Buitenland. Binnenland. Gemengd Mieuws. die daarin nederlag de Immanuëlde ke ning der eere. da Steere, sterk en gewel dig? Vestigen wij onzen blik dan op dat wonderwerk der eeuwen, de ver schijning, yan Gods 3500» eene wereld die reddeloos verloren scheen. Hij de Chris tus is die Heiland, die ons noodig is. Hij is die Heiland, die zondaars hoort en verlos sen wilMochten er velen onder ons ge vonden worden, die zich biddende voor bereiden op de komst des verlossers, dat God hun hart lelde tot de beschouwing van zijnd wonderbare lièfdédié ver schenen is, en hun goeöe gedachten geve vol licht en vrede, uit het kerstfeest geboren. Och of allen zich ernstig voorbereidden op bet naderende feest, bedenkende, wie Hij is, die te Betble hem verscheeD, arm geworden zijnde, om ons rijk te maken en den geboren Heiland de hulde der aanbidding brach ten. Ochof nu allen instemden ic het loflied der Engeler Eere zij God in de Hoogste hemelen'rede op aardeen in meneehen een welbehagen Onder den invloed van de gebeurte nissen der laatste, dagen, heeft ook de Fransche senaat alle reeds door de ka mer aangenomen wetswijzigingen be trekkelijk de anarchisten goedgekeurd Aan het gemeentelijk laboratorium te Parijs hebben de scheikundigen den laat stee tqd de handen vol werk. Sedert December zijn reeds 93 ontplofbare toestellen tot onderzoek daarheen ge bracht. Door den directeur van het laborato rium is op bevel der justitie een bom gemaakt, geheel gelijk aan die van Vail- lant. Om de uitwerking daarvan te zien, is de proef genomen in het bósch van Clamart op óeri aantal honden. De mees te werden gedood de arme dieren wa ren inwendig afschuwelijk verminkt. Vaillant is door den rechter van in structie in verhoor genomen, om te ver nemen de namen der personen, die hem de moedige instructies hadden gegeven voor hei samenstellen zijner bom. Nog altijd te bed liggende en met de grootste onverschilligheid onderging Vail lant befc verhoor, doch hetgeen hij mee deelde, wordt geheim gehouden. Voortdurend berichten de bladen dat door de politie geheimzinnige pakkon met ontplofbare stoffen zijn gevonden, te Parijs of in de provincie. Ook boort men voortdurend van uitzettingen van anarchisten ee socialisten, die voor ge vaarlijk gehouden worden of het in wer kelijkheid zijn. Door de Spaansche politie werden 10 anarchisten, Pranschen en vreem delingen, die na den aanslag te Barce- lona werden uitgewezen, naar Cerbere •gebracht. D8 Fransche grensbeambte weigerde ingevolge ontvangen instructie den vreemden anarchisten den toe geen proces, maar alleen een herhaald grondig onderzoek der voorhanden zijnde contracten en bepalingen, dat zij met groo te maar onbevooroordeelde belangstelling mocht volgen. Nooit heeft graaf Wolt de schandelijkheid zijner familie blootgelegd, steeds heeft hij grootmoedig geholpen, steeds gedekt, steeds gezorgd, dat de naam in eere bleef. Hij betaalde schulden dés opperjachtmeesters, eer deze huwde; later heelt hij, ofschoon hij zelf eer. kind hééft, graaf Herbert groot moedig onderstend en hem over aanzien lijke verlegenheden h^engeholpen alles ter wille van den naam, hun gemeenschap pelijk goed. Want verwantschap van geest of hart bestaat er niettusschen de ze menschen, ook niet de minste, dat kan ik verzekeren. Hjj gevoelt niet de min ste sympathie voor zijn neef, alleen waar de eer der familie wordt aangerand, daar staat hij hem bij, zoolang er nog iets te verdedigen is. ZaP hij in dit geval niet verslooten, vraagde Richard, en in zijn toon klonk een lichte geraaktheid, als gij mijne klei ne Verönica bg houdt? gang ih frankrijk, 2111 werden daarop in de citadel te Pigueres opgesloten. In de laatste dngen heeft de anar chisten-paniek tien reactionnairen in Frankrijk aanleivfina gegeven, om met eeu nieuwen pretendent voor den dag te komen. Het is een echten Napoleon oen broeder van prins Yictor Bonaparte, prins Louis Bonaparte, die onlangs ont slag uit dén Rüssischen dienst genomen heeft. Zoo ziet men hier ook weer, dat ieder vischt op zijn getij. 