(üemeiigd Nieuws. Predikbeurten te Axel. missaris der koningin in onze provincie is aan den Districts-veearts te Dordrecht vei lof verleend van Januari tot en met 28 Februari tot het bijwonen van den Cursus in bacteriologieen zal zijn dienst gedurende dien tijd worden waar genomen door den Districts-veearts te Breda. AXEL, des 15 December 1893 De collecte voor de oude- en nieuw- jaarsbedeeling, alhier gehouden, heeft op gebracht de sotn van ruim 468 en een Hectoliter tarwe. In den nacht van 12 oj dezer, zijn op de Kijkuit bij van Sweeden gesto len 12 konijnen, venstergordijnen, beddelaken en hemden. Op bet erf van Koster werden teruggevonden hemd en de gordijnen, daar aan deze vooiwerpen herkeningsteekenen waren. Hij den Hamer werd konijn ge- stolen. Daders onbekend. De minister van financien maakt in de St. Ct bekend, dat hij van nit Hontenisse ontvangen heeft ƒ9,25 wegens te weinig betaalde vermogens belasting. Oversla?. Bij de Woensdag plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werd gekozen de he9r van Laere met 13 stemmen, De heèren Staal en Verstreepen^ verkregen ieder stemmen. Bij kon. besluit is aan Luteijn Mazure te Oostburg, op verzoek, met ingang van Januari, eervol onstiag verleend als plaatsvervangend districts- veearts. Bij kon. besluit is benoemd tot kantönrechter-plaatsvervanger in het kan ton Oostburg, de heer de Jong, ontv. der reg. en dom. te Oostburg. Zondag 17 December. Ned. Herv. Kerk. Voosra. 9.V« uurDs Hugenholtz. Nam. uurDs Hugenholtzi (Catecb. 38.) Gereformeerde Kerken. Kerk Voorm. uurLeziDg eener Leerrede, Nam. uur: Lezing eener Leerrede. Kerk Voorm. uurDs Wolf. Nam. uur: Ds Wolf. Eeu .vrouw te Utrecht wier man in hét krankzinnigengesticht wordt vei pleegd en die met uit werken te gaan haar dat zij graaf Herberfcs vrouw was en dat hij haar verlaten bad, om een rijk huwe lijk te sluiten, maar het werd ic haar verzwakt denkvermogen niet zoo helder, dat zij zeggen kon, waarom Constantijns naam in het trouwregister stond. Wat zij daarvan zeide, was te verward en te ongeloofelfjk, om als uitgangspunt te kun nen dienen voor verdere nasporingen, des te meer, daar zij in Londen toch Con stantijns naam gedragen had. Deze verhalen, welke de zieke zelve zoo diep schokten, dat zij gewoonlijk uit bezorgdheid voor haren toestand moesten afgebroken worden, lieten moeilijk gissen waar waarheid en fantazie van elkander scheidden, ed toen kwam de langdurige bewustelooze toestand, die iedere gedach te en herinnering verlamde, tot de dood hare geketende ziel bevrijdde. Voor den predikant en voor Esther had deze verklaring alleen de waarde van een koortsfantazie zij hadden gesteund op Rubens beschouwing, Constantgn te lang voor den schuldige 'gehouden, dau dat zij in de trouwakte, die Magdalena angstg op hare borst bewaard had, tot zij die in Orood verdient, bemerkte Donderdag met. schrik, dat uit een kast boven een bed stede, een oude wollen kous was ver dwenen waariu ongeveer ƒ200 aan munt specie geborgen was. De politie, bij wie aangifte werd ge daan, ontdekte dat de 21jarige zoon de dief was. Deze bekende dal hij, toeval lig ontdekt hebbende dat zijn moeder boven de bedstede eenig geld verbor gen had, ztcn daarvan een gedeelte, on geveer ƒ200 in een oude kous gebor gen, bad toegeëigend en daarmede naar Amsterdam was gegaan, waar hij in weinige dagen circa 100 had zoek ge maakt, zoodat er nog maar ruim ƒ90 over was. Bang van op haar ouden dag gebrek te zullen moeten lijden, had het viouw- tje van haar zuur verdiende penningeny reeds sedert een aantal jaren telkens een kleinigheid afgezonderd waardoor haar spaarpot dan ook reeds ei;ca ƒ300 be vatte. Geen wonder aat de vrouw van aandoening beefde, toen zij vernam, welk een schandelijk gebruik haar zoon, tevens haar eenigst kind, van bare spaarduitjes had gemaakt. Men deelt aair de Tel het volgen de trouiige geval mede In de Staalstraat no. te Amsterdam woonde een gezin op eene kamer, ten huize van mejuffrouw Door armoede was de vader niet in staat gedurende vijf weken de huishuur te betalen. En wat deed nu de eigenares om de familie die nergens heen kon, tot vertrekken te dwingen? Eerst liet zij de deur weg nemen, en vervolgens de vensters, onder voorwendsel, dat ze geschilderd moesten worden, en toen de menschen door het dichtspijkeren van die openingen met stukken doek het nog uithielden op de kamer, werd hun Woensdag de toegang geheel