Buitenland. (üemcngd Nieuws. volraaakto het meest nabtf komt. Een weeshuis, al is het ook nog zoo goed georganiseerd, is en blijft zeer on volmaakt, en er bestaan maar al te veel organisaties die zoo slecht mogelijk geor ganiseerd en voor de arme weezen diep rampzalig zijn. Een OudWeesvadeb Den 29en December vieido de Engel- sche premier, de heer Gladstone zijn vier en tachtigsten verjaardag. De (grand old man is het oudste lid van het Lagerhuis waarin hij sinds 1832 zitting heeft hij wordt in leeftijd alleen overtroffen dooi den heer C. P. Villiers, die een- en ne gentig jaar oud is en reeds acht en vijf tig jaren het distiict Wolverhampton ver tegenwoordigt, en Sir Isaac Holden, die thans den ouderdom van zeven en-tach- tig jaren bereikt heeft. Gladstone is de eerste Engelsche minis ter, die op zoo hoogen leeftijd nog als raadsman der kroon optreed. Lord Pal- merston stierf op een-en-tachtig-jarigen leeftijd Lord Sidmouth en Lord Russell, uie beiden 86 jaren oud geworden zijn, waren laDg voor hun dood uit het open- jare leven teruggetreden. Gladstone, die ruim zestig jaren zijn eeiste parlementaire redevoering ni6ld en hans reeds voor de vierde maal de re- jeering over het Britsche Rijk voert, was eeds Eerste Lord van de Schatkist en Saats secretaris van kolonieën geweest, voor John Morley, Arthur Bal four en Chamberlain geboren waren. Hij kon de vader van de meesten zijner imbtgenooten zijn, en zelfs is hij oud genoeg om de grootvader van den minis er van binnenlandsche zaken, den heer \squith, en van den minister van bui- enlandsche zaken, Lord Rosebery, te zijn. De „Times" bevat een artikel bij ge- iegendheid van Gladstone's verjaardag waarin den ouden staatsman warme bul de werd toegebracht, doch tevens vraagt het blad of het in belang van het land t>n goed voor den roem van den premier is, dat deze nog langer aan het hoofd der regeeiing blijft. In de ..Truth" zegt de heer Laboucbe re, dat Gladstone 'verstandig zal doen thans zijn ontslag te nemen, daar zijn gezondheidstoestand hem noodzaakt ge- uimen tijd in het Zuiden te gaan door. brengen. Met recht kan men zeggen, dat bij de ze bladen de wensch de vad9r der ge dachte is. De heer Gladstone toont, on danks zijn hoogen leeftijd, een werklust een ijver en een volharding, die menig jongere hem benijden kan. Zijn onver moeide werkzaamheid openbaarde zich nog dezer dagen in de wijze, waarop hij het Engelsche Lagerhuis aanspoorde, zich slechts tot enkele dagen vacantie bij het Kerstfeest te bepalen. Hoe zijn optre- ge meisje zacht, met eene van vreugde iewogen stem uitDit is het eerste waar ijk goede woord, dat ge tot mij spreekt, ignor Ricardo, want ik mag niet anders zijn en worden dan die Theresa, die uit vroeger tijden aanspraak maakt op uwe vriendschap En nu gfi met den lieven vertrouwelijken naam den ban uwer af getrokkenheid hebt opgeheven, zeg mij uu ook, wat u zoo ver van ons gehouden heeft, jaren lang. Het ongeluk, zeide hij kortaf. En stonden wjj in droeve dagen niet ven na als in bigde, zeide zij verwijtend f was het mgne verdiende straf, omdat k eens vol trots en onverstand mij wilde erzetten tegen datgene, waarnaar gg vu- g verlangdet als een geluk Ik ben geen indik heb het leeren inzien, hoe wei- iig de mensch meester is van zijn lot, ,oe bij alle schijnbare vrijheid wij toch „eleid worden door onzichtbare draden i hoe het eenige, dat aan ons zelf wordt vergelaten, de manier is en de wijze, waarop wij geluk ot ongeluk