'Vi Ter be verhoring van eene geregelde bezorging der bij de jaarwisseling ter post komende stukken wordt wederom de gelegenheid opengesteld, om brieven, enz. welke men op Jan. aan de geadresseerden uitgereikt wecscht te zien, reeds van den 23sten December al ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen ter onder scheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behooren voorzien te zijn van een op in het oog Vallende wijze over geheele lengte van het adres getrokken kruis, en uiterlijk den 31sten December, te uur middags ter plaatse van bestem ming moeten zijn aangebracht. Hét publiek wordt uicgenoodigd, om, zoowel in zijn eigen belang als in dat van dein dienst, van de aangeboden ge legeneitot vroegere ter-postbezorging bij de jaarwisseling zooveel mogelijk ge bruik te maken. Jn de gisteren gehouden zitting der Tweede kamer werd door den heer Hen- nequiu aangedrongen op volledige uit voering der werken voor de haven van Breskens, meer bepaaldelijk voor los laad en ligplaatsen. In het belang van den mossel handel vroeg hij ook voor ziening in den toestand der haven van Philippine. Omtrent dit laatste punt kon de mi nistergeen mededeeling doen; -3e verbete ring der haven van Breskens wordt in een jaar voltooid, maar voor het oogen blik stuit de aanleg van meerdere los- en laadplaatsen af op financieele bezwa ren. Onder groote belangstelling werd gisterochtend het stoffelijk overschot van den heer Keucbenius ter aarde besteld. Aan bat graf bevonden zich ministers, oud-rainisterss kamerleden, benevens tal van deputatiën. Psalm 27, vers het lievelingslied van den overledene werd bi) het graf gezongen, waarna dr Kuyper het woord voerdevervolgens spraken nog de heer van Üedem en de heeren Sikkel en Van Sou, beiden predikanten. Deze laatste dankte namens de familie voor de belangstelling, gedurende bet lijden van den heer Keuchemus ont-van gen. Driftig stond de oude man op. Als gij dat vreest, na alles, wat ik vertelde, dan hebt ge noch het karakter van den graaf, noch dén aard mijner dankbaar heid jegens hein begrepen. Gesteld, graaf Herberfc ware schuldig eene rneening, die ik echter, ik herhaal het, volstrekt 'niet deel zoo kon ei* voor den oudsten Wangerloh niets weldadigers zijn, dan dit onrecht op deze wijze te vergoeden. Te gen onbewezen gronden van verdachtheid zoude hij zich aankanten tot het uiterste tnaat voor de zekerheid zou bij zich bui gen en dan niet kinderachtig morren over een smartelijke nederlaag, maar edelmoe dig iedere voldoening aanbieden, die hij in staat is te verschaffen. Hieuoede was het onderhoud afgeloo- pon, een onderhoud, waarvan de jonge man zich zooveel raad en hulpe had be loofd. Opnieuw was hij alleen, aan zich zeiven overgelaten, aan de verdenking, die niemand met hem deelen wilde en die hij evenwel niet van zich afkon zet ten, Dit alleen begreep hij, dat het de zekerste weg was, onderzoek te doen on der het masker van volkomene onpartij- AXEL. den 22 December 180S Aanstaanden Dinsdag, zijnde 2e Kerst dag, zal het hulpkantoor der posterijen alhier geopend zijn voor de verzending, enz. als op werkdagen. Even wei zal op dien dag slechts tweemaal besteld worden. Tot rijksontvanger te Terneuzen is benoemd ae heer Engels thans te Blokzijl. Zaamshtg. In den stormachtigen nacht van Woensdag op Donderdag hebben ee- nige dieven, want het moeten er meer dan geweest zijn, van het geweld van den storm gebruik gemaakt, om den ingezetenen van eenig roerend goed te ontlasten. Zij zijn waarschijnlijk, ook begunstigd door het weliswaar zwakke maanlicht, de geheele bebouwde kom der gemeen te rond geweest, om een kijkje te nemen waar iets mee te pakken viel. Dat heb ben ze dan ook gedaan, want mor gens daarop miate de een zijn konijntjes, een ander weer zijn kippetjes, terwijl elders hemden, lakens en andeie dingen verdwenen waren; zelfs een bezem was de gading dèi dieven geweest. De elementen zijn den dieven wel gunstig geweest, wat.t ze behoefden niet bang te zijn, dat hun gerucht dat van den bevigeo wind zou overtreffen. Zoo maakt, de boosheid overal gebruis, of liever misbruik van. Zaamslag, 22 Dec. Gisteren had ten huize van de Visser door de Ver- eeniging „In belang der Landbouwers" alhier de aanbesteding plaats van pl 216.800 kg. Superphospbaat waarvoor werd ingeschreven door Snelleman te Dinteloord voor 3.47; Standaert en Co. te Baigeroecke voor ƒ3.37; Vlaeminck te Glinge voor /3.S672; Coenen en Schoenmakers te Uden voor 37 Vaesen &Steihhaus te Rotterdam voor ƒ3.34, Adri- aansens te Hontenisse voor 3.28Maat schappij tot verkoop van gewaarborgde meststoffen te Dordrecht voor 3.25 en Adriaansens te Hontenisse voor ƒ3.217*. pl. 22,900 kg. Chihsalpeter. Ingeschreven werd