ontzegd. Mej. N.zal zich Vrijdag voor deze daad moeten verantwoorden voor het le kantongerecht. De politie te Rozendaal heeft al daar een meisje in arrest genomen en naar Breda overgebracht, dat verdacht wordt op een der kantoren van de sui kerfabrieken eene aanzienlijke som geld te hebben ontvreemd. Eene vrouw uit Kapelle, die in September 11. naar de gevangenis te Mid del burg werd overgebracht, verdacht van het in brand steken van eene hofstede aldaar, is Woensdag op vrije voeten ge steld, daar men geen bewijzen had van hare schuld. Uit zee is gisteren te Monster aan gedreven bet lijk van een matroos, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Het Handelsblad verneemt dat lexander Cohen tot eene zeer geachte Friesche familie behoort, maar reeds van Zijn jeugd af, niettegenstaande voortref- Werners handen geborgen zag, niet eene bevestiging hunner vermoedens zouden ge vonden hebben. Alzoo niet Richardhg alleen kende den jongen dokter, hij achtte hem oprecht en kende zijne liefde voor de schoone taliaansche. Wat. steeds tegen hem ge tuigde in het oog van anderen De bij zondere oplettendheid, welke hij Magda lena in Tannensee had bewezen, zijn lang durig, schgnbaar onDOodig oponthoud in Engeland, het geringe vaderlijke erfdeel, dat veel te klein was voor zyne aanspra ken eu verwachtingen, om daarmede penlijk een fatsoenlijk familieleven te be ginnen, dat alles kon hem niet op een dwaalspoor brengen. Zooveel was zeker, dat aau Magdalena verraad was gepleegd, een verraad, dat haar het hart had ge broken, dat zij het kind beroofde van ha re rechten en een smet wie/p op haien naam, en Ricbard deed ai wat in zijn vermogen was, om de waarheid aan het licht te brengen en die waarheid als ee nige voldoening nog neder te leggen op haar graf. Wat was de smartj dat deze bloem hem felijk voorbeeld en goede leiding, een zeer weerspannigen geest toonde. Van de boogere burgerschool werd hij ver wijderd wegens insubordinatie. Uit Duitschland, waar bij gezonden was om het leerlooien te leeven, werd bij ver wijderd wegens verzet tegen de autori teit. Hij ging als soldaat naar Inclië. Wederom ondervond hij de gevolgen van zijne insubordinatie. In Nederland teruggekomen werd hij geplaatst bij Recht voor Allen te Gra- venbage en werd later correspondent van dat blad te Paiijs. Fen meldt uit Den Haag Moedwillig sloeg Woensdag avond een persoon van ongeveer 80 jaar in de Spui straat te Rotterdam spiegelruiten van zeer groote afmeting met eenen hamer stuk. Reeds des ochtends had bij aan eenen agent van politie gezegd, avonds iets te zullen doen om voor eenigen tijd on der dak te komen. Het inslaan dei ruiten was oorzaak van eenen grooten volksoploop. De dader wilde zich reeds uit eigen beweging naar het commissariaat bege ven. toen hij door een agent werd ge arresteerd. Zelden zal het gewis voorkomen, dat in zoo'n korten tijd zoovele offers door den dood word9n geëisent als dit Le Kortezwaag (Fr.) plaats vond. In het gezin van een landbouwer bestaande uit vier personen, werden achtei eenvolgens drie leden ongesteld en stierven allen binnen den tijd van acht dagen, nl. man vrouw en dochter. Een X2jarig zoontje i3 slechts van dat gezin overgebleven. Te Leeis is een driedubbele moord gepleegd door een varkensslachter uit Roubaix. De dertigjarige dader, Van Ivenbove geheelen, is te Rijsel gevat. Een wonderlijk volgeling van Jezus Christus, wat diens leer der naastenlief de betreft, is de pastoor te Leem. Ter gelegenheid van de teiaardebestelling van de drie slachtoffers van den moordenaar Van Ivennove, ging deze priester fel te keer tegen de school zonder God," die zulke misdadige! voortbrengt. Onder luide toejuichingen van het volk zeide hij dat het schavot een te zachte straf voor den moordenaar was en dat, indien men hem midden op de markt van Leers verbrandde, ieder zijn takxe- bos zou aandragen voor den brandsta pel. Ten slotte echter sprak hij over het berouw van den misdadiger en spooide de menigte aan voor hem te bidden. Zaterdag geraakte de dienstbode van den landbouwer Bonke te Lattrop, gem. Denekamp, met hare rokken tus- schen de dorschmachine, waardoor zij eenige malen werd medegesleept. Bin nen weinige oogenblikken was zij een lyk. Naar de Ct. verneemt, is bij het bestuur van de Batjan Exploita tie-maatschappij bericht uit -Soer&baja ontvangen dat de beschuldigde Abbema tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld