(kmeenferaad va& Zaamslag. van afkeuring te zenden, ever ds wijze waarop enkele leden in de vergadering van November zich over de onde>-wyzers in het algemeen en over sommige on derwijzers in het bijzonder hebben uit gelaten omreden dergelyke ongemotiveer de uitdrukkingen alleen kunnen leiden tot vermindering van het prestige van den onderwijzer, zoowel in als buiten de school. Zondag werd alhier eene yergade- ring gehouden van rijks-ambtenaren uit de controle Axel, leden van den bond, die te Schiedam gevestigd is en ten doel heeft de lotsverbetering dier ambtenaren, voor al nrat. de tractementen betreft. Uit de 18 tegenwoordige leden werd een voor- loopig bestuur gekozen, bestaande uit de heereuvan de Putte te Ter- neuzen, voorzitter, van de Walle te St. Jansteen, vice-voorzitter, Fenijn te Axel, le secretaris, Brouwers te Terneuzen, secretaris en van Hoeve te Sas van Gent, penningmeester. In den afgeloopon nacht is bij een alleenwonenden bejaarden man in het Fort alhier woonachtig, een som metje geld gestolen van ongeveer 88 gulden, dat in een blikken doosje boven op eene kast stond. De diefstal kwam aan het licht door een zakje suiker, dat ook vermist wordt. Een onderzoek heeft plaats, doch de dief is nog niet bekend. Aan den Nieuwendijk, nabij het station alhier, zal met Januari eene weegbrug geplaatst worden. Sedert Vrijdag wordt de marecbaus see Van Damme van de brigade Sas van Gent vermist. Er beslaan vermoedens, dat de man in het Kanaal geraakt en verdronken is. In eene, de vorige week gehouden vergadering van den gemeenteraad van Hulst werd mededeeling gedaan van het Koó. besl., waarbij aan de heer van Waesberghe Jansens, op zijn ver zoek, tengevolge van zijne benoeming tot lid van. Gedeputeerde staten van Zeeland, eervol ontslag werd verleend als burgemeester. .Daarna hield de aftredeode burgemees ter pene toespraak, waarin hij aan de wethouders, leden van den raad, den secretaris en den ontvanger dank zeide voor den steeds ondervonden steun en de hem steeds betoonde medewerking, terwijl hij ook den andeven gemeente ambtenaren vooi den vei leenden bijstand dankte. De heer Van Waesberghe Jansseos herdacht daarbij ook nog den in leven zijnden oud secretaris, den hee: Rot tier, die gedurende bijna 40 jaren het secretariaat op de meest stipte, nauw keurige en nauwgezette wijze waarnam. Van de heeren madaleden afscheid ne mende. uitte de spreker de hoop dat zijne plaats zal vervuld worden door een in het begin en dan werd het stormach tig en duister in hare gedachten en dan zonken-de diepe sluiers en nevelen neder, die verlangen en herinnering voor immer bedekten. Het was een woeste Octobernacbt, toen zij den laatsten adem uitblies en die demtocht ontvlood stil en zonder strijd. Zij was heengegaan, zonder den haren het geloof in en de waarheid van bare Vei warde ïeden te hebben achtergelaten, Werner hield ze voor een beeld barer fantazie. Maar wat het ook verduisterd bad, dit jeugdige leven, waan ot schuld, nu rustte de zalige vrede der verlossing op het voorhoofd der doode en om hare bleeke lippen zweefde het kinderlijke lach je, dat eens 'ar zoo lief had gemaakt. Het was een eenvoudige doodsbed, zon der praal, wie op het kleine eiland had haar gekend, de vreemde vrouw Es thers brandende tranen waren de eenige, die op de doodkist vloeiden, want Wer- ners smart was stom en het kind lachte en legde der sehoone bleeke moeder een handvol bloemen, haastig bijeengezocht, op het hart, dat zoo zwaar had gestreden. (Vvordi vervolgd). opvolger, di® ook mat ham In dezelfde aangename verstandhouding zal werk zaam zijn ten nutte van Hulst. Hy besloot met ook de geheele bevol king der gemeente dank te zeggen voor de wijze, waarop zij hem zijne taak heeft gemakkelijk gemaakt en sprak ein delijk den wensch uit dat bet Hulst en hare ingezetenen steeds moge welgaan. Het oudste lid dor vergadering, de heer Hombach, beantwoordde den voor zitter en was de tolk der vergadering, wier leedwezen hij betuigde dat zij den heer Van Waesberghe Janssens als voor zitter zal moeten missen. Hij wees er op dat de aftredende bur gemeester die betrekking steeds met on- vermoeiden ijver ve vulde en daardoor de algemeene sympathie verwierf. Hij eindigde met de beste wenschen voor den scheidenden burgemeester. Ct. Naar wij vernemen heeft heden een ïandbouwersknecht onder de gemeente Zaamslag een been