No. 764 Zaterdag 25 November 1885. ülj isi Nieuws- en Advertentieblad voor Zee scderen. DIEJLEMAN Buitenland. 75. FE UIL li ET ON. Biipeniaftd. AXEL. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm.' et. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 cent voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In Boelgarijeis met groote deelneming bet overlijden van den vroegeren vorst, Alexauder van Batten berg later graaf Bartenau, vernomen. Vorst Ferdinand schonk 10,000 francs voor een nationaal gedenkteeken. Het eiland Sicilië wordt door roovcf- benden onveilig gemaakt. Daarom heeft de Italiaanscbe regeering troepen daarheen gezonden. Zoo luidde bet ten minste maar het blijkt meer en meer, dat die troepen eigenlijk bestemd zijn voor de beteugeling der arbeidersverenigingen se niet tot onderdrukking der bandieten;. De proef op de som vindt men ia het feit, dat de plaatsen, inderdaad door roo vers bezocht, van troepen zijn ontbloot, terwijl bataljons en compagnieën garni zoenen hebben gekregen, waar de ge noemde verenigingen bestaan. Een gevolg van dat alles is, dat de aanvallen, moorden en het oplichten van personen, de overvallen en plunderingen van woningen op het platteland meer dan ooit toenemen. Men meldt dan ook reeds nieuwe oveivallen van een beruch te roverbende, die zich eenige dagen had stilgehouden. Een troep van twaalf roovers, bereden en goed gewapend wer den nachts verrast door eene af deeling karabiniers. Van beide kanten werd van de vuurwapenen gebruik gemaakt, doch niemand gekwetst, waarna de roovers er de voorkeur aan gaven zich uit de voeten te maken, De beruchte bende bevond zich juist op. weg om do villa van een rijk land eigenaar binnen te dringen on dezen zelve weg te voeren, ten einde een goe den losprijs voor hem 00 vorderen. Nog van een ander treffen tusschen bandieten en de gewapende macht wordt melding gemaakt. Diefstallen, brandstichtingen zijn aan de orde van den dag. In plaats dat de veiligheid van personen en goederen be ter verzekerd is, verergert de toestand op Sicilië. Een Parijsche schoenmaker, de anar chist, Léauthier. doet dezer dagen veel van zich spreken door zijn moordaan slag op den Servischen gezant George- viteh. Da man is gevat en heeft tot verdediger gekozen een anarchistisch ad vokaat, doch deze heeft verklaard, dat hij volstrekt niet voornemens is ver zachtende omstandigheden te pleiten. Hij zal den voorbedachten rade niet ontken n.en en de verantwoordelijkheid van den dader niet in twijfel trekken. Het was Léauthier niet om den heer Georgevitch te doen, het was dit gevaarlijk sujet onverschillig op wien hij zijn revolver afschoot. De anarchisten hebben er slag van de aandacht te trekken. Te Barcelona zijn niet minder dan 183 hunner io hechte nis genomen in verband met den dyna- mietaanslag in den Liceo-schouwburg al« daar. Te Marseille, waar de politie reeds veie anarchisten heeft gearresteei zoekt zij naar twee verdachte reizigers, die met- de Spaansche boot Temeraris zijn aangekomen. Zoodra de boot aanlegde, snelden de beide vreemdelingen den wal op, terwijl zij het gelaat in hun wijde mantels verborgen. Bun manier van doen was zoo vreemd, dat het de aandacht trok van de kommiezen, die dadelijk de politie waarschuwden. Men vermoedt dat de verdwenen vreemde lingen Spaansche anarchisten zijn, die uit Barcelona wa»vea ontsnapt» Lieve mensctien, die anarchisten. Maandag werd bijna algemeen in de Britsche mijndistrictendie betrokken waren bij de groote werkstaking, het1 wsrk hervat, maar in eenige mijnen is door hot