Binnenland. Bemengd Nieuws. Frankrijk getrouw zou blijven aan zijne traditiën, aan de liefde tot orde en vrij heid, aan de achting voor recht en wet, aan hef ernstig streven naar vreedza men vooruitgang. Hij verklaarde, dat Frankrijk zich, in samenwerking met alle andere stalen, wilde wijden aan de edele taak, de natiën nader tot elkander te brengen. En aan het slot van zijne rede noemde bij het nogmaals Frankrijk's vurigsten wensch, dat het nieuwe jaar de gerechtvaardigde hoop op het onver stoord behoud van den vrede zou ver- wezenlijker. Het zal wel niet de bedoeling van den president zijn geweest, dat men dezen overvloed van betuigingen in verband zou brengen met de toenadering tusschen Rusland en Frankrijk en de demonstra tieve feestelijkheden te Toulon en te Parijs. Want dan zou hij hebben te kennen gegeven, dat aan het vredelie vend karakter van die toenadering en die demonstration eenige twyfel kon bestaan, hetgeen steeds door alle Fran- sche staatslieden in verantwoordelijke positie pertinent is ontkend. Wel mag men zijne woorden in verband brengen met deD treurigen en verontrustenden indruk, door de uitspraak der jury te Angoulème in geheel Europa gemaakt. Zooals men weet, stonden te Angou lème de Franschen terecht, die beschul digd waren van moord en doodslag op Italiaansehe arbeiders te Aigues-Mortes. Het getuigenverhoor bracht afschuwelijke bijzonderheden aan het licht. Door ras renhuat en broodnijd gedreven, hadden de Fransche arbeiders aan de zoutwer ken van Aigues Mortes hun Italiaansehe makkers niet slechts achtervolgd en mis handeld, maar zelfs de hulpelooze en weerlooze gekwetsten op lafhartige wij ze afgemaakt. De jury nam voor dez6 gruwelen tweeërlei verontschuldiging aan: in de eerste plaats, dat de provocatie van de Italianen was uitgegaan, en in de tweede plaats, dat de beschuldigden behoorden tot de slechtste elementen der arbeidersbevolking. Daarmede was hoog stens bewezen, dat geen fatsoenlpk Franscbman om een open reden een I taliaan zal doodslaan. Maar de provo catie was stellig niet van dien aard. dat zij eene zoodanige uitbarsting van volks- hartstocht kon wettigen of zelfs maar vergoelijken, en het feit, dat de beschul digden bijna aüen te slechter naam en faam bekend stonden en voor het mee- rendeel reeds herhaaldelijk waren ge vonnist, was zeker geen reden om hen met bijzondere toegeeflijkheid te behan delen. Dat de uitspraak der jury te Angou lème vooral in Italië veel kwaadbloed heelt gezet, is volkomen verklaarbaar. En de zaak is er niet beter op gewor iet had verlaten, zelfs niet in de eerste bedwelming van den hartstocht? Geen brief, geen woord tot getuige verraadde hunne echtelijke verbintenis de eenige, die zijne identiteit kon vaststellen, de ou de predikant was dood. Herbert herhaalde dit telkens en tel kens weder, als hij peinzend en woelend in slapelooze nachten te bed lag en over dag met ziekelijke prikkelbaarheid luister de naar den stap van zijn bediende, die bezoek aanmeldde of opdrachten vervulde. Deze toestand van vrees en verachting prikkelde zijne zenuwen op onverdrage- lijke wijze moest de slag vallen, dan wilde hij dien liever tehuis pareeren. Daar zijne zaken reeds in orde waren, voordat hij het laatste en moeilijkste on derhoud had met de vrouw, die hjj ver stootte, vertrok hij r.aar Duitschland. Hjj nide tot zichzelven, dat onder deze om standigheden zijn huwelijk moest bespoe digd worden, nu er gevaar dreigde door Magdalena's tusschenkomst. Als