ontrukt was, de bloem, die zijn leven had versierd, wat was die smart, vergeleken bij de ellende, baar ontbladerd weder te vinden en vertreden in het stof. Als al les, wat daar leeide in zijn binnenste, zich oploste in verterende smart aan de graf kuil der vrouw, die hij zoo vurig had liefgehad, nu loste dat alles zich op in den vurigen wensch, haar recht te ver schaffen en boete vorderen. Maar van wien De steunpunten waren zoo weinige, dat hij spoedig inzag, dat hij alleen met voor y.ichtigbeid en geduld den tijd iets kon ontwringen en hij rekende er in Es- thers vader een kundig leider te zullen vinden door dezen doolhof. Reeds om het kind een zeker geleide te schenken, vergezelde hij de jonge verpleegster op de moeielijke reis naar buis, en du rust te bet kleine meisje veilig geborgen on der Rubens gastvrij dak. (Wordt vervolgd). is. De veroordeelde was slechts ca. maand als haar hoofdadministrateur werk zaam, en werd veroordeeld naar aanlei ding van misdrijven, in vroegere betrek king op de eilanden Mandiuli en Kaai- ïoeta gepleegd. Aan de woDing der gebroeders Van landbouwers te Lienden, werd Za terdag avond omstreeks uren een blief gebracht, waarin dooi dokter verzocht werd, 125 gulden tei ïeen temogen ont vangen, daar hij momenteel om dit be drag verlegen was. Terwijl men over woog of men net gevraagde in papier of specie zou medegeven, verzocht een der gebr. den brenger van den brief zoolang binnen te komen, waarvoor deze bedankte, zeggende, zooals eveneens in den brief was vermeld, dat hij een broer van den knecht des dokter was, maar niet mocht binnenkomen wegens gevaar voor besmetting, daar er in zijn gezin typhus keerschte. Gelukkig voor de gebrs wekte het achterdocht, dat deze com missionair zich bij het openen der deur in het duister terugtrok en pertinent bleef weigeren om zelfs maar in het vooihuis te komen, zoodat zij besloten het geld zelf te zuilen brengen, den brief teruggaven en de deur sloten. Dafc men hier met eenen oplichter te doen had, bleek Zondag morgen, toen de gevraagdo 125 aen dokter kwam. aanbieden, die echter voor deze beleefd heid bedankte, daar hij van de geheele zaak niets afwist. De 14-jarige jongedochter te 's-Ha- ge, verdacht van haar pasgeboren kind te hebben verborgen, heeft bekend, dat zij bet wicht levend verstoot had in een met ingemaakte snijtoonen gevulden Keulschen pot. De jeugdige moeder had het kind op den bodem gelegd en toen met ingemaak te groenten bedekt. Het privaat in dewoning waar het meis> je thuis behooide, droeg de sporen van de geboorte van haar kind. Dinsdagvoad ongeveer uur viel te Zaandam bij aankomst der Alkmaar Poe let een der passagiers te water, Hoewel spoedig op het droge gebracht en de ontboden geneesheer alle pogingen aan wendde om de levensgeesten op te wek ken, bleek het dat de drenkeling reeds overleden was. Bloedt ergiftiging. TJit Sloten (N.-H.) wordt gemeld Eene Sljerige vrouw aan de Overtoom te Amsterdam woonachtig, die, op raad van een harer kennissen, een zwerenden vinger, om daardoor spoediger genezing te verkrijgen, in inkt doopte, tengevolge waarvan hand en arm terstond opzwol len, is in hst ziekenhuis te Arasterdam aan de gevolgen van bloedvqï giftiging overleden, Dinsdag is een boerenknecht van den heer te Woerden, deerlijk mis handeld door eenen stier. Tweemalen werd hij door den stier opgenomen en tegen de zoldering geworpen. De twee de maal kwam hij in de krib terecht en werd hij door eene opening uit deo stal getrokken. Zijne wonden zijn niet ie vensgevaarlijk. Het schijnt dat hij die stier onlangs geslagen heeft en dat de stier daaraan gedachtig is gebleven. Een onbekende drong Dinsdagavond het kantoor van den kassier Roberfcson. van de afdeeling voor den verkoop van postzegels in het hoofdpostkantoor te Chicago. binnen. Hij bracht den kas sier eenen slag toe, die dezen bewuste loos deed nedervallen, en stal 7000 pd st. uit de kas. Toen men om uur des nachts het kantoor binnenkwam, lag de kassier nog bewusteloos op den grond. Vergiftiqing door het gebruik van oesters en mosselen. Deze vergiftigingen openbaren zich volgens Dr. Baröet op tweeërlei wijze. De eene, de meest voor komende, ontstaat doordat de maag week dieren en in het bijzonder mosselen slecht verdragen kaner doen zich alsdan stoornissen in de spijsvertering voor. De tweede wijze, waarop het vergift werkt,

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2