Buitenland. Gemengd Nieuws. Recht$Ëalieia. Burgerlijke Stand. 1:1 Sfc. geen maanden, em te weten te komen of de voornaamste bedenkingen, die Van Deth in zijn beide brochures tegen de moraliteit van Van 'tLindenhout heelt ingebracht, in hoofdzaak gegrond zyn ol niet. gr Zeker, de commissie telt onder hare leden personen, die aller vertrouwen als onpartijdige mannen verdienen, maar de manier, waarop de commissie haar on derzoek heeft ingesteld en haar taak heeft opgevat, is niet in alle op zichten boven kritiek verheven. Nog meenen wij, zou wenschelijk zijn, dat de commissie den heer Deth een blijk gaf, er inderdaad op gesteld te zijn, met hem samen te werken om de waar heid in deze treurige quaestie aan het licht te brengen. Dit, dunkt ons, heeft de heer Deth, aan den ijver waarmee bij naar bewijzen gezocht heeft, wel verdiend. Met den heer Deth vallen haar een groot aantal getuigen toe, juist ton op zichte van dat deel van het onderzoek, waarin het publiek terecht het meest be langstelt. (Amst.. De binnenlandsche toestand in Sp^je moet, volgens ontvangen mededeelden, zorgwekkend zjjn. Het openbaar cio diet heeft zijn laagsten stand bereikt en in officieele kringen heerscht groote onrust. In het leger openbaart zich niet weinig ontevredenheid over de achter stallige uitbetaling der soldij. Men had gehoopt, dat de vijandelijk heden mei Marokko de aandacht van de binnenlandsche moeilijkheden zou af leiden, doch dit is niet het geval er. de ontploffiDg te Barcelona beeft de stem ming der bevolking jegens hen, die lands zaken ieiden, niet verbeterd. De gisting onder de woelige elemen ten der bevolking van Madrid neemt toe een prononciamento gelijk aan dat van 1863 wordt dagelijks verwacht. Een prononciamento is een oproerige proclamatie van steden of gewesten te gen de regeering. Omtrent de vijandelpkheden in Marok ko meldt men uit Melilla, dat de bevel voerende sbeik over de kavalerie der Kabylen door een Spaan schen kogel is gedood. De vijand is daardoor ontmoe_ digd. Talrijke Kabylen beproeven de bui ten de geschutslinie liggende hoogere bergen te'bereiken. Eenige kleine groe penbeantwoorden zwak het vuur der forten. Volgens een later bericht hebben de Kabylen op onderscheidene punten van het Spaansche gebied een inval gedaan. Zij openden op de forten en de vesting zelve een hevig geweervuur, dat door de Spanjaarden met kanonschoten be antwoord werd. Het vuur hield den ge- JÜeelen nacht aan; tegen den morgen bleeke lippen klonk het sidderendGij wilt mij verstoeten mij en het kind en een ander zal uwe liefde bezitten, uwe liefde, die gij mij voor eeuwig hebt toe gezegd? Hij werd opnieuw ongeduldig. Mijne liefde zal blyven, Magdalena, ais gij verstandig zijt en edel genoeg, om mij de vrijheid te geven. Laat het mij niet te zwaar boeten, bemind te hebben en gïj dwingt mij het te zeggen te veel te hebben opgeofferd. Wie spreekt er van verstooten Het is eene overeen komst, zooals er in dergelijke gevallen duizendmaal worden getroffen. Eindelijk, eindeljjk richtte zich, naast al de ootmoedige liefde, welke zjj hem had geschonken, de trots der vrouw op in haar Als het uw geluk is, werkeljjk uw geluk, Ilerbert, zoo ga, zeide zij met geweldige inspanning, en God zij met Een diepe zucht van verlichting was zijn antwoord, hij stond op en droogde met zijn zakdoek het vochtig geworden voorhoofd at. Dat was eindelijk een opflikkering van uw verstand en van uw beter gevoel, zei- eerst trokken de Kabylen af. Er is opnieuw een regiment ontscheept, zoodat ae bezetting nu 11,000 man be draagt Een spoedig treffen wordt ver wacht; De Fransche kamer en de Senaat zijn beide met een klinkende redevoering ge opend. Dat die redevoeringen zoo klin kend waren kwam door de herdenking der Russische vrienden. De voorzitter van den Senaat begroette zelfs in de booge vriendschap van Rusland een nieu we hoop ten gunste den vrede en een nieuwen waarborg voor de beschaving. Nu, als de beschaving uit Rusland in Frankrijk moet ingevoerd worden, dan ziet het er daarmee maar treurig uit. Niet alle Franschen zijn echter zoo Russischgezind. De nieuwe belastingplannen van het Duitsche ministerie van financiën ont moeten meer en meer oppositie, tot zelfs onder de hooge ambtenaarskringen. De