fïi fli Gemengd Nieuws. j'^ec Teilf Sluif He,Shl ij'} )liil St, Clingisi Eul| Axe Slui Ter ll! betlf He». Belgle zijn onderhandelingen aangeknoopt om gunstiger voorwaarden -te verkrijgen voor de grensbewoners in velband met degrensbeweiding en be- akkering. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede kamer besprak de heer "Wal- ter de belemmeringen, welke de in en uitvoer van vee, mestspeciën en land bouwproducten aan de grenzen, meer be paaldelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen, langs de Belgische grenzen, ondervindt. Hij geeft het denkbeeld in overweging om te trachten eene internationale conven tie tot stand te brengen. In bijzonder heden wijst spr. de belemmeringen aan die voor den uitvoer van vee aan de Holiandsch-Belgische grens bestaan4 In Belgie zelf beeft men zich niet ongeneigd betoond tot zulk een conventie medö te werken, terwijl ook met Duitschland ee ne zoodanige overeenkomst wenschelijk ware. Spreker vraagt of er uitzicht bestaat op zulk eene conventieof de regeering bereid is den hoofdinhoud van eene ge projecteerde schikking mede te deelen en, ais er geen uitzicht bestaat op het tot stand komen van zulk eene conven tie, waaraan het dan is toe te schryven, dat de onderhandelingen zijn mislukt. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde aan den heen Waiter, dat de invoer van vee en de regeling van het grens verkeer twee verschillende zaken zijn. De sanitaire toestand en niet de prikkel baarheid van de betrokken gouvernemen ten moet hier natuurlijk leiddraad zijn voor de gedragslijn der regeering. Maar het schijnt dat de certificaten der medi sche autoriteiten hier te lande in Belgie en in Duitschland worden gewantrouwd en daarom heeft de minister de uiterste voorzichtigheid in deze onzen handel aan bevolen. Met Belgie zijn overigens reeds openingen gedaan in den zin eener con ventie De minister hoopt dat eerlang dienaangaande eene overeenkomst ter be krachtiging zal knnnen worden ingediend waardoor wij zullen bunnen afwijken van belemmerende bepalingen in onze eigen wetgeving. De regeering acht bet echter niet raadzaam thans reeds den hoofdinhoud van de conventie mede te deelem Alleen kan bij zeggen dat zeer teedere bepalingen van bet tractaat van 1840 betrekkelijk propriéte mixte tot hun recht zuilen komen. Ten opzichte van Duitschland bestaat er thans geen kans van slagen omtrent eene regeling van den veeuitvoer en ten opzichte van het grensverkeer zijn tot dusver de moeilijkheden langs admini- stiatieven weg opgelost op grond der be staande oude grensregelingen met Prui sen en Hannover. Moge onze veehan del nog belemmeringen van de zijde van Belgie ondervinden, de regeering heeft Harerzijds al het mogelijke gedaan om raededeeling verschuiven fot een gunstiger oogeublik, als gij krachtiger zult ge voelen en als geen dringender plichten op den voorgrond zullen treden. Gij moet nu voor alles rust hebben, gij en het kind, ik denk, wij zullen vooreerst ons daarmede vergenoegen, dat gij bij mjj zijt. Dankbaar boog zy het moede hoofd, hare oogen vielen weer opnieuw toe en zij duldde het zonder tegenspraak, dat Estfaer, toen de predikant was heengegaan, haar ontkleedde en vol zorg te bed hielp. Mijn kind, zeide zy alleen nog angstig met een zweem van hare vroegere ont roering en het kleine meisje werd naast haar gelegd. Toen daalde een diepe slaap neder op hare vermoeide oogleden. Eerst toen alles gedaan was tot gemak van Magdalena ec van het bind, toen eerst dachten de b'ji^e mei schen. die elk nu der innerlijk zoo na stonu3n, aan zich- en. Plotseling gevoelden zij, dat zij uit jarenlange scheiding een bijzonder en zelfstandig recht hadden op dit wederzien en Esther gevoelde in den innigen hand druk, dat deze scheiding haar niefs ont- meerdere faciliteiten te verkrijgen. Trou wens de uitvoer neemt toe, zoodat de belemmerende bepalingen niet zooveel schijnen te beteekenen. AXEL, den December 1863. De op Dinsdag te Kijkuit gehouden vergadering, bij advertentie in ons num mer van Dec. jl. gepubliceerd, en ten doel hebbende de oplichting van eene weegbrug nabij het station Kijkuit, werd door ongeveer 25 belangstellenden bij gewoond. De heer Jansen van Roosendaal leidde de vergadering, schetste in korte trekken het doel der samenkomst en het nut dat een weegbiug daar ter plaatse zou kunnen afwerpen, en wilde ten .slot te gaarne het wooid verleenen aan ieder die de vereisebte inlichtingen kon en wilde geven hoe en op welke manier de zaak moest worden aangevat. De heer Dieleman neemt het woord en- zegt ongeveer het volgende Om tot het