Gemeenteraad van Axel Gemengd Mieuws. Landbouw. .Wr ww zal opgebracht hebben dan de voor 1894 geraamdQ 8Va millioen; het verlies, dat de schatkist aan invoerrechten lijdt door te lage aangifte der waarde op 18 ton kan geschat worden en de minister maat regelen zal voorstellen, die een zeer groot deel van dat verlies in de toekomst kun nen voorkomendaar rusten zeker deze verwachtingen van den minister niet op losse gronden. Doch dit neemt niet weg, dat, indien deze vermeerdering van in komsten niet moest besteed worden tot dekking van het tekort der vermogens belasting, de herziening van het perso neel op ruimer schaal zou kunnen plaats hebben dan thans het geval kan zyn. Thans zal de minister tot dekking van het tekort, dat door deze herziening zou ontstaanuitsluitend zijne toevlucht moeten nemen tot eene herziening van de successiewet. Het is te hopen, dat deze althans zooveel meer in de schat kist zal brengen, dat de herziening van het personeel niet op al te bescheiden schaal behoeit te geschieden want wij blijven **an meening, dat, ook met het oog op de in te voeren bedrijfsbelasting, eene vermindering van'lasten voor som mige klassen der maatschappij dringend noodig is. Cl) In het thans verschenen Regee- rings-antwoord op de Staatsbegrooting deelt de minister van financiën aangaan de de opbrengst der vermogensbelasting mede, dat het totale bedrag der aansla gen was ƒ6,876,014.686, over de pro vinciën aldus verdeeld Friesland 254,738,25Groningen, 299,508,08 Drenthe, 58 594,00; verijsel279,553,77 Gelderland ƒ825,676,706Utrecht667,021,02 Noord Holland, 1,683,069,595 Zuid-Hol land, 2,139,967,99Zeel., 160.165,25; Noord-Brabant, 395,382,62Limburg, 112,337,405; de opbrengst is derhalve ,72b,985.315 beneden de raming ge bleven Over de oorzaken daarvan zal eerst eenig licht kunnen opgaan, wanneer de statistieken zijn verzameld, die in het Voorl. Verslag worden aangevraagd, be nevens andere, tot welker samenstelling last is gegeven, Reeds zijn stappen gedaan tot be langrijke versterking der inkomsten. Het is te vei wachten, zegt de Minister, dat daardoor een som zal worden verkre gen. voldoende ter verzekering van het financieel evenwicht. De heer mi van Roijen, lid van de Eerste Kamer, is Zaterdag avond te Groningen overleden. De justitie heeft zich thans de zaak Neerbosch aangetrokken. De heer van Deth is door den rech tercommissaris te Arnhem gedagvaard tegen heden des vooi middags ten 10,30 ure, teneinde getuigenis der waarheidjaf gbiaden in dezè onvolmaakte wereld. Het is mij eene geruststelling, dat gij noch smaad, noch gebrek te lyden zult hebben, als gij beide niet zeil veroorzaakt. Hij had de vermetelheid haar de hand te reiken huiverend week zij terug. Verouica, zoo begon bij nog eens. Toen kreeg zij opeens leven terug weg, weg, gij hebt geen deel aan haar. Hij zweegnog eenmaal wendde hij zijn blik naar de vrouw, die hem zoo eindeloos had liefgehad, die hem jeugd had geschonken en schoonheid en meer dan datEen kinderlijk rein hart. Wat de Schepper aan ldeinooden haar had ge schonken, aan liefde en trouw, aan dee moed en geduid en blij geloof, wat in haar gewoond had aan vroomheid en toe wijding, dat alles lag daar vertreden on der zijne voeten, Zii stond hoog opgericht, de armen om hoog geheven, toen zij hem naar de deur wees en bliksemsDei dook daar eene her innering in hem op, Ariadne, murmelde hij zacht en zij hoorde het. Hoe anders klonk dat woord, nu hij het scheidend, op deze wijze scheidend uitsprak, dan op te leggen in zake de weesinrichting te Neerbosch. AXEL, den 28 November 1893. Zondagnamiddag hield Ds van der Linden, predikant bp de Gereformeerde kerk alhier, zijne afscheidsrede, naar aanleiding van Hebr. 18 De predikanten Wolf van kerk al hier en Yan Minnen van kerk te Zaamslag spraken den vertrekkenden leeraar toe. Eene zeer talrijke schare woonde de plechtigheid bij. Woensdag avond geeft de rederij- kerskamei Tot nnt en vermaak alhier eene uitvoering. Het is on noodig te zeggen, hoeveel moeiten en zorgen het eenever- eeniging aks deze kost, aleer zij tot een vasten datum van uitvoering kan be sluiten. Dat ligt zoo in den aard der zaak. Mogen we daarom alle vrienden van gepaste en aangename uitspanning op deze uitvoering attent maken? Het is een uitgemaakte zaak, dat op dergelijke uitvoeringen voor sommigen veel, voor velen iets te leereu