directeur der indirecte belastingen die aangewezen was de tabaksbelasting voor den Rijksdag te verdedigen, heeft z\jn twijfel aan de gunstige resultaten van zulk een belasting uitgesproken en tegelijkertijd zijn ontslag genomen. In Engeland houdt de kolen-crisis nog aan. Thans is de minister lord Rose- berry als bemiddelaar opgetreden. Of die de zaak in orde zal krijgen De toestand van het lid der Tweede Kamer mr. Keuchenius is, naar het Dagblad verneemt, zeer ach teruitgaande. De patiënt is thans bedle gerig en kan slechts op kunstmatige wij ze worden gevoed. AXEL, den 17 November 189,1. De drukste tijd voor den mossel- h'iodel is naar men aan de Crt. uit Philippine schrijft dit jaar weer teneinde. Vergeleken met vorige jaren hebben de visschers thans weinig reden tot klagen. De kwaliteit der mosselen liet niets te wenschen over. Hierdoor is het ook verklaarbaar, dat er dit sei zoen veel meer vraag was naar mosse len, dan men verwacht had. Op het laatst begon de handelsvoorraad van sommige visschers dan ook zoodanig te verminderen, dat zij genoodzaakt waren van Yerseke, Bruinisse en elders mos sels te trekken om hun klanten te kun nen voorzien. Voor kleine mossels werd 2.35 en voor groote 2.75 b.10 per baal betaald. De minister van financien maakt in de St. Ct bekend, dat hg van den heer Hessels, deken en pastoor te Huist, ontvangen heeft 207, wegens verschuldigd successierecht. Van den stikdon kei en nacht van de hjj, en eens, ik ken de wereld en de vrouwen, eens zult gij er mij voor dan ken, dat ik de banden verbrak, die ons pijn deden en vastketenden aan de ellen de. bleef zwjjgen tegenover het onge hoorde, het ongedachte, begaven haar hare gedachten, zy was zich geen enkel gevoel bewust, dan een gevoel vaa doode- lijke smart, welke bijna ook een lichame lijke scheen te zyn, want hare hand greep krampachtig naar haar hart en toen zonk haar hoofd neder op de voor haar staande tafel' Er volgde een pauze, die zelfs hem pijnlijk was. Ware Magdalena bewuste loos geworden, dan zoude hij tot hare hulpe en tot zijne verlichting dienstmeisje geroepen hebben, om het tooneel fce ver korten. Maar zjj bewoog zich en toen hjj de hand op haren schouder legde, bewees de huivering, waarmede zg zich aan hem onttrok, dat zjj wist, wat er met haar omging. Woensdag op Donderdag hebben dieven gebruik gemaakt om bij verschillende arbeiders te Zuiddorpe konijnen te ste len. Hoewel gemeente- eu rijkspolitie gedurende verscheidene nachten wach hield, zLjn de daders onbekend. Ct.) Predikbeurten te Axel. Zondag 19 November. Ned. Berv. Kerk Voorm. 97a'uur: Ds J.B Hugenholtz Nam. uur: Ds Hugenholtz. Catech. 34. (Wordt vervolgd.) Gereformeerde Kerken Kerk Voorna. uur: Ds Linden. Nam. uur: Ds Linden. Voorber. voor het Avondm. Kerk Voorm. uurDs Wolf. Nam. uurDs Wolf, Voorber. voor het Avondm. Naar men uit Amsterdam aan de Crt, seint zijn Dinsdag morgen te elf uur van de buskruitfabriek de Krijgsman te Muideu, eigendom der Gezamenlijke Buskruitfabrikanten uit Noord-Holland en Utrecht, wier vereeniging te Amster dam is gevestigd, twee gebouwen, het glanshuis en het korrelmagazijn, -door eene tot nogtoe onbekende oorzaak ont ploft. Twee knallen werden te Bussum, op uur afstand, onmiddelijk achter elkan der gehoord en waren zoo hevig dat een heet aldaar, aan zijn lessenaar zittende schrijven, achteruit schoof. Reeds zijn twee lijken onder de puin- hoopen weggehaald, terwijl nog vele wörk heden worden vermist. Vier brandspui ten van de artillerie te Naarden zijn naar de plaats van het onheil vertrok ken. 19 Januari 1883 ontplofte ook een groot deel dier fabriek, waarbij toen personen omkwamen. Een nader telegram luidt Op het terrein der fabriek zqn 19 ge bouwen in het korrelhuis moet de ont ploffing ontstaan zijn. Onmiddelijk daar na zag raen een zwaren rook en stuk ken hout de lucht invliegen. Brand werd niet veroorzaakt. In het gebouw, waar de ontploffing ontstond, waren werklieden aan wezig. Twee hunner zijn dood gevon den de overigen worden nog vermist, Aan de ovverige 17 gebouwen valt wei Liig bijzonders op te merken. Jn middejï zelf is geen schade aange- richt? mi «enige beteekenis, zoodat de ramp veel minder groot is dan in 1883. Een groot aantal nieuwsgierigen trok ken natuurlijk