No. 776. Zaterdag 6 Januari 1894. 9e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - V I a a 11 d eren. F. DIELEMAN, AXEL. Emigratie naar Zuid-Afrika. 87 FEUILLETON. Ituitenland. AXIÏLSIllll! Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent- voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/o maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterliik tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren De Volksstem van Pretoria bevat een artikel waarin ernstig wordt gewaar schuwd tegen emigratie naar Zuid Afrika. >Arme verdoolden - roept de Volks stem den verdoolden toe hoe deerlijk zult gij u teleurgesteld vinden, en wat zoudt gij in de meeste gevallen niet wil len afstaan, indien gij slechts in het bezit waart der passagegelden, ten einde de zoo vol hoop verlaten gewesten op nieuw te kunnen bereiken. „Want wat toch, staat de meerderheid dier meestal geheel onbemiddelde perso nen hier, onder de oogenblikkelijke ge drukte toestandendoor de lengte en breedte van Zuid-Afrika te wachten Niets dan teleurstelling, armoede en el lende. „Te kaapstad aangeland, leeren zij al heel spoedig, dat daar niets te verdie nen is, dat hun daar zelfs spreekwoor delijke drai der zwijnen wordt ontzegd en naar Johannesburg, de goudstad, het el dorado hunner verbeelding is hunne leus om in Johannesburg zich aan nog.groo- tere teleurstellingen te zien prijsgegeven wegens de dubbele duurte der allernood zakelijkste levensbehoeften aldaar nog spoediger inkrimpen, om ten slotte ge heel te verdwijnen en hen aan den groot sten jammer en ellende te zien blootge steld, Het zoude stellig onze gansche uitga ve in beslag nemen, wilden wij ook maar eenigszins getrouw de feiten weergeven des jammers en der ellende en armoe de, die thans dag aan dag in de Engel- sche nieuwsbladen worden vermeld, en iemand het hart van medelijden en deer NAAR HET HOOGDUITSCH VAN «OLO RAinusn DOOR A. A. v. W. Naast zoo bittere vijandige gevoelens, die mij beheerschen gij ziet vin den vriendelijke eD onbezorgde herinne ringen geen plaats meer. Langzaam trad zij terug en zag hem eenige seconden treurig en strak aan maar dan weder straalden hare oogen opnieuw met levendig vuur, het geloof aan zichzelve en aan de alles overheer schende macht harer liefde begaf haar niet. Gij moogt den band verscheuren, die ons verbindt, zeide zj] met een op flikkering van den ouden trots, maar ik duld het niet De liefde zegt men over wint zelfs den dood zoude zij niet de vjjandschap bedwingen, die een menschen hart opbouwt zonder grond Een gevoel var. beschaming greep hem aan, tegenover deze onwankelbare liefde zoo verklaart gij mi) in allen ernst deD oorlog, zeide hij, zichzelven met ge geweld dwiDgend tot scherts. Maar zjj bleef ernstig. Ja, den oorlog, nis doen ineenkrimpen. Uit Kimberley, waar de rijkste schat ten in den bodem verborgen zijn, beerscht, zelfs onder een groot gedeelte der oude bevolking absoluut broodsgebrek. In Johannesburg loopen honderden gezonde en krachtige mannen in staat en gewil lig om te werken, met de bandeD in de zakken rond, terwijl de meer desperaten onder hen, door honger en wanhoop tot het uiterste gedreven, eerlang der sa menleving een gevaarlijk bestanddeel dreigen te worden „Zelfs geen kafferarbeid, kafferver- dienste, waartoe zij trouwens meestal ook ongeschikt blijken, is voor hun ver krijgbaar. Ziedaar de oogenblikkelijke vooruitzichten hier in Transvaal, in ge heel Zuid-Afrika voor die nieuwe inko- melingen, werklieden nog wel, die in de meeste gevallen hun respectieve am bachten ter dege verstaan. »Gezwijge derhalve thans liever van dat niet onaanzienlijk gedeelte emigraD ten, die geen bepaald vak verstaan en ais klerken enz. hun levensonderhoud