Gemengd Nieuws. Landbouw. AXEL, den December 1893. Bij da op gisteren plaats gehad heb bende verkiezing voor drie notabelen der Hei vormde Gemeente alhier, werden 60 briefjes ingeleverd. Herkozen zgn cle heeren Dielemau Fz. met 54, van de Berge met 52 en Vercouteren met 50 stemmen. Verder bekwamen de heeren Dek ker Fz., Eekraan, Smies Herm.z., Abr. Koster ieder stemraeD, en de heeren Lamaitre, Scheele van Tatenbove, van Hoeve, Berm. Dieleman en van Vessem ieder stem. In de maand November werden door het Rijkstelephoonkantoor alhier behandeld lé8 telegrammen, waarvan ontvangen 102 en verzonden 86. De ontvangst bedroeg 81,09. De Staatscourant bevat de gewijzig de statuten der Vereeniging voor chris telijk nationaal schoolonderwijs te Axel. In de heden alhier gehouden ver gadering van de laudbouwvereeniging Vooruitgang is ons streven" werden de aftredende bestuursleden, zijnde de hee ren van Hoeve en de Regt herko zen. 7LV Het aftredend bestuurslid, de heer de Fèijter, die verlangde niet meer in aanmerking te komen, werd vervan gon door den heer Moes. De reke ning sloot met een batig saldo van 111,79. In het afgeloopen jaar werd door de vereeniging aanbesteed de levering van 681.500 KG. meststoffen, Waarvoor be taald werd de som van 46.559,86. Het aandeel der gemeenten in de lichting der nationale militie ovér 1894 is doorGed. staten van Zeeland vastge steld als volgt Axel Boschbapelle Clinge Graauw. Hengstdijk, Hoek Hon tenisse 16, Hulst Koewacht Osse- nisse Philippine en Overslag Sas van Gent St. Jansteen Stoppëldijk Terneuzen 16, Westdorpe Zaam- s'.ag en Zuiddorpe Het totaal der lichting bedraagt, zoo- als vroeger gemeld is, 514. De heer van Waesberghe Janssens, lid van Gedeputeerde Staten, heeft zijn ontslag genomen als burge meester der gemeente Hulst. Twee hoogaarzen ééne uit Phi lippine toebehoorende aan den heer D'hooge aldaar, en een van een Belgi schen visscher, wonende aan de Bau- cboutsche haven die te Cadzand om mosselzaad kwamenzijn tijdens den storm van Vrijdag avond hoog op het strand geslagen. De beide schuiten, die nog al geleden hebben, zullen dicht ge maakt worden om zoo naar de werf te kunnen zeilen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ct. Een dokter welke zich onder de passa giers bevond en den toestand der zieke onderzocht, meende, naar Esfchers voor zicbtige. aanduidingen; deze alleen aan geestelijke ontroering te moeten wijten en beval de diepste rust en vermijding van iedere aandoening. Esther overlegde in bange zorg. Zou zij uit Hamburg Werner bericht zenden, zijne aankomst daar afwachten Zou zij Magdalena niet medenemen naar haar ei gen, nog zoo ^verwijderd thuis, of was het beter, de ongelukkige vrouw naar het doel van haar verlangen, naar Wernbrs stille woning te geleiden, opdat door zijne broe derlijke liefde, geest en lichaam* tegelij kertijd gezond mocbte worden. Deze laat ste overweging gat het jonge meisje raad hoe te handelen, als zij bedacht, hoe ge wichtig het voor de treurige zaak was, dat Magdalena nog zelf haar geheim penbaarde en hoezeer een bekentenis haar zou verlichten. Aan verpleging zou het haar niet ontbreken, daar Werner de ou de huishoudster vaD zijn voorganger mede had overgenomen en daarenboven had het kleine eiland een verbinding met het vaste Nabij Philippine zijn Vrijdag uit een put eenige balen mossels ontvreemd. daders hebben zich vermoedelijk niet tijdig genoeg kunnen bergen, daar een door de manschap verlaten roeiboot waarin de gestolen mossels zich bevon den, in het vaarwater werd opgemerkt. Be boot is afkomstig van de Boucbaut- sche haven j?e marechaussees stelden oogeDblikkelijk een onderzoek in. Het vaartuig, dat half October jL bij den Angelinapolder, waar het een lading suikerbieten bad ingenomen, strandde, is dezer dagen geheel gesloopt en zal voor afbraak verkocht worden. Ct. Zondag jl. werd na een ruim twee jarige vacature, ds van der Linden door ds Bouma van Terneuzen, als pre dikant bij de geref. gemeente te Schoon- dykë bevestigd naar aanleiding van Timotheus en Des namiddags verbond zich de nieuwe leer aar aan de gemeente, tot tekst ge kozen hebbende Ps. 122 en De heer Breen, cand. te Nieu wer rastel, heeft het beroep naar d8 Herv. gemeente te Cadzand aangenomen. Uit Dordrecht meldt men Nadat Zaterdag avond gisting was ontstaan onder eene ploeg werklieden der suikerfabriek van de firma Meeus Zn alhier ovbi* het uitbetaalde loon, zijn