naar Muiden op het ter rein zelf werden alleen enkele reporters toegelaten. Sedert eenige dagen is te Weert het jarig zoontje vermist van den heer Jac. Brouns. Zondag-morgen is het echter in een waterkuil gevonden achter hel huis. Waarschijnlijk was de kleine door het ijs gezakt toen het daarover liep; het handje stak boven het ijs uit; hierdoor ontdekte men waar de kleine verdronkirs^svas. De aanslag te Barcelona, Te Per- pignan is een Italiaansch anarchist, ko mende van Barcelona, aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht. Ondanks zijn ontbentenis houdt men het er voor, dat hij medeplichtig is aan den aanslag in den Liceo-schouwburg te Barcelona. Ook te Besangon zijn twee anarchisten in hechtenis genomen terwijl zij bezig waren biljetten aan te plakken met het opschrift„Weg met den Czar Voorts waren daarin de Spaansche anarchisten verheerlijkt, en word aan het volk de raad gegeven, den czar geen feesten maar bommen ^an te bieden. De biljetten waren geteekend: „La ligue des Anti- patriotes." Volgens een Russiscben nihilist te Londen die onder de aanvoerders der anar chisten gerekend wordt, is de ontploffing te Barcelona slechts een voorspel van eene reeks dynamietaanslagen, die in de Europeescbe hoofdsteden zuilen plaats vinden en Europa zullen doen sidderen. De Fransche regeering heeft maatre gelen genomen om de Spaansche anar chisten uit het land te weren. Op de Spaansch—Fransche grens moeten alle verdachte persoDer., die uit Spanje, ko men, aangehouden worden tot de komst van bijzondere agenten, die dadelijk per telegram uit Parijs moeten ontboden wor den. De Spaansche politie werkt ijverig mede om de emigratie van deze gevaar lijke misdadigers te beletten. De Franschman Arago, een der anar chisten die in verband met den aanslag te Barcelona gearresteerd zijn, was een vriend van Pallas. De politie vond in zijne woning portretten van de anarchis ten. die te Cbicago zijn terechtgesteld, verschillende brochures en een paar re volvers. Aan de pers is verzocht geen melding fce maken van de maatregelen, welke de politie tegen de anarchisten zal nemen, ten einde het ontsnappen te beletten. Daar de politie gewaarschuwd is, dat een poging zal worden gedaan om de baurs van Madrid in de lucht te doen vliegen, wordt alleen toegang verleend aan personen die van een kaart zijn voor zien. Ook te Sevilla en te Lissabon zijn een aantal anarchisten in hechtenis genomen. In laatstgenoemde plaats ontplofte een buskruitbom op straat, zonder schade aan fce richtende daders, heeft men niet kunnen opsporen. Arrondmemente-Reehtbank te Middelburg. Dinsdag 14 Nov. zijn veroordeeld oud 64 zonder beroep te Boschkapelle, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot dagen gevangenis straf. oud 27 huisvrouw van arbeidster te Axel, wegens mishan deling, tot boete of dagen hecht. Vrijgesproken is: oud 28 huisvrouw van arbeidster te Kapellebrug (Clinge), be klaagd van mishandeling. Gisteren werd door het hof te Gravenhage veroordeeldte Koe wacht, wegens strooperij tot een maand gevangenisstraf. Van tot en met 15 Nov. Axel. Huwelijks-Aangiften. 10 Pieter Riemens, (Hoek) 51 wedn. van Su- zanna de Putter en Johanna JaDna Deès, 40 wed. van Jan de Zeeuw. Huwelijks-Voltrekkingen. Adriaan van Wijck, 30 jm. en Maria Verberk- moes, 20 jd. Gustavus Verbeke, 22 jm. en Maria Carolina van den Bos, 20 jd. Geboorten. Catharina, van Dani Cornelis Schieman en Ebrina den Hamer. Adriana Sara, van Frans van Hoeve en Suzanna Scheele. Jaco bus, van Jacobus Buijze en Catharina Bakker. Ebrina, van Willem de Feijter en Adriana Dieleman. Catharina, van Willem de Brüijne en Sara van Drongelen. Leonardus, van Adolphus Breepcel en Leonie Maria Segers. 13 Anthonie, van Cornelis Verscheiling en Jacoba IJzebaart. 12 Pieter, van Pieter de Feijter en Janna Dieleman. 15 Jacoba Suzanna, van Jacobus Mat theus van Doeselaar en Josinavan Doorn. Overlijden. Jacobus van Cadsand, jaar van Adriaan en Ebrina Dees. Franqoise Magdalena Geensen, 72 echt. van Jan van den Broeke. 10 Chris- tina Jansen van Rosendaal, 70 wed. van Cornelis Gerritsen. 12 Krina Diele man, 43 echtg. van Jan Hollebek. 13 Jan Jansen, 77 van Nicolaas eq Leuntje Brouwer.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2