wenschen te vinden. Vaak door ouders of familiebetrekkingen met ettelijke pon den van huis gezonden, geheel ongewoon aan de tegenspoeden en ruwheden des levens en die zoodra hun beetje geld is verteerd, zich eenvoudig tot vertwijfe ling zien gebracht." De Volksstem betoogt daarna hoe de al te sterke stroom van landverhuizers niet alleen nadeelig is voor de betrokken personen, die tot ellende vervallen, maar ook voor de samenleving »Die lieden zonder geregeld werk, met honger en ellende rondloopend, zegt het blad, zullen daardoor tot wanhoop ge hernam zij met schitterenden blik, maar daarna den vrede schoone, onverstoor bare vrede TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De laatste handwerkslieden en décora teurs hadden het paleis van graaf Wan- gerloh in de residentie verlaten het sta tige gebouw was een nieuw schitterend kleed gegeven en een kostbaren tooi. Graaf Herbert bereidde zich ter bruiloft. Een geweldige ommekeer had daar plaats gegrepen in zijne omstandigheden, grooter dan de wereld vermoedde en het kwam er nu op aan de nieuwe toestan den steun te geven en vastheid. Tannensee was ontruimd en graaf Wolf teruggegeven, de schulden des opperjacht- meesters waren betaald en het prachtige huis overgegaan in handen van zijn zoon. Hij had, op verlangen zijner bruid, der, staatsdienst verlaten hare uitgestrekte bezittingen hadden behoefte aan een waak zaam oog en Herbert haastte zich, hare wenschen te vervullen. Want zij was eene eigenzinnige, verwende jonge dame var. kindsheid af gewoon, haar wil als toongevend in den familiekring te be schouwen en nu voornemens, haar jong leven aan de zijde van haren gemaal te genieten in onbeperkte vrijheid, niet ver strooid door den arbeid, die beroepsplich ten met zich brengen. Zij beminde hem met den hartstocht van een luimig ge dreven, woldra een hoogst gevaarlijk e lement blijken in onze samenleving, die te gereedelijk de zaden van ontevreden heid en openlijk verzet, door onoordeel kundige oppositie bladen met kwistige haod gestrooid, in zich zullen opnemen en den staat bepaald gevaarlijk zullen worden. Is van eene geleidelijke ne- dei zetting van nieuwe inkomelingen voor een land als déze Republiek veel te ver wachten, eene oordeelkundige invloed van emigranten zooals thans, is daarentegen den lande beslist onheilzaam." Op grond daarvan verlangt de Volks- stem dat de regeering tussebenbeide trede hetzij door waarschuwing tegen onbe zonnen emigratie van on bemiddelden |of, zoo dit niet baat door verbodsbepalingen als in Amerika worden toegepast. De hertog en de hertogin van York ontvingen dezer dagen van den Earl of Hope town, den gouverneur van Victoiia in Australië een telegram, waarin het hertogelijk echtpaar wordt uitgenoodigd de Australaziatische kolor.ien met een bezoek te vereeren. De onderdanen der Koningin in Australazie, zegt het tele gram verder, hebben eene dankbare her innering behouden aan het bezoek van wijlen den hertog van Clarense en den hertog van York, en zouden recht ver heugd zijn over een bezoek van den hertog van York en zijne jonge gemalin de koninklijke hoogheden kunnen in Vic toria op een hartelijke ontvangst ïekenen. De gouverneur spreekt verder de mee ning uit, dat dergelijke bezoeken zoo ge moed het was meer eigenzinnigheid ge weest dan trouw, die haar alle aanzoeken had doen afwijzen, tot Herbert zijne me nigvuldige, maar dubbelzinnige uitdruk kingen eindelijk verving door een duide lijk aanzoek en haar jawooid verkreeg. Het was zijne immer slager.de overredings kunst gelukt, haar de overtuiging te schenken, dat zij het geweest was, die door hare luimen de vervulling zijner wenschen zoo lang had verhinderd en zij vond daaiin geen geringe prikkel voor hare