1 9P Jaarg. i\ü. 777. Woensdag 10 Januari 1894. m Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zee uw sc h- Vlaanderen. F. DIELEMAlV, De vacature te Goes. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL; Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent- voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. UIT DE PERS. De Middelburgsche Ctde candidaat- stelling van den heer Lohman te Goes besprekende, zegt, „dat op dit oogenblik, nu de Tweede Kamer staat voor eene gewichtige beslissing, voor de behande ling van een vraagstuk, waarin dr. Kuy per, en met hem tal van aanhangers der anti-revolutionnaire rfchting, beslist partij trekt voor den minister Tak, nu het er op aan zal komen de richting aan te wgzen, waarin de eerste jaren gestuurd zal worden, nu meenen wij dat jhr. De Savornin Lohman goed zou doen nog te blijven in de Eeiste Kamer. »Waar zijne antipathie tegen de kies wetten sterker is dan zijne sympathie, ware hot, dunkt ons, ook om zijn zelfs wille beter dat hij in ons Boogerhuis af wachtte wat do Tweede Kamer met die ontwerpen doen zal om daarna naar be wind van zaken te bandelen." Het blad wijst er op. dat dr. Kuyper diezelfde meening deelt, en zeis onlangs zeide, dat hij eigenlek liever had gezien dat de heer Lohtr.an „niet weer in de Tweede Kamer had behoeven op te tre den, alvorens de nieuwe Kamer zetelde en alzoo nieuwe toestanden geboren wa ren." Dat dr. Kuyper thans den heer Loh man aanbeveelt, noemt de Middelb. Ct. raadselachtige taktiek Het blad wijst daarna op het verschil in opvatting tusschen de Standaarddie wil streven in »deraocratische" richting en verschillende anti-ievolutionairen waaronder de heer Lohman, die liever zouden spreken van „anti-revolutionaire stichting" en vraagt dan »Waar zulk een hemelsbreed verschil bestaat op een kardinaal punt van staats beleid, kan daar jhr De Savornin Loh man wel de man van dr Kuyper wezen? En wordt er een zonderlinge oomedie gespeeld, nu deze oud-minister den kie zers in het district Goes door de Standaard wordt aanbevolen Het blad meent, dat men tot deze conclusie zal moeten komen dat er in hel district Goes eene nieuwe [goochel toer met „blijk en schijn" wordt uitge voerd. De verkiezing te Goes. Naar aanleiding van het stellen van den liberalen candidaat Stigter ook door de katholieken te Goes, schrijft de Tijd „Wat de katholieke kiesvereeniging kan bewog6n hebbenbepaaldelijk bij deze verkiezing, nu de zaak van het kiesrecht alles beheerscht, aan den heer Stigter de voorkeur te geven boven den heer De Savornin Lohman, van wien bekend is, dat hij tegenover de kieswet- Tak een geheel zelfstandig standpunt in neemt, is ons niet geheel duidelijk. Schijnt het ons in de tegenwoordige omstandig heden voor katholieke kiesvereenigingen een bedenkelijke politiek toeiemand candidaat te steilen, omdat hij anti-revo lutionair is, niet minder bedenkelijk zou den wij het achten, indien het tegeno vergestelde als beginsel werd aangeno men, indien het zou heeten nooit ie mand, die tot de anti-revolutionaire partij behoort. In verband echter met een vroeger door ons medegedeeld bericht, ons NAAR HET HOOODU1TSCH VAN «OLO BA1MIJHID DOOR A. A. v. W. Twee dagen nog was hi; in Londen gebleven, twee dagen, nadat hij het on gehoorde had gewaagd. Hij had zijne woning niet verlafeD, maar gewacht en gewacht dag en nacht, of zij niet komen zoude. Hij was voorbereid op een too neel, dat wellicht opzien zou baren en had zich hiertegen gewapend met al de gruwzame onverbiddelijkheid van zijn ka rakter, eene onverbiddelijkheid, die zoo ver ging, dat hij de vrouw zijner liefde brandmerkte als bedriegster en op het