de ze werklieden gisteren ontslagen. Dreigende ongeregeldheden werden door het bezadigd optreden der politie voor komen. Toen Zondag morgen de familie De van Haamstede langs den Schouw schen zeedijk reed om zich naar de kerk te Zierikzee te begeven en de koetsier voor een ander rijtuig wilde uit wijden, geraakte de wagen van den dijk, met het noodlottig gevolg dat vrouw en dochter zoo ernstig werden gekwetst dat zij in zorgelijken toestand verkeeren. Ook de overige passagiers bekwamen min of moer eenig letsel. Voor het reizigersverkeer op de staatsspoorwegen is de volgende bepa ling gemaakt: Reizigers, voorzien van plaatskaarten naar stopplaatsen, hebben het recht om op de heenreis door te rijden tot het eerstvolgend station en (met eene retour kaart) ook op dit station de terugreis te beginnen. Evenzeer hebben reizigers, voorzien van retourkaarten genomen aan stop plaatsen, het recht om op de terugreis tot het eerstvolgend station door te rij den. deze gevallen zal geena verhooging worden gevorderd. De sneltrein die avonds 8.85 van land, die hem de reis zou vergemakke lijken. Bij hunne aankomst in Hamburg was een lichte beterschap te bespeuren en bij de gegronde bezorgdheid, dat vermeerder de onrust en ontroering der zieke, als men haar tot blijven uitnoodigde, ook grooter gevaren zou bereiden, gade dok ter toestemming, haar aan het eiüddoel harer reis te brengen. Esther meldde uit Hamburg haren va der wat er was voorgevallen, nam voor schriften en geneesmiddelen mede en on dernam da reis met eene dier visschers- booten, waarmede de eilandbewoners der Noordzee het vaste land bezoekeD. Verwachting en verlangen schonken Magdalena nieuwe kracht en waren oor zaak dat zij weinig last had van de on gemakkelijkheid der bijna acht uren lange vaart. Esther zorgde met treffende liefde, wist iedere mededeeling te verhinderen, welke het diepbewogen gemoed der zieke opnieuw zou kunnen schokken en wees slechts op de naaste uren. Er was geen tijd geweest Weiner be richt te doenhet wederzien, zoo srnar- Zwollc vertrekt reed Zondag met te grocte snelheid hel stadion Leeuwarden binnen, zoodat de trein niet tijdig tot stilstaan kon worden gebraentde stoot buffers werden dientengevolge verbrijzeld en de trein kwam eerst tot staan toen de machine circa meter het midden- perron was ingedrongen. Persoonlijke ongelukken vonden bierbij niet plaats, de reizigers kwamen met ueD schrik vrij. Storm. Vrijdagnamiddag heeft boven ons land een hevige storm gewoed, ver gezeld van sneeuwjacht. Te Amsterdam werden eenige telefoonpalen door do sterke windvlagen omvergewerpen, ten gevolge waarvan bet telefoon-verkeer op enkele lijnen was gestoord. Van Ameland wordt bericht ciat al daar Wierumer vischschuiten zijn gestrandacht en veertig menschen werden gered. De bemanning van éen schuit is echter omgekomen. Uit IJmuiden meldt men dat men daar van geen ongelukken op zee heeft gehoord. Tegen den avond nam de storm af. De wind is Noord-Oost geloopen. Te Utrecht kwam tegen halfzes een bejaarde vrouw op een stokje van Bui ten de "Weerd. Zij werd door een ruk wind voor de Zandbrug legenden grond geworpen, zoodat zij rollende en schui vende, aan het begin der Oranjestraat terechtkwam. Een paar aldaar wonende zakkendragers namen haar op en brach ten haar tehuis Te Haarlem werd van een kar met glaswerk een groote ruit door den wind opgenomen en over het hoofd van den vervoerder eeD eind weggeslingerd. Van Terschelling wordt gemeld, dat de visschersvloot door een N.O. sneeuw storm werd overvallen en geheel ont redderd uit zee terugkeerde. Van den wal af kou men nabij de buitengronden een omgeslagen schip zien drijven. Sedert Vrijdagmorgen woedt in bet noorden van Friesland een hevige sneeuw storm, die alles bedekt. Door de dichte sneeuwbuien is het verkeer belemmerd. De postkar van Harlingen naar Leeuwar den is onderweg blijven steken. Tengevolge van de storing in den te legraafdienst, verschenen de Gromngsche bladen zonder beursnoteeringen. ^Te Hilversum heeft een volslagen wer velstorm gewoed het haantje op den to ren draaide als dol in het rond. Op een oogenblik kwam er zulk een hevige ruk wind, dat de menschen op bet stations perron uiteenstoven en. twee vigilantes tegen eikaar geslingerd werden. Ongeveer palen benoorden Egmond aan Zee is gisteren aangedreven eene bomschuit, liggende bet ondeist boven, in welker nabijheid mede is aangespoeld een naambord