No. 769. Woensdag 15 December 1895, 9e Jaarg» Hij ww®k®i Advertentieblad voor Ze sc laandere DIELEMAN, Loting voor de Rijkskeuring van Pi ARR EN ten behoeve van het leger. Buitenland. so. FEE iL LET RN. Binnenland. EL Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. humm. ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van tot regels 25 cent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester; en Wethouders van AXEL brengen ter kennis der ingezete nen, dat de loting hierboven gemeld, zal plaats hebben op Dinsdag 19 December des voormiddags ure. De. eigenaar van een in te schrijven paardis gerechtigd in persoon voor dat paard te loten is hijeigenaar van meer daivéén in te schrijven paard; dan loot hij voor elk paard afzonderlijk. Is de eigenaarniet bij de loting Tegenwoordig dan vOOt de burgemeester voor hem. A:xul, den 12- December 1898. OGGEL, Burgemeester. VAN VESSEM, Seeretaris/ Op Dinsdag 19 December 1893, des voormiddags ten uie, ten raadhuize toelating van KINDE REN aan: de openbare lagere school te Axel.. Het men schel ij ver puft heeft reeds zooveel verleidingsmiddelen uitgevonden, om pp de meest spoedige wijze, en in den kortst mogelijken tijd zooveelna- tuurgenootenals mogelijk is,naar de andere wereld te helpen, en toch staan de uitvindingen op dit gebied niet stil. Door Raoul Piükët, een geleerde te Genève, is eene ontplofftngsstof uitgevon den. De naam er van is fulguriet. Het goedje zal spoedig het dynamiet, het meiiniet en andere gevaarlijke ontplof NAAR. HET HÓOGDU1TSCH VAN «©El'©:SRAlMÜSn» DOOR de sota in Magdalena's kamer werd voor Esther een bed gereedgemaakt en daarna zonk de nacht neder op die stille pastorie. Maar hp bracht geen rust. Wer ner was te ontroerd om te slapen en Mag- dalena's angstige droomen hielden ook hare verpleegster wakker Den volgenden morgen was de. toestand der zieke aan- merkelijk verergerd, wilde koortsfantasie- en wisselden af met onrustige, onver- klikkende sloimerihgen.' Esther verlangde een dokter en boorde tot haar schrik, dat er in het dorp niets was dan een oude badmeester. afstand van het vasteland was zon der behulp van een stoomboot te groot, dan dal men vandaar op andere genees kundige hnlp kon rekenen, dan voor een afzonderlijk consult. Even wei greep men dit middel toch aan, toen na verloop van twee dagen geen beterschap was geko- mén en nu verklaarde de dokter dat her senkoorts was ontstaan, fiögsstoffen vei re achter zich laten. Een buitenkansje dus vóór de anarchisten. Op pe Cid, een nieuw schip dat door de Braziliaansche regeering is ingericht als oorlogsbodem, is een dynamietkanon geplaatst. Hiermede moet admiraal De Mello kleingemaakt worden. Dit kanon moet een projectiel van 25 kilo nitroglycerine op een afstand van 4900 tot 5000 kunnen werpen, en een projectiel van 250 kilo op een af stand van 2500 De Cid voert 100 projectielen mede, te zamen 16 ton ni troglycerine. Door een wordt het sterkste pantser- schip in stukken geschoten. De uitwer king van zijne lading is zoo groot, dat bet projectiel niet eens het schip zelfs behoeft te raken, om het te doen zinken of zwaar te beschadigen. In het water uiteenspringende, wordt de vernielkracht nog over 100 in den omtrek uitge strekt. Op 13 of 14 van het schip in het water valiende. kan het projectiel het schip nog in de lucht doen gaan. De uitvinder van het kanon, de ka pitein bij het Amerikaansche leger Za- linski, heeft van zijne regeeiing geene toestemming Kunnen krijgen, op de Cid mee te varen. De regeering schijnt te vreezen, dat bij den minsten schok