reine voorhoofd van zijn kind den stem pel drukte der schande. Hij wachtte koorts achtig ontroerd, hij telde de uren maar niemand kwam. Hij waagde het niet, inlichtingen in te winnen, de vrees verdubbelde zijne voorzichtigheid van voorheen, waarmede hij zelfs ook de minste nalatigheid ver- mijdde, welke hem had kunnen compro mitteeren. Maar in de duisternis van den nacht sloop hij om hare woning, steeds uit Goes toegezonden, gelooven wij dat hier een persoonlijke quaestie in het spel is, en dat de katholieke kiesvereeniging wel bereid zou geweest ziin een anti revolutionair te steunen, als men daar de zaak had willen kennen, en men het over den persoon van den candidaat had kunnen eens worden, lr.tusschbn blijven wij nader bericht afwachten." De Telegraaf voegt hieraan toe Dat het standpunt der Goesche ka tholieken De Tijd, die nu eenmaal met de kieswet-Tak niet zeer ingenomen is, „niet geheel duidelijk'' schijnt, kan men begrijpen. Maar vreemd komt het ons voor, dat Het Centrum, welk blad e9n voorstander der kieswet uitbreiding is, thans openlijk mr De Savornin Lohman aanbeveelt, (wat De Tijd zelfs niet deed) in een artikel, waarin wel „beginselen", „dankbaarheid" en »eer" ter sprake ko men, maar waarin met geen enkel woord over de aanhangige kieswet ontwerpen wordt gerept. En dat is hetzelfde blad, hetwelk een paar dagen te voren de beslissing der katholieke kiesvereeniging te Goes „een waarlijk curieus symptoom"namelijk omdat het vermoedde, dat de katholie ken, die 's heeren Stigter's candidatuur steunen, in de verkiezing van jhr De Savornin Lohman geen voldoenden waar borg zien voor de aanneming der kies wet." Om haar eigen woorden te gebruiken: de houding van Het Centrum „geeft te denken." in de verwachting, dat er iets zou voor vallen. Het matte licht der nachtlamp scheen door de neergelaten gordijnen, maar geen geluid drong door tot hem, geen beweging werd zichtbaar, overal zwijgen, overal slaap. Eeuwige slaap Herbert huiverde dat wilde hij niet. Hg keerde terug, meer verslagen en vermoeid naar den geest, dan ooit Da een dier woeste gela gen, die hij had bijgewoond, terwijl zij vol geduld tevergeefs wachtte op zijne wederkomst. Hjj wierp zich op zijn leger neder en overdacht zijne plannen opnieuw in alle bijzonderheden, in alle mogelijke gevallen, die zouden kunnen dienen tot zijne verdediging. Hij bekende het zich zelve, dat zijne hoofdberekening gegrond was op Magdalena's karakter, op de hoop, dat zij hulpeloos en radeloos, overweldigd door de grootte van haar ongeluk, het hooti zoude buigen en zijne wenschen vervullen. Haar hart was als kneedbaar was in zijne hand, haar wilskracht luttel. Zij was een hulpelooze vrouw, welke de wereld niet kende, alleen, iD een vreemd land, zonder raadgever. Hem stond alles ter zijde, wat de zege beloofdemacht en aanzien, mer.schenkenuis, overleg en bewijzen. Hij had daarop gerekend dat zij het schandaal schuwen zal, dat hare eer verdacht maken en den naam van haar kind besmetten zou, terwijl hij haar toch het middel had aan de hand gedaan tot een vreedzaam eervol bestaan; maar hij had niet bedacht, dat zijn ver langen een bedrog bevatte, waarvan zij in hare reinheid geen besef had. Bij haar zelfbewustzijn stiet hij op een tegenstand waarop hij niet had gerekend. Slechts vluchtig was de mogelijkheid bij hem op gekomen, tegenover haar te zullen staan man tegen man nu ging het verder, als Magdalena's lichamelijke kracht hpt volhield en hij overzag toornig en met een angstig hart de nieuwe dreigende ge varen Hij schuwde dit uiterste tneer, dan hij zichzelven bekende want al ble ven de moeilijkheden, welke daaruit voor hemzelve