docr de Maatschap pij tot verkoop van gew. meststoffen t6 Dordrecht voor 11.38; door de heeren Snelleman te Dinteloord voor 10.85; Adriaansens te Hontenisse voor 10.78 Adriaanseri te Hontenisse voor 10.73 en Adriaansens Goethardt te Hontenisse voor 10.63. Alles per 100 kg. Aan de laagste inschrijvers is de le vering gegund. Woensdag werd te Terneuzen door het bestuur der vereeniging Door eéndracht sterk aldaar aanbesteed de levering van 181.OOG KG. Superpbosphaat. Ingeschre ven werd door de heeren Salomonson te Rotterdam voor 3,67, Snelleman te Dinteloord voor 3,49, Vlaeminck te St. Jansteen voor ƒ3,385, Vaesen Stemhaus te Rotterdam voor 3,32 digheid en onbekendheid en bjj gaf daar om bereidwillig gehoor aan Rubens raad, om de kleine Veronica te doen doorgaan voor het achtergelaten kind eener En- gelsche dame, welke met Estlier bevriend geweest was en MagdalenaV dood ten minste zoo lang geheim te houden, tot Richard in Londen het terrein persoon lijk verkend zoude hebben. Weken verliepen. Het kleine meisje dat geen vermoeden had van de stormen door haar jong leven verwekt, begon zich tehuis te gevoelen in de woning des zaak waarnemers en vol spanning zag men Richards terugkeer tegemoet. Zijne in Duitscliland aangevangen on derzoekingen hadden geenerlei resultaat opgeleverd geen brief, geen portret, geen herinneringsteeken dat den gever zou kunnen verraden, was te vinden on der Magdalena's bescheiden nalatenschap alleen een aanzienlijke som in Engelsch goud. (Wordt vervolgd). Coenen Schoenmakers te Uden voor 3,27, Standaerd Co. te Baigeroecke voor 3,26. en -Joh. de Jonge te Dord recht voor 3,25 per 100 KG. Naar wij vernomen hebben wordt zoo hier en daar verteld, dat de Natuur- boterfabriek te Hontenisse zulke slechte zaken maakt, dat ze onmogelijk kan blijven bestaan. We zijn in staat ge steld om dit ten stelligste te kunnen tegenspreken. Het aantal melkleverende landbouwers neemt wel niet buitenge woon snel maar toch voortdurend toe. Alle deelhebbers zijn volkomen tevre den en de geproduceerde boter gaat vlug van de hand, dat alleen vaste klan ten kunnen bediend worden en de deel hebbende boeren in hun eigen belang verplicht zijn voer zich zelf goedkoopere waar buiten de fabriekte koopen. De prijs der fabrieksboter is op het oogenbük ƒ1.45 per Kg., desverkiezen* de geheel, half of niet gezouten. De directeur der inrichting, die jl. Za terdag een bezoek bracht aan de melke rij van den heer van Hoeve alhier en over de inrichting daarvan zeer gun stig oordeelde, meende dat de fabriek matige boterbereiding door centrifuges hier in Zeeuwsch Vlaanderen eene SGlioone toekomst te gemoet gaat. Predikbeurten te Axel, Zondag 24 December. Ned. Herv. Kerk, Voorm. 972 uurLezing eener Leerrede. Nam. uur:. Ds Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk Voorm. uur: dhr Kapteijn. Nam. uur: dhr Kapteijn, TheoL Student. Kerk Voorm. uur Ds Wolf. Nam. uurDs Wolf. Ned. Herv. Kerk. Eerste KerstdagVoorm. 97* uurLe zing eener Leerrede. Nam. uur: Ds Hugenholtz. Tweede KerstdagVoorm. 97* uur Ds Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk Eerste Kerstdag-; Voorin. en nam. uur dhr Kapteijn, Theol. student. Tweede Kerstdag Geen opgave ont vangen. Kerk Eerste Kerstdag; Voorm. en nam. uur: Ds Wolf. Tweede Kerstdag: Voorm. uur: Ds Wolf. Maandag avond heeft ten huize van eene firma op de Gelderscbe kade te Amsterdam een uiterst brutale diefstal plaats gehad. De kantoren der firma bevinden zich op de tweede verdieping in het eene zit- de patrooD zelf, in het andere de boekhouder en het verdere kantoor-per soneel. Om kwart voor zessen onge veer verliet de patroon zijn kantoor en om kwart over zessen vertrok de laatste der heeren van het andere kantoor. Toen de patroon omstreeks zeven uur in zijn kantoor terugkwam, orh, zooals gewoon lijk. het geld dat hij in zijne portefeuille had, in de brandkast te sluiten, vond bij naar de Amst. Ct. mededeelt, zijnen lessenaar opengebroken en uit de daarin geborgen portefeuille al het gereed geld ontvreemdde postwissels kassiers* briefjes enz. had de dief er in laten zitten. Ook het gemunt .geld, dat zich in den lessenaar bevond, was ont vreemd, zelfs de losse centen waren nrefc vergeten. Do geheele som bedraagt 1650. Men veronderstelt dat de dief zich in den loop van den dag hoeft laten in* sluiten.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2