gebroken, doordat het wiel van eene kar over dit lichaamsdeel ging. Het plotseling vooruitschieten van tiet paard was oorzaak dat de knecht onder het voertuig raakte. Door de Landbouwvereeniging te Nieuw en St Joosland werd Zaterdag de levering gegund aan Adriaansens PAz. te Hontenisse van 29.600 kg. su» perphosphaat ad 8.19 per 100 kg. 7200 kg. ammoniak superphosphaat ad ƒ8.79 per 100 kg. en 21.500 kg. chili- salpeter ad 10.78 per 100 kg. Te IJzendijke worden door een aantal veehouders ernstige pogingen aan gewend tot het onderling oprichten van eene roomboterfabriek. Eene commissie, bestaande uit de heeren Tem mei ,man, Iz. Leenhouts Iz.z, en Joh. Haver- beke Pz., werd reeds gekozen, ten einde die zaak te leiden on tot verdere rijpheid te brengen, Zitting van Vrijdag December 1893. Voorzitter de heer de Bokx. Tegenwoordig al!© leden en de Secre taris. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeiiug ingekomen stukken. Missive van Ged. staten dd. Nov. jl. houdende terugzending van het goed* gekeurde raadsbesluit betreffende het op richten eener barak voor cholei alyders. Idem houdende terugzending van iiet goedgekeurd suppletoir kohier hoof- deiijken omslag over 1893. Rekwast van de heeren Arie Donze, van der Beek, Walraven en Visser, eigenaren eener weegbrug aan Margriet, dat de weg bij op- en afrijden dier weegbrug in zeer slechten toestand verkeert, dat zij gaarne zouden zien dat daar een keiweg werd gelegd van eene oppervlakte van 84 M9, Wan neer de gemeente in de kosten voor slechts ƒ150 tegemoet wil komen, zijn zij bereid dien keiweg aan te leggen. Wordt zonder hoofdelijke stemming op voorstel van den heer Van de Ree besloten dit adres te renvoyeeren naar Buig en Weth. Adres ved van Kerk voort koop man te Zaamslag behelzende ver zoek om verbetering van den weg langs hunne woningen. Wordt handen gesteld van Burg. en Weth. tot onderzoek. Verzoekschrift van den heer Huijs- sen te Terneuzen om de planken die over de grachten liggen op zijn voetpad te willen verplaatsen naar het onlangs door hem aangelegde nieuwe voetpad. Adres van de Rupter dat zy op hel verzoek hetwelk onder be doeld wordt, ten zeerste steunen, daar hun alleen veel gemak aanbrengt. Op voorstel van dbr GeelkoeM wordt adres gesteld in handen van Burg en Weth. Verzoek van den telephoonkantoor houder, om zijn salaris, dat na aftrek der kosten nu 90, dus ongeveer ƒ0,29 eenfc daags Is. op ISO bréngen. Dhr Dekker vindt het wel wat veelom in eens 50 te verhoogen. Dhr Van de Ree stelt voor het ver zoek te renvoyeeren naar en Dhr De Kraker zegt dan kunnen we op den duur wel den heeïen dag ver gaderen. Wanneer het dan behandeld wordt stelt dhr Vau de Ree voor 25 meer toe le kennen. Hij begrijpt echter niet hoe iemand het voor 100 doen kan. Dbr Dekker zegt dat maar ieder jaar verüooging wordt gevraagd. Dbr Van de Ree zegt dat. als iemand een ambt bekleedt, hij daar ook van wil bestaan. Dbr Dekker kan evenmin van 100 leven als hij. Dbr. Geelhoedt zegt ook dat 29 cent daags toch te weinig is om iemand daar nagenoeg een heelen dag voor op een kantoor te houden. Dhr Kraker stelt voor 10 te verhoo gen hij zegt dan is juist ƒ300. Dhr Van de Ree zegt dat het reeds IOC is, maar na aftrek der kosten blijft er maar 90. over. Het voorstel-Van de Ree om den kantoorhoudei 25 meer te geven wordt aangenomen met tegen stemmen. Vóór stemden-de hh. Geelhoedt, Van de Ree, Klerk en de voorzitter. Tegen de hh. Dekker, Krake'- en Riemens. Adres van van weeden houdende verzoeK om van gemeentewege een lantaarn te doen plaatsen in het midden der Achterstraat, daar het zóc donker is dat, wanneer iemand des vonds aan eene natuurlijke behoefte .wil voldoen hft de buisjes, die daarvoor die nen, haast niet vinden kan. Dhr Dekker zegt dat het in midden van straatje wel ietwat donker is, maar toch niet zoo, dat men de privaat niet vinden kan. De voorz. zegt dat dasr maar sche merlicht voor noodig is. Dhr Van de Ree zegt, wanneer het daar wezenlijk donker is, hij er een lan taarn zou willen geplaatst zien. Dbr Geelhoedt stelt voor adres in handen van Burg. en Weth. te stellen, wat met algemeene-stemmen wordt aan genomen. De voorz. belooft nog denzelf den avond persoonlijk een onderzoek in te stellen. Verzoek van het bestuur der ver eenigiug »Hulp in Nood"" te Zaamslag, om een verwarmd en verlicht lokaal der dorpsschool te mogen in gebruik nemen voor het houden van algemeene verga deringen inning van contributie enz. Met algemeene stemmen toegestaan. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvangerhetwelk voor de leden ter inzage beschikbaar ligt. II. Onderbandscüe verhuring van den tuin achter het gemeentehuis. Het voorstel van en is gezeg den tuin te verhuren voor 10 van Januari tot 31 December 1894. Dhr Geelhoedt vraagt of niet goed zou zijn wanneer er nog eene bepaling bijgemaakt werd dat, wanneer de ge meente grond noodig had om daarop iets te leggen, de huurder dan ver plicht is, die grond af te staan, natuurlijk tegen vergoeding. De voorz. zegt dat dit in de voorwaar den kan worden opgenomen. Met alge meene steramen aangenomen, III. Gratificatie aan het hoofd der school in den Groeten Huissenspolder voor buitengewone lesuren. De voorz. zegt dut genoemd hoofd de school tegenwoordig een uur vroeger in en een uur Jater uit laat gaan, teneinde alle kinderen te kunnen onderwijzen, daar hij tegenwoordig geheel alleen staat. Burg. en Weth. stellen voor een grati ficatie te verleenen van ƒ35 voor maanden. Verleden jaar heeft het hoofd der school Kok ook zooveel gehad. Dhr Van de Ree zegt met dit verschil dat Kok meer kinderen had. De voorz. meent dat men dezelfde op offering moet doen voor een klein getal als voor een groot aantal kinderen. Hij vraagt of dhr Van de Ree een ander voorstel beeft, waarop deze ontkennend antwoordt. Met algemeepe stemmen wordt aange nomen voorstel van Burg. en W7etb. IV. Af- en overschrijving van en op poster, der begiooting van 1893. Moet af- en overgeschreven worden de som van 10.7872 wat gevonden zal woiden op den post pnderhoud van "wegen en voetpaden. Nog dient ƒ62.65 te worden uitgetrokken voor den aanleg van twee nieuwe dorps goten, Wijziging der begrooting voor 1894 Moest nog op de begrooting worden ge bracht ƒ80 voor twee verpleegde krank zinnigen en 26 om een hunner te klee- den. VI Voorstel van dhr Geelhoedt tot conversie van een deel der gemeen tescbuld met rapport van Burg. en, Dhr. Geelhoedtvroeger tegen voor stel van en om eene leening aan te gaan van 10000, verklaart nu met het rapport van en zich goed te kunnen vereenigen. By God. Staten bestaat ook geen tbs- zwaar om tot de conversie over te gaan Met algemeene stemmen op éen na, die van dhr Kraker wordt tot couverteeren besloien, VII. Benoeming leden Nieuwjaarscom missie. Als voorzitter treedt at dhr De Klerk die vervangen wordt door dhr Van de beiden raadsleden. Volgens rooster zal dhr Geelhoedt zijn plaatsvervanger zijn. Worden nog benoemd tot leden Leunis Cz., de Decker, de Visser, van Tatenhove Wz., Jac. Huijssen, Dieleraan, Bareman, Dieieman Wz., Jacob van Dixhoorn, de Vos, van Langevelde, Balkende en de Putter. VIII. De aankoop van een nieuwe lamp in. de raadzaal. Der gemeente is eene afbeelding van eene lamp toegezonden, waarvoor men noch petroleum noch katoen noodig heeft Die lamp kost ƒ45 en met een nickel omkleedsel ƒ60. Dhr Van de Ree zegfc dat en toch ook voor goed licht schijnen te zijn maar in het achterstraatje zouden ze het donker laten. De voorzverzekert dat wanneer het daar noolig bevonden wordt et een lan taarn zal geplaatst worden. Verder zegt spr. dat op de begrooting gebracht is een post van 25 voor den aankoop eener nieuwe lamp Dhr Van de Ree vindt 60 veel Dhr Geelhoedt denkt dat voor 25 al een mooie hanglamp kan gekocht wor den hij vindt het ook verbazend veel. Wordt ra stemming gebracht of een gewone dan wel die van 45 zal wor den gekocht. Voor stemden de hh Dek ker en de voorz. Tegen de vorige ledèn Basloten is dus een gewone hanglamp aan te schaffen. Wordt besloten met tegen stemmen om den Ryksveld wachter Van der Plaat eene gratificatie te verleenen. Voor stemden de hh. Van de Ree, de Klerk, Riemens en de voorzitter. Tegen de heeïen Dekker, Kraker en Geelhoedt. Voorts vragen en machtiging tot het verkoopen van het straatvui! in de maand Januari, naar zyn oordeel dan de geschikste tijd, omdat in de korte maand de boeren bet best tjyd hebben en om klavers, te bemesten dat goed dan groote waarde bezit. Dhr Van de Ree vraagt of dat niet bij 'tvoer verkocht kan worden. De voorz. zegt dat ze niet komen halen. Wordt machtiging verleend tot veikoop Daar niets meer te behandelen is en niemand woord meer verlangt wordt de vergadering gesloten.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2