Ig: 34 Binnenland, Gemengd Nieuws. ur; rfsi'ii! f#U Ih-1'' die zich niet weinig vermaakte, dat hy eindelijk eens aan oog zijner bewa- kers was ontsnapt. Iets later begaf zich op oen avond alleen uit en wandelde door de -„straten van Gatschwa. Na een poos ge loopen te hebben, kwam bi] in eenige minuten, waar de lantaarns niet brand den, hoewel dit verordend was. Hij sprak euii politieagent aan. Vriend, waarom branden hier de lan taarns niet?" „Dat heeft, de inspecteur van de poli tie, zoo gelast, mijnheer." »Zoo Ik meende dat er een keizer lijk bevel was uitgevaardigd, dat alle straten in Gatscbina verlicht moesten zijn." Dat wist ik niet, mijnheer." •Maar als de keizer nu eens hier komt en ziet, dat zijn bevel niet is uit- gevoerd?" de keizer komt hier niet mijn heer. Wat zou die hier te maken heb ben?" .-sr-' „Goeden avond Goeden avond mijnheer." Den volgenden morgen werd de hoofd inspecteur bij den keizer geroepen, en ontving een strenge berisping. Zou heel wat lichter hier in land worden," dus eindigt de correspondent zijn wel wat: ongeloofelij verhaal >als de keizerwat meer met eigen oog te zien kreeg hoe donker het er nu nog is." Dank zij den bekentenissen van ver scheidene 'anarchisten in de gevangenis te Barcelona heeft de politie aldaar den toegang gevonden tot een kelder in een nabijgelegen berg, waar de anarchisten oen compleet laboratorium voor het ver vaardigen van ontplofbare stoffen had den. De politie nam 40 bommen mede, die waren geladenverder legde zij be slag op flesschen met dynamietpoeder, nitro-glicerine enz, De toegang tot den kelder was kunstig verborgen. Er be- bevinden zich thans te Barcelona, nog 85 anarchisten in hechtenis wier zaak binnenkort zal behandeld worden. Op het bericbt van deze ontdekking tengevolge van het verraad" van eeni ge anarchisten ontstak een te Huesca gevangen genomen anarchist Cerezuelo in hevige woede en legde nu op zijne beurt belangrijke verklaringen af om trent de gruwelijke ontploffing in den Liceo-schouwburg, waarvoor hij de bom men had helpen maken. Codina, die ze wierp, had. schijnt het, ook de bommen moeten werpen tegen maarschalk Martinez Campos, maar hij durfde niet en gaf ze aan Pallas, die hem zijne lafhartigheid verweet. S'rasol, die de bommen voorden Li- ceosehouwburg vervaardigde, bewaarde ze in vazen met kunstbloemen op de kamer zijner maitresse. Een handschoenmaker te Praag, die gehouden werd voor een „agent pro vocateur der politie, is vermoord ge- begeven, waar Magqaiena's trouwakte af gegeven was, Hg wilde de plaats zien, waar zij vol zalige hoop haar kinderliik hart hem had gebóden, haar hart, dat hij gebroken had. Het was omstre'eks den middag. In weerwil van den winterdag scheen de zon helder door de booge kerkvensters en het toeval wilde, dat juist huwelijk voltrokken werd. Het was maar een klein bruiloftsgezelschap, maar de jonge vroolyk aangedane bruid werd door ba ren vader aan den echtgenoot gegeven zij deed den gèwichtigen stap, vergezeld door bigde gelukwenschen. Hier had ook Magdalena gekrn 4d hoe vol eerbied en vol moed moest zij ge weest zijn, toen zij alleen hierheen kwam, alleen met oen hart vol geloovende liefde en zonder andere getuigen, dan God in •Icn hemel! Zou Hij voor haar optreden, zou Hij spreken, waar ieder ander zweeg? Toen het kleine gezelschap zich ver wijderd had, liet Richard zich door den koster bij den geestelijke aanmelden, die zich nog in sacristie bevond. Hg toonde de trouwakte verzocht, dat men het kerk vonden. Men vermoedt dat deze moord gepleegd is op last van een of andere geheime politieke vereeniging. De man, Mrva geheeten, was lid van het geheime genootschap „Omladina" doch niet andere leden in hechtenis genomen. Dit leit we ïeeds hij het debat in den rijksraad over de uitzonderingsmaatregelen voor Praag ter sprake gebracht en toen den minister naar de reden gevraagd, waar om Mrva op vrije voeten was gebleven. Men hield hem voor den man, die de vereeniging aan de politie verraden en daardoor de inhechtenisneming der overi gen veroorzaakt had. Als verdacht van den moord werden twee kennissen van Mrva gearresteerd, de slotenmaker Dolezal en zekere Dwor schalk, met wien het slachtoffer kort voor zijn dood nog had kaart gespeeld. Ook nog een derde persoon Drogoun is in hechtenis genomen. Een van hen toonde zich bereid een bekentenis of te leggen, wanneer