iieiuengd Nieuws. zullen >le (lieren ten koste der Invoerders onderzocht worden door den veearts, be last met het sanitaire toezicht op het rundvee. Wanneer de veearts bevinden zal, dat zij gezond zijn, zal hij dit vaststellen door middel van een getuigschrift, ge lijkvormig aan bijgevoegd model, en vei\ klaren, dat de dieren naar de plaats hunner bestemming gezonden mogen worden. Art. Het tegenwoordig besluit is den 18en dezer in werking getreden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 16 dezer, is voor het jaar 1894 benoemd tot se cretaris van den geneeskundigen raad voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant, de heer Berdenis van Berlekom. arts te Middelburg. Op den 2den Kerstdag zal de ver zending van blieven en andere stukken geschieden als op werkdagen. Op dien dag zullen evenals op den lsten Kerst dag, op de postkantoren alle postzaken worden behandeld. De postkantoren en de telegraafkan toren zullen over het algemeen langer worden opengesteld dan op Zondag. Alle bijkantoren der posterijen en dór telegraphie zullen gedurende enkele uren geopend zijn. Zondagnamiddag is te Graven- hage overleden in den ouderdom van ruim 71 jaar, de heer MrL. Keu- chenius, na een treurige, zeer pijnlijke ziekte. De heer Keuchenius was afgevaaidigde ter 2e kamer voor het district Goes se dert Maart 1890, toen bij als minister van koloniën was afgetreden. De overledene heeft ook do districten Arnhem, Gorinchem, Middelburg en mersfoort in ons lagerhuis vertegenwoor digd. Mr Keuchenius is secretaris generaal geweest van het departement van ko lonien en heeft zitting gehad in den Raad van Nederlandsch Indië. Met den heer Keuchenius verliest de anti-revolutionnaire partij een barer «Jap- perste strijders. Het is van algemeene bekendheid, dat de strijd door den heer Keuchenius gevoerd, hoofdzakelijk ge richt was tegen de openbare school en de gedwongen koepokinenting. AXEL, den 19 December 1893 Heden middag had ten huize van Dieleman Wz., door de maatschappij Vooruitgang is ons streven alhier de aan besteding ^'aats van pl. 233,000 KG. Superphos- pbaat, bevattendo 14 pCt. pbosphorzuur, waarvoor werd ingeschreven door de iieeren Salomonson te Rotterdam voor 60 Vlaeminck te St. Jansteen voor 3,41 Adriaanssens PAz. te nood was ons tot de lippen gestegen ik nam dus eene plaats aan als klerk bij een advocaat te Buchwaldau. Die betrekking gaf weinig genoeg, maar pu kwam my eene eigenschap van inijpeu stand te sta de Mij te schikken en te volharden. Toen een jaar voorbij was, God weet het hoe droef en moeilijk, kwamen de vacantieda- gén der rechtbank en mijn patroon had mi] beloofd, in dien tijd eenige dagen mjj- ne moeder te mogen bezoeken, die ziek bij mijn ouden grootvader was. Ik had ontbeerd en verzameld en gespaard, om toch iets te huis te brengen ik was haar eenige zoon. Buchwaldau was acht uur van hare woonplaats verwijderd, maar ik durfde mij niet veroorloven, gebruik te maken van den postwagen, als ik mijn klein kapitaal niet gevoelig wilde ver minderen. Ik deed mijne bests kleeren aan, stak mijne penningen in een kleineD lederen buidel, dien ik aan mijn hals hjng en met Ovidius in den zak, die mij in mijne vrije uren nog steeds eene lieve en getrouwe vriend was, ving ik de reis aan. Was midden in den zomer, de marsch had mij zeer uitgeput, want ik was Hontenlgs© voor ƒ3,20; Ooenon Schoen makers te Uden voor ƒ3,19, en Stan- daerd Co. te Balgeroecke voor ƒ3,16. pl. 58,700 KG. Chilisalpeter, bevattende 15 16 pCt. stikstof als sal peterzuur. Hiervoor schreven in de hfa. Snelleman te Dinteloord voor ƒ10,85 Staal te St. Jansteen voor ƒ10,746; Affriaanssens PAz. te Hontenisse voor ƒ10,706; Adriaanssens te Bergen op Zoom voor 10,67, en Standaerd Co. te Balgeroecke voor 10,67. Alles per 100 KG. Beide leveringen zijn gegund aan den heer Standaord Co. te Balgeroecke Terneuzen. Bij kon. besluit is de heer van Wie-heren, controleur bij Rijks belastingen in de controle Axel, ter standplaats Terneuzen, verplaatst naar Roermond, terwijl in zijDe plaats is be noemd de heer de Vries, thans con troleur te Tet Apel. Terneuzen, 17 Dec. Heden morgen vertrok de provinciale stoomboot ten 5.40 uur en voer bjj de Nieuwe Neu- zenpolder door de mist omhoog met dat gevolg dat