waarop in gele letters De vrouw Catkarina voorkomtbenevens een zwaard gemerkt zijnde ver moedelijk van genoemde bom afkomstig. Nadere bijzonderheden zijn nog onbe kend. Men schrijft uit Enkhuizen dd. Dec.: De spoorbooten konden heden avond wegens dén storm niet geregeld dienst doen. De laatste boot kwam van Sta voren te Enkhuizen om uur 35 t.j in plaats van te uur 20 aan, wat me de veroorzaakt werd door vertraging in den treinenloop in Friesland tengevolge telijk voor hem en zoo troostrijk voor Magdalena, vond hem geheel onvoorbe reid De zon was reeds ondergegaan, toen de boot landde en de beide vrouwen he',. eiland betraden. Onder heete tranen, uic geput door ziekte en zielelijden en nu plotseling overgegeven aan bet gevoel, het doe! bereikt te hebben, het doel, waar naar zij zoo lang reeds met bare laatste zinkende krachten had gestreefd, onder heete tranen omhelsde Magdalena bet jon ge meisje, dat zij als vreemdelinge ge vonden had in de overstelping der smart en dat haar als een zuster geleidde naar het oord der ruste. (Wordt vervolgd). van de sneeuw, die aldaar is gevallen. De sneltrein van Leeuwarden op Hol land, die Vrijdagavond uur te Heeren veen moest aankomen, arriveerde eerst om 10 uur, tengevolge van den sneeuw storm, waardoor telegraafpalen waren omgewaaid en daardoor ie de weg ver sperd. De tram DrachtenHeeren veen. die ruim uur avonds te Hee- en veen aankomt, was 17* uur te laat, terwijl van den conducteur der postkar Assen Heeren veen draad bericht kwam, dat hij ministens uur te laat zou arri- veeren aan postkantoor te Heerenveen. Men meldt uit Varik Van gemeentewege zijn hier pogingen in het werk gesteld tot wering der steeds lastiger wordende bedelarij; Niet zelden krijgt men 25, 30 van die zoogenaamde papier en luciforsverkoopers achter elk aar op eenen morgen, zelfs heele fami lies man, vrouw eu kinderen. Het zou voor het platteland een zegen zijn, als daaraan voor goed een einde kon ge maakt worden. Er gaan geen 14 dagen om dat men ons niet lastig komt vallen met de vragenHebt soms s'gareDasch van mij noodig? Wilt sigarenasch van mij koopen? Hét is ons niet bekend, wie het denk beeld van de gruote waarde van sigaren asch in de wereld heeft gebracht, even min als de veronderstelling, dat se bij plantencuiuur eene rol spelen zou. Ter waarschuwing van verzamelaars willon wij hier echter herinneren, dat een kilo sigareuasch als meststof slechts de waarde van 15 cent heeften daarom de moeite van verzamelen niet waard is Sempervirem Te Winschoten zijn ten huize van Trientie vrouw van die verdacht werd een gouden dameshorloge te heb ben ontvreemd en zich na hare beken tenis van bet leven beroofde, nu nog do'T de marechaussee verschillende goe deren in beslag genomen, waaronder ve le gouden voorwerpen, zilveren lepels, dito vorken, linnengoed enz. Gedeeltelijk behoorden deze goederen aan mej. wed. waar zij als werkvrouw, gedeeltelijk aan den heer Van hotelhouder, waar zij vroege»- ais meid dienstbaar wau De man is in verhoor genomen. Door de marechaussees te Apel doorn is iemand gevangen genomen, die bij raevi. de wed. te Uchelen om eene aalmoes vroeg en toen hij niet ge noeg naar zijnen zin kreeg, aldaar de glazen insloeg. Gisteren morgen ontspoorde te Am sterdam bij den Westerdoksdijk tegeno ver de Jachthaven, op het terrein van den Staatsspoor de locomotief van eenen goederentrein. De wagens bleven in de rails. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en het geval bracht in het treinenverkeer niet de minste stoornis. De vorige week is uit de gevan genis te Rotterdam ontslagen de van Kapelle, na wegeDS diefstallen jaar cslstraf, en jaar tuchthuis straf, maanden en jaar gevangenis straf en tweemaal opzending naar de beuelaarsgestichten te hebben onder gaan. Men schrijft aan de Ct. Er heerscht in Noord-Limburg' maar ééne stem over de snelle en belangrijke verbetering van den melkveestape] in de gemeenten waar samenmelkerijen opge richt worden. Men geeft er nu acht op de melk- en de roomproductie van ieder beest, en wanneer het gevoegelijk en zonder veel verlies kan, worden de min waardige melkkoeien van de hand ge daan en door betere vervangeD. En het vee gevoederd daar heeft men in bel zuiden geen denkbeeld van, niet zelden veel te intensief. Indien in die richting consequent wordt doorgewerkt, dan zal men er toe komen het pond boter qit}

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2