dragen. Gij hebt gelijk, zeide hg het was niet alleen het ongeluk, er lag nog iets an- den in het Lagerhuis bij alle partijen gewaardeeid wordt, bleek toen hjj Vrij dag in bet Huis verscheen. Van alle zij den werd hem geluk gewenscht en zelfs van de zijde der conservatieven, zijn po litike tegenstanders, was hem een harte lijke manifestatie bereid, waarbij de heer Arthur Balfour als woordvoerder optrad. De Duitsche Reichsanzeiger, deelt me de, dat de uitwisseling der ratificatiën van het Duits chServisch handelsverdrag Zaterdag heeft plaats gehadhet trac taat treedt 1 Januari 1894 in werking. De tarieven, waaromtrent Duitschland en Roemenië zijn overeengekomen, wor den 1 Januari 1894 feitelijk in toepassing gebracht, behoudens latere ratificatie van het verdrag. Het plan bestaat, de tarie ven tusschen Duitschland en Spanje voor loopig voor de maand Januari 1894 te verlengen een desbetreffende verklaring zal nog voor het einde des jaars te Ma drid geteebend worden. Van vertrouwbare zijde wordt uit Ber lijn medegedeeld, dat het tot stand ko men van het Duitsch Russisch handels verdrag in Januari stellig te verwachten is. Duitschland staat voor alle graan soorten zijn bijzonder tarief toe. Rusland vermindert zijne tarieven voor ijzer, tin, machines en landbouwwerktuigen met 10-20 pCt.wat de steenkolen betreft, stelt Rusland het tarief bij invoer te land gelijk met dat bij invoer over zee bovendien worden de rechten voor ge weven stoften en voor chemicaliën ver laagd. Rusland is bereid, dadelijk na het sluiten van het verdrag den tarief oorlog op te heffen, en voorloopig eenige concessies in werking te doen treden, nog voordat de Rijksdag het verdrag heeft goedgekeurd. AXEL, den 1 Januari 1894 In 1893 werden door het rijkstele- phoonkantoor alhier behandeld 2504 te legrammen. waarvan ontvangen 1328 en verzondeD 1176. De ontvangst bedroeg 450,69. De heffing van het bestelloon van 10 cent voor ieder telegram binnen de kom der gemeente besteld is gisteren in wer king getreden. Naar men thans meldt, heeft het zich bevestigd, dat een vaartuig uit Bruinisse is verongelukt; en weide hoogaars Bru 84. Visscbers van de Bergingsmaat- schappij brachten het op sleeptouw te Bruinisse binnen. Zij hadden het ge vonden, liggende op een zandplaat in het Krammer tegenover den polder Ga- lathé. De mast ven het vaartuig is op twee plaatsen gebroken en de lading, 82 balen mosselen, was er uit. En en ander wettigt het vermoeden, dat het vaartuig onder zeil vol water geslagen en door gedurige buitelingen, ders scheidend tusschen ons. Hare donkere oogen blikken hem on derzoekend aan en hare stomme vraag beantwoordend ging hg voort Gij weet dat Magdalena verdween en hoedat wij haar zochten in de besten dige vrees, dat haar geluk van korten duur zijn zoude. Deze vrees was zeer na tuurlijk, want er was weinig, dat ver- trouwen wekte in de wijze, waarop zjj was ontrukt aan allen, die haar eens be hulpzaam waren en genegen. Wat had haar man te vreezen gehad van ons bei den Bezwaren ot hinderpalen konden toch alleen voortkomen uit hunne eigen om standigheden, vrij moesten er belang bg hebben, Magdalena behulpzaam te zijn, nu de onherroepelijke stap toch eenmaal gedaan was. Deze voortdurende en on gegunde geheimhouding ook voor ons, maakte de verdenking wakker, dat de man dien zg zoo blindelings vertrouwde, niet eerlijk was in zijne bedoelingen en han delingen, en mijn argwaan zoekt hem nog steeds in kringen, die n zeer