zijne bruid kon Melanie zich nog van hem at keeren, bij lederen twijfel die in haar op kwam als zijne vrouw moest zij volhar den en met hem dragen. (Wordt vervolgd.) den, nu enkele bladen hebben verklaard, dat de aanwezigheid van den Itaiiaan schen consul bij de aan dit proces ge wijde zittingen eene uittarting was. Het moet al zeer treurig met het rechtsge voel der jury gesteld zijn geweest, wan neer zij zich door eene handeling, die men hoogstens een gebrek aan tact kan noemen, tot zulk eene schandelijke uit spraak liet influenceeren. Men vertelt, dat keizer Wilhelm, naar aanleiding van de vrijspraak, waarmede het proces te Angoulème geëindigd is, zou hebben opgemerkt: »Door gehoor te geven aan de eerste indrukken van hun gemoed werken de Franschen toch altijd pour le roi de Prusse." De opmerking is in dit geval volkomen juist. Italië zou wellicht, nu bet gebukt gaat onder een financieele en economische crisis, die de uiterste inspanning vereischt van de re geering en de natie geneigd zijn te o- verwegen, of de baten der triple alliantie wel opwegen tegen de lasten, die het zich daarvoor moet getroosten. Maar eene daad, die van zoo voei haat en vij andschap getuigt als de bedoelde uit spraak, kan slechts ten gevolge hebben, dat Italië voor iedere toenadering tot Frankrijk terugdeinst en elke gedachte opgeeft aan het losmaken der banden, die het met de groote mogenheden van Centraal-Europa verbinden. Koning Umberto, heeft bij de nieuw jaarsreceptie tegenover de vertegenwoor digers van de Kamer en de Senaat de hoop uitgesproken, dat bet jaar 1894, waarin den buitenlandschen vrede gee- Derlei verstoring scheen te dreigen, mocht leiden tot eene bevredigende oplossing van de binnenlandsche moeilijkheden. Voorzeker eer. zeer gepaste wensch elke »grandiloquentie" zou ondei de gegeven omstandigheden voor Italië eene bitiere ironie zijn. Ten slotte zij nog vermeld, dat de Hongaarsche minister-president Weker- lé eene welverdiende hulde bracht aan keizer Franz Joseph en aan diens on vermoeid en krachtig streven tot ver zekering van het behoud van den vrede. Onder deze omstandigheden, zoo ver klaarde de premier, zou Hongarije al zijne krachten kunnen wijden aan de verwezenlijking van het liberale hervor- mings-programma. Hiermede wordt in de eerste plaats bedoeld eene verbetering in de betrekkingen tusschen Kerk en Staat daar te lande. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat de eerste dier verbete ringen, de invoering van het burgelijk huwelijk, niettegenstaande den tegenstand der clericalen, zal worden doorgezet. Gedeputeerde staten van Zeeland heb ben de besturen der waterkeering van de calamiteuse polders of waterschappen in onze provincie uitgenoodigd de dijk- raden te raadplegen over het verleenen van pensioen aan eventueele weduwen en weezen van waterbouwkundige amb tenaren en hun gevoelen mede te deelen omtrent het verzoek dier ambtenaren tot bedoelde pensioeneering er. de wijze waar op daaraan zou kunnen worden voldaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verbod van het vervoer van kalveren, jonger dan zes maanden, naar Friesland, uit den kring omvattende de provinciën NoordHolland, ZuidHolland, Utrecht, Zeeland, NoordBrabant, Limburg Gelderland, Overijssel, Drenthe en Gro ningen opgeheven. De St. Ct. bevat een kon. besl. van den 23sten December 1893, tot uitvoe ring van art. 3 4 der wet van 2 Oc tober 1893 Staatsblad no. 149) tot hef fing der bedrijfsbelasting. Daarbij is bepaald