Binnenland. tiemcngd Nieuws. sal duren, totdat er een beslissende wen ding in den Braziliaanschen burgeroor log komtde Engelsche regeering mag daarop echter geen invloed oefenen of de beslissing verhaasten. De opstande lingen zijn door EDgeland niet als oor logvoerende partij erkend, maar wel heeft de Engelsche gezant hun kennis gegeven, dat zij den Wettigen handel niet moesten belemmeren. Uit Rio Janeiro wordt gemeld, dat het bombardement wordt voortgezet, en dat de opstandelingen zich meester hebben gemaakt van Bage. Volgens de berichten uit Dahomey is de Fransche generaal Dodds er nog niet in geslaagd koning Behanzin in handen te krijgen. Den 28 Novembei zond de koning vier gezanten om met. den gene raal onderhandelingen aan te knoopen, maar deze weigerde hun te ontvangen. Den volgenden dag werd een Fransche kolonne door talrijke vijandige benden aangevallen, waarbij de Franschen 5 dooden en 10 gewonden bekwamen. Te Abomey is alles rustig, maar te Why- dah komen dagelijks schermutselingen voor. Koning Toffa laat 1500 zijner man schappen oefenen in de behandeling van bet Lebelgeweer. Generaal Dodds is voornemens, tegen het eind dezer maand naar Frankrijk terug te keeren. in Japan is een politieke crisis uil- gebioken. In de zitting van het Huis van Afgevaardigden ging het Vrijdag zeer luidruchtig toede regeering werd door de sprekers op de heftigste wijze aangevallen. Om aan het tumult een einde te maken werd de zitting van het Huis verdaagd tot 12 Januari. Doch Zateidag avond werd een keizerlijk be sluit uitgevaardigd, waarbij het Parle ment ontbonden werd verklaard. Men vreest, dat de nieuwe verkiezin gen, die hiervan het gevolg zullen zijn, aanleiding tot ongeregeldheden zullen ge ven. Omtrent de Voedingstentoonstelling te Brussel wordt het volgende gemeld „De Hollanders, wier spekslagerij zoo be roemd is, dank zij hunne spreekwoorde lijke zindelijkheid en de kwaliteit van het vleesch. zijn waardiglijk op onze tentoonstelling vertegenwoordigd. In het bijzonder wordt de aandacht geves tigd op het huis zonder wederga C. Th. van Buuren te Rotterdam, die varschil lende etablissementen in Nederland heeft. Daar het was toegestaan de verschillen de voortbrengselen te keuren, lieten zich velen onzer voornaamste dames niet on betuigd: met het proeven van zijne Haapsche en Getrujf'eerde LeverworstRook vleesch. RolpensRookworstTétes pres- sées etc." AXEL. den 5 Januari 1894 Zuid dor pe. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 December 1892 494 m. 493 vr., samen 987. Zij vermeerderde door geboorte met 18 m. en 21 vr. samen 39; door ves tiging met 18 m. en 18 vr. samen 36. Zij verminderde door overlijden met 9 m. en 10 vr. samen 19door vertrek met 35 m. en 31 vr. samen 66. De bevolking bestond alzoo op 31 De cember 1893 uit 486 m. en 491 vr. sa men 977 zielen. Er werden 8 huwelijken gesloten. Onder de personen welke de gemeente hebben verlaten, waren er 15 die hun geluk gingen beproeven in Noord-Amerika Een 12iarig jongetje is Zondagna middag te Kapelle, nabij Philippine, door het ijs gezakt en verdronken. Predikbeurten te Axel. Zoudag 7 Januari. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« uurDs J. 3. T. Hugenholtz. Nam. 2 uur Ds J. B. T. Hugenholtz (Voorber. H. Avondro.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurDs F. Staal. Nam. 2 uurDs F. Staal. Kerk B. Voorm. 9 uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uurLezing eener Leerrede. Het stoffelijk overschot van mej. O. D C. van der Tak, adjuct-directrice van het «Doorgangshuis voor boetvaardige ge vallen vrouwen" op de Hugo de Groot kade, werd Dinsdagmiddag op het Oos terkerkhof te Amsterdam ter aarde be steld. Ds. Schuller tot Peursum hield een grafrede, waarin hij de verdiensten der liefdevolle vrouw, die zoo plotseling uit het leven weggerukt werd, (zij raakte door den mist te water en verdronk) schetste. Ds. Smit van de Weteringkerk sprak eveneens eenige woorden van hulde. Door den naaikring Hanna werd een krans op 't graf gelegd. De overledene was directrice dezer kling. - Op Nieuwjaarsmorgen vond men in een der kelders aan den Singel te Amsterdam een mijnheer zitten, die zoo aan den zwier was geweest, dat hij niet wist in welke eeuw hij leefde. Hij was beroofd van zijn horloge, zijn portemon- naie, zijn jas en zijn schoenen. Hoe hij in dezen toestand was gekomen, wist mijnheer