de lading nitroglycerine springt en de ge- heele bemanning dan, verloren is. Tegen dit vernielerswerktuig zal nu De Mello op zijne Aquidaban front moe ten maken Wat anders Een geneesmiddel tegen de dynamitards wordt door Indépen demee aan de hand gedaan. Dit blad wil dat de fabrikanten van dynamiet worden genoodzaakt de dynamietpatronen te dom pélen in een bad, gevuld rriet een vloei stof' die aan de patronen een doordrin genden walgelijken reuk geven zou. On der' de: producten, die de scheikunde kan samenstellen, schijnt een zout te bestaan bose de benzine, waarvan de lucht al leen de dooden in hun graf zou doen pmkeeren. Zoodra meh die lucht bij zich heeft, is men er een beelen tijd mooi mee. Waar men gaat of staat, overal laat men een onaangenaraen reuk achter, honderdmaal sterker dan muskus. Daarbij heeft men dit voor, dat de reuk geheel onbekend is; de moderne neus kent hem niet. Komt er dus een bom menwerper op een goeden dag, dan zal hij zich ook onderscheiden door een nare lucht. En dan geen twijfel meer, want men zal zich dan bevinden in tegen woordigheid van 6eD der aanhangers der misdadige leer van de propaganda door de daad. Voor de politie zou bet wel gemakkelijk zijn, als men er ten minste op lette, geen verkoudenpolitieagenten aan te stellen of die geen reuk hebben. zen zich tot bet geven van inlichtingen béreid verklaard. De geloofwaardigheid der door de verhoorde personen gedane opgaven is zooveel mogelijk onderzocht en verscheidene processen verbaal van verhooren woiden in bun geheel in het eindrapport, dat zeer omvangrijk belooft te worden, opgenomen. Op van wege de Belgische ver- eeniging Avicultwra te Gent, en Dec. gehouden tentoonstelling van pluimgedierte, heeft de WelEd. heer Polviiet te Den Helder, een zeer bekend liefhebber, weder verschillende eerste- en eereprijzen en diploma's behaald voor sierduiven. Tevergeefs drong Werner er op aan, dat Esther hem verlaten zou en de zieke overlaten aan de verplegingen hoede van vrouw Oltrud. Gij moogt u?ij niet zeggen heen te gaan, zeide zij, Gij hebt geen recht daartoe. Ik heb mij oen aandeel verworven in Mag dalena's .ot daardoor, dat ik haar bier- Keen heb geleid en ik heb aandeel in ba re smart daardoor, dat ik hare vriendin ben. Zoo bleet het. Uit de dagen ^werden weken en maar zelden had Magdalena ren van algeheel bewustzijn en flauwe herinnering, die echter vergezeld waren vaa-eene zoo hevige uitputting, dat er; niet te denken viel aan een helder en samenhangend verhaal harer lotgevallen. Wat zij ervan mededeeldeDat graaf Herbert haar echtgenoot was en haar ver loochende, dat hare trouwakte den haaui van Qonstantijn droeg, dat klonk zoo ongelooflijk, dat Werner geneigd was, de verschrikkelijke waarheid te houden voor eene der koortsfan tazieën, die bare zieke hersenen vervulden. Magdalena had het toch moeten hooren, zoo dacht jhij, als de geestelijke bij het huwelijk, andere namen las en hij bedacht daarbij niet, hoe zij bij de sterke aandoening dier ure, in de reinste aandacht verzonken, weinig gelet had op die, namen, welke zoo gelijkluidend klonken en voor haar in het haar zoo vreemde taaleigen bjjna De berichten aangaande de vaststelling van bet rapport der commissie van en quête in zake .Neerbosch, die door som mige bladen verspreid worden, zijn, naar gemeld wordt, van allen grond ontbloot. Het eindrapport is in bewerking, en zal in eena eindvergauering der commissie vast gesteld worden. Wanneer deze verga dering gehouden zal worden is echter nog niet bekend. Na de verschijning van de 2e brochure van