de boot nog vastzit. Passagiers en goederen werden eefst avonds ruim uur door een expresse sleepboot van Vlissingen hierheen ge bracht. Gisteren zat de boot nog vast. Des middags ongeveer uur arriveerde een provinciale boot, die gisteren ocniend om 7,10 uur van Vlissingen vertrok. De mist houdt aan, wordt zelfs dikker. Misthorens en stoomfluiten hoort men onophoudelijk op de Schelde. Terneuzen. Het gerucht loopt dat de matroos IJ., wonende in de ThoJensstraat verdronken is. Treurig nieuws voor zij ne vrouw en kinderen. Te Boschkapelle wareo ter verkie zing van een lid van den gemeenteraad ingekomen 30 briefjes. Daar geen der candidaten de meerderheid verkreeg, moet een herstemming plaatshebben tusschen de heeren Mei en Modda, die respectivelijk en stemmen ver kregen. Tot hoofd der school te Hontenisse is benoemd de heer Jansen te Graauw. Benoemd tot onderwijzeres to Nieu werkerk, mejuffrouw Stachelhau- sen te Zaiddorpe. Met ingang van Januari 1894 is benoemd tot rijksklerk van der Bel ten kantore der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Terneuzen Voorts de kommies der 4e klasse bij rijksbelastingen Huijkman met denzelfden datum overgeplaatst van Hulst naar Amsterdam (tijdelijk.) De heer Lucieer, provinciaal veearts 3e kl. te IJzendijke. is door Ge deputeerde staten van Zeeland verplaatst zwak kereltje en ik was blijde, toen ik op de helft van den weg gekomen, in Tan- nensee onder de heerlijke boomen uitrus ten kou. Ik koos eene groep dicht bij het meer en sliep spoedig diep en vast, in allen gevalle over der. tijd dien ik oiijzeiven gesteld had. Ik werd daar van wakker, dat iemand hevig mijnen arm schudde en toen ik opsprong, zag ik ee- nige jongelieden voor mij staan, die on der luid gelach om mij heen sprongen en op het meer wezen. Sta op, zoon Isra- e!s, riep een van hen, gij moet gedoopt worden. Zie maar, Johannes de Dooper is reeds in het water en wacht op Toen ik mij vol schrik omkeerde, zag ik, dat men mijn rok dien ik als kussen onder mijn hoofd gelegd had, had weggenomen. Ook het buideltje aan mijn hals ontbrak en nu bemerkte ik, dat een reusach tige hond in het meer rondzwom, en iets als een bundeltje kleeren op den kop droeg. Het was mijn beste rok, de eenige uit betere tijden, ook de eenige waarmede ik onder de menschen komen kon en wat erger was, de spaarpenningen van vele maanden waren been, geheel het kleine naar öostburg en bevorderd tot provin ciaal veearts 2e kl. Het weekblad Wielersport, uitgave der firma van Ditmar te Utrecht, schreef een prijsvraag uit voor de beste definitie van een Dameswieh ïjdster. Het ontving daarop 45 antwoorden en plaatst in het nummer van 14 Dec. een gedeelte dier inzendingen. Hoe de meeningen over de dames wielrijdster- quaestie" verschillen wordt door deze antwoorden treffend geïllustreerd. bijvoorbeeld schrijft Wat taille, wat vormen, hoe frisch en (gezond, Hoe blozend de gelaatskleur en lachend (de mond. Door rijden komt dat op sierlijke wiel, Hoe gauw zou ik bijstaan als die dame (eens viel. En Mercuur is nog meer ingeno men als hij zegt Een wezen, gewischloos de ruimte door zwevend, Tot bewond'ring en afgunsi zaam' aan leiding gevend, Een verschijning vol gratie bevallig en fijn, Geen vleuglen behoevend om engel te zijn. No. 239 houdt minder van de dames- wielrijdster, die hij noemt Een maeght, die doet wat niei en hoort, Een maeght, die aan geen man behoort, Een maeght, die wesen wil een man, Wijl ze er aars geen krijgen kan. Gij, wil je zijn van goeden lof, Blijf thuis, daar is maagdenhof. Evenals no. 3475: Zotternij, Dat zeggen wij, Is een dame op een fiets, Anders niets. zegt van haar Elegant Maar pikant Coquet, Maar net. Een bejaard en oppassend man, de de ruim 60jarige winkelier Pieter H.v. Veen te Tietjerk, vond Zaterdag een vree- selijk uiteinde. Terwijl hij bezig was da raderen van een watermolen, dio flink draaide, van olie te voorzien, werd zijn arm door een rad gegrepen, waardoor de ongelukkige kwam te vallen, dat zijn hoofd mede met rad inaanraking kwam Dit laatste werd nagenoeg geheel verbrij zeld. Afschuwelijk verminkt gaf de man, toen men herri vond, geene teekenen van leven meer. Een milicien, die zich een vinger heeft afgehakt om ongeschikt voor den dienst te worden verklaard, is, nadat