volstrekt nietwaarschijnlijk heeft hij 's avonds het oude jaar met eer en van het zoete genot. En hij twij lelde niet. Wel was het een gevaarlijke weg, de weg, die benedenwaarts leidde, het angstzweet parelde op zijn anders zoo stalen voorhoofd en menigmaal beving hem de vrees, dat zijn voet zou uitglij den en hij zou nederstorten. Alles had bij zoo goed berekend, alleen niet zijn eigen kracht. Hij had de omstandighe den goed beschouwd, Magdalena's tegen stand niet te min geschat, maat er wa ren oogenblikken, waarin hij niet zeker uieende te zijn van zijne eigene misda dige onbeschaamdheid. Het deed hem genoegen, dat hij nu met zijn oom op zoo vrpemden innerlijk gespannen voet leefde. De vernedering, wdke graaf Wolf hem deed ondervinden toen hij trotseerend getoond had, dat de kenze eener gade alleen een geld- geen hartskwestie voor hem was, was gering, vergeleken met de verlichting, die hij gevoelde, door deze onmin ontkomen te zijn aan den vorschenden blik eens mans, een blik,, gescherpt in een lang en veel gewogen leven. De omstandigheden waren hem boven dien ook gunstig. Men weet zijne te ruggetrokkenheid, zijn droevig gelaat aan den plotselingen dood züns vaders en men was bijna bevredigd, dat dit ongeluk ee- nen zoo diepen indruk gemaakt had op het gemoed van den zoon, wien men an ders geene groote gevoeligheid kon toe kennen. Dat hij in tegenstelling van vroeger dagen, stil voor zich zelf leefde, was bo vendien een gebod der etiquette gedu rende den rouwtpd en als hij daarbij te ver ging zoo prees men dit en zocht men de reden daarvan in de betrekking tot zijne bruid, welke hem werkelijke bevre diging scheen te schenken. Des te ver klaarbaarder was het ook, dat hij de toe bereidselen tot de bruiloft bespoedigde. Hoe meer hjj zich van de buitenwereld afsloot des te dringender moest hij be hoefte gevoelen, om in een gelukkig te huis vergelding te vinden voor d<- genie tingen van voorheen. De rouwtijd van zijn bruid, die haren grootvader verloren had, was geëindigd, het was nu niet meer dan wenschelijk, wat al te veel glaasjes vaarwel gezegd en is op straat gekomen door de Koude bevangen, waarna hij in handen is ge vallen van straatroovers. Uit Numnnsdorp wordt geschre ven Bij de door het bestuur van den pol der Groot-Cromstrijen in de Hoeksche waard gehouden aanbesteding van het graven eener dijksloot lang 200 Putsche roeden, werd het werk afgemijnd op 8 cents de roe. Het bestuur maakte echter bezwaar om het werk tegen dit geringe loon te doen verrichten, en besteedde 't nu uit bij loting tegen den behoorlijken prijs van 25 cents. Een honderdtal werklooze arbeiders waren opgekomen, om naar het werk mede te dingen. Een dolle koe bracht Woensdag jl. een ware paniek te 's Hertogenbosch te weeg. Tal van personbn werden door het dier verwond. Eindelijk schoot de wachtmeester der marechaussee het beest neder. Voor de rechtbank te Dordrecht had zich te verantwoorden zekere D., beklaagd van het wegnemen van een kruithoorn met hagel van een uitstal ling in een schuur onder Goudswaard. De beklaagde heeft thans ontslag ge vraagd als onbezoldigd rijksveldwachter en beweerde het voorwerp te hebben willen teruggeven. Eisch twee maan den. Verder stond terecht de nachtwaker en onbezoldigd rijksveldwachter S. we gens het wegnemen van twee 21/» cent stukken in eene smederij te Nieuw-Bei erland. Deze zaak werd wegens ziekte van den bestolene voor onbepaalden tijd uitgesteld. Te Ruinerwold moet een boeren knecht door een ander met een pistool schot van 't leven beroofd zijn. Men meldt hierover uit Meppel Men denkt hier aan moord, maar over de vraag door wien die zou zijn gepleegd loopen de gevoelens zeer uiteen, men meent zelfs van voorbedachten rade te kunnen spreken, 't Is tegenwoordig g6 vaarlijk, bij avond in de Drentsche dor pon te verkeeren, want iedere boeren knecht bezit haast een revolver 9n gaat 's avonds nooit zonder dat wapen uit in de binnenlanden van Afrika is het veiliger dan in de binnenlanden van Drenthe 1 Algemeen keurt men het af, dat trots de wapenwet dergelijke vuur wapens in het bezit zijn van personen, die er niet veel goeds mede uitrichten. Zondag namiddag viel eene vrouw met watei scheppen in de haven te Bre da en zou, daar het ongeluk door niemand bemerkt werd, zeker verdronken zijn als niet haar hondje, dat aan den kant stond door vreeselijk gehuil de