den heer Van Deth hebben ver scheidene sociaal-democratische oud wee- verloren gingen. Werner geloofde het nietdat zou een bedrog geweest zijn, waarvan zijn recht schapen hart geen begrip had, bet was veel waarschijnlijkerdat Magdalena's verward denkvermogen de beide personen, die tegelijk In baar leven waren opge treden en steeds zoo nauw met elkander verbonden, nu eens verwisselde, dan we der willekeurig met elkander vereenigde. Daarbij kwam de stem der openbare mee ning, welke eenparig Constantijn als een begunstigd minnaar had genoemd en de bezwarende omstandigheid, dat hij, waar schijnlijk, toen hjj haar moede geworden was, Europa verlaten had.; De staat van vertwijfeling waarin de bedrogene vrouw verkeerde en hare terugkomst, die nauw keurig samenviel met. het bericht van zijn dood, waren daardoor genoegzaam ver klaard. Een brief aan Riehard, dat Magdalena, teruggekomen was en doodziek in de klei* ne pastorie lag, bleef onbeantwoordde schilder scheen zich te bevinden op eene zijner reizen in het gebergte, welke hij gewoon was in den nazomer te maken. De hartelijkheid, welke de broeders voor elkander gevoelden, was niet verminderd, maar sedert de rusteloosheid van het zoe ken en vei langen naar de geliefde bjj Riehard had plaats gemaakt voor een be daarder stemming en ernstiger werkzaam heid, sedert h\j de smartelijke gebeurt©- AXEL, den 12 December 1893 Zaterdag hield de Afd. VI. van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers alhier eene vergadering toe het behandelen van eenige huishoudelijke zaken. werd lot afgevaardigde ter Alg. vergadering benoemd de heer Ch. van de Bilt te Koewacht en lot diens plaats vervanger de heer Th. Plasschaert te Overslag. Werd ten opzichte van de meeste pun ten van den beschrijvingsbrief aan dec afgevaardigde volkomen vrijheid gelaten in het uitbrengen van zijne stem. Naar aanleiding van een voorstel der afdeeling Sliedrecht werd met algemeene stemmen besloten, dat hij zich zou scharen aan de zijde vac de afdeeling Meeden-Wes- terlee, die als hare meening te kennen gat, dat bij onderwijzers nimmer van werkstaking mag sprake zijn. Tevens werd besloten aan den Ge meenteraad van Ter Neuzen eëne motie nis beschouwde als afgesloten, sedert dien tijd gingen vaak vele weken voorbij, zon der dat zij bericht van elkander kregen. Het was heel goed mogelijk, dat hij zijue zomerreis had uitgebreid en Werner dacht met smart aan de mogelijkheid, dat de laatste gelegenheid tot een wederzien on- benuttigd voorbij zou kunnen gaan. fWant Magdalena's toestand werd ge vaarlijker van dag tót dag, hare jeugdige kracht was niet meer bestand tegen de vernietigende krankheid en de dokter, die in weerwil van het ongunstiger wordend weder, een keer ot wat gekomen was, gaf weinig hoop. Bij hare fan tazieën zweefden beide namen op hare lippen, de naam van den graaf en die van Constan tijo, maar in de korte heldere oogenblik- ken, waarin hare stervende oogen lang zaam door de kleine kamer dwaalden, om dan met een uitdrukking van zalig- heid op hare vrienden of op haar kind te bljjven rusten; dan dacht zjj aan een anderen tijd, eeD tijd, dio inet geen mislei ding en geen afschrik was vervuld. De zoete droomen harer kindsheid, vol glans en vrede, zweefden haar voorbij en hare lippen fluisterden vol verlangen mocht ik eens nog Richards handen kunnen kussen en hem bidden, om mij te ver geven. Welk een smart moet ik hens hebben aangedaan Maar zulke oogenblikken waren zeld zaam kort, ze verschenen alfeen nog 4X1

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1