de andere hem van zijn eed ontsloeg, wat dia weigerde. Be politie gelooft dat Dworschak de wacht heeft gehouden, dat Drogoun het slachtoffer heeft, geworgd en Dolezal dit daarop nog een paar ponjaardstooten heeft toegebracht. De jong Ozechische afgevaardigde He rold, die in den rijksdag Mrva beschul digde een agent „provocateur" te zijn, is wanhopend, daar hij zich als de in directe oorzaak van diens dood be schouwt, De inwoners van Praag vreezen, dat 'de regeeriog in deze zaak aanleiding zal vinden om den kleinen staat van beleg die naar het heette spoedig opgeheven zou worden, vooreerst nog te handhaven. Bij kon. besluit van 28 dezer is met ingang van Jan., aan mr. van der Lek de Clercq eervol ontslag verleend als schoolopziener in hot arrondissement Middelburg. AXEL, den 29 December 1893 Vrijdag werd te Kijkuit ten huize van van Dorsselaar eene vergadering ge houden van de vereeniging tot het plaatsen van weegbruggen aldaar. In deze vergadering werd door eene commissie verslag uitgebracht van de werking der weegbruggen op de Axelsche Sassing en aan den Margarethapolder. Een voorstel tot aanbesteding van het plaatsen van twee weegbruggen, zonder aangeving van model, werd aangenomen. Door allen die zich hadden aangesloten, werden een of meer aandeel6n genomen, behalve door den heer de Feyter, die hierdoor als buiten de vennootschap staande beschouwd werd. Het concept-reglement werd voorgele zen en goedgekeurd na bijvoeging van register hiermede zou vergelijken en gaf zijn bezorgdheid te kennen, dat er eene naamvervalsching bad plaats gevonden, een opmerking, welke de predikant hoofd schuddend ontkende, daar een huwelijks voltrekking zonder 'genoegzame wettig heid niet geldig was. Hij zelf had het huwelijk niet voltrokken, zijn voorganger was sedert twee jaar dood en de namen in het trouwregister waren niet door de hand der pasgehuwden ingeschreven. Maar zoowel datum als namen kwamen overeen met de akte, welke Richard lief zien, er kon geen wettiger en ordelijker document zijn, dan dit was. Ontmoedigd ging hg heen. De laat sten, die hij te hooren had, waren" Her- berts bedienden. Nadat hij de gemakke lijk te ontdekken woning van den voor maligeti attaché gevonden bad, kon hij daar zonder ved moeite vernemen, waar het tegenwoordig verblijf zijner vroegere bedienden was. Hij zorgde er voor, den graaf niet te couipromitteeren, hij vroeg allleen, of een dame, een jonge weduwe met haar kind, die als Puitsche aan de bescheiming van een artikel Contributie werd niet noodig geacht, maar na de vaststelling der aandeelen werd een tiende van elk dadelijk be taald. De vraag of do bestuursleden salaris zullen ontvangen, werd door de meerder heid ontkennend beantwoord, waarop de voorzitter en de penningmeester als zoodanig bedankten. In hunne plaats werden onmiddellijk ala bestuursleden gekozen de heer Jansen van Roo sendaal als Yooizitter en de heer Ysebaert' als penningmeester; De nieuwgekozeneu verklaarden hunne benoeming, zonder daarvoor salaris te genieten, aan te nemen, doch eischteii eene belooniDg voor den Secretaris, watt bij meerderheid van stemmen werd goed gekeurd. Daarna werd de vergadering gesloten. Woensdag 27 dezer had door de landbouwmaatschappij „Voorwaarts te Kijkuit, aldaar de aanbesteding plaats van ongeveer 120.000 kilo superphos- phaat, waarvoor werd ingeschreven door de bh. Vlaeminck te Clinge voor ƒ3,477Coenen Schoenmakers te Uden voor .3,367» en Standaert &Co. te Balgeroecke voor 3,24 per 100 kilo. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Zaterdag vierde onze burgemeester met zijne echtgenoote hun zilveren brui' loftsfeest, onder groote belangstelling van de ingezetenen en van velen buiten onze gemeente. Door de gemeenteraadsleden met den secretaris en den ontvanger werd het feestvierend echtpaar met een prachtig geschenk vereerd. Des avonds bracht het fanfaren-ge zelschap »Concordia" eene serenade met fakkellicht. Na afloop dezer serenade begaf het muziekgezelschap zich naar de woning van van der Wiele, wien het voor recht te beurt viel, op dieu dag 25 ja ren in dienst te zijn bij zijn pairoon, waar hij op den dag van diens huwelijk werd aangenomen. Ook dezen jubilaris bracht Concordia een bewijs van attentie met den voor hem zoo gewichtigen dag. Terneuzeu. De dames-tooneslvereeni ging „Cremer" gaf gisteren avond in het Neüerlandsch logement haar eerste uit voering. Het stuk Een Cosmopolitisch schoolop roer werd door de dames heel aardig af gespeeld en een zeer geanimeerd bal be sloot dezen feestavond. Terneuzen. Gisteren middag twee uur arriveerden hier bijna te gelijk twee provinciale stoombooten. De eene ka pitein was ongeveer 22 uur, de andere ongeveer uur onderweg ge weest. Van hier vertrokken geen boo- ten. Er hing gedurende gisteren en eer gisteren een zware mist. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Hulst, de heer van Waesberghe, en tot bur gemeester der gemeenten Stoppeldijk en Bosch kapoiie, de heer van Sons- beeek. Woensdag vergaderden te Oost burg de leden van de afdeeling Oostburg van de „Maatsch. bev. van Land bouw en Veeteelt in Zeeland," ter ver kiezing vau twee bestuursleden 124 le den waren tegenwoordig. Ter voorziening in de vaeature-Iz.' van Houten verkreeg niemand de vol- hunnen voorcnaligen heer was opgedragen en zich mevrouw Wangen noemde, hun bekend was en of zij wellicht de vroegere woning dier dame konden aanwijzen. De bedienden antwoordden ontkennend de kleine listige lakei liet zich een per soonsbeschrijving der dame geven, maar deze paste op geen enkele, welke hij ken de- Richard noemde de voor stad, waar Magdalena het laatst gewoond had, de koetsier zeido, dat hij zijnen heer daar nooit had heengevoerd. (Wordt vervolgd). te nemen. Cu Predikbeurten te Axel.' Zondag 31 December. Ned. Berv. Kerk Voorm. uurDs Hugenholtz. Avond. uur: Ds Hugenholtz Maandag Januari voorm. 9Ya uur ds Hugenholtz. strekte cjeerdorbdider werden uitge bracht 37 stemmen op den heer de Bruijne de Die, 21 op den heer de Smidt, op de heeren van Hou te en de Bats, 10 op-den heer Luleijn en op den heer Eras mus, terwijl nog 14 personen van tot stemmen bekwamen. Nadat de heeren De Bats, Van Houte, Luteijn en Erasmus verzocht hadden niet in aanmerking te komen, werd tot een tweede vrije stemming overgegaan en met 74 stemmen de heer de Bruijne de Die, landbouwer en wethouder te Sluis, gekozen de heer de Smidt verkreeg 36 stemmen. Ter voorziening in de vacature Theri werd gekozen de heer Lucieer, vee arts te IJzendijke, met 74 stemmenop den heer de Smidt waren 11 en op den heer Neetesun stemmen uit gebracht; 15 personen verkregen van tot stemmen. Uit het toen voltallig bestuur, be* staande uit 13 leden, werden vervolgens, nadat de heeren De Bruijne de Die en Sturm, die bij eerste stemming in aanmerking kwamen, hadden bedankt voor de functie van voorzitter, door de vergadering gekozentot voorzitter, de heer Steenhart, landbouwer en voor zitter van de Maatschappij tpt bevorde ring van ooft en tuinbouw" te Schoon- dijke, en tot secretaris de heer Luci eer, veearts te IJzendijke. Beiden verklaarden de benoeming aan Gereformeerde Kerken. Kerk Voorm. uur: dhr Los. Nam. uur: dhr Los. Avonds 57e uur: dhr Los. Theoi. Student. Maandag Januari voorm., uur dhr Los, Theoi. Student. Kerk Voorm. uurDs Wolf. Nam. uurDs Wolf. Maandag Januari voorm. uurDs Wolf. Onder de gemeente Stamprooi, ge legen nabij de Belgische grenzen, is in den Kerstnacht eene poging tot moord gepleegd op den dagloone1' wonende in het gehucht Heijerroth. Twee scho ten werden gelost door een vensterglas in de richting waar sliep; éen dezer schoten kwam in de beddeplank terecht De brigade marechaussee uit Weert heeft de zaak in handeohet zal echter moeilijk zijn den dader op le sporen, te meer omdat de bewoners daar bijna allen stroopers en dus van geweren voor zien zijn. Te Hellevoetsluis heeft zich we der een geval van pokken, voorgedaan. Tot op heden 2ijn nu vijf gevallén ge- constateerd. Over de opnieuw te Petersburg voorgekomen gevallen van cholera wor den verschillende tegenstrijdige berichten gemeld. Een der geneeshèeren heeft bij de zieken in het Nicolaïweeshuis zelfs gemeend sporen van gift mot ar se te ontdekken. De oorzaak daarvan wordt volgonder- wijze verklaard. De vischhandelaars be strooien vaak de onderste vischlaag van een bezending met arsenicum, om er voor te zorgen, dat die niet door de rat ten worden opgegeten. Uit onvoorzicb» tigheid' is zulk een laag vergiftigde visch tusschen de anderen in geraakt,, waar van de vergiftiging het gevolg /is. De keizer heeft last- gegeven een gtón- dig onderzoek in testellen er heersqbt sKlf;; i-r'''.' «H;v. a^V" .iv'.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2