opmerkzaamheid had getrokken van een nabijliggenden schipper, die na veel moeite de reeds dat zij de eenzaamheid van haar leven verkortte en zich inniger sloot aan den beschermer, dien zij zich had verkoren, terwijl het voor de gravin-weduwe een troost zijn moest, het ledig in den fami liekring te zien aangevuld, door de intre de der schoondochter. Tengevolge der omstandigheden zou de bruiloft in stilte gevierd worden en vervolgens zou het jonge paar eene lange reis doen naar het zuiden, een plan, door db bruid gemaakt, maar door Herbert toegejuicht met eene levendigheid, welke in den laatsten tijd op eene in het oog vallende wijze aan zijne overige handelingen had ontbroken. Van de zoete vreugde der bruidsdagen genoot hi] weinig, want zijne verloofde was op de goederen van haren grootva der gebleven, terwijl hij in de stad de toebereidselen maakte voor het huwelijk en de beschikkingen voor zijne lange af wezigheid. Daarbij begrepen waren de aanwijzingen aan en overeenkomsten met de opzichters en bestuurders zijner bruid, want het beheer over het groote vermo gen was gemakshalve nu reeds in zijne handen gelegd eu hij zoodoende in de bijna bewustelooze vrouw mocht redden. Zaterdagavond is door de laatste trara van Gorredijk Heerenveen te Lange- zwaag een man uit Oudehaske, P. de B. oud biina 50 jaren, overreden. Hij was gekwetst aan de borst en gewond aan de beenen. Wel had men in de tram een schok gevoeld, maar men dacht er niet aan, dat deze door een mensch, die over reden werd, werd veroorzaakt. Eerst den volgenden dag vond men den man, door bloedverlies zoodanig verzwakt dat hij weldra stierf. Te Harlingen is, door bemiddeling van de Middernachtzending, het eenige daar ter stede bestaande publieke bordeel gesloten. De waardin zal in hetzelfde pand een winkelnering beginnen daartoe door de Middernachtzending in staat ge steld. Op een oudejaarsavondpartijtje te Amsterdam, waar nog ai veel aan Bac chus was geofferd, bleef Zondag 11. plot seling een man dood tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank. Te 's Heerenberg beeft dezer dagen een fabrieksarbeider zijn broeder met een mes een levensgevaarlijke steek in den buik toegebracht. De dader is gearres teerd. Bij het rangeeren van een trein is Dinsdag avond te Amsterdam een wis selwachter overreden. Te Gramsbergen is nieuwjaarsavond een verver in een nabij zijne woning staanden. diepen waterput gevallen en verdronken. Onder Winterswijk is een bejaard man, die bij een landbouwer uitbesteed was, den ?en Januari dood aan den weg gevonden. Hij was nieuwjaar gaan wen schen en niet thuisgekomen. Te Kampen is een werkman in de haven geloopen en verdronken. Zijn lijk is kort daarna opgevischt. Een flesschentrekker te Rotterdam die reeds vroeger gesignaleerd werd toen hij een spiegelfabriekant trachtte op te lichten, heeft thans bij gebroeders Laim böch in handschoenen, Plan C. te Rotter dam, zijn slag met meer succes geslagen De afzetter, die een zeergeachten naam draagt, bestelde handschoenen, 'dassen, dasspelden enz. tot een bedrag van ƒ150 en de post werd geleverd. Thans betaalt de man niets; met twee collega's woont hij in de Ammanstraat. Strooibiljetten worden in grooten getale door Amsterdam verspreid, waar in de werkeloozen wederom worden op geroepen om heden te elf uur op den N. Z. Voorburgwal bijeen te komen en alsdan hun vrouwen mede te nemen. „Wij willen geen liefdadigheid" leest men daarop. „Wij willen dat de stads regeering ons werk zal verschaffen." De colporteurs dezer biljetten, welke onderteekend zijn door het comité wor den vergezeld door jonge lieden, die een afzonderlijk strookje uitreiken, waarop gedrukt staat Gedenk de woorden vanVan E m m e n e s «Brengt uwe gereed schappen mee 1" Allen op 1 gelegenheid gesteld in Engeland, zoowel als tehuis, zijne schulden in stilte en zon der opzienbaren te voldoen. Zoo waren dan de zorgen gebannen, die hem dag en nacht hadden verontrust, en nochtans ontvlood de slaap zijne leger stede. Vertrouwend op zijne geestkracht had hij eene dwaling zijner jeugd willen te niet doen door een misdaad, maar hoe hij er zich ook tegen aan kantte, telkens en telkens weder keerden zijne gedachten terug tot de vrouw, die hij wilde vernie tigen en wier kreet van vertwijfeling hem bewezen had, dat de smart haar niet had gedood. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2