gewenschte doe! te gera ken zou staande de vergadering eene lijst moeten circuleeren, ten einde iedei, die daartoe lust gevoelt, in de gelegenheid te stellen aandeelen te nemen in de ventueele kosten. Deze actie's moeten steeds aan de vereening blijven en kun nen derhalve niet verkocht worden aan personen, buiten de vereeniging staande. Uit de lijst der personen die van hunne instemming biijken gaven, kon dan een bestuur worden gekozen. De heer Walraven van Terneuzen zegt meer zulke vereenigingen te kennen in zijne gemeente, en bij die vereenigingen gaat bij overlijden van den man het aan deel over op de vrouw. Allen gaven blijken v^n instemming met het gesprokene door de heeren Dieleman en Walraven. De heer Vael vraagt of nog perso nen in de vereeniging kunnen worden opgenomen, wanneer deze eenmaal is gesticht. De heer Dieleman zegt dat dit blijkt niet te bunnen daar ook geen aandeel mag worden verkocht dan aan de ver eeniging zelve. De heer Jansen van Roosendaal vraagt boe groot die aandeelen wel moe ten zijn. De heer Dieleman zegt dat dit geheel af zal hangen van het aantal per sonen, dat aandeelen nemen wil en van het aaDtal aandeelen door een persoon genomen. De heer Walraven «-lelt voor de acties üiet te klein te nemen en hem die b.v. acties neemt ook vier stemmen te ver leenen De heer Jansen van Roosendaal is er beslist voor de aandeelen niet hooger te stellen dan ƒ25 en ieder aandeelhou der, al heeft hij ook nog zooveel acties maar eene stem toe te kennen. Hij zegt dat dit ook het voorstel en de raad is nomen had. Licht kon ook zij niet geven in de ge heimzinnige zaak, zij kon alleen vertellen, hoe en waar zij Magdalena aangetroffen had en dat zij gedurende de overvaart van Engeland veel te ziek geweest was, om eenige mededeeling te doen omtrent hare lotgevallen, welke zij bovendien voor een vreemde wellijht geheim wenschte te hou den. Esthers beminnelijk karakter ver toonde zich hieibij in het helderste licht haar teeder vrouwelijk gevoel ten op zichte der verlatene, vroeg niet naar haar verleden en volgde slechts het gebod van het oogenblik. Ook dit had haar niet weerhouden, dat zij, als jong meisje, al leen en zonder bescherming het huis was binnengetreden van den geliefde en wel in gezelschap van eene vrouw, die den schijn tegen zich had en door de wereld veelvoudig gericht was. Magdalena was ongelukkig, ziek en verlaten, Werner had haar angstig en lang teveigeefs ge* zocht, dat besliste voor haar. (Wordt vervolgd). van den HoogwelGeb, beer Baron Collot d'Escury. Allen stemmen hiermede volkomen in. De heer van de Sande, agent in weegbruggen te Schoondijke, verklaart alhoewel het niet ncodig geacht kan worden dat ook agenten aandeelhouders zijn, dat hij ook gaarne aandeelen zou willen nemen. Ook de heer Walraven verklaart dit, doch vraagt beleefd dit niet te willen aanmerken als uitoefening van pressie op de veieeniging met het oog op de levering der bascule. Beiden worden onder de aandeelnou- ders opgenomen. De lijst werd getéekend aanvankelijk door 17 personen en later nog door de heeren Jansen van Roosendaal en de Feijter, die pas vóór de stemming ter vergadering kwamen. Bij stemming voor een president ver kregen de heeren Dieleman sebaert van Hoeve Jansen van Roosendaal en Jos. Vael stem. Bijna aiien verklaarden liefst niet in aan merking te komen. Bij 2e vrye stemming werd gekozen de heer Dieleman met 11 stemmen. De heer Ysehaert verkreeg stem men, terwijl op de heeren de Regt, de Feijter en Jansen van Roosendaal ieder stem werd uitge bracht. Een was van onwaarde. De beer Dieleman verklaarde de be noeming provisoir te zullen aannemen. Tot secretaris werd benoemd de heer de Feijter en tot penningmeester de heer Vael, welke zich beiden de benoeming Heten welgevallen. Nadere berichten van vertrouwbare zijde melden ons dat niet een, maar zelfs twee weegbruggen, aan iederen kant dei- lijn een, zullen worden geplaatst. Wij 'nopeD dat de pogingen dooi die landbouwers in werk gesteldmet gunstigen uitslag mogen worden bekroond en wat wel aan geen twijfel onder- hevig is de zaak goed rendeeren zal. In den nacht van Woensdag op Donderdag, ongeveer tusschen 12 en uur, hoorden eenige bewoners van de Slijkdreef een vree3elijk leven. Bij on derzoek bleek, dat een bond derustvei- stoorder was. Losgebroken, was hij op zijn nacht8lijken tocht in een welput gevallen. Het dier wist zich zoolang boven te houden, tot het na veel moeite eindelijk uit zijn benarde positie werd bevrijd. Met Sinterklaasavond moeten ee nige baldadige jongens zich aan ergerlij ke straatschenderij hebben schuldig ge maakt. Zijn