stilstaan van hot werk de toe stand van de schachten van dien aard, dat er nog. een tijcl zal verloepen al vorens het gewone werk weer in gang is. Het verlies op de loooen in Noord Wales alleen wordt op 300,000 pond sterling geschat. Dat is dus millioen 600 duizend gulden, die anders a^n Iogd zouden zijn uitbetaald. Tusschen dc 'Spa-ria^den en de..Ka-, byleii bij Melilla heeft wedér een scher mutseling plaats gehad. Een afdeehng Spaansche verkenningstroepen werd tus schen de forten en de kust beschoten. Enkelen werden gewond. Aan den toestand in Amerika is geen recht einde te vinden. Waar de men sehen al het geld van daan halen om te vechten is onbegrijpelijk. In de Woensdag gehouden zitting van de provinciale staten van Zeeland, die door den commissaris der koningin werd gepresideerd, waren aanvyezig eerst 31, later 38 leden en de griffier. Afwezig waren de heeren Kakebeeke en Vader, beiden ongesteld, Risseeuw en Thomaes. Mededeeling werd gedaan dat de heer van Waesberghe Jansse-ns de benoeming tot lid van Gedeputeerde NAAK ifET HOOGDUITSCH VAN CiOliO VLAMSSXm Lang reeds had zij zich opgeheven, als onder den indruk eener vreeselijke ont dekking eindelek werd het licht. Ge durende eenige seconden staarde "Ij hem aan5 toen stiet zij een kreet uit ver twijfeling. Almachtige God, sta mij bij, Uw he mel valt in puin op mij neder Zonder dat zij het verhinderen kon, ving hij haar op inzyne armen, hij leg de haar op de sofa neder en nu sloot hp deur, nu verlangde hij geen getuigen, omdat hij niet wist» waarheen de ont roering haar voeren zou. Dat eene had hem haar smartkreet gezegd zij had hem doorzien en begrepen, dat reeds op het oogenblik, waarin hij zich aan haar ver bond met een heiligen eed, de; mogelijk heid hem voor oogen stond, mét haar te breken, dat hij zich gewillig voegde naar het toeval, om het later, zoo noodig, zich ten nutte te maken. Alles wat zij geduldig geleden had sints jaren, alles wat zich aan wilde smart laad opeengehoopt in deze laatste ure. verbleekte voor de vreeselijke ellende de zer misleiding. Dat zij zijne liefde had verloren, brak wel haar het hart, maar dat alles leugen zijn zoude, alles wat haar dierbaar geweest was en heiligalles waarvoor zij geleefd had en gestreefd, dat schokte haar geloof in het bestaan van een God, die de veriatenen gedenkt. Onbewegelijk stond jj voor haat en strak zag hij haar aan, niet zonder een licht gevoel van angst. Hij vreesde niet, dat zij zou sterven tengevolge van de plotselinge instorting van haar geluk dat ware hem wellicht de gemakkelijkste en meest geweDschte oplossing geweest van dezen pijnlijken toestand. Maar de vertwijfeling, die haar lichamelijk voor een oogenblik terneder wierp, scheen al hare vermogens te verhelderen, in plaats van te verduisteren en het was niet ze ker, waarheen dit haar voeren zou. Niet hij nam het woord op, toen zij eindelijk doodsbleek zich oprichtte, zij was bet, die sprak. Het was dus niets dan een vreesélijk bedrog, dat gy hebt gepleegd, sprak zij langzaam. Gij hebt den moed gehad een leven, een geheel leven te vorderen voor een uur van genot Het was een bedrog, hernam hy min der vast dan te voren, ik ben steeds penhartig geweest Hoe gij dat echter opneemt, toont deze ure. Zij liep daar overheen, als had hij niet geantwoord: Een leven! en zijn gan- sche inhoud was liefde en deze liefde was een speeltuig in uwe hand end met af, ik klaag niet, er is een jammer, die geen woorden heeft en geen medelijden wil. Maar wij mogen niet scheiden, zon der dat ik gezegd heb, dat ik volstrekt geen