775. Zaterdag 50 December 1895. 9e fjaspg. bemcht. JiiJ is wmkeA Nieuws- en Adv er ad voor Zeeuwsch laande reu. DIELEMAN. nieuwe behandeling der Tuberculose. Builen !and. AXEL. In het nummer dat op Maan dag Januari zal verschijnen kunnen als naar gewoonte geplaatst worden, tegen betaling van oeilts, welke tot uiterlijk Zaterdagnamiddag ure worden ingewacht. De Uitgever. Dr. oiptmann, 84. FEU ILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent: franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. immm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie van tot regels 25 cent voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal, Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag'- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Door te geringe deelneming zal >De Vroolijke Huisvriend" niet als bijvoegsel bij ons blad verschijnen. De Uitgever. DOOR te Maastricht. De publiciteit, welke sedert eeoige we ken in de couranten aan mijne „nieu we behandeling der „Tuberkelgas" ge geven is, noopt mij hieromtrent, tei vol doening aan vele aanvragen om inlich tingen, eenige opheldering te geven. Overtuigd, dat inwendige middelen te gen deze vreeseiijke ziekte zonder uit werking blijven/ heb ik sedert vijf jaren NAAR HET HOOGDDITSCH VAN CiOLO EiUMCW» DOOR De dokter, die haar in, Londen be handeld had, en door wien Esther haar had leeren kennen, was de eerste bron, tot welke de jonge kunstenaar zich wend de, maar zjj was niet overvloedig. De dokter was slechts tweemaal bij Magda- leria geweest, eens voor het kind, de twee de maal voor haar zelf en steeds in de zelfde woning. Het huisje in de voorstad werd opge zocht het stond nog ledig. Riekards hart kromp ineen van een onbeschrijfe lijk gevoel van medelijden en smart, toen hg de ruimte betrad, waarin zij geleefd had. De naakte -".uren staarden hem aan als een beeld harer vreugdelooze dagen, zonder versiersel, zonder glans, zonder zon. meubels waren er uit op.de ven sterbank stonden een paar verdorde blad planten verkwijnd als zij. Een zware zucht ontsnapte de beklem de borst van den jongen man, krachtig bestreed hg de tranen, die hem in de eene meör rationeele behandeling der longtenng beproefd, en wel eene ina- demingsmethode door „Tuberkelgas." Mijne geneeswijze moet niet verward worden met de bier en daar zoowel in het groot als in het klein toegepaste inademing van medicamenteus© water dampen. Deze methode is absoluut zon der uitwerking, omdat géene waterdee-; len, al zijn ze nog zoo fijn ver deold, verder dan bet strottenhoofd ko men Over deze illusoire methode heeft de werenschap reeds lang den af ge broken Na het fiasco der ivaailijke" Koch' scho inenting moet het streven der we tenschap zijn eene onschadelijke genees wijze te vinden, welkö „direct" inwerkt op de longen en da bacillen. Deze metho de moet ^an de volgende voorwaarden voldoen. In de eerste plaats moet men verze kerd zijn, dvt de medicamenten tot in de uiterste punten der longen doordrin gen. zooals zulks blijkens veie proefne mingen met het Tuberkelgas het geval is. In de tweede plaats moeten de gas vormigo medicamenten eene atisepti- ssbe werking hebben om de afschei dingen der longen, waaiin de bacillen voortwoekeien, onschadelijk te maken. Dat hel Tuberkelgas deze eigenschap be zit, bewijst de omstandigheid, dat onge zouten versch vleesoh zonder de gering ste bijvoeging van kunstmiddelen nooit beuorft in eene atmosfeer, welke met dit gas bezwangerd is." In de derde plaats moet de sterkte van het Tu bei iel gas zoodanig geregeld, kunnen worden, dat. naar behoefte de longen worden geprikkeld en zij dien tengevolge uitwerpen of uitdrogen Dat het Tuberkelgas" aan deze voorwaarde voldoet, bewijst het gevoel van droge handen, wanneer men zich in de ina- demings-kamer bevindt. Met het oog op bovenbedoelde eigen schappen zoude men mijne vinding moer eene methode dan wel een middel kun nen noemen, want de werking van het „Tuberkelgas" is afhankelijk van zijne meer of' minder oordeelkundige toepas sing. Het „Tuberkelgas" kan dan ook alleen bij een oordeelkundig gebruik onder medisch toezicht worden aanga» wend als een geneesmiddel, dat om die reden, afgezien nog vau de moeilijke verpakking, niet vatbaar is voor verzen ding. Dit dient als antwoord op de tallooze aanvragen om elders behandeld te wor den. Meer dan ieder andere ziekte dient de behandeling der Tuberkulose ontrok keu te woiden aan de routine van eenen. gewonen geneesheer, die daaraan niet; de noodige aandacht kan wijden.. Het; daarsteilen eener inrichting uitsluitend; voor de genezing van ^Tuberculose"; langs den weg van inademing, ligt dan ook in mijne bedoeling. Intusscben bestaat ei* voor „teringlij! ders" thans reeds gelegenheid om door! inwoning bij particulieren in het Geul; dal van Meersen-Valkenburg met Tu-j berkelgas" behandeld t6 worden. Dei huisvesting kan voor iederen patiënt ge regeld woiden naar mate van den aardj der ziekte en de constitutie van den; lijder. Deze wijze van behandeling is! in zoover verkieselijk boven het ver-I blijf in eene speciale inrichting voor Tu-i berculose, dat de lijders niet met elkan der in