valt. Kin deren zijn natuurlijk bij dergelijke din gen niet op hun plaatsdie houden zich beter thuis met iets anders bezigmaar waarlijk, als we zoo vrij mogen zijn, dan kunnen we gerust een ieder aanraden morgenavond een bezoek te brengen aan onze rederijkerskamer, die natuurlijk in een talrijk publiek een spoorslag zal zien, om op den ingeslagen weg voort te gaan en al te doen wat zij kan, om bare stadgenooten «enige aangename uren te verschaffen. Door den kantonrechter te Oostburg is benoemd to.t lid der commissie van schatting bedoeld in art. 19 der wet op de bedrijfsbelasting en andere inkom sten, ter standplaats Oostfcurg, de heer Weisfeit te Aardenburg en tot plaatsvervangend lid de heer Stern te Sluis. Predikbeurten te Axel. Md. HervKerk. Woensdag 29 November, avonds uurOs (Zend. onder Israël.) Zitting van 27 November 1893. Tegenwoordig alle leden benevens de Secretaris. Voorzittei dhr Oggel. De voorzopent de vergadering en verzoekt don Secretaris voorlezing van de notulen der vorige vergadering Deze worden onveranderd goedgekeurd. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Missive van Ged. Staten d.d. 17 November 1893, houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende af- en overschrijving van posten op de begroo- ting van 1893. Idem van den verkoop van gemeente grond. ïdem houdende terugzending van een exemplaar dei gemeentebegrooting over 1894. II. Benoeming gemeentegeneesheer. De sollicitatiebrieven worden door den Secretaris voorgelezen. Werd gesolliciteerd door de bh. Trouw van Utrecht. Elzevier Dom van Schiedam en Grebe de Haan van Koudekerke bij Leiden. ,het oogenblik, waarop hij haar aan het meer voor het eerst met dezen naam had genoemd. Een huivering doorliep haar, hooger nog hief zij den arm op en een gebie dend Weg! klonk van bare bevende lippen. En hij ging. (Wordt vervolgd.) Tot stemming overgaande, waarbij tot stembureau werden benoemd de hh, Jausen van Roosendaal en Wolfeit, werd gekozen dhr Trouw met 10 van de 11 uitgebrachte stemmen. Dhi El zevier Dom verkreeg stem. III. Verzoek van dhr Ciansberg om ontslag als klokkenist. De voorz. rrr\ dat dhr Cransberg deze betrekking reeds van Juni 1864 heeft waargenomen, en stelt voor hem eervol ontslag te verleenen met dankbetuiging voor de goede diensten der gemeente bewezen. Bij acclamatie aangenomen. De voorzzegt dat voor genoemde be trekking sollicitanten zich hebben aan gemeld nl. Ie hh. Jonkman en Butler. Dhr. Koster vraagt of de klokkenist het niet doen kan voor 25. De voorz. denkt dat de meerderheid wel van gevoelen is, dat ƒ50 niet te veel is, daar kleine reparatiën aan de klok toch ook kosteloos moeten gebeuren, en toch dagelijks het uurwerk maal moet worden opgewonden. Wil echter dhr Koster er een voorstel van maken dan zal hij dit gaarne in stemming bren gen. Dit echter wil dhr Koster niet doen. Tot stemming overgaande wordt be- noemp Butler met stemmen tegen Jonkman stemmen. De infunctietreding van den geneesheei wordt bepaald op December, die van den klokkenist op Januari. Daar de punten der agenda zijn af gehandeld vraagt de voorz. of nog ie mand iets heeft voor te stellen. Dhr Lamaitre vraagt hoever men ge vorderd is met de oproeping van een onderwijzer. De voorz. antwoordt dat nog geen sol licitanten zijn komen opdagen. Dhr Lamaitre doet daaiom voorstel het salaris met 50 te verhoogen. Hij gelooft dat het onderwijs op den duur zou gaan lijden tengevolge van gebrek aan werkkiacbten, en zeker in den win ter, daar dan het schoolbezoek veel di uk ker is dan in den zomer. Dhr Smies meent dat zoolang er geen bezwaien komen men wel op denzelfden voet kan doorgaan door gedurig tegen hetzelfde tractement op te roepen. De voorz. zegt'met het hoofd der school te hebben gesproken. Deze zegt ook dat dezen winter gebrek aan personeel is. Hij moet zelf in een klas staan en kan dus de andere niet bezoeken. Om dat de openbare school ook Rijkssubsidie geniet kon er van hoogerhand wel eens aanmerking gemaakt worden, dat de ver houding tusschen onderwijzers en kinde reu niet goed is. ,^Volfert vraagt of de onderwijzers het dan zoo druk hebben. Hij neemt als voorbeeld Terneuzen, daar roepen ze toch tegen klein salaris op. De voorz. zegt dat hij niet weet, of daar behoefte aan jonge onderwijzers zoo dringend is; daar loopt de kwestie meer over het verhoogen van de tiacie- menten* der