na staan, mijne genadige gravin. En daarom vermeedt gg ons vraagde door eb en vloed, gebroken en daardoor de lading gelost is. Van de opvarenden, den 23jarigen C. V., den kostwinner voor zijne bejaarde ouders, eu A. L. een 19jarigen zoon ee- ner arme weduwe, heeft men nog niets vernomen, zoodat er geen twijfel meer bestaat of beiden zijn verdronken. Het ongeluk moet spoedig na hun ver trek van Bruinisse, Maandagmorgen ten een ure plaats gehad hebben, omdat hun uurwerk op J uur 40 m. is blijven staan. Omstreeks dien td moest het Nooder gat onder Oude Tonge opgeloopen worden en hebben zij zeker te veel wind gekre gen. Te Rotterdam hebben zich in de afgeloopen week 19 gevallen van pok ken voorgedaan Uit Maten (gem. Emmen) wordt gemeld De socialist R. v. d. Laan, die in de beide laatste jaren onder de veenarbei ders te Exloërveen en in de aangrenzen de monden veel propaganda voor de so cialistische beginselen trachtte te maken is spoorloos verdwenen. Wellicht is hij over de grenzen vertrokken. In den laten avond van den 2en Kerstdag is op den brigadier der rijks- velswacht Pleij, te Nunspeef, juist op 'toogenblik, dat hij zijne woning zou binnengaan, geschoten. Ofschoon ge troffen, schoot hij dadelijk op zijn aan- valler, die zich in de nabijheid verdekt had opgesteld toe en arresteerde hem. Hot bleek zekere v. P. te zijn, die gevankelijk naar Zwolle is overgebracht. De aanhouding van v. P. kan misschien licht brengen in de vroegere verradelijke aanvallen op de politiebeambten Piersma en Verharen. Naar uit Vlissingen wordt gemeld zijn Zondag jl. twee personen met een roeiboot vertrokken met het doel om in het Veersche gat te gaan visschen. Daar ze tot heden nog niet zijn teruggekeerk en naar men zegt hun in de nabij heid van Zierikzee is aangedrevenvreest men dat ze verdronken zijn. Door de rijkspolitie werden in deD Bommelerwaard een tweetal ontvluchten uit Veenhuizen, sinds 12 December al daar vermist, opgepakt en geboeid te ruggebracht. Een 38jarige arbeider te Kollnmer zwaag, die in den avond van 11 Nov. jl. den landbouwer en armvoogd P. Hoek stra, toen deze geene bedeeling wilde geven o. a. beeft toegevoegd »als je ons op dit oogenblik geen geld geeft, kom dan mee op den weg dan zullen we je koud maken," is door de rechtbank te Leeuwarden, wegens bedreiging met ee nig misdrijf tegen het leven, veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. zij in oprechte verwondering de handen vouwend. Hg schaamde zich zjjne onrechtvaardig heid ik vermijd de sfeer, waarin gij leeft eene sfeer, welke zooveel bedrog er. trou weloosheid bevaf, waarin de schitterende glans der hoogten zooveel ondiepten ver bergt. In het huis des opperjachtmees ters is Magdalena slecht behoed en zon der verschooning gericht uit dat huis heeft men getracht het doodvonnis uit te spre ken over hare eer. Gij kunt niet ver wachten, dat aangename gedachten in mij opkomen, als ik dezen naain hoor, die nu ook de uwe is, dat ik gelaten spotlach jes en schouderophalingen zal verdragen, tbrwijl ik zwijgen moet en wachten. Zg stond op en legde voorzichtig het sla pende kind op eene sofa neder, opdat het niet zou ontwaken en trad op hem toe. Wacht dan, zeide zij hatelijk, laat u niet misleidenniet in aw recht, maar ook niet iu uwe rechtvaardigheid. Wellicht is de dag nabij, waarop zij wederkeert, vrij en gelukkig I Hij maakte eene afwijzende beweging met de hand zijn gevoel overstelpte hem Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct.: Het logement Be Leeuw aan het einde der Warmoesstraat (alias de dubbeltjes- comedie, door de pen van Justus van Maurik ook buiten Amsterdam vermaard geworden), is de vorige week door brand geteisterd. Terwijl Frau Fuchtenschnieder in het voorhuis bezig was de sporen van de tooneelvoorsteliing uit te wisschen, be merkte een bewoner der bovenwoning van het achterhuis dat er rook door de naden van zijnen vloer opsteeg. Zijne vrouw kreeg volgens zijn zeggen onmid dellijk eene appelflauwte, zoodat hij heel wat moeite had haar, zijne assurantie polis en een sommetje baar geld in vei ligheid te brengen Beneden in de keu ken, tusschen het tooneel van zes vierk. meter en de „kleedkamers der artisten" was de vlam'in de pan geslagen, in casu in eene pan met vet, dat op een petro leumtoestel stond te braden. Frau Fuchtenshnieders echtgenoot was reeds eenige uren te voren aan den wan del met zijnen assuradeur en vond, we der thuis gekomen, de geheele comedie- zaal overhoop, het tooneel zwaar geha vend, de decoratien op eenen hoop ge worpen en druipende van het water, de keuken en de artistenkamers totaal uit gebrand. De brandweer werkte met een drietal Vechtwaterkranen, terwijl op de Nieuwe Brug eene stoomspuit bij de band werd gehouden. Wegen3 dén dichten rook in het Sanctum, Sanctorum der ar- narchisten moest voortdurend het rook- masker gebezigd worden. In den aan. vang hadden de vlammen zich aan de achterzijde van het gebouw eenen weg gebaand naar buiten en liet de brand zich tamelijk ernstig aanzien. Spoedig echter was de brandweer het vuur mees ter, en wist men dat alleen de keuken de kleedkamers en een klein kamertje op de bovenverdieping aan de vlammen moesten worden prijsgegeven, terwijl de overige gedeelten van het perceel slechts van waterschade zouden hebben te lijde n - Voor eenige dagen werd uit Am sterdam aan een ingezetene van Meppel, per Van Gend er Loos, afgezonden een pakket, inhoudende, behalve eenige voor werpen van geringe waarde, een bedrag van ƒ67.50 in specie. Bij de ontvangst van dit pakket bleek de specie te zijn verdwenen. Zoowel door de politie als door de directie der expeditie-onderne ming wordt thans naar het vermiste een onderzoek ingesteld. - Te Waddingsveen is de achttien iarige De Man, machinist op de machi ne van den Middelburgschen polder, met het vliegwiel in aanraking gekomen en totaal verbrijzeld. - In de »Philadelphla Times" wordt mededeeling gedaan van een sterk wob dend onkruid aan de oevers van den Missisippi. De kleine klokvorraige bloe men en de bladeren bevatten een sterk vergift. Bjj aanraking ontstaan blazen op de huid als brandwonden, de huid wordt bruin en in vele gevallen treedt bloedvergiftiging in. Bijen en andere in secten sterven oogenblikkelijk, zoo ze het gift opzuigen. Grootere dieren, als runderen, welke 't onkruid eten, sterven eveneens. Het gift gelijkt op gummi eD veroorzaakt een brandend gevoel. De daar vrees en hoop lang reeds hadden stilgestaan aan haar graf. Neen, neen, riep hij ongeduldig uit, dat is voorbij en ik wil geen mede lijden neen, ik wil alleen nog voldoening Weet gij dan iets van haar lot riep zij verschrikt uit, hebt gij haar gevonden? Hij vermeed haren onderzoekenden blik, Ik kan mij daarover Diet uitlaten, gravin, maar gij ziet mij toegerust tot een feilen strijd, tot eën strijd, waarbij de naam en de eer van een oud geslacht de inleg zijn zal. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2