voortsproten, ook het gewich tigst voor hem, toch schaamde bij zich de vrouw, uie verlieden aan zijne voeten lag, door laffe beschuldigingen nog die per in het stof te doen zinkeu. Dit raid del zoude hij slechts aanwenden in den uitersten nood zeide hij verschoouend tot zichzelven en hij overwoog nog eenmaal, of hij door verstandige toespraak zou trachten invloed op haar uit te oefenen. Maar hij was bang tot haar weder te keeren, evenals de moordenaar de plaats ontvliedt waar hij zjjn offer heeft gedood hij durfde niet onncodig zgne krach ten uitputten. Nu had hij ten minste tijd om over zichzelven te waken, alles te berekenen en te overwegen, wat óf bevorderend öf verdei f brengend hem in den weg treden kon. Die jacht, die da De nieuwjaars-receptiën, door de hoof den der verschillende Europeesche sta ten gehouden, hebben dezen keer wei nig merkwaardigs opgeleverd. Keizer Wilhelm heeft velen eene kleine teleur stelling bereid, door geen otficioele toe spraak te houden. Wel had de gebrui kelijke Gratulations Courplaats, maar deze bestond in een zwijgend dedleeren van de hooge autoriteiten en andere uit verkorenen langs den keizerlijken troon in de witte zaal van het slot te Berlijn. Toch trok bij deze zwijgende plechtig heid éene handeling van den keizer al gemeen de aandacht. Toen de rijkskan selier, graaf Caprivi naderde, stond de keizer op van zijn zetel, ging op den graaf toe en schudde deze hartelijk de hand Dat was alles, maar het was genoeg om te doen uitkomen, dat in den verbitterden strijd, dien de agrariërs te gen den rijkskanselier voeren, de keizer de partij van den laatsten heeft geko zen. Indien er dus, zooals beweerd is, onder de ministers zijn, die naar aan leiding var, de bij den rijksdag ingedien de of nog in te dienen handelstraktaten eene crisis zouden willen uitlokken, dan weten zij nu, dat zulk een crisis te hun nen Dadeele zou worden beslist. Uiterst vredelievend liet president Car- not zich uit. Internationale vrede en internationale vriendschap waren sche ring en inslag van zijne toespraak. Hij wees er op, dat het nieuwe jaar geroe pen was om de groote familie der vol- keren nader te brengen aan het doe) van zedelijke welvaart en van verbetering van stoffelijke omstandighedendat gelgksch wisselende of zich vernieuwende zorgen om zijn maatschappelijk bestaan, de strijd om zijn zelfbehoud, van den eenen dag op den anderen, had opgehou den. Nu genoot hij rust, volslagen rust en nu kon hij al zijne gedachteu bepalen tot die eene groote vraag, hoe Magdale- na zjjne ei&chen te doen inwilligen. Waarom toch wilde zij den naam niet behouden, dien zjj tot dusverre geleend had, wien deed zjj daarmede te kort, was die naam geen onbeheerd goed Was de eed voor Gods aangezicht, waaraan zij zoo groote waarde hechtte, niet lang reeds opgeheven door haar eigen wil, was de ze naamverandeiing dan werkelijk eene vervalschiDg, terwjjl voor Magdalena daar mede geen voordeelen te behalen waren Niet zij was te kort, gedaan door Her berts eisch, maar hem had hare aanklacht vernietigd. Hjj had met zijn weten een valsch document laten maken en dat ge bruikt moedig wilde hjj een tweede hu welijk aacgaan, zonder het «prste te ont binden - hij kon zich door Magdalena niet op de bank van beschuldiging doen brengen en had hij zich moeten redden door een meineed. Had hg het einde zijner dwaasheid pro tetisch vooruitgezien, had de gedachte aan de ongehoorde daad, die hjj wilde vol brengen, van het begin afaan stil en duis ter in een verborgen hoekje zijns harten, gewoond, omdat de voorzichtigheid hein openae, reikte haar de hand en

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1