnen koste plaats en worden zij juist met het oog daarop door de verbonden fabrikanten op de ergste mani6r gerin geloord. Merken wij eindelijk nog op dat deze regeling, gelijk alle vorige partiële rege lingbn der accijnzen op suiker indirect, den landbouwer tol nadeel waren; want ieder voordeel door de schatkist, door huis geweest, een tehuis dat hij zich ge schapen had in stille verborgenheiden welk een gevoel van daük en geluk had die schoone vrouw medegebracht, die vrouw, welke den drempel overschreed aan zijne hand Slechts weinige eenvou dige kamers had zjj bewoond, maar in zijne herinnering oefenden die kamers een onbeschryfelyke bekoring op hem uit het was hem, als ware daar alles geble ven, wat de aarde te schenken had aan glans en zonneschijn. De lange rij ka mers, welke hij hier overzag in haar druk kende pracht van stukadoorwerk en ver guldsel. met hare donkere gewerkte zij den tapijten, zij scheen hem ledig toe en koud. Hij smachtte naar dien zil verrei- nen lach, die hem eens had verrukt, naar de zorgeloosheid van vroeger dagen. Berouw was het niet, dat hij gevoelde, ook geen medeljjden met de vrouw aan' welke hij zoo zwaar gezondigd had. Al leen onrust verteerde hem, alleen bittere toorn steeg in hem op, als hij het verle den vergeleek met het tegenwoordige en zich herinnerde, dal hy toen vryer ge weest was en gelukkiger dan nu. Zoo dacht hy eü toen vielen hem de moede oogleden toe hy sliep zoo weinig in die lange uitputtende nachten. Dit gebeurde hem vaak by dag en als hij dan gewekt werd door eenig gerucht of door een naderenden stap, zooals nu door den staf vau zjju bediende, dan schrok openae, reifcte haar de hand en

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1