aanraking kotnuu en dus niet den nadeeligen invloed ondervinden, welke noodzakelijk moet voortvloeien uit eene voortdurende omgeving van zieken wel ke aan dezelfde kwaal lijdende' zijn. Het is en blijft irtusschen hoofdzaak dat de geneeshber zich gehëei 'en al aan Ie behandeling van teringlijders wpt en da hij zijne methode kan wijzigbn naar gelang'van het stadium der ziekte van eiken: patiënt. Een brocbüre van Dr. Oidtmann ver Tuberculose is verschenen bij Spohr te Leipzig: en bij iederen boekhandelaar te verkrijgen. oogen wilden dringen. De eigenaar van het nuisje wist weinig; van Magdaletia's betrekkingen. Het was een onvriendelijk persoon, die zich ieder woord liet afvragen en sleehts noode ee nige verklaring gaf. Hij vertelde, dat mevrouw Wangen bijna een jaar geleden met baar kind bij hem was komen in wonen en dat hii niet wist, waar zij vóór dien tijd gewoond had. Het kwartier was door een net heer voor haar gehuurd, die baar af en toe, zij het dan ook met we kenlange tuss'henpoozen had opgezocht, zoodat men twijfelde of hij haar man, dan wel slechts baai geliefde geweest was An der bezoek had de dame nooit ontvangeD zeide de berichtgever, ook had zij, voor zoover hem bekend was, nooit iemand bezochtzij had enkel en alleen geleefd voor haar kind. Een langt feeks droevige dagen toog voorbij Richards geestesoog ^ij zag het hoe het lachje verdween van Magdalena's lippen en de hoop uit haar hartbij zxg hoe zij beproefde iedere schemering van licht en iedere straal van vreugde vast te houden en hoe het nochtans donker werd en stil. Zoudt gij den heer herkennen vroeg hij nu, terwijl hij een fotografie te voor schijn haalde, die hij zich had weten te verschatten. De man zag hem wantrouwend aan. Neen sir; mijnheer hield zich bij ons niet op, Aan een der Deensche bladen wordt uit Rusland geschreven De Czaar schijnt in Denemarken zoo zeer genot van zich ongedwongen te bewegen te hebben leeren waardeuren, dat hij, tot schrik van zijn iyfwacbt, ook in Rusland begint zich alleenop straat te Wagen. Onlangs bracht hij geheel 'on verwacht, alleen in officiers-unilom, een bezoek aan de groote keizerlijke glas fabriek 'aan den zuidelijken buitenkant van St. Petersburg. Hij legde een gedeelte van den weg per tram af en de passagiers stakwn de hoofden bijeen en fluisterden over dien militair, die zoo sprekend op keizer Alexander geleek maar niemand herkende hem. Op de fabriek wekte dit onverwacht bezoek groote- beweging, in vorste lijk paleis was intusscben geval bekend geworden, en veël politie agenten haast ten zich den keizer te gemoet gaan, kwam meestal s'avonds ei: vertrok spoe dig. De voorname en opgesmukte hee-; ren zien er allen zoo tamelijk eender uit en ik ben een stil en bedaard man en- kom niet gaarne in aanraking met Vet gerecht, als ik niets te vorderen heb. Zoover zal het niet komen, viel Ricbard ongeduldig in, maar of ge hem herkent of niet. Ik zeide het immers reeds, hernam; de man knorrig. Ik weet alleen, dat hij groot was en don kar, als zoovele anderen; anders niets. De dame is dood, begon de schilder weder na een poos op ongekunsteld hof felijken toon. Het zou voor hare vrien den een troost zijn, iets te vernemen be treffende hare laatste levensdagen, daar zij te ziek bij ons aankwam, om zelvë nog iets te kunnen tnededeelen. Leefde zij in goede omstandigheden Dat valt moeilijk te zeggen, sir. Het scheen bij haar eenvoudig te zijn en zij heeft mij lang genoeg op de huur laten wachten, eer zi] betaalde, zoo lang, dat ik reeds meende, slechte zaken haar te zullen doen. Maar toen oam zij plot-, seling het besluit om te vertrekken en toen kwam het uit, dat zij toch geld had. Alles werd vereffend, ik heb haar nog een plaats op de stoomboot bezorgd, at gerekend met den persoon diefde woning gemeubileerd had en dat alles niet tot mijn schade, dat moet ik zeggen. Zij was toen: reeds te ziek, of wellicht ook te lusteloos, om voor alles te zorgen, en daar ajj geld genoeg had, kon zij ook een ander daarmede belasten. Richard dacht er aan, hoe droevig haar hart moest geweest zijn, hoe vol smart en vol vertwijfeling, toen zij alles ach terliet en ontvlood. Had zij geen dienst meisje, dat opgezocht kan wc Hén vraaw de hij. ja, sir; het was een vrij Moedig on beschaamd'ding, maargo edhartig; Gg kunt haar echter Met gaan opzoeken, want zij is acht dagen geléden in eene andere betrekk ng naar hét vasteland vertrokken zg kwani hier, ouiafscheid te némen. Maar haar naam zult gjj tóch wel ken nen Zg heet -miss Suzanna Flintch, maar ik kan niet zeggen waarheen zij gegaan is. Wenschfc gjj nog iets wéten vroeg hg na poos, ierwgi Richafd in naden ken verzonken, gezwegen had. Neen neen, hernam de schilder op schrikkend. ik dank sir. Zijne navorschingen waren tevergeefsch geweest, hij had niets gevonden, dan de plaats, welke bij jarenlang zoo aDgstig had gezocht, maar geen getuigen van haar leven. Een laatsten blik nog wierp hij op de verlaten plaats, die zijne fan- taziè hem steeds had geschilderd in den glans van liefde en geluk. Toen besteeg bij zün rjjtuig, om naar 4e kerk to jc.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1