schuld heb aan rnijae ellende. Gij hebt mij diep, diep willen vernederen, niaar voor God ben ik rein. Mijne lief de was echt, mijn eed trouw, voor den Almachtige ben ik uwe vrouw geworden en ik wil niet tot leugen stempelen, wat geschied is voor Zijn heilig aangezicht. Ik heb geen deel aan het bedrog, aan Constantyn gepleegd, ik zal heden neig de noodige stappen doen. om de waar heid recht te verschaffen. Matelooze woede fonkelde in zijne oo gen, hij had zich voorbereid op een top- neel vol jammer en tranen, op tegenstand niet. Ik heb goed beoordeeld, hernam hij, en de eergevoeligheid en grootheid van ziel, waarachter gij mocht verschuilen, naar waarde geschat. Denkt gij werke lijk, dat ik mij aan uwe grootmoedigheid overliet, gelooft gij dafc ik toen uwe lief de voor onbaatzuchtig genoeg hield, een liefde, die zelfs om den prijs van een be staan geen offer weet te brengén staten heeft aanvaard- Over bet vpor- stel van Gj'éd. staten tot het yerieeneo van een subsidie aan e§n&N&Ier^andsche. Maatschappij voor den aankg vgn esn ntoonifiramjpeg van Brouwershaven, naar Steenbergen 'en 4enota va» het lick den; heer Hu vers, hebben'. 4e' stemmen ge staakt, De volgende vergadering wei-d daarop bepaald op Maandag December, 'iuiffti- dags te een uur. Den IGden December zal te Mid delburg het departement Middelburg der Maatschappij Tot Niet van algemeen 100 jaiea hebben bestaan. Die dagi sal niet feesteïyk herdacht wordon, maar de ventueel io te komen giften zullen be steed worden tot uitbreiding vaia de volks bibliotheek. De toestand vho den heer Kéuche- ..Rins iA a(4itëfuitgdande. De;'kracateii verminderen. Bij de Dinsdag te Veendam ge houden verkiezing, bij herstemming, voor een lid der Tweede Kamer vacature ontstaan door het overlijden vari den heer Poelman werd gekozen die heer mr SMIDT (liberaal) niet 96? van de 1932 geldig uitgebrachte stemmen. De heer mr Treufe (rad.) verkreeg 965 stemman. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn beademd ais sëena- •dus van den heer PJ Slégefs. ouder- derling, lid dëf ëynöfle, de heer dr. van der Beke Gallenfels te Vlissingen als lid der commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoog leeraren de heer ti; Geselschap, préd. neen, ik heb nauwkeurig genoeg gekend en de voorzorgsmaatregelen niet verzuimd, die een man uit ervaring iri acht moet nemen tegenover eene vrouw, wier ydele eergierigheid is gekrenkt en wier ijver zucht haar dan van geliefde tot doode- lijke vijandin maakt. Te veranderen, te bewijzen is niets. Constantijn, wiens naam uwe trouwakte draagt, is dooói Hij was toen ter tijde in .Engeland, hg heeft an~ derhalf jaar hier gewoond, zijnen naaus hebt gy gevoerd, uzclron zop genoemd en geteekead, Wien zoudb gy kunnen aanroepen, 0111 mij in bet yerderf te stor- ten •Br lag ietsgeestelyks in hare hoog opgerichte gestalte, het alsof hare ziel zyne boeien wifde slaken en zich vrij maken. God, jGfodl in den hemel zal ge tuigen voor my, yiep zy pleph% uit als blikte zf in een verre toekomst, dwaal niet, Hij l$at.niet met zich spotten* Bezia M^gdalena. ik spot ook niet met*Hem, aan wien gy gelooft, maar ik gebruik het verstand, dat ons tnenschea ten deel geworden is. Scheiden zulten scheiden moeien viij. Wij zijn gescheiden, viel, zy hem in de reden, beslister dan te voren. Nu dan er is dus slechts een vorm noodig, Ik wensch dezen vorm te ont- wyken, daar ik anders mijn nieuw doel niet kan bereiken, ik mag hem ontwij ken, daar noch uwe eer, noch de viekke- lljöli DOOR

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1