dat kosten van schatting bedragen voor elke schatting en voor de gezamelijke deskundigen, die daarvoor zijn aangewezen en tot de schat ting hebben medegewerkt, twee gulden van elke som van honderd gulden of gedeelten van dien, der huur van het gehuurde perceel of, indien, de belasting plichtige de eigenaar is, der kadastrale huurwaarde van het kadastraal perceel, mei bepaling dat die kosten voor elk perceel de som van twintig gulden niet zullen te boven gaan. AXEL, den ft Januari 18»4 Over het afgeloopen jaar was de loop der bevolking ais volgt Geboren 83 m. en 64 vr. waaronder buiten echt 1 m. en 1 vr. Overleden 53 m. en 58 vr. Levenloos aangegeven 3 m. en 2 vr. In de gemeente gevestigd 82 m. en 61 vr. Uil de gemeente vertrokken 83 m. en 70 vr. Voltrokken huwelijken 35als29 tusschen jongmans en jongedochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 2 tusschen weduwnaars en jonge dochters en 3 tus schen weduwnaar» en weduwen. Bevolking op 31 Dec. 18921802 m. en 1853 vr. totaal 3655. Bevolking op 31 Dec. 18931831 m. 1850 vr. totaal 3681. Voor de betrekking van onderwij zer aan de openbaie school alhier, op eene jaarwedde van ƒ550, hebben zich geen sollicitanten aangemeld. Aan de hedennamiddag door d6 IJsclub gehouden wedstrijd werd door 47 personen deelgenomen. De prjjzen be stonden als naar gewoonte weder uit kleedingstukken en brandstoffen. Concor dia luisterde het winterfeeslje op en ve len waren naar de ijsvlakte gestroomd om deel te nemen aan het nationale vermaak, of een kykje te doen op de van menschen krioelende baan. De weegbrug, die aan den Nieuwen dijk nabij het station Axel zal worden geplaatst, zal een draagvermogen bezit ten van 7000 kilogram. De levering en plaatsing is opgedragen aan dhr F. Wal raven te Terneuzen ond9r toezicht van dhr J. Scheele Dzn, bouwkundige aldaar. Een ooggetuige deelt mede Toen gistermiddag drie wagens, gela den met guano en komende van Sluis kil, nabij de Sassing kwamen, diende het ongeluk dat de derde wagen tegen den tweeden aanliep daar deze een weinig werd ingehouden. Het gevolg was, dat de wagen omkantelde en de zich daarop bevindende guano in de sloot od in den hof aan A. D. rerecht kwam. De voerman van dien wagen werd lichtelijk gekwetsc, daar hij onder een der paarden geraakte en daardoor een trap op de borst bekwam. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Marqaretlia-, Kleine Huissens- en Eendragtpnldevs zijn Zater dag te Zaamslag aanbesteed de werken tot verdediging van den oever aan den calamiteusen Kleine Huissenspolder. Ra ming 29920. Het minst werd ingeschreven door den heer J. Tollenaar te Ter Neuzen voor 23150, aan wien her, werk behoudens nadere goedkeuring van Gedeputeerde staten is gegund. Verder schreven in de heerenAdr. van der Beek te Zaamslag voor 28000 B. den Extei van den Brink te Krab- bendijke, voor 26845, J. de Jong te Biezelinge, voer 26777, H. Klaassen te Zaamslag voor 25244, J. Roskam te Sliedrecht, voor 24840, M. C. de Jonge P.Mz. te Sliedrecht, voor 24470, en J. de Bree Fz. te Terneuzen voor 23844. (M. Ct.) De installatie van den Edelachtb. heer Van Waesberghe, benoemd burge meester van Hulst, zal op as. Dinsdag met grooten luister plaats hebben. Er heeft zich eene feestcommissie gevormd bestaande uit de hoeren G. Boel, E. Cal lenfels, E. Dumouleijn, D. van der Heijden G. G. A. Meuwissen, Jos. Seydlitz, P. Staal, A. Wauters en E. Wauters. Naar wij vernemen zal de heer Van Waesberghe omstreeks half 3 ure in zijne