we goed ingelicht, dan is van het gebeurde aangifte gedaan en proces-verbaal opgemaakt. Het zou er mooi gaan uilzien, als vrouwen en meis jes niet meer ongehinderd op straat kon den komen, ofschoon naar onze meening door menig lid van het zwakke geslacht de avonden vrij wat nuttiger konden be steed worden, dan onder luid lachen en gieren straat in straat uit te loopen. Deze week vroeg een kerel 'sa- vonds op den Buthdijk aan een paar personen achtereenvolgens om taba< en geld Hij kreeg geen van beiden en deed verder geen moeite om het verlangde te krijgen, Schijnt den man geen ernst geweest te zijn. Naar men ons mededeelt, is Don derdag onder deze gemeente door den ijverigen jager Scheele een fazant geschoten. Terneuzen. De dames-tooneelvereem- ging »Cremer" zal, naar wij vernemen, met Kerstmis twee tooneelstukken ten beste geven, gevolgd door bal. Deze eerstelinge wenschen wij het beste succes. Predikbeurten te Axel. Zondag 10 December. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 97* uurDs Hugenholtz. Nam. uur: Lezing eener Leerrede. Gereformeerde Kerken. Kerk Yoorm. uur: Lezing eener Leerrede. Nam. uur: Lezing eener Leerrede. Kerk Voorm. uur: Ds Vrolijk. Nam, uurLezing eener Leerrede. Bij een barbier in de oude stad te Amsterdam kwam de vorige week een eenoogig, als lieer gekleed persoon bin nen. Deze liet zich scheren, maakte een praatje en onderwijl kwam een boertje binnen. Het boertje vioeg in dialect of hij zich hier voor een stuiver kon laten baardschrappen, veitelde dat fay uit Friesland kwam, waar hij z'jn moe dor in zeer benarde omstandigheden had achtergelaten wegens de werkloosheid, nu dienst ging nemen als nummerver- wisselaar en bij zijn aankomst in Am sterdam dadelijk bestulen was van wei nige dat hij bezat, door den man die zijn reisgoed had gedragen. Om nu eenig geld te krijgen, wensch te hij zijn horloge te verkoopen, een vrij zware zilvereD knol. De eenoogige beer had daar wel ooren naar en na lang bieden kreeg hij voor 1,50 het horloge, dat stellig driedubbele waard was. Op dit oogenbbk kwam de man, die reisgoed gedragen had biDner en het boertje was zeer gelukkig zijn eigendom weer terug ce kunnen krijgen. Hij ei- pende de tasch, haalde er een lap stof uit en nood die te koop aan. De eenoogige heer bood er tien, vijftien, twintig tot dertig gulden voor, maar het boertje wenschte geen zaken te doen met iemand die hem, to8n bij in nood verkeeide, zoo hart uit het lijf had gedongen. De eenoogige verliet hierop den bar bierswinkel, den barbier in 'toor fluis terend de stof voor zijn rekening te koo- pen. Hij zou 'tdan later komen halen en Je barbier zou ueel in de winst heb ben. De barbier deed zoo, kocht voor ƒ39 de lap, waarop het boertje ook vertrok. Tot nu toe heeft bij den boer, den eenoogigen „heer", noch den pakjesdra ger teruggezien, terwijl de door hem ge kochte lap stof op zijn hoogst 7.50 waard is. Volgens een telegram van dezer uit Konstanfcinopel aan de Köln. Zeitung hebben zich aldaar en in de omstreken der stad in de laatste 48 uren 107 ge vallen van cholera voorgedaan, waarvan 27 met doodelijken afloop. De spoortreinen hebben reeds eet- wagens, slaapwagens, rookwagens, nu zullen er nog kerkwagens bijkomen. Een Amerikaansch geestelijke heeft een waggou uitgedacht als kapel ingericht met 100 zitplaatsen, een altaar, een or gel, eeuen predikstoel en verdere benoo- digdheden. De groote maatschappijen zuilen een dergelijken wagan voor ge meenschappelijke rekening laten bouwen. In hoofdzaak zal hij dienen als rondrei zende keik ten behoeve van plaatsen in de wildernis, waar den bewoners geon geestelijk voedsel verstrekt wordt. De Strassburger Post verhaalt het volgende staaltje van de noodlottige ge volgen van bijgeloof. Een oude vrouw, die graag wilde weten, hoeveel jaren zij nog te leven had. had wel eens gehoord, dat dit door den koekkoek in het den nenbosch werd verteld; als zij den vo gel maar hard bij den naam noemde, zou hij terugroepenen zoo dikwtfis als hij het woord »koekkoek" uitsprak, zoo veel iaren zou,zij nog leven. De vrouw ging naar het bosch en riep; een grap penmaker, die haar geroep hoorde, ant woordde vijf malen koekkoek." De arme viouw, die niet wist dat de koek koek in dezen tijd van jaar ver te zoeken is, ging naar huis in de vaste overtuiging dat zij nog vyf jaren te le ven had. Onderweg vatte zij kou, doch zij lette er niet opbaar bijgeloof was sterker dan haar vrees voor de ziekte. Er kwam koorts by, doch zij weigerde geneeskun- "SE\ Wi<ur**( J4% Ïf's4 itv* 11 mi-MM—a

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2