hij in het hospitaal te Gorinchem was opge nomen, daaruit hersteld, thans overge bracht naar Den Haag, om zich voor dat feit voor den krijgsraad te verantwoorden. Onder de bakkers te Oud-Beier land is eene hevige concurrentie uitgebro ken, welke het publiek ten goede komt. Het brood, dat in het begin der week nog 14 cent per kio kostte, wordt nu reeds voor cent verkocht. vermogen, dat ik met zooveel moeite had verzameld en aan mijne moeder wilde bren- gen. Voor de voorname jongeheeren was het een heerlijke grap, ik echter, ik beefde van smart. Men moet den druk der ar moede kennen, om mijne vertwijfeling te kunnen begrijpen. Gij lacht niet, mijn heer Lenz, en dat spreekt voor uw goed hart. Gij zult het ook dan niet doen, als ik zeg, dat ik een luiden smartkreet slaakte. Maar mijn jammerkreet vermeer derde slechts de vjeugde: Laat toch doopen, jood, spoedig spoedig, doe een doopkleed aan, spring er in, zeiden zij lachend en ik stond handenwringend aan den oever. (Wordt vervolgd). Zaterdagavond zijn te Amsterdam twee venters aangehouden, die De Op» Toerkraaier te koop aanboden, en belee tijgende uitdrukkingen uitten. Te Oude Tonge zijn uit deArgen- tijnsche republiek vier kinderen aange komen, wier vader eenige jaren geleden uit Nieuwo Tonge daarheen is vertrok ken. Voigens het zeggen der kinderen zijn vader od moeder door vreemden vermoord». Om in de kamer te komenDe vei ligheidsmaatregelen door het bureau der Fransche Kamer genomen, geven den Figaro aanleiding bet volgende gesprek mee te deelen, dat zou kunnen gevoerd worden aan den ingang van bet Palais Bourbon. Een BurgerMijnheer de bode, daar de zittingen der Kamer publiek zijn, zou ik gaarne die van heden bijwonen. De bodeUw naam Uw voornaam? Dag en plaats van geboorte (De burger antwoordt hierop). De burger: Kan ik nu maar binnen gaan De bode: Nog een vraag: met welk doel wilt gij de Kamerzitting bijwonen? De burgerMaar De bodeGij aarzeltZijt gij soms een anarchist? De burger Wei neen De bode(argwanend)Dat zegt ge met zoo'n uitdrukking Ga maar eens mee. De burger: Waar brengt gij mij heen? De bode Naar de zaal van den an- thropometiischen dienst. Hier. Kleed maar uit. De burger: Wat blieft Moet ik me De bodeStel je geruster is nie mand anders dan mijnheer Bertillon.En die beeft nog wel anderen gezien De burgerKomaanik ben hier nu al acht dagen lang vergeets gekomen ik onderwerp mij aan alles. (Hij ont kleedt zich en wordt gemeten). De bode: Ge kunt weer kleeden. Goed. Zeg mij nu de woorden van het eedsformulier na: „Ik zweer dat ik, in deze heilige ruimte toegelaten, bezield ben met de diepste gevoelens van be wondering van de Kamer in het alge meen en voor iederen afgevaardigde in het bijzonder. Ik zweer geen dynamiet, noch picrinezuur, noch kalium chloraat, noch ijzeren ketel, noch spijkers, noch eenigerlei bommen of ontplofffngsmidde len te bezitten. De burgerIk zweer het De bodeDan kunt gij naar binnen gaan. Maar de zitting is juist ge sloten. De burgerMaar wat moet ik dan toch doen, om in de Kamer te komen De bode: Laat kiezen; dat is te genwoerdig nog gemakkelijker dan als bezoeker in de Kamer te komen! De Britscbe consul te Hiogo zond aan zijne regeering een belangwekkend rapport betreffende de productie van den handel in kamfer in Japan. De Japan- sche kamferboom is zeer symmetrisch gevormd en indrukwekkend, ziet er on geveer ais eene linde uit, met dit ver schil dat hij winters en zomers groen is. Hij bloeit wit en draagt daarna roode bessen. Vele dezer boomen berei ken den aanzienlijken ouderdom van 300 jaar. De jaarlijksche uitvoer van kamfer be draagt gemiddeld millioen pond, waar van ongeveer een vierde deel baren weg vindt naar de Vereenigde Staten, en het overige deel met uitzondering van een klein deel voor Indië, in Europa gebruikt wordt. In de bosschèn die particulier bezit zijn, vindt men de kamfer ternauwer nood meer, en zal ze spoedig geheel ver dwenen zijn, maar in die van de regee ring is ze nog overvloedig genoeg om een zoo grooten uitvoer, gedurende 25 jaar mogelijk te maken. Het is opmerkenswaardig dat de wor tels van den kamferboom naar verhou ding meer kamfer leveren dan het hout. De waarde van kamfer is aanzienlijk.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2