ijdelheid. De verdenking, dat haar verloofde eens eene neiging gevoeld had voor de schoone gouvernante zijner zuster had hij gezorgd, dat bij niemand opkwam en het gerucht, dat hjj aanzoek aan The resa gedaan had, had nauwelijks hpt oor bereikt zijner tegenwoordige bruid, toen zijne liefdesverklaring dit reeds tegensprak. Het was een groot voordeel voor hem geweest, dat hij haar iawoord gekregen had, nog vóór dat zijns vaders dood be kend was, dat hij in het kritieke oogen- blik, onder voorwendsel van zijne moeder eenigen troost te verschaffen, openlijk met deze verloving voor den dag kon komen en hiermede den dreigenden va! kon verhoeden. Het was een wilde jacht geweest, om het driDgen der schuldei- schers te ontkomen naam en stand lie pen gevaar, zooveel had hij verloren op de vertwijfelde vlucht, wat kostbare schat ten zijn voor de eer van den man en zij- schikt zijn om den band, die de ver van elkander verwijderde deelen des Rijks verbindt, vaster te knoopen. Uit Consiantinopel wordt aan de Dat ly News gemeld, dat daar niets bekend is van de mogelijkheid, dat Rusland po gingen in het werk zal stellen om de straat der Dardanellen voor zijn oorlogs vloot geopend te krijgen. In wel on derrichte kringen gelooft men ook niet dat Rusland dit zal beproeven. Boven dien is het onmogelijk voor de vloot in den winter de Russische Zwaite Zee havens te verlaten. Koning Umberto van Italië heeft het ontslag aangenomen van den heer Rat- tazzi, minister van het Huis des Ko- nings. Dit besluit zal in Italië alge- meene iustemming verwekken. Rattaz- zi was al sinds jaren de ziel van iedere intrige, en het is onbegrijpelijk dat hij al niet lang genoodzaakt geworden is deze betrekking neer te leggen. Uit Rome ontvangt de Daily News het bericht, dat de Italiaansche Regeeiing voornemens is het tabaksmonopolie aan een groep bankiers te verpachten, waar- door de inkomsten zeer zouden toene men. Indien deze operatie niet gelukt zal de Regeering - daar zij niet voorne mens is de militaire uitgaven te ver minderen de belasting op de rente der obligation moeten verhoogen. Over het algemeen is men op zulk een maat regel voorbereid. De belasting zou dan tot 18 pCt. verhoogd worden. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Dinsdag de heei Gladstone, dat de on zekere toestand te Rio Janeiro zoo lang uen vader had het den dood gebracht. Maar hij zelf, hp wilde niet sterven, nog niet, daarvoor was het nog tijd ge noeg. Hij sloot de oogen en waagde een koenen sprong over den steilen, ontzet den afgrond - die sprong gelukte, en zijne vervolgers stonden aan de andere zijde en keken verbaasd hem na. Eén oogeublik zette zijne borst zich uit in het gevoel der verkregene vrijheid, die éene gewaarwording beheerschte hem geheel, de gewaarwording, dat hij grond gevoel' de onder zjjne voeten. Maar toen zag hij rond zich. Huiverend bemerkte hij, dat een nieuw gevaar hem dreigde - de vertwjjfelde sprong had hem gebracht op een duizelingwekkenden rotswand, van waar nauwelijks ontvluchten mogelijk was. Struikelde hier zjjn voet dan was hjj verpletterd iedere wankeling, iedere sid dering kon hem den dood brengen - daarom koen en voorzichtig naar bene den, naar benedeD. Evenals die waaghalzen van jagers, wier haren in het aangezicht van eeD gruwzamen dood in korte uren vergrijsd zijn, zoo ook was zijne ziel een tijdlang als verstjjfd. Geestelijk eu lichamelijk was hjj een geheel ander mensch gewor den en toch was het in hem zoo helder, zoo onveibiddeljjk helder Een van bei den moest onderliggen, óf de vrouw, die hem gevolgd was in teedere trouwe, öf de glans zjjner positie, de schjjn zjjner openae, reikte haar de hand en v

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1