oudere. Dhr Jansen stelt voor het voorstel— Lamaitre in de volgende vergadering te behandelen. De voorz. zegt dat misschien dit jaar niet meer vergaderd wordt, en daar er over zal moeten gegaan worden het trabtiment te verhoogen, zou bij er sterk voor zijn het voorstel—Lamaitre in deze zitting te behandelen. Het voorstel om bet tractement van den op te roepen onderwijzer met 50 te verhoogen woidt in stemming "ge bracht. Voor stemden de hh. Van Dixhoorn, Dregmans, Van Hoeve, Lamaitre, Weijns, Koster, Jansen en de Voorzitter. Tegen do heeren Dieleman, Smies en Wolfert. Dhr Dieleman vraagt of er geen doen aan is, om de slechte wegen in den Butbpolder wat te verbeteren. Dtir Wolfert meent dat aan de wegen tegenwoordig niets gedaan kan worden. De voorz. zegt dat op oogenblik nog verbetering is aan te brengen, om dat" de onderhoudsplichtige nog in beroep is. Zoodra echter beslist is, zal met kracht en geweld, hetzij hetzelfde door wien, verbetering worden aangebracht. Niemand woord meer verlangende sluit de vooizitter de vergadering. De Indépendawe Beige maakt mel ding -van een spoorwegongeluk in den Congo-staat. Een trein van den in aan bouw zijnden spoorweg ia ontspoord, waardoor de ingenieur Dassy werd ge dood, terwijl eenige anderen werden ge wond. Tot de gekwetsten behooren pok de heeren De Wael en Majery, beiden bij den aanleg van den spooi weg werk zaam. Vergadering van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land, gehouden November 1893. Aanwezig de hh. Mr Henne- quin, voorzitter. van der Have, viee-voorzitter, van Weel. penning meester en Vorsterrnan van Oyeo secretaris, en 14 afgevaardigden van de afdeelingen. Na lezing der notulen worden ver scheidene ingekomen stukken van min der ingrijpend belang voor kennisgeving aangenomen. Op eene circulaire van het Landbouw- comité omtrent bezwaren, ondervonden tengevolge van de eeavtsenijkur Nge wetgeving, waren door de drie afdeelin gen rapporten uitgebracht. De afd. Zie- rikzee wees er op, hoe tengevolge van die maatregelen in de laatste jaren geen Engelsche stieren rneer zjjn ingevoerd en dus de kruising met shorthorns on mogelijk is gewoiden. Walcheren en Oost burg achtön, dat de keuring van vee op de grenzen dient te geschieden door veeartsen, daartoe door het rijk aangesteld en zonder eenige burgerpraktijxverder wensebte Wal cheren op de plaatsen, waar vee gekeurd moet worden een eenvoudige loods, om het vee, dat op den dag, waarop het aangevoerd wordt, niet gekeurd kan wor den, behoorlijk te stallen. De wensche-^ Ujkheid werd uitgesproken om allo vee, verdacht van besmettelijke ziekte Gntnid deilijk te dooaen en de volle waarde te vergoeden, terwij] aangevoerde zieke die ren onmiddellijk dienden gedood te wor den zonder eenige vergoeding. Oqk werd de dienstkiing der districts-veearl- sen te groot geacht voor eene behoor- lijke en spoedige afdoening van zaken. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat er in den loop van dit iaar eene con ferentie was gehouden, dat hjj de notu len dier bijeenkomst gezonden had aan een dier heeren, maar daaromtrent ver der niets vernomen had dat gaandeweg de toestand wel weer verbeterd was, maar dat nog altijd eene definitieve re geling ontbreekt Namens bet bestuur belooft hij, dat deze belangrijke quaestie met uit het oog verloren zal worden. Van Heinkenszand was eene klacht ingekomen over gebrekkig vervoer van suikerbeeten. Onmiddellijk na de ont vangst van deze klacht had het uitvoe rend bestuur zich aan den betrokken minister gewend en dooi een paar loden uit genoemde afdeeling werd medegedeeld dat er zeer spoedig verbetering gevolgd was. Het concept reglement op stierenkeurin gen, ingezonden door het Bestuur van de afd. Zeeland van het JVederl. 'rundvee-stam boek werd behoudens eeue kleine w^zi- ging goedgekeurd en besloten gunstig te adviseeren op eene aanvrage om eene provinciale subsidie. Wordt die verleend, dan zal volgend jaar in 15 gemeenten eene stierenkeuring plaats hebben, waar bij in iedere gemeente ƒ60,— wordt uitgeloofd aan premién. Premiën, door de afd, en door byzondore personen uit co loven, zullen dankbaar aanvaard worden. De staat van vermoedelijke ontvang sten en uitgaven over 1893 beloopt met een waarschijnlijk saldo van plm. ƒ800, 7396,1372 de begrooting voor 1894

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2