gemeente arriveeren. Te Walsoorden is op stroom heel wat ijsgang, doch de boot op Hansweert blijft nog in de vaart, hoezeer voor de laagwaterbrug van den steiger sommige oogenblikken veel ijsschollen zich samen pakken, wat het lossen van goederen zeer bemoeilijkt. Vanwege den provin cialen waterstaat werd Zondag de ijs massa gedurig opgeruimd. Aan den steiger ontstond Zaterdag door het ophoopen van ijs reeds schade, door het breken van palen en leuningen, en het verbreken van verbindingen. Terneuzen. De heer J. van Lindhout onderwijzer alhier is als zoodanig benoemd te Assendelft op een jaarwedde van f 600. Terneuzen, 9 Jan. Heden middag ijs- feest op de baan van de IJsblub Terneu zen. a. Hardrijderij voor de leden, b. Hardrijderij voor de leden en hunne dames. c. Schoonrjjden voor de leden. Graauw, 9 Januari. De uitslag der gisteren te Hulst gehouden aanbesteding van 192.500 kilogram Superphosphaat is als volgt Ingeschreven werd door de heeren Ad. Standaert te Balgeroecke voor 3.32 H. J. Vlaminck te Clinge voor 3.361/»J. A. Pateer te Hontenisse voor 3.40 en A. Snelleman te Dinteloord voor 3.40. Aan den laagsten inschrijver is de le vering gegund. Vrijdag avond omstreeks kwart voor zeven veroorzaakte te Middelburg een hevige knal en sterke schok, die velen aan een aardbeving, sommigen aan een dynamiet-aanslag denken deed, grooten schrik en ontsteltenis bij de bewoners van den Korten- en Langen Delft en aangrenzende straten. Wat was er gebeurd vroeg ieder en niemand wist dadelijk antwoord te geven, maar algemeen achtte men de oorzaak eene gasontploffing. Dit vermoeden werd weldra bewaar heid, want op onderscheidene plaatsen bleek dat steenen uit den grond waren losgeraakt, dat ijzeren plaatjes etc. waren opgelicht, sommigen tot een hoogte van twee meter, of andere schade was ver oorzaakt. Op plaatsen, waar de kanalen in de huizer. minder hecht waren dan op an dere, was natuurlijk de schade het grootst zoo word in den Korten Delft in eene ietterzetterij de vloer stuk geslagen, een corrigeersteen van groote afmetingen op gelicht en verschoven en een met letters gevulde kast omgeworpen, terwijl een paar huizen verder volstrekt geen schade was veroorzaakt. In dezelfde straat werd op een paar achterplaatsen een gedeelte van een ri ool over grooter of kleiner afstand open geworpen. In enkele burgerbuizen in den Langen Delft was de ontploffing zeer sterk; in een ervan werd een rioolbedekker tot een paar meter tegen een plafond ge slingerd. In een winkel ir. dezelfde straat werd een zware deksteen van een onder het huis loopend riool in tweeën geslagen, terwijl in de keuken verschillende keu kengereedschappen over vrp grooten af stand werden weggeslingerd. Hier en daar werd op de bedekkingen van privaten zoodanige druk uitgeoefend dat deze werden weggeslagen, terwijl de faecaliën her en der verspreid werden. Overal waar de ontploffing schade ver oorzaakte werd een onaangename lucht waargenomen ook Zaterdag middag was die nog zeer goed merkbaar. Bij een der bewoners van den Korten Delft zijn o. a. een drietal vogels ten gevolge van die lucht overleden bij een ander viel op den zolder een ladder om ver. Wat de oorzaak is van deze explosie valt niet met zekerheid te zeggen. Vast staat het dat zich in het door de genoemde straten loopende riool een groote hoeveelheid gas moet verzameld hebben, dat, een uitweg zoekend, dooi de verschillende, op het riool uitmonden-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2